Jump to content

Grand Theft Auto V (GTA V) Gerçek Hayat Mekanları


tauro

9,907 okunma

Grand Theft Auto V (GTA V) Gerçek Hayat Mekanları, Lokasyonları
 

GTA V neredeyse on yıl önce piyasaya sürüldü. Yayınlandığında, çarpıcı grafikleri ve ilginç gerçek dünya konumlarıyla zamanının çok ötesindeydi.

GTA V'in bu kadar uzun süre hayatta kalmasının nedenlerinden biri de budur. İnsanlar sanal dünyada gerçek hayattaki yerleri ziyaret etme özgürlüğünün tadını çıkarıyor, burada dolaşabiliyor ve istedikleri kadar kargaşaya neden olabiliyorlar.

Online sunucuların bulunduğu platformlarda da GTA V oynarsanız, Roleplay sunucularında bunlar ve bunlara benzer malikhaneleri, mekanları satın alıp işletebilirsiniz veya kiralayabilirsiniz. Bir şirket kurup, şirketinizi zirveye çıkarabilirsiniz. Bunların hepsi sizin yeteneğinize, hayal gücünüze ve planınıza bağlıdır. 
 

GTA V'de bulunan Los Santos, Los Angeles şehrini temel alan birçok ilgi çekici noktaya sahiptir. Bu nedenle, gerçek hayatta hiç gitmemiş olsanız bile bu şehirdeki birçok yeri tanıyabilirsiniz.
İşte gerçek hayatta bulabileceğiniz Grand Theft Auto V mekanları.

1.jpg.38e4fab5a26e8077451294e00faeaa4a.jpg
Beverly Center(Rockford Plaza)

Los Angeles'da bulunan Beverly Center, Beverly Hills'te bulunan sekiz katlı büyük bir alışveriş merkezidir.
İlk olarak 1982 yılında açılmıştır. Bu büyük alışveriş merkezinde, çoğu Prada, Louis Vuitton gibi tasarımcı markaları olmak üzere yüzden fazla mağaza bulunmaktadır.
 

Bu binanın GTA V versiyonu, oyundaki en büyük alışveriş merkezi olan Rockford Plaza'dır. Los Santos'un biraz kuzeyinde, öldüğünüzde ortaya çıktığınız hastanenin yakınında yer alır.

2.jpg.6f8d2de0e64003cc2f22d7ee919932e3.jpg
Forum Arena(Maze Bank)

GTA V'de bulunan Maze Bank Arena, Los Angeles'taki Kia Forum'u temel alan büyük bir kapalı stadyumdur. Bu iki yapı biraz farklı görünse de, Maze Bank Arena'nın bu binadan esinlendiğine şüphe yok.

Forum 1967 yılında açıldı ve o zamanlar devasa boyutu ve yapı tasarımı nedeniyle oldukça benzersiz bir yapıydı.
 

Bu binanın oyun içi versiyonu da özellikle GTA Online'da birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda Michael ve Trevor'ın birlikte ilk görevlerinin yapıldığı yerdir. Tracey'nin (Michael'ın kızı) Şöhret ya da Utanç oyun şovuna katılmasını engellemek için Maze Bank Arena'ya giderler.

3.jpg.0462464e657b680863a548906f904af9.jpg
Getty Center(Kortz Center)

GTA V'de bulunan gerçek hayattaki yerler arasında Kortz Center, Los Santos'ta bulunabilecek tek müzedir. Bu müze Los Angeles'taki Getty Center'a dayanmaktadır.

Getty Center birçok tarihi esere ve antik yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca muhteşem bahçeler ve hatta Vincent Van Gogh'un bazı sanat eserlerini de içerir.

Benzer şekilde, burası GTA V'de de bir öneme sahiptir ve en iyi oyun içi görevlerden biri olan "The Wrap Up "ı içerir.

4.jpg.63d62cda9789da38c71db0260229ca25.jpg
Grauman’s Chinese Theater(Oriental Theater)

GTA V'de bulunan Oriental Theater, film gösterimleri ve prömiyerleri için kullanılan Çin temalı popüler bir sinemadır.
Bu mekân doğrudan Los Angeles'ın belki de en önemli mekânlarından biri olan Grauman's Chinese Theater'a dayanmaktadır.
 

Bu sinema, GTA V'de ki 'Meltdown' görevinde Michael'ın ilk film galasının yapıldığı yerdir.

Buranın gerçek hayattaki versiyonu tüm zamanların en büyük film galalarından bazılarına ev sahipliği yapmıştır ve Hollywood'un en büyük isimlerinden bazılarının parmak izlerine sahiptir.

Bu yer aynı zamanda Hollywood Şöhretler Kaldırımı olarak da bilinir.

5.jpg.01b2f04863ff32721f5b54b4c7abe847.jpg
Griffith Observatory(Galileo Observatory)

Griffith Gözlemevi Los Angeles, Kaliforniya'da bulunan bir gözlemevidir. Size uzay yaşamı hakkında çok şey öğreten eşsiz bir dönüm noktasıdır. Halka açık ücretsiz teleskoplara bakabilir ve astronomi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 

Griffith Gözlemevi, GTA 5'de Galileo Gözlemevi olarak adlandırılır. Eğer bir GTA V oyuncusuysanız, burayı en az bir kez ziyaret etmiş olduğunuza hiç şüphe yok.

Los Santos'un hemen kuzeyinde yer alır ve birçok ikonik hikaye modu görevi içerir.

6.jpg.e0a21640f34c0659c8c99643a36340ba.jpg
Hollywood Bowl(Vinewood Bowl)

Oyun içi reality show Fame or Shame'e ev sahipliği yapan Vinewood Bowl, lüks bir açık hava amfi tiyatrosudur. Gerçek hayatta bu konum, kendisine çok benzeyen Hollywood Bowl'a benzemektedir.

1922'den beri açıktır ve 17.500 kişiye kadar kapasiteye sahiptir!

Vinewood Bowl, GTA 5'teki lüks Vinewood Hills'in tepesinde, ünlü Hollywood Sign'ın altında yer almaktadır.

7.jpg.b3d7cbd59068f9478dcdbee321fc4725.jpg
Hollywood Roosevelt Hotel(Vinewood Von Crastenburg Hotel)

Los Angeles'taki Hollywood Roosevelt Hotel, şehrin bugüne kadar faaliyet gösteren en eski otelidir. İlk olarak bir asır önce açılmış ve hatta 1926 yılında ilk Akademi Ödülleri törenine ev sahipliği yapmıştır.
 

Bu otel aynı zamanda Vinewood Von Crastenburg Hotel adında oyun içi bir GTA 5 versiyonuna da ilham vermektedir.

Clinton ve Meteor üzerinde yer alan otel, yüzme havuzu, gece kulübü, restoran gibi birçok özellik içermektedir.

8.jpg.cb94292cd83417bd7ad289a8063ca289.jpg
Hollywood Sign(Vinewood Sign)

Hollywood hakkında bir şeyler duyduysanız ya da Hollywood'un fotoğraflarını gördüyseniz, Hollywood Tabelasını da görmüşsünüzdür. Hollywood ile eş anlamlıdır ve muhtemelen ilk akla gelen yerdir.

Ünlü bir turist noktasıdır ve tüm ABD'deki en popüler yerlerden biridir!
 

GTA V'de bulunan Hollywood bölgesinin adı Vinewood'dur. Yani oyunda da yer alan bu tabelada Hollywood yerine Vinewood yazıyor.

Eğer Los Santos şehrindeki Vinewood'da dolaştıysanız, bu tabelayı da görmüşsünüzdür.

9.jpg.b3e660769d35d605f2cc936874709fdd.jpg
Los Angeles River(Los Santos Storm Drain)
Los Angeles Nehri, Los Angeles County'de bulunan ve 20. yüzyılın başlarında yaşanan bir dizi sel felaketinin ardından inşa edilen büyük bir nehirdir.

Aynı nehir GTA V'de de mevcuttur ve Los Santos Fırtına Kanalı olarak adlandırılır. Los Santos'un her tarafına yayılmıştır ve sabit bir konumu yoktur.
 

İlk hikaye modu soygunu da dahil olmak üzere birçok görev ve yarış bu alanda gerçekleşir. Oyun içi nehir, Rockstar Games tarafından gerçek hayattaki versiyonundan biraz daha küçük hale getirilmiştir.

10.jpg.eff8cf4d3761ff21a9e93d450cd826fb.jpg
Pershing Square(Legion Square)

Pershing Meydanı, Los Angeles'ta bulunan ve The Legion Square adlı oyun içi parka ilham veren küçük bir parktır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında yoğun olarak kullanılmıştır ancak şimdi buz pateni gibi düzenli mevsimsel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yaz aylarında canlı konser performanslarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 

Legion Park, Los Santos'un tam ortasında, Maze Bank Tower ve Mile High Club'ın yakınında yer almaktadır. Önceki iki bina kadar büyük olmasa da, benzersiz yapıları sayesinde yine de çok dikkat çekicidir.

Oyun içi versiyonuna çok benzer şekilde, Pershing Meydanı da onu öne çıkaran bazı benzersiz sanat eserlerine sahiptir!

11.jpg.1c0e8ddb37c4e0b998a3739f5218af9e.jpg
Playboy Mansion(Playboy Mansion)

Playboy dergisinin kurucusu Hugh Hefner'in eski evi olan Playboy Malikanesi, Los Angeles'ta ikonik bir simge yapıdır. Hefner vefat ettiği 2017 yılına kadar bu evde yaşamaya devam etmiştir.
 

Bu ikonik konum GTA V'de de bir paskalya yumurtası olarak yer almaktadır, çünkü oyuncular playboy malikanesini Richman, Los Santos'da golf sahasının yanında bulabilirler.

Bu son derece detaylı konağı ziyaret etmek istiyorsanız, en iyisi oraya gece gitmek olacaktır çünkü o zaman mekan daha canlı hale gelir.

12.jpg.0c3b186c8984a7aa2f15c27eb95acd8a.jpg
Ripley’s Believe It or Not!(Bishop’s WTF)

Bishop's WTF?! Uzaylı teması üzerine kurulu bir müzedir. Gerçek hayattaki Ripley's Believe It or Not!'a dayanmaktadır. Binanın yakınına gittiğinizde bir UFO uğultusu duyabilirsiniz.

UFO'lar GTA 5'in çok önemli bir parçası olduğu için bu güzel bir ayrıntı. Ne yazık ki, bu binaya giremezsiniz ve gerçek GTA hikayesinde de herhangi bir rol oynamaz.

Bu bina Los Santos'un daha pahalı bir bölgesi olan Vinewood Bulvarı'nda yer almaktadır.

13.jpg.358dc03495e559d6eb27e066e605f8e2.jpg
Ritz-Carlton Building(Mile High Club)

Maze Bank Tower'ın hemen yanında, Mile High Club adı verilen bu inşaat halindeki binayı bulabilirsiniz. Gerçek hayatta bu bina Los Angeles şehir merkezinde bulunan The Ritz-Carlton binasına dayanmaktadır.
 

Los Santos'ta bu binayı Maze Bank'ın doğusunda bulabilirsiniz. Mile High Club, GTA V'in gerçekten ikonik bir parçasıdır çünkü bu bina neredeyse on yıldır yapım aşamasındadır.

Birçok oyuncu Rockstar Games'in inşaatı bitirmek için oyun içi binayı güncelleyeceğinden şüpheleniyor, ancak şu an için bununla ilgili resmi bir haber yok.

Muhtemelen ufukta GTA 6 göründüğünden, yeni bir Grand Theft Auto oyununda Los Santos'da tekrar oynayana kadar beklememiz bile gerekebilir.

14.jpg.391f921ab8cc969a4e1abb8eed06d0f7.jpg
Salvation Mountain(Beam Me Up)

Salvation Mountain, Imperial County'nin California Çölü bölgesinde bulunan bir yamaç ortamıdır. Yerel bir sakin olan Leonard Knight tarafından Tanrı'ya bir övgü olarak yaratılmıştır.

Burası "kerpiç tuğlalar, atılmış lastikler ve pencereler, otomobil parçaları ve binlerce galon boya" kullanılarak yapılmış bir sanat eseridir.
 

Salvation Mountain'in oyun içi versiyonu Işınla Beni (veya Sessiz Sonda Dağı) olarak bilinir ve Sandy Shores'un güneydoğu köşesindeki bir tepede yer alır. Burası da büyük ve süslü bir tepedir ancak burada Tanrı yerine uzaylılara atıfta bulunulmaktadır.

Uzaylılar GTA 5'in önemli bir parçası olduğundan, burası da paskalya yumurtaları ve Chiliad Dağı'ndan bahsedildiği için oldukça popülerdir.

15.jpg.a43fe05f217bea9dd2cb8c8afddfe7fb.jpg
Santa Monica Beach(Del Perro Beach)

Santa Monica Plajı Los Angeles'ın belki de en ünlü plajıdır. 'Orijinal' Muscle Beach'e de ev sahipliği yapan plajı ziyaret etmek için dünyanın dört bir yanından turistler akın etmektedir.
 

Bu plajın doğrudan bir esin kaynağı GTA V'te Los Santos'un batı tarafında Del Perro Plajı olarak adlandırılan yerde bulunabilir. Tasarım ve düzen açısından gerçek hayattaki versiyona çok benzemektedir.

16.jpg.c05a406ab7968a22b8bed670e61d11fd.jpg
Santa Monica Pier(Del Perro Pier)

Santa Monica İskelesi dünyanın en ünlü iskelelerinden biridir. 1909 yılında kurulmuştur ve Santa Monica Plajı'nın hemen üstünde yer almaktadır.
Her ne kadar plaj ve iskele teknik olarak aynı yerde olsa da, her biri kendi tarzında benzersiz kılan birçok ayrı özelliğe sahiptir.
 

Los Santos'da bu iskele Del Perro İskelesi olarak adlandırılır ve Del Perro Plajının tam ortasında yer alır.
Oyuncunun katılabileceği birçok gezinti ve aktiviteye sahiptir. Gezintiler geceleri de ışıklandırılarak iskeleye gerçekten güzel bir görünüm kazandırır.

17.jpg.1711315143fbe42b30fdb867e2cce054.jpg
Sierra Towers(Eclipse Towers)

Sierra Tower, Los Angeles'ta 31 kattan oluşan ve şehrin çarpıcı manzaralarını sunan bir gökdelendir. Batı Hollywood'daki en yüksek binadır ve 120 metre (395 ft) yüksekliğindedir.

Tasarımı ve konumu nedeniyle oldukça lüks bir alandır, bu nedenle birçok ünlü bu binada daire sahibidir.

Bu binanın oyun içi uyarlaması Eclipse Towers olarak bilinir ve gerçek hayattaki versiyonu gibi oyuncuların satın alabileceği birçok pahalı daire ve çatı katından oluşur.

18.jpg.0eba16929913bf880d6434f40a23ff24.jpg
Theme Building(Sightings Bar)
GTA V'teki Sightings Bar, havaalanının yakınında bulunan ikonik bir yapıdır. Kabaca LA'da ki Tema Binasına dayanmaktadır.
 

Bu binayı Los Santos Uluslararası Havaalanı'nın dışındaki Exceptionalists Way üzerinde bulabilirsiniz. Bu binanın şeklinin uçan bir uzay gemisini temsil etmesi gerekiyordu ve gerçek hayatta içinde bir restoran bile vardı.

Ancak bu restoran 2013 yılında kapatılmış ve bina tamamen terk edilmiştir.

19.jpg.b90166e6435e8e4d71faa384312ea70c.jpg
US Bank Tower(Maze Bank Tower)

Maze Bank Kulesi belki de GTA V'de bulunan en ikonik binalardan biridir. Herkesin favori ofisi ve keskin nişancılık noktasıdır. Gerçek hayattaki karşılığı US Bank Kulesi (Kütüphane Kulesi) olarak adlandırılır.

Oyundaki en yüksek bina olduğu için gözden kaçırmak zordur.
 

Bu binanın gerçek hayattaki karşılığı da inanılmaz derecede yüksektir ve 310 metre (1018 ft) yüksekliğindedir. Tıpkı oyundaki versiyonu gibi, bu bina da çoğunlukla özel ofislerden oluşmaktadır.

20.jpg.dbdfd2a0f122fdff770860c0c2cc0142.jpg
Whisky A Go Go(Tequi-la-la)

Whisky A Go Go, Sunset Bulvarı üzerinde yarım asırdan uzun bir süredir açık ve işlevseldir. İlk olarak 1964 yılında açılmış ve AC/DC ve Led Zeppelin gibi birçok popüler grup ve müzisyenin etkinliklerine ev sahipliği yapmıştır. Bu gece kulübünün kendi TV kanalı bile var!

GTA 5'de bu konum Tequi-la-la olarak bilinir ve Eclipse Bulvarı üzerinde bulunabilir. 

tarihinde tauro tarafından düzenlendi

21 Yorum


Önerilen Yorumlar

En çok kıskandığım şeylerden birisidir. Yurt dışında yaşayan birileri buraları canlı kanlı bir şekilde gezebiliyor.... 🥲

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...