Jump to content

Rockstar, GTA ve Red Dead Roleplay'in Geliştiricisi FiveM'i Satın Aldı


tauro

15,655 okunma

V(RP).png.26f7314203f3926a488f1e67b20f90b6.png

Rockstar, en büyük Red Dead Online ve GTA Online topluluklarını mümkün kılan platformlardan sorumlu ekibi(ekipleri) satın aldığını duyurdu.

Rockstar Games, FiveM ve RedM'in arkasındaki ekip olan Cfx.re'yi satın alarak GTA Online ve Red Dead Online için hayranlar tarafından işletilen rol yapma(Roleplay) sunucularını destekleme konusunda önemli bir adım attı.

Bu satın alma, Cfx.re'nin Rockstar'ın desteğiyle FiveM ve RedM'i geliştirmeye devam etmesini sağlarken, yalnızca bu platformlara odaklanmasına ve GTA 6 veya diğer Rockstar oyunlarının geliştirilmesine dahil olmamasına olanak tanıyor.

Rockstar'ın satın alması, stüdyonun rol yapma(Roleplay) topluluklarına olan bağlılığını ve bunların Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption'ın geleceğindeki önemini vurgulayarak hayranlara RP(Roleplay) sunucularının gelişmeye devam edeceği konusunda güvence veriyor.

Rockstar Games, FiveM ve RedM'in arkasındaki ekip olan Cfx.re'yi satın aldığını duyurdu. Bu platformlar en büyük Red Dead Online ve Grand Theft Auto Online rol yapma topluluklarının oluşturulmasını sağladı.

V(RP2).png.b71fe64b3d71fa7ba8025e8b0584cb1c.png

FiveM ve RedM, kullanıcıların Rockstar Games'in GTA Online ve Read Dead Online oyunları için özel sunucular oluşturmasına ve bu sunuculara katılmasına olanak tanıyor. Bu bağımsız özel sunucular, kullanıcıların oyunun kurulum dosyalarını değiştirmeden çevrimiçi oyunu değiştirmelerine olanak tanıdı. Ayrıca, farklı bir istemciye sahip ayrı sunucular oldukları için, oyuncular otomatik bir yasaklama riski olmadan Rockstar'ın sunucuları ile bunlar arasında serbestçe geçiş yapabiliyorlardı. Bu özellikler ve diğerleri, GTA Online ve Read Dead Online için, eski oyunun popüler NoPixel sunucusu da dahil olmak üzere, rol yapma sunucularının oluşturulmasını sağlar.

Rockstar, Cfx.re'yi satın aldığını şirketin web sitesindeki bir Newswire gönderisinde duyurdu ve Cfx.re de ayrı bir açıklama yayınladı. Rockstar'ın gönderisinde stüdyo, hayran topluluklarının Grand Theft Auto 5 ve Red Dead Redemption 2'yi genişletmek için buldukları tüm yeni yollardan nasıl heyecan duyduğunu anlatıyor. Şirket özellikle hayranlar tarafından işletilen rol yapma sunucularını desteklemekle ilgileniyor ve bu da Rockstar'ın mod politikasında son zamanlarda yapılan değişikliklere yol açıyor. Stüdyo, Cfx.re'yi satın almasının ekibin hizmetlerini geliştirmek ve Read Dead Online ve GTA Online rol yapma topluluklarını güçlendirmek için yeni yollar bulmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Bu arada Cfx.re, Rockstar tarafından satın alınmasının günlük operasyonlarında önemli bir değişikliğe yol açmayacağını açıkladı. Ancak grup, Rockstar'ın desteğinin FiveM'i ve topluluğunu büyük ölçüde geliştirmesini sağlayacağını söylüyor. Cfx.re ekibi, bu ortaklığın sunduğu fırsattan heyecan duyduğunu söylüyor. Ancak ekip, odak noktasının FiveM ve RedM'i geliştirmeye devam edeceğini de açıkladı. Cfx.re, yaklaşmakta olan Grand Theft Auto 6 ya da Rockstar'ın oyun geliştirmesinin başka bir yönüyle herhangi bir ilgisi olmayacağını söylüyor.

Geçmişte Rockstar ve ana şirketi Take-Two Interactive'in RP(Roleplay) sunucuları ile karmaşık bir ilişkisi olmuştur. Geçtiğimiz yıl Rockstar, GTA Online rol yapma(Roleplay) sunucularına kısıtlamalar getirdi. Ancak, bu kurallar esas olarak üçüncü tarafların Grand Theft Auto Online'dan kâr elde etmesini önlemeye yönelikti. Rockstar o zaman bile RP(Roleplay) topluluğunu desteklediğini açıklığa kavuşturmaya özen göstermişti.

Artık Cfx.re resmi olarak Rockstar Games'in bir parçası olduğuna göre, RP(Roleplay) sunucularının Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption'ın geleceğinde önemli bir rol oynamaya devam edeceği açık görünüyor. Elbette bazı hayranların Rockstar'ın daha sonra daha fazla etki gösterme potansiyelinden endişe duyması makul. Ancak şu an için her iki taraf da ortaklık konusunda iyimser görünüyor.

Önemli Kaynaklar: Rockstar Games, Cfx.re

tarihinde tauro tarafından düzenlendi

  • Beğen 6
  • Teşekkürler! 2

25 Yorum


Önerilen Yorumlar

myrtle

gönderildi (düzenlendi)

RS'nin; RedM ve Fivem'i alması harika yalnız bu haber sonrası GTA 6'nın TR'ye kaç paraya mâl olacağını çok buçuk tahmin ediyorum, bu beni yoruyor. Ama klasiktir, bir gün herkes GTA 6 sahibi olacak çünkü GTA 6 büyük geliyor. 😶‍🌫️

tarihinde myrtle tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

FiveM ve RedM ' i aldılar ise yenilikler yakındır bakalım nasıl bir 2025 civarında nasıl bir GTA 6 göreceğiz

Yorum bağlantısı
cekatin

gönderildi (düzenlendi)

Adamlar köşeyi döndü, yazılımdan falan anlasam mutlaka gta için bir şey geliştirirdim.

tarihinde cekatin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

seneler once de aynı muhabbet donuyordu, hatta davaya kdadar suruklendı. umarım marka kisitlamasi acisindan sorun teshis etmez

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...