Jump to content

tauro

15,420 okunma

VICE1.png.392fcc8c52ff2598df25a532c00d4240.png

Roleplay Nedir?
 

Rol Yapma Oyunları, kısaca Roleplay, tamamen yaratıcılığa bağlı olup kendi yarattığınız evrenin içerisinde kendi özgürlüğünüzle ilerleyebileceğiniz bir oyun türü. Bu oyunda oyuncular kendi yarattıkları karakterlerinin kimliğine bürünerek o karakteri yaşarlar, hissederler ve karakteristik özelliklerine göre onun hayatına yön verirler. Aynı zamanda oyuncular yarattıkları karakterlerin kimliğini yansıtarak, iyi ve kötü özelliklerine uygun şekilde davranarak karakterin kişiliğini ön plana çıkartıcı şekilde onun ağzıyla konuşmaya çalışırlar. Kısaca Roleplay, kendinizi bir başkasının kimliğine büründürme oyunudur. Farklı olduğunu söylemiştim.
 

VICE2.png.18ac88eff1967ad6f6e28365d4a53f1b.png

Hangi Oyunlarda Roleplay Yapılır?

Günümüzde Grand Theft Auto oyunları başta olmak üzere Minecraft, Garry's Mod, Red Dead Redemption gibi büyük oyunların çoklu oyuncu modlarında Roleplay türündeki oyun sunucularını görebiliriz. Özellikle Grand Theft Auto: San Andreas ve Grand Theft Auto V oyunlarında Roleplay sunucularına ilgi Türkiye'de 2006 yılından bu yana gün geçtikçe büyümekte. 

Garry's Mod, Minecraft ve Red Dead Redemption gibi oyunlarda oyuncular çoğunlukla bir Harry Potter büyücüsü, bir savaşçı, mistik bir karakteri canlandırmayı tercih ediyor. 
 

Ama GTA oyunundaki Roleplay sunucularında tamamen gerçek hayatın bir simülasyonunun yapılması tercih ediliyor. Türkiye'deki Roleplay sunucularında GTA evreni ile gerçek hayatın birleşimini görüyoruz. Roleplay sunucuları oyunculara bir polisi, bir doktoru, bir basın mensubunu, bir müzisyeni, bir belediye çalışanını, bir siyasetçiyi, bir başkanı, bir avukatı vb. türleri canlandırabilme imkanı sunuyor. Oyuncular, isterlerse kendi sesleriyle, isterlerse yazı ile Roleplay yapma imkanına sahipler.

VICE4.png.923fe209e1da7df91f2bd69c4f68a774.png

Roleplay Türleri Neler?

Oyunlarda yapılan Roleplayler günümüzde öncelik olsa da, gerçek hayatta yapılan Roleplaylere de şahit olabiliyoruz. Bir masada toplanan arkadaş grubunuzla kağıtlar ve zarlar kullanarak Roleplay yapabilir, gününüze farklı bir aksiyon katabilirsiniz. Bu, sadece Roleplay'in bir parçası. Roleplay'in diğer parçalarını aşağıda sıralıyoruz.

VICE3.png.6976663dea902515bbb0dc0e0190b3ed.png
Masaüstü Roleplay:

Katılımcıların bir masa veya yüzey etrafında toplandığı bir Roleplay türüdür. Genellikle kâğıt, kalem ve zarlar kullanarak karakterlerin hareketlerini ve etkileşimlerini belirlerler. 
Bu Roleplay türü video oyunlarında da görünür. Dungeons & Dragons, Stardew Valley,  Vampire: The Masquerade gibi oyunlarında Masaüstü Roleplay türüne şahit olabiliriz.
Online Roleplay: İnternet üzerinden gerçekleştirilen roleplay türüdür. Oyuncular karakterlerini canlandırır, hikayeler oluşturur ve etkileşime girerler. Sanalika, Second Life, Stardoll, Habbo bunlara büyük ve önemli örneklerdendir.

VICE7.png.226f38a4f3fc41937c4514794120fc3d.png

Live Action Roleplay:

 Oyuncuların gerçek dünyada fiziksel olarak rol aldığı bir türdür. Bunu yapan kişiler etkileyici ve farklı kostümler giyer, sahnelere sahip olur ve hikaye doğrultusunda etkileşimlerde bulunurlar. Cosplay de denilen bu kıyafetlerin giyildiği ve Live Action Roleplay'in yapıldığı çeşitli festivaller de söz konusudur. Bunlara örnek olarak Cosplay Contest, Drachenfest, E3 verilebilir.

VICE6.png.04fbca58fb1ba6bd049bd5e318665a3b.png

Forum Roleplay:
 

İsminden anlaşılır kadarıyla Forum siteleri üzerinden gerçekleştirilen roleplay türüdür. Oyuncular karakterlerini yazılı olarak canlandırır, diyaloglar ve olaylar yazarak hikayeyi ilerletirler. Burada da örnek olarak WWE Roleplaylerini verebiliriz. Forum sitesinde hazırlanan Roleplay bölümünde oyuncular WWE güreşçilerini seçerek onlar gibi mikrofonda konuşurlar ve haftalık olarak şovlar düzenlenir. "Promo" denilen konuşmaları en iyi hazırlayan oyuncular, yapılan şovlarda şampiyonluk kazanma şansına sahip olurlar. Bu Roleplay türüne çeşitli Facebook gruplarında da rastlanmaktadır.

VICE8.png.c5a00ee925b4459a4bb75ef8dc0162c6.png

Video Game Roleplay:

Belki de en popüler Roleplay türü olarak bunu söyleyebiliriz. GTA serisi başta olmak üzere video oyunlarında yarattığımız karakterin rolünü üstlendiğiniz türdür. Oyuncular, oyunun sunduğu dünyada karakterlerini yönlendirir, hikayeyi etkiler ve etkileşimde bulunurlar. Red Dead Redemption, Garry's Mod gibi oyunlarda Roleplay sunucularını görsek de Vice Online, bunun için en iyi örnektir.


VICE9.png.6fea9cc83df132c15e4c7d348e9643e0.png

Improvisational Roleplay:

Gerçek hayatta yapılan, anlık ve doğaçlama şekilde gerçekleştirilen bir Roleplay türüdür. Genellikle oyuncuların anlık tepkilerine dayalı olarak hikayeler oluşturduğu bir türdür. Türkiye'de bunun henüz bir örneğine rastlanmadı. Yurtdışında bulunan küçük barlarda, kafelerde bu Roleplay türünü görmekle beraber Avrupa ve Amerika'da bununla ilgili kurslar olduğu da bilinmektedir.

VICE10.png.42d419573cc69f9bc2eca6ab67fb4a21.png

Solo Roleplay:

Sadece tek bir oyuncunun bir veya daha fazla karakteri yönlendirdiği bir Roleplay türüdür. Hikaye ve etkileşimler genellikle kişisel bir deneyim olarak geliştirilir. Sims oyunu bu Roleplay türünde en bilinen oyundur.

VICE11.png.756dfa635223c367330a6c14819c2388.png

Grand Theft Auto(GTA), Roleplay Nedir?

GTA RP(Roleplay), Grand Theft Auto Online'nin modifiye edilmiş bir versiyonunun keyfini çıkarmanın popüler bir yoludur. Twitch'de GTA Online düzenli olarak en çok izlenen kategorilerden biridir ve en iyi GTA yayıncılarının çoğu RP oynamaktadır. En büyük GTA RP modu olan FiveM, 2023 yılının Şubat ayında 269.097 eş zamanlı oyuncu ile rekor kırdığını bildirdi. Bu, modlanmamış GTA 5 oynayan kişi sayısının neredeyse iki katı.

GTA V'de rol yapma (RP), son yıllarda bir avuç üst düzey Twitch yayıncısının oyuna dahil olması nedeniyle son derece popüler hale geldi.

GTA V'de RP, oyuncuların Los Santos şehrinde kendi benzersiz hikayelerini yaşamalarını sağlayan çok oyunculu bir moddur. Oyuncuların rol yapması, şehirdeki oyuncuların ve NPC'lerin oyunda nasıl çalıştığını ve davrandığını doğrudan etkiler, bu da onu standart GTA Online'den belirgin şekilde farklı kılar.

GTA RP'de oyuncular ve yayıncılar bir karakter, kişilik ve bir arka plan hikayesi yaratıyor ve ardından GTA 5 dünyasında taksi şoförlerinden sağlık görevlilerine, balıkçılardan emlakçılara kadar her şey gerçek dünyamız gibi var haldedir. Ve evet, polisler ve dolandırıcılar bile. Oyuncular, yüzlerce oyuncuyu destekleyen sunucularda birbirleriyle etkileşime girdikçe, ortak bir hikaye anlatma deneyimi yaratıyorlar.

GTA 5'in tanıdık dünyasında geçmesine rağmen, bir GTA RP sunucusunda oynamak tamamen farklı bir deneyimdir. GTA RP önce ateş edip sonra soru sorma yeri değildir. Genellikle arabaları havaya uçurmayacak, polisleri biçmeyecek veya jetleri çalmayacaksınız. Diğer oyuncuları düzenli olarak öldürmeyi veya kendinizin sık sık öldürülmesini beklemeyin. Bir suç işlerseniz tutuklanıp mahkemeye çıkarılma ihtimaliniz, şiddetli bir silahlı çatışmaya girme ihtimalinizden daha yüksektir. Yaralanırsanız, bir hastaneye gitmeniz ve bir doktora görünmeniz gerekebilir.

GTA 5 RP'nin daha "gerçekçi" bir deneyim olması amaçlanmıştır, birçok yönden neredeyse bir simülasyon gibidir. Bir iş bulabilir, bir daire kiralayabilir, diğer oyuncularla etkileşime girebilir, ilişkiler kurabilir ve oyunculuk ve doğaçlama becerilerinizi deneyebilirsiniz. GTA RP sunucularında tıpkı GTA 5'te olduğu gibi hala yapay zeka kontrollü NPC'ler bulunuyor ve siz de temelde bu vatandaşlardan birinin rolünü oynuyorsunuz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan RP sunucularından birine giren oyuncular, bir dizi farklı şekilde özelleştirilebilen normal bir NPC biçimini aldıklarında oyuna daha da dalmış olurlar.

Rol yapma seviyesi sunucuya göre değişir. Bazı sunucular tamamen hardcore(zor) rol yapma seviyesindedir - bu da oyuncuların oyunun menülerine nasıl erişecekleri veya hatta bir eyleme karşılık gelen düğmeye nasıl erişecekleri konusunda ipuçları istemeleri durumunda kuralların dışına çıktıkları anlamına gelir. Diğerleri biraz daha az katıdır.

PC'de orjinal GTA V'e sahip olan herkes GTA V roleplay oynayabilir, ancak Rockstar'ın son derece popüler oyununda yerleşik olan normal çok oyunculu moddan önemli ölçüde farklıdır.

Modu edinmek için FiveM, RageMP, ALT:V gibi modifiye edilmiş oyun istemcisine de erişmeniz gerekir. Oraya gittiğinizde bir RP sunucusuna katılabilirsiniz.

Bazı topluluklar ayrıca davetiye gerektirir - oyuncular kendilerini yetenekli bir rol oyuncusu (veya yayın alanında büyük bir isim) olarak kanıtlayarak kazanırlar. Bu durumda genellikle kendinizi kanıtlamak için bir sunucuda oynamanız gerekir, ancak bir kez parladığınızda, büyük liglere hızlı bir şekilde geçersiniz.

Bir sunucuya katılmak inanılmaz derecede zor değildir. Birçok sayıda açık sunucu var, ancak bunlar vahşi batı gibi çalışabilir. Herkesin girmek istediği beyaz liste, yüksek seviyeli RP sunucularıdır. Bunlar davetiye gerektiren sunuculardır, genellikle forumlarına veya web sitelerine kaydolarak ve ardından GTA V'de onlara katılarak başlarsınız.

VICE12.png.c63e894cde1e829a7e589c8240070bde.png

YENİ BİR TÜR: VICE ONLINE Roleplay Nedir?

Vice Online kusursuz bir evren yaratıyor! Bu evren kendini RPG türünde hazırlarken, oyuncularına çevrimiçi rol yapma imkanı sunuyor. İstediğin özelliklerde karakterini kurgulayıp özenle hazırlanan Vice Online evreninde sen de kendi hikayeni yaratmaya başlayabilirsin.

Vice Şehri hikayesi 600 yıl öncesine dayanıyor. Geçmiş kökleri ne kadar eski olsa da, erişebilirlik ve oynanabilirlik düşünüldüğünde Vice Online evreni tamamen diijtal bir konsept. Vice Online kurgusu ağırlıklı olarak, insanların geçmiş yüzyıllardan kalan alışkanlıklarından zamanla kurtularak yeni bir çağa uyum sağlamasının hikayesini işliyor.

Tüm oyuncular birbirlerinden bağımsız ve bireyselken, istedikleri zamanda da bir aradayken Vice Online dünyasında sanal kimlikleriyle yer edinebilecekler. Bu dijitallik, bu evrende yer alan tüm sistemlere ve oyunun dinamiklerine de yansıyor. 

Kurguladığımız tüm plan geçmişten kalan ilkel dürtülerin yeni jenerasyonla birlikte dijitalleştiği ve tamamen modern bir dünyaya adapte olabilen insanların hayatta kalabileceği bir sanal evren modelini oluşturuyor.

Elbette, hayatta kalmak demişken yalnızca Vice Online dünyasında gerçekten yaşayanlar demek istiyoruz! Çünkü, bu şehir başarabilenlere gerçekten zirve noktalara ulaşıp hayal edilebilen her şeyi gerçekleştirmeyi mümkün kılacak. Vice Online, Yarı-MMORPG ve çevrimiçi rol yapma türünde, tamamen karakterlere bağlı düzeniyle bu alanda türünün ilk örneği olacak.

VICE13.png.542a5c8a8d5168cfa420c4944cb38abf.png
 

Roleplay, Metaverse'ün Bir Parçası Mıdır?

Acaba sizce Roleplay'i son dönemlerin trendi Metaverse'e benzetebilir miyiz? Bildiğimiz evren anlamına gelen “universe” ve “meta” yani öte kelimelerinin birleşiminden oluşan Metaverse, fiziksel gerçeklik ile artırılmış ve sanal gerçekliğin birleştiği ortak bir online dünyalar topluluğu anlamına geliyor. Metaverse evrenlerinde arkadaşlarınızla takılıp vakit geçirebilir, çalışabilir, seyahat edip etkinliklere katılabilir, alışveriş yapabilirsiniz. Roleplay oyunlarına baktığımızda Metaverse ile fazlasıyla bir benzerlik görülebiliyor. Roleplay sunucularında da yukarıda belirtilen aktiviteleri yapma imkanlarına sahipsiniz. Aradaki tek farkın bunu oyuncunun kendi ismiyle değil, kendi yarattığı bambaşka bir kişiyle yaptığını söyleyebiliriz.
 

Metaverse kelimesinin son birkaç yılda trendleştiğini görüyoruz ancak Roleplay evreninin 16 yılı aşkın süredir hayatımızda yer aldığı bir gerçek. Metaverse'ün dünyamız dahil olmak üzere bütün sanal evrenlerin birleştiği bir yer olarak kabul edildiğini var sayarsak bunun içine Roleplay'i de dahil etmek durumundayız. Uzun olarak söyleyebileceğimiz bir süredir hayatımızda var olan Roleplay oyunları, Metaverse evreninin gelişmesiyle beraber daha da genişleyip büyüme potansiyeline sahip.


Yazar: @Batrix @strega @tauro

 

tarihinde tauro tarafından düzenlendi

  • Beğen 6

28 Yorum


Önerilen Yorumlar
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...