Jump to content

Grand Theft Auto (GTA) Oyunlarının Satış Sıralaması


tauro

8,103 okunma

Grand Theft Auto (GTA) Oyunlarının Satış Sıralaması

Rockstar Games'in Grand Theft Auto serisi, 405 milyondan fazla satış rakamıyla tüm zamanların en çok satan video oyunu serilerinden biri oldu. Geliştiriciler serinin kazanan formülüne ulaşmadan önce piyasaya sürülen sadece yedi ana oyun olduğu gerçeğiyle daha da etkileyici hale geliyor.

En çok satan GTA oyunları on milyonlarca kopya sattı ve serinin en başarılı oyunu şu anda 200 milyon sınırına yaklaşıyor. Uzun soluklu video oyunu serisinin hayranları bir sonraki oyun için sabırsızlıkla beklemeye devam ediyor, ancak GTA 6 gelene kadar, serinin önünü açan bazı harika oyunları kendilerine hatırlatmak isteyebilirler.

V1.png.7bbb777118d9d2019b03d01632b33f6e.png
I. Grand Theft Auto V. (185 Milyon)

185 milyondan fazla satış rakamına ulaşan Grand Theft Auto V, tüm zamanların en çok satan video oyunları sıralamasında Minecraft'ın arkasında yer alıyor. 2013 yapımı oyunun üç farklı konsol neslinde piyasaya sürülmüş olması ve her yönüyle mükemmel olması, başarısının ardındaki en önemli itici faktörlerden biri olmuştur.

Oyun, oyuncuları üç ana kahramanın yerine koyuyor ve ana hikayenin çoğu boyunca üçlü arasında serbestçe geçiş yapmalarına izin veriyor. Oyunun senaryosu ve oynanışı mükemmel olduğu gibi, Rockstar'a son on yılda milyarlarca dolar gelir getirmiştir. Zengin özelliklere sahip çevrimiçi modu da mükemmel bir yapıdadır.

V2.png.05f592d74ff8233b78e2f38a7f78102b.png
II. Grand Theft Auto IV. (28 Milyon)

Tüm zamanların en çok satan GTA oyunu olmaya yaklaşamasa da, Grand Theft Auto IV birçok kişinin serinin en iyi oyunu olarak seçtiği bir oyundur. Sürüş mekanikleri GTA serisi için tüm zamanların en yüksek seviyesini işaret ederken, hikaye anlatımı ve yazımı, serinin sunduğu diğer her şeyin çok ötesinde.

Niko Bellic tartışmasız mükemmel bir video oyunu kahramanı; zaman zaman acımasız eylemlerine rağmen bir şekilde ilişkilendirilebilir kalmayı başarıyor. Hikayesi hem cesur hem de inandırıcı ve 28 milyon insanın zor kazandıkları paralarını bu oyunu kendileri deneyimlemek için ayırmaya neden bu kadar istekli olduklarının büyük bir parçası.

V3.png.bb03d7755fbb9de2ddf24b47401686b4.png
III. Grand Theft Auto: San Andreas (21.5 Milyon)

PS2 döneminin son ana hat GTA oyunu olan Grand Theft Auto: San Andreas aynı zamanda orijinal 3D GTA üçlemesinin ticari açıdan en başarılı olanıydı. Tüm platformlarda 20 milyondan fazla kopya sattı ve Sony'nin altıncı nesil konsolu için en çok satan oyun oldu.

Önceki iki oyunun başarısı göz önüne alındığında, Rockstar'ın aynısından daha fazlasını yapmayı tercih etmesi gerçek bir sürpriz olmadı. Yine de birkaç kayda değer gelişme var ve oyun, haritasının boyutu söz konusu olduğunda öncekilerden belirgin şekilde daha büyük bir haldedir.

V4.png.6cac2dc1382b092ae2f3f14813d4d641.png
IV. Grand Theft Auto: Vice City (17.5 Milyon)

Seksenlerin ikonik ortamı sayesinde Grand Theft Auto: Vice City tüm zamanların en özgün GTA oyunlarından biridir. Oyunun geçtiği dönem sadece hikayeyi değil, aynı zamanda karakterlerin konuşma ve giyim tarzından, şehirde dolaşırken dinledikleri müziğe kadar oyunun genel estetiğini de etkilemiştir.

Bu aynı zamanda da serinin ilk kez ünlüleri ana karakterler olarak seçme denemesiydi; Ray Liotta oynanabilir karakter Tommy Vercetti'ye sesini ödünç verdi. Vice City, serinin zengin tarihindeki en eşsiz ortamlardan biridir ve bu nedenle serinin pek çok hayranı gelecekteki bir GTA oyununda oraya dönmeyi ummaktadır.

V5.png.fde6fb299aa0b82037f8065a8697d043.png
V. Grand Theft Auto III. (14.5 Milyon)

İlk olmaktan çok uzaktı. Birçok kişi Grand Theft Auto III, açık dünya türünün kurucu babalarından biri olarak görüyor. Bu oyunun sunduğu pek çok mekanik sayısız başka video oyununa ilham vermeye devam edecek ve bir dizi Grand Theft Auto klonunun önünü açacaktı.

GTA III başarısının büyük bir kısmı, oyuncularına sağladığı özgürlüğe atfedilebilir ve oyunun suç odaklı hikayesi de ağır listelemenin çoğunu yapar. Piyasaya sürülmesinin üzerinden yirmi yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, tüm zamanların en çok satan GTA oyunlarından biri olmaya ve açık dünya sandbox oyunlarının hayranları için mutlaka oynanması gereken bir oyun olmaya devam ediyor.

V6.png.7f01b6d0f2c2ff49d3206193e31dc4f2.png
VI. Grand Theft Auto: Liberty City Stories (11 Milyon)

Grand Theft Auto: Liberty City Stories ilk olarak Ekim 2005'te PSP için piyasaya sürüldü ve bir sonraki yılın Haziran ayında PS2 portu geldi. Grand Theft Auto III'teki olaylardan üç yıl önce geçen oyunda oyuncular bir kez daha Liberty City'nin tanıdık sokaklarına geri dönüyor.

Bu, benzersiz bir hikaye ve haritada yapılan birkaç önemli değişiklikle sadece bir varlık değişiminden daha fazlasıdır. Grand Theft Auto III'te bulunan bazı yerler bu noktada henüz inşa edilmemiştir ve ana hikaye boyunca yıkılan ve bu nedenle oyuna özgü olan birkaç bina ve bölge vardır.

V7.png.f169fb462623cc05987c780c5eebdb6d.png
VII. Grand Theft Auto: Vice City Stories (6 Milyon)

Çok az geliştirici PSP'yi Rockstar Games kadar iyi destekledi. Stüdyo Sony el bilgisayarı için üç GTA oyunu da dahil olmak üzere sekiz oyun yayınladı; bunlardan ikincisi 2006 tarihli Grand Theft Auto: Vice City Stories idi. Selefinde olduğu gibi, bu oyun da daha sonra PS2'de piyasaya sürülecekti.

Grand Theft Auto: Vice City'deki olaylardan birkaç yıl önce geçen bu oyunda, oyunun geçtiği mekân büyük ölçüde aynı olsa da bir iki önemli farklılık bulunuyor. Orijinal oyunda önemli bir rol oynayan ana kahraman Vic Vance ile birlikte birkaç tanıdık yüz de geri dönüyor.

V8.png.a58c732e09f8b89a5ddae2094703abe7.png
VIII. Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City (3 Milyon)

İlk olarak 2009'un sonlarında Xbox 360'a özel olarak piyasaya sürülen Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City yavaş ilerleyen bir oyun oldu. İlk birkaç ayında 160.000'den az kopya sattı, ancak satışlar büyük ölçüde bir sonraki yılın Nisan ayında piyasaya sürülen PC ve PS3 portları sayesinde sonunda toparlandı.

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi, Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City, oyunculara Grand Theft Auto IV için iki DLC genişlemesi sağlayan bir tür derlemedir. İlginç bir şekilde, dijital olarak satın alanlar bunları oynamak için hala orijinal oyunun bir kopyasına ihtiyaç duyarken, fiziksel sahipler diskte ihtiyaç duydukları her şeyi alırlar.

tarihinde tauro tarafından düzenlendi

15 Yorum


Önerilen Yorumlar

myrtle

gönderildi (düzenlendi)

GTA VI'nın milyar bandını aşacağını istatistik okumayla tahmin edersiniz zaten.

tarihinde myrtle tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

GTA V yılının çok ötesinde bir oyundu ve sattığı rakamları sonuna kadar hak ediyor. 2013'de çıkmasına rağmen 2023'de piyasada halen daha dengi olan oyun sayısı bir eiln parmaklarını geçmez. Belki de en iyisini yaptıklarından daha iyisini yapmakta zorlanıyorlar ve bu yüzden GTA VI bu kadar uzun sürdü. Muhtemelen Vice City - Stories ya da GTA III ile GTA San Andreas tarzı benzeri geçiş oyunu havasında olabilir. 

Yorum bağlantısı

Türkiye'de genelde Vice City rağbet görüyor olsa da benim için San Andreas her zaman birincidir. 2023 yılında dahi San Andreas'in açık dünyasının derinliğine ve kalitesine sahip oyun sayısı bir eline parmağını geçmez. Bir numaram. 

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...