Jump to content

Grand Theft Auto V Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek


Izanagi

3,537 okunma

Tüm zamanların en çok satan video oyunlarından birisi olan Grand Theft Auto V, beraberinde getirdiği yenilikler ile oyun dünyasının zirvesine yerleşmişti. Buna bağlı olarak serinin yedinci ana oyunu olan GTA V, kısa sürede dünyanın dört bir yanından milyonlarca hayran kazanmayı başardı. Fakat bu GTA V'in geçmişinin sandığımız kadar olumlu olduğunu göstermiyor. Sizler için Grand Theft Auto 5 hakkında çoğu kişinin bilmediği bazı şaşırtıcı olayları derledik.

 

10-) GTA 5 Bir Zamanlar Oyun Dünyasının En Pahalı Oyunuydu

 

image.png

 

Rockstar Games, Red Dead Redemption ve Max Payne 3 gibi oyunların büyük başarısının ardından Grand Theft Auto için de kolları sıvadı. Şirket, diğer serilerinde elde ettiği başarıyı Grand Theft Auto'da yakalamak için de gerekli yatırımı yapmaya epey bir istekliydi. Bütün bu sürecin sonunda GTA 5, Rockstar Games'in en iyi oyunlarından biri haline gelmesiyle emeğin karşılığını verdi. GTA 5'in iki yüz altmış beş milyon (265 milyon) dolarlık toplam bütçesi, 2013 yılında piyasaya sürülen diğer oyunları geçerek zirveye yükselmesini sağladı. Bu sayı o günden bu yana Call of Duty: Modern Warfare 2, Cyberpunk 2077 ve benzeri oyunlar tarafından geride bırakılmış olsa bile, bahsetmiş olduğumuz istatistikler geliştiricilerin oyun için harcamış oldukları çabanın büyüklüğünü vurguluyor. Aynı zamanda istatistikler, bizlere geliştiricilerin böylesine kapsamlı ve gösterişli bir deneyimi nasıl yaratabildiklerini gösteriyor. Bütün bu etkenleri göz önünde bulundurduğumuzda satış rakamlarının oyun için ayrılan bütçeyi ne kadar hızlı bir şekilde gölgesinde bıraktığını anlayabiliyoruz. Bu da demek oluyor ki, Rockstar yatırımın karşılığını fazlasıyla aldı.

 

9-) Franklin'in Aktörü C.J.'nın Aktörünün Kuzeni

 

image.png

 

Sizleri şaşırtacak maddelerden birisi daha. Grand Theft Auto serisinin beşinci ana oyunu olan Grand Theft Auto San Andreas'in ana karakteri Carl Johnson'ı hepimiz yakından tanıyoruz. Peki ya C.J'nın aktörü ile Franklin'in aktörünün kuzen olduğunu biliyor muydunuz? 2013'teki röportajlarda GTA 5'te Franklin'i seslendiren Shawn Fonteno'nun aslında Young Maylay'in kuzeni olduğu ortaya çıktı. Bunun büyük bir tesadüf olmasının nedeni, gerçek adı Christopher Bellard olan Young Maylay'ın GTA: San Andreas'ta baş kahraman C.J.'yi canlandırmasıdır.

 

Serinin iki oyunu arasında neredeyse on yıl olmasına rağmen Rockstar, kurgusal şehir olan Los Santos'u kullanarak hayranlarını etkilemişti. GTA 5 ile tanıştığımız Franklin'in C.J. ile olan benzerlikleri, bizlere o dönemde karakterler arasında bir bağ olabileceğini düşündürmüştü. Röportajlar sonrası iki karakterin aktörünün de kuzen olduğunu öğrendiğimizde, oyunlar arası bir bağ olacağı teorisine epey bir inanmıştık. Fakat sonrasında Rockstar'ın benzeri teorileri öldüren açıklamaları yüzünden karakterler arası bağın olmadığını öğrendik. Oyun dünyasını hem şaşırtan hem de üzen bir detaya değinmiş olduk.

 

8-) GTA 5, Rockstar Games'in Diğer Oyunlarından Daha Büyük

 

image.png

 

Grand Theft Auto 5'i oynayan herkes, haritasının çok büyük olduğunu bilir. Ve bu nedenle, GTA 5 oyun dünyasının en büyük açık dünya oyunlarından birisi olarak kabul edilir. Buna bağlı olarak istatistikleri incelendiğimizde, GTA 5'in haritasının, şirketin diğer oyunlarından olan GTA: IV, GTA: San Andreas ve Red Dead Redemption'ın haritasının toplam büyüklüğünden de büyük olduğu öğreniyoruz. Bu gerçeği çarpıcı kılan etken ise, biraz önce değinmiş olduğumuz oyunların haritasında dolaşırken olduğundan küçük hissettirmemesidir.

 

7-) GTA 5, Rockstar'ın Ünlüler Tarafından Dava Yemesine Sebep Oldu

 

image.png

 

Kadına yönelik şiddet tasvirlerinden tutun, kötü şöhretli işkence sahnelerine kadar... GTA 5 piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana birden fazla tartışmaya konu olmuştur. Fakat en ilginç olanı, Rockstar şirketini de içine alan yüksek profilli bir video oyunu davası olarak bilinir. Bu konu geçtiğimiz yıllarda Lindsay Lohan ve Mob Wives'ın yıldızı Karen Gravano'nun oyunun kendi benzerliklerini kullandığı gerekçesiyle şirkete dava açmasıyla gündeme gelmişti.

 

Gravano'nun davası, oyunun hikayesinde yer alan Gambetti Crime Family'nin eski patronu Sammy Bottino'nun kızı Andrea Bottino karakterinin ağırlıklı olarak ona dayandığını iddia ederken, Lohan, yapımcıların onun benzerliğini taklit ederek bir model kullandıklarını savundu. Fakat her iki dava da, yapımcıların bu kişilerin gerçek benzerlerini veya isimlerini kullanmadığı için reddedildi. Aktörler davalardan olumlu sonuçlar beklemiş olsa da, Rockstar şirketi bu davada herhangi bir fiili veya hukuki sonuç almadan sıyrılmayı başardı.

 

6-) GTA 5, Coen Brothers Referansı İçeriyor

 

Baslksz-1.png

 

Grand Theft Auto 5'i hikaye ve karakterler bakımından incelediğimizde, bir oyuncunun bir video oyunundan alabileceği tam ölçekli sinema deneyimine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak oyunun bazı dergi, kitap ve sinema serilerinden alıntılar içermesi oldukça normal bir durum. Coen kardeşlerin 2007 yılında yayımlanan No Country For Old Man filmine dayanan tamamen isteğe bağlı bir rastgele etkinlik içermesi de bunlardan birisi.

 

No Country For Old Man'de görmüş olduğumuz gibi etkinlik, sarpa saran bir uyuşturucu ticaretiyle karşılaşmayı ve geride bırakılan evrak çantasını çaldıktan sonra kaçmayı içeriyor. Filme nazaran iki milyon dolar bir meblağ yerine yirmi beş bin dolar meblağ kullanılması, etkinliğin olduğu alanda bir kayanın üzerine yaklaştığınızda filmde bulunan bir karakterin yüzünün temsili görselini görebilmeniz, yapılan göndermelere verilebilecek örneklerden. Filmin karakterlerinden Anton Chigurh'a dair tüyler ürpertici bir iz olmamasına rağmen, bu yine de ikonik bir filme şaşırtıcı ve sevimli bir övgü.

 

5-) Gerçek Çete Üyeleri GTA 5'in Yapılış Sürecine Destekte Bulundu

 

image.png

 

 

Grand Theft Auto serisinin neredeyse bütün oyunları, hikaye ve karakter yapılarından tutun, sağladıkları eşsiz evrenin ayrıntıları sayesinde medyada sık sık övüldü. Şirketin diğer oyunları bir yana, Rockstar GTA 5 oyunu için standartları aştı. Chicago Radio Station tarafından görevlendirilen geliştiriciler, daha gerçekçi bir deneyim sunmak için profesyonel ses sanatçıları yerine gerçek çete üyelerini tercih etti.

 

Aynı zamanda geliştiricilerin çete üyelerine senaryoya kendi düşünceleriyle katkıda bulunmalarına izin verdiği de biliniyor. Rockstar Games'in GTA 5'e yönelik yaklaşımları diğer projelere baktığımızda bizler için alışılmadık olabilir. Fakat bu ve benzeri detaylar, GTA 5 için ayrılan bütçenin karşılığını fazlasıyla verdiğinin bir diğer göstergesi.

 

4-) Ned Luke'da Micheal Gibi Yarı Emekliydi

 

image.png

 

Micheal De Santa'nın ikonik hikayesine hepimiz aşinayız. Peki ya Ned Luke? Ned Luke'u da Micheal De Santa karakterini canlandırması ile tanıyoruz. Baba olmaya odaklanmak için oyunculuk kariyerine birkaç yıl ara verdikten sonra işine tekrardan sarılmak isteyen Luke, tıpkı Michael'ın yarı emekli bir suçlu olduğu gibi kendisini de yarı emekli bir aktör olarak görüyordu.

 

Ned Luke Ve Micheal'ın yollarının buluşması hikayesi, bizleri şaşırtan diğer bir nokta. Rockstar Games'in GTA 5 için oyuncu seçim çağrısının Luke'un oyunculuk dünyasına dönüşüyle raslantısı, Ned Luke ve Micheal'ın tanışmasına sebep oldu. Onunda Micheal'a karşı diğer hayranlar kadar tutkulu hissettiği açık. Michael'la olan şaşırtıcı bağlantısının, onu böylesine sağlam bir şekilde tasvir etmesinin bir parçası olması mümkün.

 

3-) Rockstar Games Oyunun Düzeltilme İşlemleri İçin Gta Mod Yapımcısına Para Ödedi

 

image.png

 

Rockstar şirketinin Grand Theft Auto mod geliştiricileriyle arasındaki ilişki her zaman iyi olmadı. Bunun sebebi şirketin önüne geçemediği kötü amaçlı modlardan ibaret. Bugün bile hem insanları hem de GTA evrenini olumsuz etkileyen modlar oluşturulmaya devam ediyor. Ancak bu istisnaların olmadığı anlamına gelmiyor. 2021 yılında, bir GTA 5 mod geliştiricisinin, Rockstar geliştiricilerin oyuna uygulamak istediği yükleme sürelerini %70 oranında azaltmanın bir yolunu keşfettiğini ve şirketin bu mod geliştiricisine işlem için en az on bin dolar ödediği medyaya yansıyan detaylardan bir tanesi.

 

Oyunun 1.53 kodlu yama notları incelendiğinde bahsettiğimiz madde ile karşılaşabilirsiniz. Yenilik sonrası oyuncuların şirkete yaptığı olumlu yorumlar, GTA 5'in serüveninde kazanmış olduğu bir diğer başarı. Aslına bakarsanız GTA 5 gibi oyunlarda oluşan modlama topluluğunun, oyunların piyasaya sürülmesinden uzun süre sonra bile hayatta kalmasında büyük rol oynadığını göz önüne bulundurduğumuzda, bir oyunun yapım aşamasında sadece geliştirici şirketlerin değil, sınır tanımayan bir oyun dünyasının olduğunu görüyoruz.

 

2-) GTA 5 Seti Oldukça Çılgındı

 

image.png

 

GTA 5'in yapımında katkıda bulunan aktörler, oynadıkları karakterlerin özelliklerinden fazlasıyla uzak olsalar bile bu onların sette bürünmüş oldukları yapıyı etkileyemedi. Bu çılgın enerjinin büyük bir kısmını ise Trevor'ın aktörü olan Steven Ogg üstleniyor, aynı Trevor gibi sette sık sık pantolonsuz dolaşması üstelik bu şekilde koşması bir zamanlar medyayı ve oyun dünyasını epey bir sallamıştı.

 

Baktığımızda kulağa pek profesyonel bir ortam gibi gelmese bile, ana oyuncu kadrosunun harika bireysel performanslarının yanı sıra birbirleriyle bu kadar harika bir kimya elde edebilmesi taktir edilesi bir durum. Buna karşılık, oyuncuların öngörülemeyen karakterleri, kendilerini kaybettikleri son derece katı bir sette, yaşanılanları hayal etmek bir hayli zor.

 

1-) Franklin'in Aktörü Başlangıçta Başka Bir Karakteri Oynuyordu

 

image.png

 

Fonteno'nun başlangıçta bu kadar büyük bir rol oynaması planlanmamıştı, aslında başka bir uygun aktör bulup onları bu role hazırlamakla görevlendirilmişti. Role olan yakınlığı ve Güney Los Angeles'taki geçmişi göz önüne alındığında, Fonteno'nun bizzat Franklin'i oynaması gerektiği anlaşıldı. On yıllık bir geçmişe bakışla, Fonteno yerine bir başkasının Franklin'i oynadığını bir düşünün. Bizler için çok farklı bir GTA piyasaya sürülmüş olurdu.

  • Beğen 3

9 Yorum


Önerilen Yorumlar

oyun tarihinin en buyuk vurgunlarından. bir yeni seriyi merakla bekliyoruz. gta serisinin ustune de tanımam

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...