Jump to content

Izanagi

4,789 okunma

Her biri farklı bir özelliğe, farklı bir kişiliğe sahip. Bugün sizlere Grand Theft Auto evreninde yer alan bazı karakterleri en kötüden en iyiye giden bir sıralama eşliğinde açıklayacağız.

 

11-) Clude Speed

 

11.png

 

Yapılan bazı anket ve araştırmalara göre Claude, Grand Theft Auto evreninin en kötü kahramanıdır. Claude Speed ile yıllar önce Grand Theft Auto'un ilk 3D oyunu olan GTA 3 ile tanıştık.
Onun hakkında bildiğimiz şeyler bunun ile sınırlı değil. Claude, oyunun ana karakteri olmasına rağmen hiçbir seslendirme almamıştır. Bu özelliği ile de GTA evreninde 3D oyunlar arasında seslendirme almayan tek ana kahraman olarak tarihe geçmiştir. Claude'un tüm Grand Theft Auto serisi için çok önemli olduğu inkar edilemez bir detay çünkü 3D oynanabilir karakter modeli son derece başarılı oldu ve tek başına suç simülasyonu serisinin geleceğine yön verdi. Ancak serinin diğer kahramanlarıyla karşılaştırıldığında, kişiliğinin ve geçmişinin detaylı olmayışı onun dezavantajlarından birisi.

 

10-) Toni Cipriani

 

10.png

 

Toni Cipriani, serinin 1998 yılında yayımlanan, aynı zamanda ara oyun niteliği taşıyan, Grand Theft Auto: Liberty City Stories'in baş kahramanı ve GTA 3'ün ne yazık ki ikiliğinden muzdarip bir ana karakter. Liberty City Stories'de Cipriani, mafya bağları ve Leone ailesine olan sonsuz bağlılığıyla hoş bir karakterdi ve hikâyesini oynamayı oldukça heyecan verici kılıyordu. Oynanabilir bir kahraman olarak yaşadığı dönemde parlasa da, Toni'nin Grand Theft Auto zaman çizelgesinden yalnızca birkaç yıl sonra dönüştüğü sıkıcı, çerez, kesici mafya patronunu görmezden gelmek zor.

 

9-) Victor Vance

 

9.png

 

Victor Vance ismini duyduğunuzu tahmin edebiliyorum. İsim bir yana GTA: Vice City'de Forelli Suç Ailesi ile yaptığı bir uyuşturucu ticaretinde söylediği söz ile aklımızda yer edinmişti kendisi.

"I think we have a deal, my friend, ha ha ha ha ha!" 

 

GTA evreninde onun ile ilk Vice City'de tanışmış olsak bile kendisi aslında Vice City Stories'in ana karakteridir. Onun hikayesi Toni Cipriani'nin hikayesinden çok daha ilgi çekici. Çoğu GTA kahramanının aksine Vic' hiçbir zaman suç patronu olmayı planlamamıştı; tek amacı, ne pahasına olursa olsun, ailesinin geçimini sağlamaktı. Lance Vance ile inşa etmeye çalıştığı imparatorluk bir yana, Victor, çalkantılı bir hikayeyi yaşatmıştı bize. Peki ya Mendel Karteli ile olan o çekişmeleri?

 

8-) Johnny Klebitz


8.png
 

Jonathan "Johnny" Klebitz, Grand Theft Auto IV ve The Ballad of Gay Tony'de yardımcı karakter olarak yer alıyordu, The Lost and Damned'ın ise baş kahramanı. Johnny Klebitz'in Victor'dan çok daha trajik bir hikayesi var. 2008 yılında The Lost MC'nin başkanı Billy tutuklanıp rehabilitasyona gönderildiğinde Johnny, başkan vekili olduğu konumdan adım atarak çetenin güçlü ve aklı başında bir lideri gibi davranır. İşler hızla altüst olur ve Lost MC'yi ayakta tutmak için birçok ihanete göz yummak zorunda kalır. Grand Theft Auto 5'te Lost MC ve Johnny'nin kısa süreliğine yeniden ortaya çıkması, onun sonunu getirdi. Johnny, Trevor'ın kendisinin eski kız arkadaşı Ashley Butler ile cinsel ilişkiye girdiği konusunda onunla yüzleştiğinde Trevor tarafından öldürülmesiyle seriye veda eder. Bunca şeye rağmen Kleibtz, hikaye açısından en iyi GTA kahramanlarından biri olarak kabul görür.

 

7-) Franklin Clinton

 

7.png

 

Hangi GTA 5 kahramanının en iyi olduğu konusundaki tartışma, oyunun yayınlanmasının üzerinden neredeyse on yıl geçmesine rağmen hâlâ devam ediyor; ancak çoğu hayranın hem fikir olabileceği görüşlerden biri, Franklin Clinton'ın grubun en zayıfı olduğu yönünde. Ama bu durum Franklin'in kötü şöhretli üçlünün ayrılmaz bir parçası olduğunu inkar edemez; en havalı, en sakin ve uzun vadede en aklı başında olanlardan biri. Doğası gereği mantığın sesi olması onu Michael veya Trevor'dan daha az heyecan verici kılıyor. Bununla birlikte, suç dünyasında yavaş yavaş ustalaşan bir karakter olarak geliştiğini görmek ilgi çekici. Grand Theft Auto serisinin gelecek dönemlerindeki oyunlarında sık sık karşılaşılması beklenen karakterlerden bir tanesi.

 

6-) Luis Fernando Lopez

 

6.png

 

L, Lou, Mr. Big Shot, Captain Downtown, Mr. Hospitality Man, Mr. Lewis, Leslie, Dave veya Luis Fernando Lopez. Birden fazla mahlas bir kişide toplanıyor. GTA IV'ün The Ballad of Gay Tony DLC'sinde yıldız rolünü oynayan Luis Fernando Lopez, en komik GTA kahramanlarından biri ve oynaması gerçekten keyifli. Genişlemedeki olaylar sırasında, patronu ve en yakın arkadaşı Tony, yanlış insanlara bulaştığı için kendini giderek daha zor bir durumun içinde bulur. Durumun ciddiyetine rağmen Luis, her zaman bir şaka yapmanın ya da esprili bir yorum yapmanın yolunu buluyor. Tony'ye olan bağlılığının yanı sıra mizah anlayışı da onu serideki en unutulmaz karakterlerden biri haline getiriyor.

 

5-) Micheal De Santa

 

5.png

 

Michael De Santa, Grand Theft Auto evrenini şüphesiz en ikonik kahramanlarından biridir. Eski profesyonel suçlu, işinin gerçek bir ustası. GTA 5'teki olaylar onun uzmanlığını sonuna kadar sergilediğine kanıt niteliğinde. Kendi iç çatışmaları ve ailesini parçalamakla tehdit eden öfkeli mizacı arasında Michael, şaşırtıcı derecede çok boyutlu bir karakter olarak nitelendirilebilir. Onun hikayesine ve diğer karakterlerle olan dinamiğine tanık olmak, oyunun en iyi kısımlarından biri ve bu da Michael'ı en iyi GTA kahramanlarından biri yapıyor.

 

4-) Trevor Phillips

 

4.png

 

Michael De Santa GTA 5'in yüzü olabilir ancak Trevor Philips birçok oyuncunun seriden hoşlandığı şeyin bir tezahürüdür: saf, dizginsiz kaos. Trevor'ın şiddete olan tutkusu, öngörülemeyen zihniyeti ve sevdiği birkaç kişiye olan sadakati, onu oyun içi muhalefeti kadar oyuncuları şaşırtabilecek tehlikeli bir joker karakter haline getiriyor. Onun yanındayken hiçbir zaman sıkıcı bir an olmuyor. Trevor'ı GTA 5'te tüm serideki en iyi karakterlerden biri yapan şey onun daha belirgin, neredeyse teatral kötü yanı.

 

3-) Carl "CJ" Johnson

 

3.png

 

Mr. C-to-the-Jay. En iyi GTA kahramanlarını açıklarken Grand Theft Auto: San Andreas'tan yaygın olarak bilinen Carl Johnson'dan bahsetmeden tartışmak imkansız olurdu. 
Trevor'ın aksine CJ, herkese nezaketle davranan ancak ayaklarını yere basıp, işi bitirmekten korkmayan, saygın bir genç serseri. İnsanlara olan güveni onu her zaman yanılttı.
Mütevazı kişiliği, oyundaki diğer karakterlerle olan eğlenceli dinamiği ve yokluktan zenginliğe uzanan hikayesi, onu kolaylıkla Grand Theft Auto serisinin en unutulmaz karakterlerinden biri haline getiriyor.

 

2-) Tommy Vercetti

 

2.png

 

“Yeah, my old man used to work on these. I used to spend the evenings with him cleaning the rollers. I was gonna follow him in his trade but... I lived a different life.”

 

Thomas "Tommy" Vercetti, yoksa Mr. V mi demeliydik? Onu Grand Theft Auto: Vice City'nin ana kahramanı olarak biliyoruz. Bunun yanında Grand Theft Auto: San Andreas'ın ön kısa filmi The Introduction'da, eski arkadaşı ve avukatı Ken Rosenberg'in The Meat Business görevi sırasında da ondan bahsediliyor. Ayrıca Tommy'i Liberty City'deki Forelli Suç Ailesi'nin eski bir üyesi olarak da biliyoruz. On beş yıllık hapis cezasının ardından hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra Vance Kardeşler ile yapılan büyük bir uyuşturucu ticaretini denetlemek üzere Vice City'ye gönderilmesiyle bizlere ilkleri yaşatmıştı.


İlerleyen dönemlerde içinde parlayan ateşli bir intikam duygusu ve Vice City'yi tek başına yönetme arzusu, onun zirveye çıkarken olan yolculuğunda engel tanımamasına sebep oldu. Onu hayranların favorisi yapan şey, sarsılmaz bağlılığı, zekası, acımasızlığı ve nihai başarı öyküsüdür. Art arda elde ettiği başarılar sayesinde, zamanının dev organizasyonları ile karşı karşıya gelip nihayetinde Vice City'nin elebaşı haline gelen Vercetti, Grand Theft Auto evreninin efsane karaterlerinden bir tanesi.

 

1-) Nico Bellic

 

1.png

 

Geçmişten bu güne Grand Theft Auto evreninin en iyi karakteri hakkında yapılan forum araştırmaları ve internet anketleri sonucu, GTA 4'ün ana karakteri olan Nico Bellic'i işaret ediyor.
Diğer kahramanların heyecan verici hikayeleri ve heyecan verici yaşam tarzları olsa da, Niko'nun anlatımı kasvetli, gerçekçi ve beklenmedik derecede vurucu olduğu için benzersizdir.

 

Sırp gazisi, yeniden başlama umuduyla, sorunlu geçmişini geride bırakmak için Liberty City'ye geldi, ancak bir zamanlar özlemini duyduğu "Amerikan Rüyası"nın değersiz gerçekliğiyle yüzleşince sonunda bir tavşan deliğine düştü. Bu nedenle, Yugoslav Savaşları sırasında mürettebatının çoğunu öldüren haini bulup, işini bitirmeyi hedefleyerek hızla daha kötü bir hedefi benimser hale geldi. Diğer GTA kahramanlarının aksine, Niko'nun ahlaki açıdan gri eylemleri yalnızca para kapma ya da kötü şöhret kazanma girişimi değil. Travmatik askeri geçmişinden ve karanlık bir bölümü nihayet kapatma arzusundan beslenen ölüm kalım hikayesi, gerisini çocuk oyuncağı gibi gösteriyor. Niko Bellic'i Grand Theft Auto'nun en iyi kahramanı olarak gösteren duygusal anlatımına sempati duymamak elde değil.

tarihinde Izanagi tarafından düzenlendi

  • Beğen 1
  • Teşekkürler! 1

10 Yorum


Önerilen Yorumlar

Manifesto, 15 saat önce yazdı:

Vercetti varken Niko biraz rol çalmış gibi. Ayrıca Claude bence o kadar kötü değil... :classic_sad:

 

İstatistikler abi 🤷‍♂️ Vercetti gönüllerin birincisi.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...