Jump to content

Izanagi

7,946 okunma

Battlefield serisi, oyun dünyasına özel bir seri olarak köklerinden sürekli olarak genişledi. İlk olarak 2002'de piyasaya sürülen EA ve DICE tarafından geliştirilen FPS serisi, pek çok farklı tarihsel dönemde gerçekleşen değişiklikler gördü. Bununla birlikte konsollarda da büyük bir takipçi kitlesi çekti. Battlefield oyunları stil ve ortam unsurlarını değiştirmekten hiçbir zaman korkmadı ancak bazı riskler diğerlerinden daha fazla işe yaradı. Sizler için en iyi on dört Battlefield oyununu derledik.

 

14-) Battlefield 2042

 

image.png

 

Yapılan araştırmalara göre Battlefield serisinin en yeni oyunu olan Battlefield 2042, çoğu hayran gözünde serinin mirasını yakalayamadı. Serideki hatalı bir lansmana sahip olan tek oyun bu değildi ancak tamamlanmamış bir sürümü içerik eksikliğiyle (tek oyunculu modun atlanması dahil) ve zayıf isabet kaydı gibi önemli hataları ile seriyi benzersiz bir şekilde sinir bozucu hale getirdi.

 

Zamanla Battlefield 2042'ye iyi içeriklerin eklenmesi ve kötü sorunların çoğuna yönelik düzeltmeler, oyunu son derece eğlenceli olabilecek bir deneyime dönüştürdü.

 

13-) Battlefield: Hardline

 

image.png

 

Belki birçok oyuncu için hayal kırıklığı yaratan Battlefield Hardline, ilk çıktığında oldukça sert eleştiriler almıştı. Metacritic'teki 73'ü, berbat olmaktan uzak olsa da, seri için düşük bir noktaya işaret ediyordu. Ancak oyun hala çok eğlenceli ve o zamandan bu yana piyasaya sürülen birçok oyuna baktığımızda, mevcut Battlefield oyunlarında yer alan birçok oyun üzerinde büyük bir etkisi olduğunu görüyoruz.

 

Daha kentsel saldırı temalı bir oyun için topyekün savaş fikrinden vazgeçilerek, serinin inşa ettiği estetiğin çoğu pencereden dışarı atıldı. Ancak Battlefield 2042, Battlefield serisinin en kötü lansmanı unvanını aldı ve oyun, standart franchise ücretinden biraz farklı bir şey bekleyerek ona yaklaşanları eğlendirebilir.

 

12-) Battlefield 2142

 

image.png

 

Uzak gelecekte geçen ve serinin daha önce keşfetmediği bir arka plan olan Battlefield 2142, başlangıçta bir Battlefield oyununa hiç benzemiyor. Bununla birlikte, yaratıcı bir kampanya ve eski ile yeniyi harmanlayan ilginç çok oyunculu moduyla bu oyun, tarihi orijinal oyunlar ile modern çağın yeni oyunları arasında önemli bir kavşak olarak karşımıza çıkıyor.

 

Battlefield 2142, Metacritic'ten 80 puan aldı; bu, onun daha zayıf ama ilginç bir giriş olduğunu gösteren sağlam bir puandı. Ne yazık ki Battlefield 2142 bugün oynanamaz durumda. Mevcut bilgisayarlar için optimize edilmeyen ve Origin'in yerini alan EA Masaüstü Uygulaması gibi dijital vitrinlerde bulunmayan bu uygulama, artık 2000'li yılların ortalarından kalma benzersiz bir kalıntıdan başka bir şey değil.

 

11-) Battlefield 2: Modern Combat

 

image.png

 

Altıncı nesil konsollar için 2005 yılında piyasaya sürülen Battlefield 2: Modern Combat, serinin konsollar adına yaptığı ilk çalışmalardan birisi. Ayrıca Call of Duty oyunlarını modern savaşlarını iki yıl farkla geride bırakan bu oyunun daha sonra modern askeri atıcıların kazanacağı ilginin yakınından bile geçmediğini düşünmek garip.

 

PlayStation 2'de çevrimiçi çok oyunculu mod sunan, çok az sayıda oyundan biri olan Battlefield 2: Modern Combat, rafine edilmemiş olsa da, konsoldaki benzerlerinin gelmesinin önünü açtı. Metacritic'ten 80 puan alan başlık, yeni bir pazara oldukça zarif bir geçiş yaptı ve trend belirleyici olarak tanınmayı hak ediyor.

 

10-) Battlefield 5

 

image.png

 

Battlefield 1 takip edilmesi zor bir çalışma oldu. Zayıf Battlefield, Hardline'ın ardından seriyi yeniden canlandıran ve Battlefield'ı 1. Dünya Savaşı ortamıyla tanıştıran bazıları, Battlefield 5'in 2. Dünya Savaşı'na dönüşü konusunda şüpheciydi. Bununla birlikte, ilk tepkiler oldukça karışıktı ve oyunun göz ardı edildiğine dair bazı söylentiler duyuldu. Tarihsel doğruluk açısından Battlefield 5, saygın bir seri haline geldi.

 

Yeni mekanizmaları zorlayan ve yakın mesafe savaşını vurgulayan daha küçük haritalar sunan Battlefield 5, Battlefield adını taşıyan oyunlar arasında benzersiz bir his uyandırdı ve Metacritic'ten 81 puan aldı. Hayranların endişelerine rağmen şu anda çok aktif, çünkü oyuncular Battlefield 2042 gibi talihsiz oyunu büyük ölçüde bıraktıktan sonra oyuna geri döndüler.

 

9-) Battlefield 1943

 

image.png

 

Birinci şahıs nişancı hayranlarının iyi anılara sahip olması gereken bir oyun olan Battlefield 1943, bu tür oyunların oldukça sıra dışı olduğu bir dönemde yalnızca dijital olarak piyasaya sürülmesi nedeniyle seri arasında daha yeni bir oyundur. Ancak bu tuhaf çıkış, oyunu tuzağa düşürmedi; bunun yerine, Xbox Arcade'de yayınlandığında şimdiye kadarki en popüler Battlefield oyunu olmasına neden oldu.

 

Piyasaya sürüldüğünde yalnızca üç adet çok oyunculu haritaya sahip olan oyun, başarılı olamayacak kadar küçük veya sınırlı görünüyor. Buna rağmen ilginç derecede eğlenceli bir oyun, tekrarlara rağmen saatlerce zevk veriyor. Metacritic'te 84 puan elde ederek, serinin diğer oyunlarının yanında yerini aldı.

 

8-) Battlefield: Bad Company

 

image.png

 

Birinci şahıs nişancı dünyasında hala hesaba katılması gereken bir güç. Son sürümlerden çok kampanya amacına odaklanan kampanya modu, heyecan verici olduğu kadar muhteşem de. Karanlık bir mizah anlayışına sahip olan kampanya modu, o zamanki diğer sürümlerden farklı bir his veriyor ve hikaye ve oynanış açısından hala günümüzün oyunlarına uyuyor. EA & DICE ikilisinin 2008 yılında yayımladığı efsanelerinden bir tanesi daha. Oyun dünyasının bir kesimi tarafından hoş tepkiler ile karşılanmasa da, Bad Company, konsola çıkan Battlefield oyunlarının en iyileri arasında.

 

7-) Battlefield: Vietnam

 

image.png

(Kullanılan fotoğraf temsilidir.)

 

2. Dünya Savaşı temalı FPS oyunlarından biri olan Battlefield 1942'yi, orijinal oyunun devasa çok oyunculu savaşlarını yeni bir boyuta aktaran, çatışma evrenini jetler ve helikopterler eşliğinde yenilikler ile buluşturan Battlefield Vietnam izledi. Üretim değerleri biraz daha yüksekti ve genel olarak oyun, hayranların beklediği büyük bütçeli bir devam oyunu gibi geldi.

 

Battlefield Vietnam, Metacritic'te 84 puan almasına rağmen bugün tam anlamıyla kendi ayakları üzerinde duramıyor. Modern donanımda çalıştırılamayacak kadar külfetli olan oyunun acilen yenilenmesi gerekiyor.


6-) Battlefield 1

 

image.png

 

Seriye yapılan en yeni eklemelerden biri olan oyunun başlığındaki sayı, oyunun ortamını ifade ediyor; bu da serinin şimdiki zamanı 1. Dünya Savaşı, savaş alanı ortamına bıraktığını gösteriyor. Bu, Metacritic'te 89 puanla serinin en çok beğenilen oyunlarından biri ve bunun da iyi bir nedeni var.

 

Battlefield 1'in harekâtındaki fantastik hikaye anlatımından sürükleyici çok oyunculuya kadar, bunda sevilmeyecek pek bir şey yok. Silah sesleri akıcı, grafikler temiz ve çok oyunculu mod heyecan verici, dengelidir. Aynı zamanda cesur gerçekçilik duygusunu koruyan bir yapıyı işlemesiyle de bilinir. Serinin zirvesine ulaşamayabilir ancak zayıf bir Battlefield oyunu olmaktan çok uzak.

 

5-) Battlefield: Bad Company 2

 

image.png

 

Hikayeyi orijinal Battlefield: Bad Company'den devam ettiren ikinci oyun, tonlarca oyuncunun dönüp sevgiyle bakacağı bir hale getirilmiş. Her ne kadar ilk oyun genel olarak olumlu eleştiriler almış olsa da, ikincisi Metacritic'ten 88 puan aldı ve çoğu hayran, devam oyununun hemen hemen her açıdan çok daha üstün olduğu konusunda hemfikir.

 

Ufukta Battlefield, Bad Company 3'ten eser olmayan Bad Company 2, bu alt serinin zirvesi olmaya devam ediyor. Grafikler bugünün standartlarına göre biraz eski görünebilir, ancak oyunun sanatsal seçimleri hala piyasaya sürüldüğü zamanki kadar muhteşem. Bad Company 2, Battlefield estetiğinin ve önümüzdeki yıllarda büyük ölçekli çok oyunculu oyunlarda neyin mümkün olabileceğinin standartlarının belirlenmesine yardımcı oldu.

 

4-) Battlefield 1942

 

image.png.a660a2a91fb1579cab416c78b3ec21fd.png

 

2002'de yalnızca bilgisayar ortamına çıkan orijinal Battlefield oyunu, Metacritic'te aldığı 89 puanla hâlâ serinin en iyilerinden biri. Birinci şahıs nişancı oyunlarının dünyasını kasıp kavuran Battlefield 1942, daha önce bir video oyununda nadiren görülen tonlarca konsept ve özellikler ile piyasaya sürülmüştü.

 

Battlefield 1942'nin çok oyunculu modun da haritada araçların ortaya çıkması, büyük bir olaydı. Araç savaşı, serinin imzasını atmaya devam edeceği bir şey haline geldi. Kötü içerikli grafiklere rağmen oyun neredeyse 20 yıl önceki kadar eğlenceli.

 

3-) Battlefield 4

 

image.png

Hayranların bir diğer favorisi olan Battlefield 4, içeriğine göre çok fazla öne çıkmasa da her şeyi çok iyi yapmayı başardı. Metacritic'teki 85 puanı, oyunun kaliteyi yakalama anlamında bir şeyleri başardığının göstergesidir.

 

Silahlar ve çok oyunculu modlar genel olarak dengeli, araçların kullanımı çok daha kolay ve daha keyifli, kampanya modu heyecan verici ve serideki diğer oyunlarda eksik olan birçok hikaye anlatımı bu oyunda kendini toparlamış durumda. Oyun aynı zamanda Call of Duty'nin hiçbir zaman rakip olamayacağı harika, esrarengiz ortamlara sahiptir. Oyun içerisinde yapılan sahneleme çalışmaları aksiyon filmlerini aratmayacak düzeydeydi.

 

2-) Battlefield 3

 

image.png

 

Seriyi bir üst seviyeye taşıyacak gibi görünen Battlefield oyunlarından biri de Battlefield 3'tü. Oyun, oyuncuların çeşitli askerlerin rollerine adım atmasına olanak tanıyan hikayesiyle serideki en iyi harekat modlarından birine sahipti. Paris ve New York City'deki bazı fantastik görevler de buna dahil.

 

Buna ek olarak oyun, Battlefield'ı muhteşem kılan kargaşayı yakalamayı başarırken, gerçekçi hareketler ve hikâyelerle hâlâ gerçekliğe dayanıyor. Dengeli ve oldukça popüler olan çok oyunculu mod, Battlefield 3'ün Metacritic'te 85. sıraya yükselmesine yardımcı oluyor.

 

1-) Battlefield 2

 

image.png.7cc87a9b596905466eef863f38fbedae.png

 

Serinin en yüksek puan alan oyunu, aynı zamanda en eskilerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Orta Doğu Koalisyonu olarak bilinen hayali bir örgütün dahil olduğu kurgusal bir çatışma etrafında dönen diziyi, modern çağa taşıdı. Kadro ve takım temelli taktiklere yeniden odaklanılması için Vietnam'ı genişletti, bu da onu o dönemde sürükleyicilik ve yoğunluk açısından rakipsiz kılıyordu.

 

Araçlara yoğun bir vurgu yapılan oyunda, kampanya boyunca oyuncuların kullanabileceği veya uçabileceği 35 farklı araç yer alıyordu. Birinci şahıs nişancı oyunları ve genel olarak aksiyon oyunlarında gelecek yıllar için standardı belirleyen Battlefield 2, Metacritic'te kolaylıkla 91 puanını aldı. Tüm zamanların en etkili oyunlarından biri olmaya devam ediyor.

8 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...