Jump to content

Izanagi

6,025 okunma

Call of Duty serisi tartışmasız, birinci şahıs nişancı oyunlarının en iyilerinden birisidir. Birçok iniş ve çıkışa rağmen marka, günümüze kadar ününü korudu. Öncelikle ilk oyun, İkinci Dünya Savaşı dönemine odaklanarak 2003 yılında piyasaya sürüldü. Diğer oyunlar ise zamanla seri, Soğuk Savaş dönemini, günümüzü ve fütüristik boyutları taşıyan dinamik bir zaman çizelgesine dahil oldu.

İlk COD oyunu büyük bir hit oldu ve birden fazla "Yılın Oyunu Ödülü" kazandı. Bu yalnızca başlangıçtı; adı zamanla büyüdü ve FPS dünyasının zirvesine yükseldi. COD serisi için en iyisini belirlemek bizi epey bir zorladı. Buna rağmen sizlere ilgi çekici bir hikayeye, kesintisiz oynanışa, silahlanma mekaniği, grafikler ve benzeri diğer faktörlere sahip en iyi Call of Duty oyunlarını derledik.

 

20-) Call Of Duty 2: Big Red One

 

image.png

 

Konsol evrenine özel olarak piyasaya sürülen, yan ürünlerin sonuncusu olması ile bildiğimiz Call of Duty 2: Big Red One, Black Ops serüveninin yaratıcısı Treyarch'ın yönettiği ilk Call of Duty oyunudur. Oyun, 2. Dünya Savaşı'ndaki bir asker filosunu konu alıyor. Aynı zamanda The Military Channel tarafından sağlanan görüntüler ve ünlü seslendirme sanatçısı Mark Hamill'in anlatımı sayesinde bizlere belgesel tarzında eşsiz bir sunum sunuyor. Oyunun farklı bir bilgisayar sürümü daha bulunmaktadır fakat hiç yayımlanmamıştır. Activision şirketi tarafından farklı bir isim ile farklı detaylı map seçeneği ile bilgisayar piyasasına da sürülmesi hedeflenen, Big Red One, o zamanların efsanelerinden birisiydi. Fakat sürdürebilirliğini elinde tutamadı, yayımlandığı günden bu yana oyun dünyasında büyük gelişmelere imzalar atıldı, geliştirici şirketlerin farklı Call Of Duty oyunlarına yönelmesi, onun tarihin tozlu sayfalarına karışmasına sebep oldu.

 

 

19-) Call Of Duty: Ghosts

 

image.png.625c943c566d1ba4f53ee40e75ce2f88.png

 

Ana Call of Duty serisindeki yan oyunlardan birisi olan Call of Duty: Ghosts, Modern Warfare'ın büyük finalinden sonra yeni bir şeye başlamaya çalışan geliştirici, Infinity Ward'ın yanlış bir başlangıç yaptığını kanıtlar nitelikte. Ghosts, Activision tarafından 5 Kasım 2013'te yayınlandı. Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360 ve Nintendo Wii U için piyasaya sürüldü. Oyun Ortadoğu'nun yıkılmasından sonraki yakın gelecekte geçiyor. Oyuncular oyunun büyük bölümünde Logan Walker'ın kontrolünü ele alıyor ancak daha sonra diğer karakterlerle oynama seçeneğine de sahipler. O dönemde eleştirmenler, oyunun oyuncuya karşı uzaylı modunu ve çok oyunculu eklentilerini övse de, kampanya normal beklentilerin çok gerisinde kaldı. Bu yüzden Ghosts, listemizin alt sıralarında yer alıyor.

 

 

18-)  Call Of Duty: WW2 

 

image.png

 

Call of Duty WW2'nin gelecekteki birden fazla olaydan ve önceki oyunun uzaya yaptığı yolculuktan sonra İkinci Dünya Savaşı'na geri dönmesi tuhaf görünebilir, ancak işe yarar nitelikte bir hareket olduğu ortada. Gelecekteki tüm teknolojinin sıfırlanması, seriyi köklerine geri getirir ve yeniden başlatmış gibi davranır. Tek oyunculu modu, ilk yarıda anlatım açısından biraz sıkıntı çekiyor ancak çoğunlukla o büyük set anlarını kendinden emin bir şekilde oyuncuya sunuyor. Ancak tek oyunculu moda göre çok oyunculu modunu incelediğimizde, gerçekten kazanan çok oyunculu mod olur. Tüm gadget'lar, teknoloji ve uzaysal şeyler olmadan bu, çevrimiçi bir nişancı oyununun ne olması gerektiğinin saf bir ifadesidir. Dronelardan ve uydulardan arındırılmış olan evren, tepkilere ve uzaysal farkındalığa çok daha fazla odaklanıyor. Yeni Karargah modu da ilginç bir eklenti; oyuncuların takılabileceği Destiny Tower benzeri bir sosyal alan yaratıyor. Serinin köklerine güzel bir dönüş çalışması ancak bunun ötesinde pek bir çaba göstermiyor. Orijinal Call of Duty ve onun iki devam oyunuyla benzer notalara sahip oynanışı ve hikayesiyle İkinci Dünya Savaşı, Nazilere karşı mücadelenin neden bırakıldığını kanıtlamaya hizmet ediyor.

 

 

17-) Call of Duty: Infinite Warfare

 

image.png

 

Uzay gemileri ve güneş sistemi için yapılan bir savaşı tanıtan Call of Duty: Infinite Warfare, seriyi şimdiye kadar görülen en uzak geleceğe taşıyor. Infinity Ward'ın fütüristik bir Call of Duty yaklaşımı, daha gerçekçi ve modern bir dövüş isteyen pek çok hayran için başarısız oldu. Ancak etli senaryo ve fütüristik silahlar sonunda kendi hayranlarını buldu. Oyun, 2006 yılında Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için dünya çapında piyasaya sürüldü.

 

Oyuncular, Özel Harekat pilotu Yüzbaşı Nick Reyes'in kontrolünü üstleniyor ve Reyes'in savaşçısı Jackal ile hava savaşına katılıyor. Aynı zamanda oyuncular hava savaşı ile geleneksel "yerde çizme" savaşı arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir ve oyun boyunca ilerlemelerini takip edebilirler. Infinite Warfare, Call Of Duty evreni için oyun dünyasının bir kesmi tarafından anlamlandırılamayan bir oyun. Yayınlanmadan önce yapılan eleştiriye rağmen Infinite Warfare, yayınlandıktan sonra olumlu eleştiriler aldı ve Game Informer tarafından E3'te "En İyi Nişancı" oyunu seçildi.

 

16-) Call of Duty: Black Ops III

 

image.png

 

Sıradaki oyunumuz ise Black Ops 3. 2015 yılında Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürülen bu oyun, Treyarch tarafından geliştirildi ve Activision tarafından yayınlandı. Oyun, Black Ops II'den 40 yıl sonra, 2065 yılında geçiyor. Bununla birlikte bizlere, yeni teknolojiler ve çevredeki çeşitlilik nedeniyle büyük değişimlere uğramış bir dünyayı, artırılmış süper asker teknolojisini, isteğe bağlı zombi istilalarıyla dolu bir gelecekte komplo teorisi yüklü olay örgüsünü işleyen Black Ops III inanılmaz deneyimlere imza atmasıyla biliniyor.

 

Evet, seride daha öncesinde de yaşandığı gibi şirket, Black Ops 3'de ticari bir başarı elde etti. Ve oyun, 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok satan perakende oyun haline geldi. O dönemlerde Call of Duty serisinin en çok özellikli oyunlarından biri olmasına rağmen, hem ana serinin hem de Black Ops oyunlarının ilerleyişi açısından oyun dünyasında geçici bir durak hissi yarattı. Bu da onun kimi kesimler tarafından yanlış yorumlanmasına, yanlış eleştirilmesine sebep oldu.

 

 

15-) Call of Duty: Black Ops Cold War

 

image.png

 

Black Ops serisinin bu son girişi, Black Ops III kadar formalite icabı görünüyor. Ve bunun da sağlam bir nedeni var. Seriyi kapsayan Warzone'a gidildiğinde, daha fazla odaklanıldığında, soğuk savaşın bağımsız yönleri, devam eden bir hizmet oyununun yan özellikleri gibi geliyor. Politikanın Regan dönemine odaklanmasının yarattığı tartışmalar da eklenince, tüm oyun, rekor kıran satış rakamlarına rağmen hem Call of Duty tarihinin hem de oyun dünyasının daha az hatırlanan, unutulmaya yüz tutmuş oyunlarından biri haline geliyor.

 

 

14-) Call Of Duty: 3

 

image.png

 

Treyarch tarafından yalnızca konsol için üretilen Call of Duty 3, bir sonraki adım olan Modern Warfare'in büyük ölçüde gölgesinde kalan bir fikir karmaşasıydı. Sınıf tabanlı çok oyunculu, araçlar ve skor serileri içeren bu oyun, 2000'lerin ortasındaki bir Xbox 360 ve PlayStation 3 nişancı oyunu olarak piyasaya sürüldü. Battlefield ve Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas'ın o dönemde yaptıklarıyla pek rekabet edemiyordu. Oyun bizi özellikle o döneme götürüyor, oynarken sinematik hissettiren göğüs göğüse dövüş sahnelerinin verdiği heyecan bir yana, oyuncuların düşman askerlerini öldüresiye dövmek için PlayStation 3 kontrol cihazındaki Sixaxis hareket algılamayı deli gibi kullandığını düşünmek başka bir heyecan verici olay. Bu epey bir acımasız. Call of Duty 3, yalnızca 8 ayda geliştirildi ve Call of Duty 2 ile Call of Duty 4: Modern Warfare arasında kaldığı için şüphesiz incindi; ancak daha sonra daha iyi CoD oyunlarına dahil edilen bazı güzel fikirlere sahip. Bütün bunlara rağmen Call Of Duty 3'ün oyun dünyasında bıraktığı etki epey bir şaşırtıcı. İşte o günlerde yapılan bazı eleştirilerden alıntılar.

 

"Black Ops oyunlarında gelecek olan şeyler için bir test alanı gibi görünüyor."                                                                                        

"Oyun, kapsam olarak diğer konsola gelen özel yan ürünlerle benzer ve çok oyunculu mod..."                                                                

"Serideki ilk iki oyunun küçük bir yinelemesi gibi geliyor. "

 

 

13-) Call of Duty: Vanguard

 

image.png

 

Vanguard, diğer güncel 2. Dünya Savaşı konulu Call of Duty oyunlarıyla aynı özelliklere sahip. Ancak Gunsmith özelleştirme sisteminin dahil edilmesi ve çok oyunculu oyunlarda oyuncuların tamamen parçalanmasına olanak tanıyan oldukça sağlam bir imha mekaniği sayesinde daha yüksek bir konuma sahip oluyor. Bununla birlikte, performans iyi ve epey bir eğlenceli. 

 

Call of Duty'nin bir ses getiren lansmanlarına alışmıştık, ancak Vanguard'da umduğumuz gibi olmadı. Oyun, incelemelerde seriye geçici bir giriş olarak tanımlanıyor. Gelen şikayetler aynı zamanda kısa, sönük bir çalışma olduğunu yansıtmaya çalışıyor. Zombies teklifinde onu 2020'nin oyunundan biraz daha iyi hale getiren bazı yenilikler olsa da, çok oyunculu oyun, Black Ops Cold War ile piyasaya sürülen, her şeyiyle aynı örtülü kadere maruz kaldığı bilinen bir çalışmadır.

 

 

12-) Call of Duty: Modern Warfare 3

 

image.png

 

Call of Duty: Modern Warfare 3'ün Modern Warfare serisinin en zayıf çalışması olduğunu söylemek, Rockstar Games'in efsane yapımlarından biri olan Grand Theft Auto: Vice City'i, GTA oyunları arasında en az sevdiğiniz oyun olduğunu söylemek gibidir. Call of Duty: Modern Warfare 3 veya diğer yaygın bilinen adıyla Call of Duty: MW3, Jason West ve Vince Zampella'nın Activision'dan ayrılmasının ardından Infinity Ward'dan geriye kalanlar ve Sledgehammer Games şirketi tarafından geliştirildiği biliniyor. Oyun, Activision tarafından 2011 yılında PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows ve Nintendo Wii için dünya çapında yayınladı. MW3'ü, 2009'daki Modern Warfare 2'nin devamı olarak biliyoruz. Aynı zamanda oyuncuların, Modern Warfare 2'nin son görevinden hemen sonra MW3'e geçiş yaptıklarını ve hikayeye başladıklarını biliyoruz.

 

Modern Warfare 3, piyasaya sürülmesinin ardından eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı ve ticari bir başarı elde ederek 2011 Spike Video Oyunu Ödülleri'nde "En İyi Nişancı" ödülünü aldı. Devamında MW3, ondan önce gelen iki oyunun zirvesine ulaşmayı başaramadı ve hikayesinde işleri daha da ileriye taşıyacak çok az hareket alanı tanıdı. Çok oyunculu oyun ve dalga tabanlı "Özel Operasyon" modu bu duruma yardımcı oluyor ancak Modern Warfare 3, kendi gelişimindeki çekişmenin üstesinden gelemiyor.

 

 

11-) Call of Duty

 

image.png
 

Call of Duty'nin ilk oyunu, o zamanların oyun dünyasını epey bir heyecanlandırmıştı. Şirket, o zamanlar için devrim niteliği taşıyan bazı yenilikleri oyun hakkında duyurmuştu. Ve bunlar 3D silah tabanlı oyunların ilkleri olarak biliniyor. Serinin ilk oyunu gerçekten beklentilerin üzerindeydi ve umut vericiydi. Ancak bugünlerde, bildiğimiz Call of Duty'nin yakınlarından bile geçemez. Basit bir dünya savaşı oyunu. Oyunun temelleri Quake III Arena ile aynı motor üzerine inşa edilmişti. Yine de Infinity Ward ekibinin, Call of Duty'nin temel bileşenlerine ne kadar erken kilitlendiğini takdir etmemek elde değil. Farklı bakış açıları, ünlülerin sesleri ve oyuncuların en yakın noktalardan birine nişan almalarına olanak tanıyan demir nişangahlar ekleyerek gerçekçiliğe doğru bir adım atılmıştı. O zamanlarda bu ve benzeri özellikler video oyunlarında ilk kez görülüyordu. Hatta Call Of Duty'nin tek oyunculu modunda patlamaların yakınındaysanız, sizi rahatsız eden bir mermi şoku mekaniği bile vardı. Serinin ilk oyunu olma özelliğini taşıyan Call Of Duty, Nazilere karşı verilen büyük savaşın birçok cephesini sunarak çağına göre yenilikçi, kendine özgü bir oyundu. Hatta şirket oyun için çalışmalarını öylesine yükseltmişti ki orijinal Call of Duty oyunu, bir patch ile ayrı bir boyut kazanacak, sonunda Xbox Live Arcade ve PSN'de indirilebilir bir oyun olarak yerini alacaktı. Uzun ömürlülüğünü oyun dünyasına bu şekilde göstermeyi hedefliyordu...

 

 

10-) Call of Duty 2

 

image.png

 

Call of Duty 2, COD serisinin ikinci ana oyunu olarak, 25 Ekim 2005'te dünya çapında piyasaya sürülmüştü. Oyun Infinity Ward tarafından geliştirildi. Microsoft Windows ve Xbox 360 için Activision tarafından yayımlandı. Kimilerine göre CoD 2, Xbox 360 oyunlarının hatta tüm zamanların WW2, nişancı oyunlarının en iyisi olarak kabul edilir. Call of Duty 2, piyasaya sürüldüğü ilk dönemlerde video oyunları HD çağının başlamasına yardımcı oldu ve Xbox Live'ın gelecekte konsol oyunları açısından ne kadar önemli olacağını bize göstermiş oldu. İkinci ana oyunun, dörte ve üç bölünmüş hikaye yapısıyla toplam 27 görevi vardır. Call of Duty 2'nin PC versiyonunda 64 kişilik çok oyunculu oyun modu bulunuyor. Tek atışlık bir tüfekle yıkık binalar arasında yolunuzu seçerken, gününüzü mahvetmek üzere yola çıkan 32 düşman oyuncunun pusuya düşmesini beklemek, hiçbir Call of Duty'nin başarıyla taklit edemediği bir yapı olmuştur. Son olarak, serinin diğer önemli öğelerinin yanı sıra hem yenilenen sağlık hem de el bombası göstergelerini bizlere sunan Call of Duty 2, orijinal oyundaki hemen hemen her şeyi geliştererek, gelecekteki oyunlar için o zamanlardan zemin hazırlamaya başlamıştı.

 

 

9-) Call of Duty: Black Ops 2

 

image.png

 

Black Ops 2'nin reklamını hatırlıyor musunuz? Bir zamanların sayılı kanallarında yayımlanan, Robert Downey Jr, Jack Black ve FPSRussia gibi yüzlerin rol aldığı bu reklam filmi, 2012'nin gelmiş geçmiş en iyi oyun reklamı olarak bilinir. Muhteşemdi. (Reklam videosunun linkini aşağıda paylaşacağım.)

 

COD serisinin dokuzuncu ana oyunu olan Call of Duty: Black Ops 2, Treyarch tarafından geliştirildi. 12 Kasım 2012'de ise Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürüldü. 1980'lerin sonu ve 2025'in ortaları olmak üzere iki farklı dönemi bizlere yaşatan Blacks Ops 2, Black Ops'un hikayesini takip ediyor. Oynanışı, hikayesi, çok oyunculu ve zombi modlarıyla birden fazla övgüyü kısa sürede kazanmasıyla oyun medyasının gündemine yerleşmişti. Yayınlandığı ilk 24 saatte 500 milyon dolar üzerine hasılat elde eden sayılı oyunlardan. Çok oyunculu mod, oynaması eğlenceli termal dürbünler gibi yüksek teknoloji ürünü aletlerle dolu. Bu tarz nişancı konseptli oyunlarda yeni yeni piyasaya eklenen karakter özelleştirmesi, çok oyunculu modda da sağlamdır. Haritalardaki daha uzun görüş hatları, dövüşlere hazırlanmak için genellikle biraz daha fazla zamanınız olduğu ve beceri tavanının serideki birçok yeni oyundan daha yüksek olduğu anlamına gelir. Call Of Duty: Black Ops 2, 2019'daki Modern Warfare'den önceki son olağanüstü Call of Duty oyunuydu; bundan sonrası için genellikle geliştirici şirketler genellikle çok oyunculu mod üzerine çalışmaya koyuldu.

 

 

8-) Call of Duty: Black Ops 4

 

image.png

 

Listemizin sekizinci sırasında Black Ops serisinin dördüncü oyunu olan Call Of Duty: Black Ops 4 var. Ekim 2018 Treyarch tarafından geliştirlen ve Activision tarafından PlayStation 4, Microsoft Windows ve Xbox One için yayımlanan Black Ops 4, 2015 yılında çıkan Black Ops III'ün devamı niteliğindedir. Black Ops'un en sevilen Call of Duty modlarından biri tek oyunculu modu olmasına rağmen, Call of Duty: Black Ops 4, açıkçası kötüye yakın olan, geleceğe yönelik çok oyunculu bir nişancı oyununa dönüşmek adına, tek oyunculu modu ve 70'lerdeki ortamı terk etti. Black Ops 4, Tek oyunculu harekât modunu içermeyen, bunun yerine uzmanların geçmiş hikayelerini öne çıkaran solo görevleri öne çıkarmayı seçen ilk Call of Duty oyunudur. Oyunun görevleri Black Ops II ile Black Ops III arasındadır ve kronolojik olarak gerçekleşir. Aynı zamanda oyunda üç farklı zombi haritası da yer alıyor. Son olarak, Black Ops 4, piyasaya çıktığı ilk üç günde dünya çapında 500 milyon doların üzerinde perakende satış hasılatı elde ederek 2004 yılında ABD'de en çok satan ikinci oyun oldu.

 

 

7-) Call of Duty: Advanced Warfare

 

image.png

 

 

Sledgehammer Games şirketinin ilk solo çalışması olan Call of Duty: Advanced Warfare, 4 Kasım 2014'te piyasaya sürüldü. Oyun, serinin on birinci ana oyunu olarak biliniyor. En iyi aksiyon filmini oynuyormuş gibi hissettiren oyun, birinci şahıs nişancı bakış açısıyla sunuluyor. Oyuncular, serüven boyunca Exo kıyafetlerini ve silahlarını geliştirmelerine olanak tanıyan yükseltme puanları alarak bir dizi görevi tamamlamaya çalışırlar. Bu özellik, oyuncuların farklı türdeki geleneksel silahları ve seçenekleri seçmesine olanak tanıyan serideki ilk oyundur. Hikayenin ilerleyen bölümlerindeki dönüş artık gerçek dünyadaki eylemlerinin gölgesinde kalıyor. Başka yerlerde hızlı olaylar ve özgürlük eksikliği, bu deneyimi gerçekten gölgeledi. Çok oyunculu oyun duvarda koşma ve çok fazla hareket kabiliyetine sahiptir, ancak Infinite Warfare veya sonraki Black Ops girişlerinde görebileceğiniz yüksek hızlı çatışmalardan ziyade oyunu daha sıkı bir Titanfall gibi hissetiriyor.

 

Call of Duty: Advanced Warfare olumlu eleştiriler aldı ve IGN'in 2014'ün En İyileri ödüllerinde "En İyi Grafik – Teknoloji" ödülünü kazandı.

 

6-) Call of Duty: Modern Warfare 2 (2022)

 

image.png.9084e67bd0f5e4b9266507ee6fb8862a.png

 

Infinity Ward'ın yeniden kolları sıvamasının ikinci çalışması olan 2022'deki Call of Duty: Modern Warfare 2, neredeyse 2019'daki selefi kadar etkileyici. Oyun, 2022'nin en yeni ve en büyük Call of Duty oyunu olarak biliniyor. Serüven boyunca hayranların favorisi olan Soap, Ghost, Gaz ve Captain Price'ın çalıntı füzeleri bulmak için dünyanın dört bir yanında dolaşma hikayesini işliyoruz. Genel olarak heyecan verici ve iyi geliştirilmiş bir oyun. 2009'daki muadili, ancak potansiyeli olan birkaç göreve bazı ilginç hayatta kalma mekanikleri sunuyor.

 

Çok oyunculu moda gelince, oyun çok yüksek kalitede olan Modern Warfare 2, 2021'deki Vanguard'a doğru büyük bir adım sunuyor. MW2019'da tanıtılan tatmin edici, yoğun silah oyununu, MW2'nin olağanüstü derecede karmaşık, yenilenmiş Gunsmith ilerleme sistemiyle birlikte etkileyici çeşitli oyun modlarıyla beraber sunuyor. Hayal kırıklığı yaratan bazı harita tasarımları Modern Warfare 2'yi olumsuz etkilese de yeniden başlatılan devam oyunu, Infinity Ward'ın sektördeki en iyi FPS geliştiricilerinden biri olmaya devam ettiğinin kanıtıdır.

 

 

5-) Call Of Duty: World War

 

image.png

 

Call Of Duty: World at War, geçmişe dev bir adım atarak seriyi tanımlayan Modern Warfare'ın (2007) devamı niteliğindedir. Oyun, Treyarch şirketi tarafından geliştirildi ve Activision tarafından yayımlandı. World at War, Kasım 2008'de Microsoft Windows, PlayStation 3, Nintendo Wii ve Xbox 360 platformlarda da dünya pazarına sürüldü.

 

World at War, seride bir Zombi modunu tanıtan ilk oyundu ve Glu Mobile tarafından yapılmış bir mobil versiyona sahipti. Oyun, korkutucu olma konusunda şaşırtıcı derecede iyi bir iş çıkarıyor; bazı bölümler düpedüz tatsız ve diğerleri savaşlarına gerçekten ürkütücü bir enerji aktarıyor. Bununla birlikte, zorlu zorluk artışları ve sınırsız el bombasıyla donatılmış bir Alman ordusu, gerçekten hikayeyi oynanmasını sinir bozucu hale getiriyor. Diğer yerlerde, çok oyunculu oyun aynı ilgi çekici Modern Warfare hissine sahip, ancak işler biraz farklı. Bu aynı zamanda Call of Duty'nin en sinir bozucu eklemelerinden biri olan saldırı köpeği bakımı katliamının da başlangıcını işaret ediyor. Son olarak oyun, yayınlandıktan sonra eleştirmenlerden olumlu övgü aldı ve ilk iki ayda Amerika Birleşik Devletleri'nde 3 milyonun üzerinde kopya sattı.

 

 

4-) Call of Duty: Modern Warfare (2019)

 

image.png

 

Modern Warfare'in yeniden başlatılması 2019'da gerçekleştiğinde Call of Duty kötü bir durumdaydı. Satışlar düşmüştü. Call Of Duty: Modern Warfare, 2019 çıkışlı, birinci şahıs nişancı oyunu olarak geliştirildi. Infinity Ward tarafından geliştirilen oyun, Activision tarafından PlayStation 4, Xbox One ve Microsoft Windows pazarına sürüldü. Ayrıca bu oyun, serinin on altıncı oyunu olarak da biliniyor. 

 

Oyun gerçekçi ve modern bir ortamda geçiyor. Kampanya, ülkelerini istila eden Rus birlikleriyle savaşmak için Urzikstanlı isyancılarla güçlerini birleştiren İngiliz SAS güçlerini ve bir CIA görevlisini konu alıyor. Gerçek dünyada Amerikan kuvvetleri tarafından işlenen bir savaş suçu, Rusya'yı kötü adam haline getirmek için yeniden yazıldı ve seri hala açıklanamayan özel kuvvetlerin ne kadar muhteşem olduğu konusunda her şeyiyle devam ediyor. Bunlara bağlı olarak oyun, hikaye bakımından ilgi çekici ve sevimli bir kadroya sahip. Oynanışı yeniden düzenlenmesinin ardından, artık 64 oyuncuya kadar destekleyen "Kara Savaşı" modu ve baş üstü ekranı kaldıran "Gerçekçilik modu" gibi yeni özellikler eklendi. Modern Warfare oynanış, hikaye ve grafikleri bakımından övgüyü topladı. Ayrıca 2019 Game Critic Ödüllerinde "En İyi Çevrimiçi Çok Oyunculu Oyun" ödülünü kazandı.

 

 

3-) Call of Duty: Black Ops

 

image.png

 

 

2010 yılında piyasaya sürülen Call of Duty: Black Ops, Treyarch tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayınlanan birinci şahıs nişancı oyunudur. Dünya çapında PlayStation 3, Microsoft Windows ve Xbox 360 için piyasaya sürüldü ve genel Call of Duty Serisinin yedinci oyunu. Oyun 1960'larda Soğuk Savaş döneminde geçiyor ve CIA ajanı Alex Mason'ı konu alıyor.

 

Call of Duty: Blacks Ops'un piyasaya sürülmesi, dünyaya serinin Modern Warfare'den daha fazlasını sunabileceğinin ve Treyarch'ın artık B takımı olmadığının sinyalini verdi. Mason'u ve rakamları tanıtan dinamik bir Soğuk Savaş dönemi hikayesi, dünyayı kasıp kavurdu ve diğerlerinden daha fazla popülaritesini koruyan bir alt markanın lansmanını yaptı. Treyarch, Call of Duty konusundaki yaklaşımını sağlamlaştırdı ve markanın her yıl büyük bir başarı elde etmesine yardımcı oldu. Son olarak, Call of Duty: Black Ops, satışa çıktıktan sadece 24 saat sonra dünya çapında 5,9 milyondan fazla kopya sattı.

 

2-) Call of Duty 4: Modern Warfare

 

image.png

 

Call of Duty: Black Ops, serinin sektördeki en iyi isimlerden biri olarak konumunu sağlamlaştırmasıyla beraber orijinal Modern Warfare'de bu yolculuğa başladı. 2. Dünya Savaşı'nın dışına ilk kez adım atan Call of Duty, Modern Warfare ile oyuncunun yeni bir FPS tarzına hazır olduğunu kanıtladı. Call of Duty 4, Modern Warfare serisinin piyasaya sürülen ilk oyunuydu. Orijinal oyun ilk olarak 2007 yılında yayınlandı. Infinity Ward tarafından geliştirildi ve Activision tarafından yayınlandı. Oyun, sayısız taklitçiye ilham verdi ve yıllar boyunca birinci şahıs nişancı oyunlarını etkiledi, ancak Infinity Ward'ın sunduğu en iyi şey değildi.

 

Çok oyunculu oyunlarla tamamlanan yeniden düzenlenen sürüm 2017'de piyasaya sürüldü ve zorlu COD hayranlarının yıllardır görmek istediği bir şeydi. Şüphesiz oyun tarihinin en iyi yeniden düzenlemelerinden biridir.

 

1-) Call of Duty: Modern Warfare 2 (2010)

 

 

image.png

 

Call Of Duty sersinini neredeyse her oyununda karşılaştığımız isimlerden bir tanesi, Infinity Ward. Infinity Ward tarafından geliştirilen ve Kasım 2010'da Activision tarafından yayımlanan Call Of Duty: Modern Warfare 2, oyun dünyasının açık ara en iyi nişancı oyunlarından birisidir. En iyisidir. Bu sefer oyun bizleri, Rus terörist Vladamir Makarov'u yakalamanın yanı sıra ülkeyi Rus İstilasından koruyan Task Fore 141'i takip eden bir serüvene itikliyor. Gücünün zirvesinde olan Call of Duty, Xbox 360 döneminin tam ortasında, gişe rekorları kıran senaryosu ve rakipsiz bağımlılık yaratan çok oyunculu oyunuyla ortaya çıkıyor. Ünlü "Ruslara Hayır" sahnesinden muhteşem Spec Ops moduna kadar, Activision serisinin Call of Duty: Modern Warfare 2'nin serbest bıraktığı ivmeyi hâlâ devam ettiğine dair pek çok ipucu var. Oyuncular oyun boyunca beş farklı karakteri birinci şahıs bakış açısıyla kontrol ediyorlar ve bazı ek yeni özellikler ve silahlarla karşılaşıyorlar.

 

Bütün bunlara bağlı olarak, tüm zamanların en iyi Call of Duty Oyunundan bekleyeceğiniz gibi Modern Warfare 2, piyasaya sürülmesinden itibaren büyük beğeni topladı ve ilk 24 saat içinde Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta yaklaşık 4,7 milyon kopya sattı. Aldığı olumlu eleştiriler bir yana, Call of Duty: Modern Warfare 2, tüm zamanların en iyi Call of Duty oyunudur.

tarihinde Izanagi tarafından düzenlendi

  • Beğen 1

11 Yorum


Önerilen Yorumlar

Izanagi

gönderildi (düzenlendi)

 

Black Ops 2 için hazırlanan reklam filmi; 

 

 

 

tarihinde Izanagi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
myrtle

gönderildi (düzenlendi)

İkonik bir oyun, rekabeti sadece kendi oyun serileriyle yaşıyor 

 

Ayriyeten bişiy fark ettim, 2010 lu yıllarda çıkan MW 3'ü tanıtırken 2023'de, yeni çıkacak MW 3'ün görselini kullanmışsın.

tarihinde myrtle tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Izanagi

gönderildi (düzenlendi)

myrtle, 2 saat önce yazdı:

İkonik bir oyun, rekabeti sadece kendi oyun serileriyle yaşıyor 

 

Ayriyeten bişiy fark ettim, 2010 lu yıllarda çıkan MW 3'ü tanıtırken 2023'de, yeni çıkacak MW 3'ün görselini kullanmışsın.

 

Sonradan bir düzenleme yapmıştım, o sırada bir karışıklık olmuş. Bildiri için teşekkürler, fotoğrafı gün içerisinde güncelleyeceğim.

tarihinde Izanagi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...