Jump to content

Metacritic'e Göre 2010'ların En İyi 10 Açık Dünya Sandbox Oyunu


Izanagi

4,283 okunma

Açık dünya(sandbox) oyunları, Rockstar Games'in 2001 yılında Grand Theft Auto 3'ü piyasaya sürmesinden bu yana oyuncuları tam anlamıyla büyüledi. O zamandan bu yana oyun dünyası, açık dünya sandbox türünü büyütmeye, geliştirmeye devam etti. Buna bağlı olarak değinmemiz gereken farklı bir nokta, her açık dünya oyununun sandbox olmaması. Çünkü büyük bir kitli bu iki kavramı karıştırıp, durumu çıkmaza sokuyor. Örneğin Batman: Arkham City açık dünya oyunudur ancak oyuncunun hedefleri tamamlama şekli oldukça sınırlıdır. Bunun aksine, açık dünya sanal alan oyunları, oyuncuya hedeflerini yaratıcı bir şekilde tamamlaması için tonlarca seçenek sunar. Veya çoğunlukla oyunun sistemleriyle uğraşarak eğlenmenizi hedefler. Bugün sizler ile birlikte açık dünya sandbox oyunları ele alacağız. Oyunculara sınırsız imkanlar sağlayan, milyonları etkileyen ve günümüz oyun teknolojilerinin gelişmesine de ekstra katkıda bulunmuş olan oyunları inceleyeceğiz. Geçtiğimiz yıllara odaklı bu konuyu ele aldığımızda, 2010'lar şimdiye kadar yapılmış en iyi açık dünya oyunları için altın çağ niteliği taşımaktadır. Bugün sizlere Metacritic verilerine göre belirlenmiş, 2010'lu yılların en iyi açık dünya oyunlarını derleyeceğiz.

 

89 puan - Horizon: Zero Dawn (2017)

 

image.png

 

Horizon: Zero Dawn, uzak gelecekte geçen bir post kıyamet sonrası hikayeyi bize yansıtıyor. Oyunun hikayesine göre insanlar, bir kez daha toplumlar ve çeşitli göçebe klanlar oluşturdular. Ne yazık ki, bu yaban hayatının bir kısmı derileri çelik, kasları pistonlu mekanik hayvanlardan oluşuyor. Arazisi güzel, fauna ve çok sayıda yaban hayatı ile bereketli. Aloy'un bu gizemli yaratıkların kaynağını keşfetmek için bir yolculuğa çıkması gerekiyor.   Oyun, inanılmaz derecede abartılmış olan Breath of the Wild ile karşı karşıya geldi, bu talihsiz bir durum çünkü oyunun hak ettiği övgüleri anında alamadığı anlamına geliyordu. Ortam muhteşem ve canavarların makinelerle birleşimi benzersiz. Birçoğu standart hikayeyi ve yapmacık diyaloğu eleştirmesine rağmen, oyun bu eksiklikleri fazlasıyla telafi ediyor.

 

 

91 puan - Far Cry 3 (2012)

 

image.png

 

Far Cry 3, tropik bölgelerdeki ücra bir adada korsanlar tarafından kaçırılan, aslına bakarsanız heyecan arayan Jason Brody'yi konu alıyor. Kardeşinin, geveze korsan lideri Vaas tarafından öldürülmesinin ardından Jason, canını zor kurtarır ve kardeşinin intikamını almaya ve arkadaşlarını kurtarmaya yemin eder. Canı pahasına olsa bile...

 

Far Cry 3, çok daha etkileşimli bir açık dünyayla öncüllerinin formülünü değiştiriyor. Buna ek olarak, oyunun kötü adamı Vaas (Michael Mando'nun canlandırdığı), yakışıklı Jack ve Dutch Van Der Linde ile birlikte oyunun büyük kötü adamları arasında sayılacak.

 

 

93 puan - Minecraft (2011)

 

image.png

 

Hepimiz en ince ayrıntısına kadar biliyoruz, hem de her şeyini... Minecraft, küçük adımlar ile başlayan büyük bir proje olarak bugünlerine kadar geldi. Bağımsız bir geliştirici olan İsveçli Markus "Notch" Persson tarafından yapılan basit bir blok oluşturma oyunu olarak başladı. Oyunun tam sürümüne geliştirme aşamasında ise Mojang şirketi devreye girdi ve Minecraft'ı ayrı bir boyuta taşıdı. Bundan sonrası için Minecraft şimdiye kadar yapılmış en iyi sandbox oyunlarından biri olarak oyun dünyasına hakim oldu.

 

Minecraft, bazıları tarafından "gerçek bir lego inşa etme oyunu" olarak tanımlanıyor ancak bundan çok daha fazlası var. Tek oyunculu modunda birden fazla oyun seçeneği ile kendi dünyanızı yaratabilir, istediğiniz şeyleri inşaa edebilir veya tamamen yok edebilirsiniz. Ya da çok oyunculu moduna giriş yapıp kendi sunucunuzu oluşturup farklı oyun modları ile Minecraft evrenine hizmet edebilir veya halihazırda açılmış olan birden fazla Minecraft sunucusuna giriş yapıp, eğlenebilirsiniz. Unutmamamız gereken bir modlama topluluğu da var. Minecraft için şu ana kadar yapılmış birden fazla oyun modu bulunuyor. Buna verebileceğimiz en bilindik örnek herhalde Hexit modu olurdu. Eşsiz bucaksız bir sonsuzluk. Oyuna güncellemeler ve devasa modlama topluluğu da eklendiğinde Minecraft "sandbox" teriminin gerçek bir örneğidir.

 

 

93 puan - Divinity: Original Sin II (2017)

 

image.png

 

 Divinity: Original Sin II, orijinal "Original Sin"deki olayların birkaç on yıl sonrasında geçiyor. Lucian öldü ve onun ölümü arkasında gerçek anlamda bir boşluk var. Voidwoken'lar onlarca yıldır süren barışın ardından dünyayı istila etme tehdidinde bulunuyor. Artık onları durdurmak, Fort Joy'daki ayaktakımından bir grup esirin elindedir.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Divinity: Original Sin II'nin açık dünya sandbox oyunu olarak tanımlanması biraz zayıf kalıyor ancak yanlış olmaktan uzak. CRPG öğeleri merkez dünyalara bölünmüş geniş bir açık dünyayı harmanlıyor. Ancak bu merkez dünyalarda oyuncu (oyunun sistemleri dahilinde) dilediğini yapma konusunda tam özgürlüğe sahiptir. Divinity: Original Sin II, masaüstü RPG deneyimini yakalamaya en yakın oyunlardan birisidir.

 

 

95 puan - Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (2015)

 

image.png

 

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, gizli operasyon grubu Cipher tarafından pusuya düşürülen Big Boss'u takip ediyor. Pusu sonucu karakter, hastaneye kaldılır ve bir kolunu kaybeder. Hastaneden (başka bir suikast girişiminin yapıldığı yer) kaçtıktan sonra Big Boss, "Venom Snake" unvanını alır ve onu çirkinleştiren insanlardan intikam almaya ant içer.

 

Gösterinin yıldızı, oyuncuların hedeflerine nasıl ulaşacakları konusunda verilen yaratıcı özgürlük... İster klasik Metal Gear tarzında üsse gizlice girmek, ister ateşli silahlarla gitmek, ister sadece kendilerinin şişirilebilir kopyalarıyla askerlere şaka yapmak. Phantom Pain, yalnızca Kojima gibi sınırsız bir zihnin başarabileceği saf eğlenceyi sizlere özetliyor.

 

 

95 puan - Red Dead Redemption (2010)

 

image.png

 

Rockstar Games, Grand Theft Auto serisi ile bize açık dünya oyunları zevkini aşılamıştı. Ardından Red Dead Redemption ile denenmiş ve onaylanmış GTA formülünü tamamen farklı bir zaman dilimine taşıdı. Hikaye, Edgar Ross tarafından eski çetesini öldürmesi için şantaja uğrayan, aksi takdirde ailesinden alınacak olan eski bir kanun kaçağı olan John Marston'u konu alıyor. John Marston, uzun süredir geride bıraktığı geçmişi gömmek için bir kez daha silahlarını kuşanıyor.

 

Hikaye hem Spagetti Western'e yazılmış güzel bir detay, hem de zamanının gerisinde kalmış bir adama kasvetli bir övgü. İnanılmaz seslendirme, Red Dead Redemption'a pek çok oyunun sağlayamadığı sinematik üstünlük sağlayan muhteşem western müziğiyle çok güzel bir şekilde anlatılıyor. Üstelik eğlenceli bir kovboy oyunu, dolayısıyla beklentileri karşılayan harika bir Rockstar efsanesi.

 

 

96 puan - The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)

 

image.png

 

The Elder Scrolls V: Skyrim, Oblivion olaylarından 200 yıl sonrasını konu alıyor. Oyunda Alduin, dünyanın sonunu erkenden getirmek için yeniden dirilen ejderhalardan oluşan bir orduyla geri dönüyor. Hikayaye göre Ejderhanın ruhuyla doğmuş bir ölümlü olan Dragonborn, ne pahasına olursa olsun Alduin'i durdurmalı.

 

Skyrim, her fırsatta yan görevler ve sırlarla dolu, gerçekten geniş bir açık dünyaya sahip. Ayrıca geliştirici şirket, dünyanın sonunu getirmek için dirilen ejderhayı yenmek istemeyen oyuncular için inceleyebilecekleri bir sürü DLC yapmış. Buna son derece yetkin bir modlama topluluğunu da ekleyince Skyrim'in iki yılda bir yeniden piyasaya sürülmesi hiç de şaşırtıcı değil.

 

 

97 puan - Grand Theft Auto V (2013)

 

image.png

 

İşte evimiz. Bizler de dahil çoğumuzun oynarken saatlerinin nasıl geçtiğini anlamadığı, yuva. Doğduğumuz günden bu yana Grand Theft Auto serilerinin oyunları ile büyüdük, bu yüzden onu yuvamız olarak kabul edebiliriz. Değil mi? Grand Theft Auto V seride bir ilk olarak, her biri kendi becerilerine ve hatalarına sahip üç oynanabilir kahramanın hikayesini anlatıyor. Bu üçlü, birlikte büyük soygunlar gerçekleştiriyorlar ve Los Santos şehrinde genel bir kargaşaya neden oluyorlar. Oyun, serinin şimdiye kadarki en büyük projesi olarak kabul ediliyor. En azından Grand Theft Auto VI gelene kadar?

 

Oyunun sadece kara komedi bir senaryosu değil, aynı zamanda şaşırtıcı derecede etkileyici çok oyunculu modu da var. Los Santos'ta ilk defa 30'a yakın oyuncu bir arada oynayabiliyor. Neyse ki şehir, oyuncuları saatlerce meşgul edecek kadar büyük ve yeterli içerikle dolu. GTA açık dünya formülünün başyapıtıdır.

 

 

97 puan - The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017)

 

image.png

 

Legend of Zelda serisi, 19. bölümünde nihayet açık dünya sandbox türünü AAA bütçeyle ele alıyor. Oyun, doğanın sahip çıktığı bir dünyaya uyanan Link'i takip ediyor. Zelda, ülkeyi kasıp kavuran büyük kötülük, "Calamity Ganon" ile mühürlenmişken, Link'in hem Zelda'yı hem de dünyayı kurtarmak için yola çıkması konulu bir hikayeyi işliyor.

 

Breath of the Wild, gerçekten iddialı bir oyun ve Nintendo'nun sıklıkla yaptığı gibi, beklentileri tamamen karşılanıyor. Oyunun haritası, kendisinden önceki tüm LoZ oyunlarından çok daha büyük. Sadece bu da değil, haritanın her santimi keşfedilebilir ve bununla ilgili büyüleyici bir hikayeye sahip. Gidilecek "doğru" bir yol yoktur. Buna Miyazaki'nin muhteşem filmografisini çağrıştıran, güzelce hazırlanmış bir sanat stilini de ekleyince, Nintendo'nun kendisi de anında bir klasik haline geliyor.

 

 

97 puan - Red Dead Redemption 2 (2018)

 

image.png

 

Red Dead Redemption 2, ilk oyunun ön bölümüdür ve "yeni gelen" Arthur Morgan'ın hikayesini konu alır. O, kötü şöhretli Hollandalı Van Der Linde'nin çetesinin bir parçası ve uzun süre suçlu ailesinin arkadaşlığından keyif aldı. Ancak hikayeyenin işlendiği dönemde silahşörlerin çağı yavaş yavaş bitiyor. Artık Arthur Morgan, kendisini yetiştiren adamın idealleri ile ailesini, modern çağda silahşörlerin başına gelen kaçınılmaz kaderden kurtarmak arasında bir seçim yapmak zorunda.

 

Red Dead Redemption II, devasa bir çalışma fakat buna rağmen ne yazık ki pek çok "geliştirici sıkıntısı" örneği yaşadı. Oyun iki kez ertelendi ve saatlerce süren içerik oyundan çıkarıldı. Tüm bunlara rağmen oyuncular şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı açık dünya sandbox oyunlarından birine sahip oldu. Bunu Rockstar'ın bugüne kadarki en unutulmaz ve iddialı hikayelerinden biriyle eşleştirin; Red Dead Redemption II'nin video oyun tarihine damgasını vurduğu inkar edilemez.

 

tarihinde Izanagi tarafından düzenlendi

  • Beğen 1

7 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...