Jump to content

Rockstar Games'in Orijinal GTA Trilogy Oyunlarını Kaldırması


Izanagi

3,446 okunma

Grand Theft Auto: The Trilogy - Definitive Edition'ın piyasaya sürülmesi, Rockstar Games'in serinin orijinal oyunlarını dijital mağazalardan kaldırmasına sebep oldu. Evet, birçok oyuncu bu kararı sorguluyor. Neden? Rockstar hala bununda hakkında bir açıklama yapmadı, olay eskide kalmış olmasına rağmen bu konu hala daha sorgulanıyor. GTA Trilogy ortaya çıktığında pek çok hayran, 2000'li yılların başındaki modern konsollar için optimize edilecek olan klasik maceralara geri dönmekten heyecan duyuyordu. Fakat nihai ürün pek çok kişinin umduğu kadar sorunsuz olmadı, sayısız teknik sorun yaşandı ve oyunlara geri dönen veya onları ilk kez oynayan Grand Theft Auto hayranları, medyayı sarsacak büyük tepkiler verdiler.

 

image.png

 

GTA Trilogy Remastered'ın piyasaya sürülmesinden bu yana, karışıklık seviyesi incelendiğinde, bu üç GTA oyununun orijinal versiyonlarını dijital platformlardan çekme kararı hayranlar tarafından pek iyi karşılanmadı. Klasik oyunların yeni versiyonları, popüler OJ kamerası gibi hatalar ve eksik özelliklerle dolu. Birçok oyuncu, her üç oyundaki bazı karakterlerin görülmesini zorlaştıran "geliştirilmiş" karakter modellerinden memnun bile değil. GTA Trilogy felaketi yerine orijinal deneyimi arayan oyuncuların artık başvurabilecekleri başka versiyonlar artık yok. Elbette korsan veya farklı amaçlı açılmış olan internet sitelerinde oyunun eski sürümlerinin crackleri bulunuyor fakat bunlara ne kadar güvenilebileceği ayrı bir tartışma konusu. Olayı bu şekilde değerlendirdiğimizde Rockstar Games, bizlere sorunlu remasterları oynama veya eski GTA oyunları hiç oynamama seçeneğini bırakıyor.

 

Rockstar'ın Orijinal GTA Trilogy Oyunlarını Kaldırması İş Açısından Kötü

 

Rockstar Games'in GTA Trilogy oyunlarının orijinal versiyonlarını dijital mağazalardan çekmesindeki sorun, oyuncuların oyunun bu spesifik versiyonlarına, onları kendi oyun platformlarına indirmedikleri sürece erişmelerinin  hiçbir yolu olmamasından kaynaklı. Bu durum, kopyaların üretimden kaldırılmasına benzemiyor, çünkü eBay'de veya oyuncuların oyunu ele geçirmesine olanak tanıyan başka bir çevrimiçi platformda oyunun bir kopyasını satan kişiler elbett vardır. Orijinal GTA sürümleri de Rockstar'ın kararından sonra oyuncular arasında nadir bulunacak. Bütün bu olanlara rağmen hala daha birçok kişi eski konsollar fiziksel kopyaların dışında oyunların eski bağlantı noktalarına erişebilmeyi diliyor.

 

image.png

 

Rockstar Games, bu karardan dolayı hayranlar arasında oluşan öfkeyle mücadele etmek için yakın zamanda üçlemede yer alan üç GTA oyununun orijinal versiyonlarının PC'deki Rockstar mağazasından bireysel olarak satın alınabileceğini duyurdu. Sonuçta bu duyuru, hayranlar için yalnızca kısmi bir değişiklik olarak işe yarayacak, çünkü konsola sahip olanlar hâlâ oyunların eski sürümlerine erişemiyor. Rockstar, bu kararıyla konsol destekçilerini ötekileştiriyor gibi görünüyor. Xbox ve PlayStation'daki birçok hayran, Rockstar ve Grove Street Games'in GTA Trilogy'deki tüm sorunları çözerek düzgün bir şekilde keyif alabilmeyi bekliyor.

 

Rockstar şirketinin, GTA Trilogy'deki remasterların kalitesine aşırı güven duyması ve koleksiyonun hayranlar arasında nasıl kabul edildiğini görmeden orijinal versiyonlarını piyasadan çekmesiyle, tüm durum içinden çıkılamaz bir hal aldı. Bu karar, Rockstar'ı son yılların düşük noktasına indirmeye devam ediyor. GTA V'in birçok yeniden sürümünden kaynaklanan tepkileri ve Red Dead Redemption 2'nin çevrimiçi modu için olan hayal kırıklığını artırıyor. Umuyoruz ki Rockstar rotayı tamamen değiştirecek ve Grand Theft Auto: The Trilogy - Definitive Edition düzgün bir hale gelene kadar hayranları memnun etmek için orijinal versiyonları tüm dijital platformlara geri yayınlayacak. Umudumuz bu yönde...

  • Beğen 1

4 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...