Jump to content

Grand Theft Auto 5'e Benzeyen 12 Oyun


Izanagi

3,404 okunma

Oyun dünyası her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Bugün basit ama ilgi çekebilecek bir başlık altında buluşuyoruz. Çoğu internet sitesi ve forumlarda, yapılan anket ve araştırmalara göre oyun dünyasının çoğunluğu GTA 5'in açık dünyasını keşfetmeyi ve görevlere katılmayı seviyor. Eğer sizde o kişilerden biriyseniz ve GTA 5'den hoşlanıyorsanız, bu oyunlardan da keyif almanız muhtemeldir.

 

image.png

 

Grand Theft Auto, piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana çoğu kişinin gönlünde taht kurmayı başarabilmiş bir şaheserdir. Herhangi bir GTA oyunu, sunduğu benzersiz açık dünya deneyimi ile genellikle yayınlandığı dönemin en iyi oyunlarından biri olarak kabul edilir. Bunlardan birisi de GTA 5'tir. Grand Theft Auto 5 beraberinde getirdiği farklılıklar ile beraber çoğu kişiyi etkisine almıştı. Bu da onun kısa süre içerisinde dünya çapında birden fazla başarıya imza atmasını sağladı. Üç kahraman arasında sürekli geçiş yapan sürükleyici bir hikayeden, oyuncuların keşfetmeyi sevdiği benzersiz yerlerin bulunduğu devasa bir açık dünyaya kadar, GTA 5'te her şeyden biraz biraz var. Yine de çoğu hayran Los Santos'u çoktan keşfetti, hikayeyi tamamladı ve GTA Online'ın sunduğu deneyimlerin çoğundan keyif aldı. Ancak en ilgi çekici unsurlarından bazılarını yerine getiren tek oyun GTA 5 değil.  GTA 5 kadar iyi bir oyun bulmak zor olsa da hayranların dişlerini sıkacağı bazı dikkate değer alternatifler var.

 

Sleeping Dogs

 

image.png

 

Sleeping Dogs, aynı Grand Theft Auto gibi oyunculara bir açık dünya deneyimi yaşatıyor. Oyun Çin'in mega kenti Hong Kong'da geçiyor. isimlerin dayandığı ana amaç benzer; her ikisi de soygunlar, çeteler ve kavgalarla dolu bir hayata odaklanan ilgi çekici hikayeleri bizlere yansıtıyor.

 

En büyük fark, GTA 5'in daha merkezi olan silah odaklı aksiyondan çok farklı bir eğlence sunan dövüş sanatları, oynanış şeklinde ortaya çıkıyor. Sleeping Dogs, inanılmaz karakter tasarımı, dövüş deneyimi ve ses oyunculuğuyla güçlü bir yapıya sahip.

 

L.A. Noire

 

image.png

 

Tıpkı Grand Theft Auto 5'de olduğu gibi L.A. Noire'de de kendimizi bir suç dünyası içerisinde buluyoruz. 1940'ların Los Angeles'ında geçen oyun, bir uyuşturucu çetesini yok etme görevindeki bir dedektifi konu alıyor. Bu, esas olarak suçluları ve çete üyelerini takip eden GTA 5 ile tam bir tezatlık oluşturuyor. Ancak her iki oyun da suçun gelişmesine izin veren sistemi açığa çıkarıyor ve L.A. Noire konuya klasik bir kara film bakış açısı getiriyor.

 

L.A. Noire, oyuncuların hem yürüyerek hem de araçla keşfedebilecekleri açık bir dünyada geçiyor. Oyun, hızlı tempolu aksiyon sekansları ve inanılmaz oyunculuğuyla övgüyle karşılandı. Yetenekli ses kadrosu, oyuncuların incelemesi için gerçekçi performanslar ve yüz animasyonları sunmak üzere o zamanlara çığır açan hareketleri ile bir çok kişinin gönlünde yer edindi.

 

Just Cause 4

 

image.png

 

Just Cause serisinin en yeni oyunu, Grand Theft Auto 5'e benzetilebilecek sağlam bir oyundur. Just Cause 4'te oyuncular bir kez daha dünyanın en büyük özel ordusunu devirmekle görevli Rico Rodriguez rolünü üstleniyorlar. 

 

Oyunun anlatımı GTA 5'in sunduğundan çok uzak olsa da Just Cause 4, oyuncuların ister ineklere roket takmak, ister helikopterleri bir araya toplamak olsun, çeşitli şekillerde öfkeye kapılmalarına olanak tanıyor. Sandbox oynanışı ve yıkım fiziğine odaklanma, GTA 5 hayranları için mükemmel, bu da Just Cause 4'ü Rockstar oyununu sevenler için oynamaya değer bir oyun haline getiriyor.

 

Fallout 3

 

image.png

 

Fallout 3, kıyamet gibi çorak bir araziye sahip, geniş bir açık dünya ortamı için çok sayıda hayran topladı. Bethesda'nın RPG'si, nükleer yıkımın harap ettiği bir dünyayı görüyor ve oyuncuları bir yeraltı sığınağı sakininin kontrolünü ele alıyor.

 

Fallout 3, açık dünya oynanışının yanı sıra, yazı ve karakterlerin mükemmelliği açısından GTA 5'e benziyor. Fallout: New Vegas'ın ana anlatısı yıllar içinde daha fazla beğeni toplamış olabilir, ancak Fallout 3'ün dünyasının ve içindeki çorak arazi sakinlerinin zengin genişliğini yenmek zor. Fallout 3 ve GTA 5 de oldukça iddialı ve başarılı projeler olarak değerlendiriliyor. Büyük bir modlama topluluğuna sahip, muazzam kişiselleştirmeye ve olağanüstü oyun sonuçlarına olanak tanıyor.

 

The Witcher 3: Wild Hunt

 

image.png

 

The Witcher 3: Wild Hunt, en iyi ortaçağ açık dünya RPG oyunlarından biridir. GTA 5'in geniş, keşfedilebilir açık dünyasını andırıyor ve onu hayranların sevdiği harika bir hikayeyle birleştiriyor. Slav mitolojisine dayanan oyun, Ciri'yi aramaya devam eden Rivialı Geralt'ın hikayesini anlatıyor. Birçok harika görev içerir ve oyunculara yeraltındaki gizli kalıntıları ve bazı efsanevi savaşları keşfetme şansı verir.

 

Her ne kadar The Witcher 3 orta çağa ait, kılıç odaklı oynanışı tercih etse de (GTA 5'in daha modern yaklaşımının aksine), birçok oyuncu çeşitliliğe odaklandığı için The Witcher 3'ten keyif alacak. Üstlenilecek çok çeşitli yan görevler, savaşılacak canavarlar ve bulunacak sırlarla The Witcher 3, Rockstar oyunları dışında bulunması zor olan düzeyde bir açık dünya kapsamına ulaşıyor.

 

Watch Dogs: Legion

 

image.png

 

Watch Dogs: Legion, GTA 5'e benzer bir açık dünya oynanışı sunarken, daha teknoloji odaklı bir yaklaşım benimsiyor. Yakın gelecekte Londra'da geçen Watch Dogs: Legion, her şeyin gözetlendiği ve özgürlüklerin sınırlı olduğu bir toplumu anlatıyor. Oyuncunun amacı bu baskıcı sisteme karşı bir direniş takımı oluşturmak ve desteklemektir.

 

Oyun, GTA 5'in daha acımasız, savaş odaklı yaklaşımı yerine bilgisayar korsanlığı etrafında dönse de, benzer şekilde kaosa dayanıyor. Watch Dogs, seri boyunca ilk oyunun hayal kırıklığı yaratan lansmanını aşmak için mücadele etti. Ancak Legion, GTA 5'in teknik tarafına daha fazla dalmak isteyen hayranlar için harika bir seçenek olabilecek benzersiz bir deneyim sunuyor.

 

Red Dead Redemption 2

 

image.png

 

Red Dead Redemption 2, son on yılın en ünlü oyunlarından biri ve GTA 5 hayranlarının Rockstar'ın en yeni oyunundan keyif alacağından eminiz. Red Dead Redemption 2, oyuncuların keşfetmesi için geniş ve benzersiz bir açık dünyadan hayranları heyecanlandıran sürükleyici bir hikayeye kadar sunabileceği pek çok şey var. Red Dead Redemption 3'ün piyasaya sürülmesinin uzun yıllar alabileceği ihtimali göz önüne alındığında, ikinci oyuna geçmek için beklemenin hiçbir anlamı yok.

 

Esas olarak, emekli olmadan önce son bir soygun yapmayı ümit eden bir kanun kaçağı çetesini takip eden bir güven ve ihanet hikayesine odaklanıyor. Ancak işler göründüğü kadar basit değildir ve anlatı pek çok şaşırtıcı dönüşler alır. Vahşi Batı'da atlar, kovboylar ve tabancalarla geçen GTA 5 benzeri bir oyun için Red Dead Redemption 2 ideal seçimdir.

 

Saints Row: The Third - Remastered

 

image.png

 

Saints Row: The Third, GTA 5 ile çarpıcı benzerlikler taşıyan ve serideki son oyunlardan çok daha iyi bir üne sahip olan, hikaye odaklı, açık dünya, fantastik bir oyundur. Saints Row: The Third, süper güçler ve tuhaf silahlarla daha fütüristik bir fantezi yaklaşımı sunarken, GTA 5'tekine benzer açık dünya oynanışını sürdürüyor.

 

Her iki oyun da açık dünya ortamındaki olası yaklaşımlar konusunda büyük bir eğlence ve yaratıcılığa izin veriyor. Derinlemesine karakter özelleştirmesinden tutun araba çalmayı veya sadece şehrin her yerinde ortalığı kasıp kavurmayı içeren çok sayıda açık dünya görevine kadar çeşitlilik gösteriyor.

 

Far Cry 3

 

image.png?ex=6513f0c3&is=65129f43&hm=e64969a07c6df45cf43f401e02b8e73b8bff39d88a3b45bcc3641134cdd9bf3b&

 

Far Cry serisindeki herhangi bir oyun, GTA 5'e sağlam bir alternatif olarak görülse de, seriyi en çok tanımlayan oyun Far Cry 3'tür. Far Cry 3, oyuncunun hayatta kalması ve arkadaşlarını tehlikeden kurtarması gereken büyük, tamamen keşfedilebilir bir adada geçiyor. GTA 5'e benzer şekilde, çoklu modifikasyon seçeneklerine sahip. Ayrıca derinlemesine bir silah cephaneliğine de sahiptir.

 

Far Cry 3'te hayvanları avlamaktan malzeme toplamaktan düşman kamplarını temizlemeye kadar pek çok şey var. Tüm bunlar, video oyunları tarihindeki en iyi kötü adamlardan biri olan, ön görülemeyen ve pervasız davranışları, oyuncuları diken diken eden Vaas'ın yer aldığı oyunun harika hikayesiyle mükemmel bir şekilde birleşiyor.

 

Mafia: Definitive Edition

 

image.png

 

Mafia: Definitive Edition, hayranların istediği kadar açık dünya fikrine odaklanmasa da mafya temalı hikayesi kesinlikle bunu telafi ediyor. GTA 5'in inanılmaz hikaye anlatma yeteneğine benzer şekilde Mafia, sürprizlerle dolu bir hikayede sonunda mafya için çalışmaya başlayan taksi şoförü Tommy Angelo'yu konu alıyor. Beklenmedik ihanetten yürek burkan affedilmeye kadar oyunun hikayesi, hayranlarını gergin tutmayı başarıyor.

 

Buna ek olarak, Mafia, GTA 5'teki dinamiğe benzeyen, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla silahla üçüncü şahıs oynanışı sunuyor. Mafia's Definitive Edition, orijinal olarak GTA 5'ten on yıldan daha eski olan bir oyuna yeni bir soluk getirmeyi başarıyor, grafikleri ve oyun tarzıyla yeni bir soluk getirmeyi başarıyor. mutlaka etkileyecektir. Mafya serisinin GTA 5 ile pek çok ortak noktası var ve hiçbir hayran buna göz atmaktan çekinmemeli.

 

Assassin's Creed Origins

 

image.png

 

Assassin's Creed oyunları son yıllarda açık dünya yönüne daha fazla odaklanıyor ve bu da onları GTA 5 hayranları için harika bir seçenek haline getiriyor. Assassin's Creed Origins'in devasa haritası Assassin's Creed: Black Flag'den üç kat daha büyük. Keşfedilecek piramitler, zindanlar ve düşman kamplarıyla doludur.

 

Ayrıca Origins, serinin orijinal suikastçı odaklı temasından farklı bir yaklaşım benimseyen büyüleyici bir hikayeye de yer veriyor. Yumuşak bir tada sahip orijinalliği verecek kadar gerçek tarihi temel alan Assassin's Creed Origins, ilk suikastçılar olma yolculuğunda Kleopatra ile işbirliği yapan Bayek ve Aya'nın hikayelerini anlatıyor. Origins, GTA 5'in modern temasına sahip olmasa da, güzel grafikler ve heyecan verici dövüşler kesinlikle hayranları eğlendirecek.

 

Cyberpunk 2077

 

image.png

 

Cyberpunk 2077'nin karmaşık lansmanı birçok potansiyel oyuncunun, oyunu oynama isteğini çürüttü ancak bir dizi yama çoğu kişinin deneyimini önemli ölçüde iyileştirdi. Yaklaşan Phantom Liberty genişletmesindeki revizyonlar, hem alıcılara hem de DLC'yi dışarıda bırakanlara bir dizi güncelleme gelmesiyle bu seriyi sürdürmeyi vaat ediyor.

 

GTA 5 gibi Cyberpunk 2077 de oyunculara ilgi çekici bir merkezi hikaye ve şaşırtıcı ölçekte bir açık dünya şehrinde çok sayıda yan içerik sunuyor. GTA ile karşılaştırıldığında karmaşık bir suç sistemi yok (gerçi Phantom Liberty ile iyileştirmeler geliyor), ancak yine de kargaşaya neden olmak çok mümkün. GTA 5 gibi bir oyunu teknoloji ve dahası ile ilgilenen oyuncuların Cyberpunk 2077 kadar uygun bir şey bulması pek mümkün değil.

 

tarihinde Izanagi tarafından düzenlendi

  • Beğen 1

2 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...