Jump to content

tauro

3,906 okunma

En İyi Korku Oyunları
Şeytani varlıklardan sadist katillere kadar, korku oyunu hayranları için seçebilecekleri çok oyun bulunuyor.
Korku oyunları başka hiçbir oyun türünün uyandıramadığı hisleri uyandırabilir. Hangi oyunlara zaman ayıracağınıza karar vermek düşündüğünüzden daha zor bir çaba haline gelebilir.

Neyse ki, bu seçim özgürlüğüyle birlikte en hevesli korku meraklılarını bile korkutabilecek birçok sağlam ve bağımsız korku oyunu da geliyor. İster iblisler, ister hayaletler, isterse sadece sadist katiller olsun, tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda harika içerik var. Yamyam katillerden hayalet figürlerine, işte şu anda oynanabilecek en iyi korku oyunları.

Önemli Bilgiler
• Korku oyunları, yoğun oynanış ve sürükleyici atmosferleri ile başka hiçbir türün taklit edemeyeceği benzersiz ve heyecan verici bir deneyim sunar.

• Asimetrik çok oyunculu oyunlardan anlatım odaklı oyunlara kadar, farklı tercihlere hitap eden çok çeşitli korku oyunları arasından seçim yapabilirsiniz.

• İster hayatta kalma, ister psikolojik veya bilim kurgu korku olsun, en hevesli korku hayranlarının bile korku ve gerilim iştahını tatmin edecek çok sayıda korku oyunu mevcuttur.

(1) Resident Evil IV
V1.png.3e292f8770469904472dbe245c864f59.png

Capcom'un ikonik 2005 GameCube sürümünün yeniden yapımı Resident Evil IV, 2023 sadece son zamanlarda çıkan en iyi korku oyunlarından biri değil, tartışmasız tüm zamanların en iyi korku video oyunlarından biri. PlayStation 4, 5, Xbox X/S ve PC için geliştirilen RE4'ün etkisi küçümsenmemelidir. Resident Evil IV, 2005 GameCube sürümündeki zorlayıcı hikayeyi alıyor ve orijinal deneyimi dolduran ve geliştiren bir dizi yeni oyun mekaniği ve görev sunuyor.

Resident Evil IV, 2000'lerin başında İspanya'nın kırsal bir kasabasında başkanın kızını bulmak için bir ipucunun peşine düşen ajan Leon Kennedy'nin hikayesini anlatıyor. Oradayken, kötü şöhretli Umbrella Corporation'ın olay örgüsünün merkezinde yer aldığı rahatsız edici bir gizemi çözüyor. İlgi çekici hikayesi, harika grafikleri ve eğlenceli oyun sistemleriyle Resident Evil IV şu anda oynanabilecek en iyi korku oyunlarından biri.

(2) Dead Space
V2.png.936e16d32cad09f896a2a7ea9540b9be.png

Aynı adlı 2008 yapımı ikonik hayatta kalma korku oyununa dayanan Dead Space, 2023 yılında geliştiriciler Motive Studio tarafından yeniden yapıldı ve Electronic Arts tarafından yayınlandı. PlayStation 5, Xbox X/S ve PC için geliştirilen oyun, bir türü tanımlayan korku oyununu aslına sadık kalarak yeniden yaratıyor. Geliştirilmiş grafiklere sahip düz bir yeniden başlatma olan diğer oyunların aksine, 2023'ün Dead Space'i, daha iyi fizik, ses hatları ve silah modifikasyonlarının eklenmesi de dahil olmak üzere oyunu çeşitli şekillerde geliştirdi.

Dead Space, orijinalini bu kadar harika yapan alanlarda üstünlük sağlıyor. Atmosferik, gergin ve zaman zaman oldukça zorlayıcı olan oyun, öldürücü darbeyi indirmeden önce mutasyona uğramış yaratıkları etkisiz hale getirmek için kullanılabilecek bir uzuv parçalama sistemi ile kandan zevk alıyor. Gerçek bir bilimkurgu korku temasının üzerine yerleştirilmiş zorlayıcı ve ilginç bir anlatı ile Dead Space şu anda piyasadaki en iyi korku oyunlarından biri.

(3) Amnesia: The Bunker
V3.png.28dcd8609cf91e36268dc56f0dded6ba.png

Amnesia: The Bunker, Frictional Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir 2023 birinci şahıs hayatta kalma korku oyunudur. Amnesia serisinin dördüncü oyunu olan oyun PS4, Xbox One, Xbox X/S ve PC için hazırlanmıştır. Serinin diğer oyunlarında olduğu gibi Amnesia: The Bunker, kesin ölümden kaçmak için eşyaların keşfedilmesi ve bulmacaların çözülmesi gereken gergin bir gerilim oyunudur.

1916'da 1. Dünya Savaşı sırasında geçen Amnesia: Sığınak, Henri Clément adlı bir Fransız askerinin kendini içinde bulduğu nemli, terk edilmiş sığınakta hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Bir tabanca, iki eli ve karanlıkta bulduğu eşyalardan başka hiçbir şeyi olmayan Clément, kaçmaya çalışırken sığınağın dolambaçlı koridorlarında geziniyor. Amnesia: The Bunker, serinin ilk oyununu bu kadar popüler yapan özellikleri alıp modern çağ için geliştiriyor.

(4) The Quarry
V4.png.e420975272c3b1e5163921fc5f4df94b.png

The Quarry, geliştirici Supermassive Games tarafından 2022 yılında piyasaya sürülen ve 2K tarafından yayınlanan interaktif bir korku oyunudur. PS4, PS5, Xbox One, Xbox X/S ve PC için geliştirilen The Quarry, Supermassive Games'in Until Dawn ve The Dark Pictures Anthology gibi korkunç diyalog merkezli, karar tabanlı sinematik oyunlar yaratma geleneğini takip ediyor.

The Quarry, Hackett's Quarry'de bulunan bir yatılı kampta geçiyor ve başlangıçta Laura ve Max'in kampa giden yollarını takip ediyor. Ancak hikâye geliştikçe, rehberler görünüşte kana susamış katillerden kaçınmak ve kamp alanında kol gezen gizemi ortaya çıkarmak zorunda kaldıkça olaylar hızla çözülüyor. Diğer Supermassive oyunlarında olduğu gibi, The Quarry'de de David Arquette ve Brenda Song gibi tanınmış oyuncular yer alıyor ve 186 farklı sona sahip.

(5) Dead by Daylight
V5.png.05f11a1e04d8fe81616dbd1894b586bb.png

Diğer korku oyunlarına kıyasla nispeten eski olsa da, Dead By Daylight'ın 2016'da ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana gücünü koruması, oyunun aslında ne kadar yenilikçi ve eğlenceli olduğunun bir kanıtıdır. Behaviour Interactive tarafından geliştirilen ve PlayStation 5, Nintendo Switch, Xbox X/S, mobil ve PC dahil olmak üzere çok sayıda platformda mevcut olan oyun, asimetrik çok oyunculu hayatta kalma korku türünde tartışmasız standartları belirlemiştir.

DBD'de insanlar Ghost Face, Nemesis ve hatta Alien'dan Xenomorph gibi çok çeşitli katillerin rolünü üstlenebilirler. Alternatif olarak, oyuncu tarafından kontrol edilen katilin kötü niyetlerinden kaçmaya çalışan hayatta kalanlar olarak oynayabilirler. Oyun bazen korkutucu olmaktan çok rekabetçi hissettirse de, Dead By Daylight'ın insanların şu anda oynayabileceği en iyi korku oyunlarından biri olduğu inkar edilemez.

(6) System Shock
V6.png.53c894ae39f739cadf3076a72007c041.png

Bilimkurgu korku türüne dönüş yapan System Shock, 1994 tarihli aynı adlı oyunun 2023 tarihli bir yeniden yapımıdır. Nightdive Studios tarafından geliştirilen oyun aslında orijinal oyunun hayranları tarafından finanse edilen bir Kickstarter kampanyası olarak başladı. PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox X|S ve PC için geliştirilen oyun, yapay zekânın tehlikelerine ilginç bir bakış sunuyor.

Orijinali gibi, System Shock'un yeniden yapımı da 2070 yılında bir uzay istasyonunda mahsur kalan bir hacker'ın hikayesini takip ediyor. Oyun boyunca oyuncu, tüm insanlığı yok etmeyi amaçlayan SHODAN adlı haydut bir yapay zekanın ölümcül niyetlerinden kaçınmak zorundadır. Oyunun eğlenceli olmasının yanı sıra, belki de en ilginç şey, anlatıdaki temaların bugün her zamankinden daha güncel olmasıdır.

(7) Dredge
V7.png.a3ae663acc4088d164e6d0000d66eeb2.png

Daha alışılmadık bir şeye dönersek, Dredge, Black Salt Games adlı küçük bir Yeni Zelanda stüdyosu tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından yayınlanan 2023 bağımsız balıkçılık korku oyunudur. Nintendo Switch, PlayStation, Xbox ve PC için piyasaya sürülen oyun, piyasaya sürüldüğünde kritik bir başarı elde etti. Diğer modern korku oyunlarının aksine Dredge, grafiklerinde daha karikatürize bir yaklaşım benimsiyor.

Lovecraftvari bir estetiğe sahip olan bu karanlık ve ateşli hikaye, bahtsız bir gemi kaptanının maceralarını anlatıyor. Greater Marrow'un şirin kasabasında geçen oyunda, kahramanımız geminin kaptanlığını yapacak ve okyanusun karanlık dalgaları altında yaşayan korkunç deniz yaratıklarından kaçınırken kurtarılacak eşyalar için denizi tarayacak. Eleştirmenlerce beğenilen Dredge, görselliğiyle zaman zaman korkutmayı başaramasa da, tonlarca atmosfere sahip büyüleyici bir bağımsız oyundur.

(8) Sons Of The Forest
V8.png.4ee4692254c0c67c5b6db820cf3ae462.png

Mutasyona uğramış yamyam ucubelerle birlikte uzak bir adada mahsur kalmanın nasıl bir his olduğunu merak edenler Sons of the Forest'ı oyun kütüphanelerine eklemeyi düşünmeli. 2023 yılında piyasaya sürülen ve Endnight Games tarafından PC için geliştirilen Sons of the Forest, 2014 yılında piyasaya sürülen The Forest'ın yüksek puan alan devamı niteliğindedir.

Sons of the Forest selefinin ayak izlerini takip ediyor ancak bu coop hayatta kalma korku oyununda oynanışı neredeyse her yönden yükseltiyor. Şu anda Steam'de erken erişimde olan oyun ilk çıktığında büyük bir başarı yakalamış ve piyasaya sürüldükten sadece 24 saat sonra 2 milyon kopya satmıştı. Arkadaşlarla çevrimiçi veya tek başına oynanabilen oyun, rahatsız edici bir gizemi ortaya çıkarmak ve adadaki mutasyona uğramış insanlar hakkında daha fazla gerçek ortaya çıkarmak için farklı öğeler toplamaya ve üretmeye odaklanıyor.

(9) The Outlast Trials
V9.png.2eeab9b92443f951863962ee2c0c9b6d.png

The Outlast Trials'ın ürkütücü evrenine girdiğinizde hissettiğiniz ilk duyguyu tarif etmek zor. Tam bir korku, tiksinti ve topyekûn panik karışımı muhtemelen bunu ifade etmenin en iyi yollarıdır. 2023 yılında piyasaya sürülen ve Red Barrels tarafından geliştirilen ve yayınlanan çevrimiçi birinci şahıs çok oyunculu PC oyunu, hayatta kalma korkusunu bir üst seviyeye taşıyor. Oyunun 2024'te çıkması planlanan tam sürümünün ardından, crossplay özelliğiyle PlayStation ve Xbox konsollarında da oynanabilecek.

Outlast Trials, bu dehşet verici oyunu oynayanları, kendilerini öldürmek isteyen sadist düşmanlarla dolu çeşitli seviyelerde gezinmekle görevlendiriyor. Bir PvE oyunu olan oyunda, oyuncu kontrolündeki karakter bulmacaları çözmek, farklı becerilere sahip çok sayıda manyaktan kaçınmak ve nihayetinde çıkışa ulaşacak kadar uzun süre hayatta kalmak için diğer üç kişiye katılır. Hem Outlast hem de Outlast 2 tarafından oluşturulan derin bilgi ve anlatı ile The Outlast Trials, hem beyin hem de cesaret gerektiren sağlam bir oyun.

(10) The Texas Chain Saw Massacre
V10.png.03569128f9b02c8f55fdb697d0f1f042.png

The Texas Chain Saw Massacre, piyasaya sürülen en yeni korku oyunlarından biri ve kalıcı gücü hala belirlenmemiş olsa da, 2023 asimetrik korku oyununu oynamak kesinlikle eğlenceli. Sumo tarafından geliştirilen ve Gun Interactive tarafından yayınlanan çevrimiçi çok oyunculu oyun PS4, PS5, Xbox One, Xbox X/S ve PC'de mevcut.

Dead by Daylight gibi diğer asimetrik çok oyunculu korku oyunlarında olduğu gibi, The Texas Chain Saw Massacre'da da insanlar beş sadist yamyam aile üyesinden birinin veya vahşi karşılaşmadan sağ çıkmak isteyen talihsiz bir üniversite öğrencisinin rolünü üstlenebilir. Her iki durumda da, oyunun çok oyunculu sistemini kullanarak veya özel bir özel lobide arkadaşlarınızla veya arkadaşlarınıza karşı oynamak için harika bir oyundur. Oyun bazen tekrara düşse de, hayatta kalanları yakalamak veya katillerden kaçmak için yeni yöntemler yaratmak eğlencelidir ve stratejik düşünmeyi gerektirir.

  • Beğen 1
  • Teşekkürler! 1

10 Yorum


Önerilen Yorumlar

Hep oynamak istediğim ama korktuğumdan dolayı hiçbirine giremediğim oyun türü. Güzel olmuş ellerine sağlık.

 

Yorum bağlantısı
LeonidaS, Şimdi yazdı:

Hep oynamak istediğim ama korktuğumdan dolayı hiçbirine giremediğim oyun türü. Güzel olmuş ellerine sağlık.

 

Yalnız değilsin adamım...

Yorum bağlantısı
myrtle

gönderildi (düzenlendi)

Dredge de çok iyidir bu listede görmek beni sevindirdi lâkin korku oyunu olarak sizi tatmin etmeyebilir ama 2023'ün en iyi indie oyunlarındandır, balık tutma mekanikleriyle korku tarzı birleştirilmiş tatlı bir oyun. Fiyatı da mütevazi. İyi bir deneyim oldu benim için.

 

 

tarihinde myrtle tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...