Jump to content

Izanagi

3,113 okunma

Belki de bu tür ile ilk olarak Pole Position ile tanıştık, evinde 2600 Atari oynayan bugünün yetişkinleri bizleri bir nebze olsun daha iyi anlayacaktır ama belki de bize araba yarışları duygusunu aşılayan ilk oyun o oldu. Türün geçmişinden, bugün sevdiğimiz heyecan verici oynanışa nasıl ulaştığına kadar, yarış oyunları hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı şeyleri burada bulabilirsiniz.

 

En iyi yarış oyunları hız, meydan okuma ve elbette eğlence hissi sunan eksiksiz bir paketten oluşur. İster ikonik pistleri yeniden yaratmak, ister sizi gerçekten yüksek teknolojiye sahip, kuvvetli makinelerin direksiyonuna geçirmek olsun, harika bir yarış deneyimi yaratmak için her şeyin bir araya gelmesi gerekiyor. Bazı oyunlar gerçekçilik için çaba gösterse de, diğerleri size bir simülasyon üzerinden bir atari deneyimi sunmakta oldukça iddialı.

 

image.png

 

Hangi yarış oyununu tercih edersek edelim, yarış oyunları hakkında bilmediğimiz bazı ince detaylar var. Ve bunların bazılarına değineceğiz.

 

O İlk Yarış Oyunu Oldu

 

image.png?ex=651a68c9&is=65191749&hm=3195e694c7b5b9cf34369d3ecddd317c38e4259039bc27a20e703c185f4cce7b&

 

Namco'nun 1982 sürümü Pole Position ve sonrasındaki oyunlar, oyuncuların kalbini kazanırken, yarış konsepti 1974 Atari sürümü olan Gran Trak 10 ile ilk adımı attı. Oynanış kafa karışıklılıklarına yol açmamak için oldukça basit tasarlanmıştı. Hazırlanmış siyah-beyaz parkurda zamana karşı yarışıyorduk. Vites değiştirme, pedallar ve kontrol için bir direksiyon simidi ile oyuncuları yarışın içine çekmeyi amaçlıyordu. O zamanlarda düşünülüp, uygulanabilen bu ince detaylar, yarış türünün başlangıcıydı.

 

 

Yarış Oyunları Neden Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

 

image.png

 

Yarış türü için hazırlanan oyunlar eskiden biraz niş bir ürün olarak tanımlanıyormuş. Ama artık durum böyle değil. Playground Game'in Forza Horizon 5'i PC, konsol ve bulut platformlarında 4,5 milyondan fazla oyuncuyu bir araya getirdi. Hatta etkileşimin artması adına geliştirici şirket, ara sahneler için işaret dili desteğiyle oyunu daha da erişilebilir hale getirmeyi planlıyor. Bu kadar büyük bir lansman ve bu kadar uzun bir destek kuyruğuyla, geleneksel olarak yarış oyunu almayanlar da dahil olmak üzere pek çok insanın yarış oyunlarını denemeye fazlasıyla istekli olduğu açık.

 

Serinin bir sonraki oyunu olan selefi Forza Horizon 4'e göre üç kat daha fazla eş zamanlı oyuncu sayısına sahip olan Forza Horizon 5, bir Xbox Game Studios oyununun bugüne kadarki en büyük lansmanı olarak nitelendirilebilir. Hatta direkt olarak öyledir. Elbette diğer yarış oyunları da fena değil. Gran Turismo 7 için bekleyiş uzun olmuş olabilir, ancak bu oyunun seriye kuvvetli bir dönüş yaptığının kabul edilmesine yol açtı.

 

image.png?ex=651a6812&is=65191692&hm=5e0e3611dd187a6e976e5105ac485af7251f3abc1cf36e58033f87d076f2d550&

 

Bununla birlikte, en basit yarış oyunlarının bile bazen çok tuhaf olan paskalya yumurtalarını eklediğini biliyoruz. Yine aynı şekilde benzer bir örnek olarak, PlayStation 1 oyunu Colin McRae Rally'de başka dünyadan gelen ziyaretçilerle yakın karşılaşmanız mümkün. Yarış türü ve çatısı altında yayımlanan oyunlar, aslına bakarsanız yakaladığı çizgisini asla kaybetmiyor ve daima ilerliyor, gelişiyor. Bahsettiğimiz örnekleri elbette çoğaltabiliriz, farklı örnekler ile daha güzel detaylara değinebiliriz. Belki de bu başka bir blog konusudur?

 

Final Lap! / Son Tur!

 

image.png?ex=651a6c9f&is=65191b1f&hm=0e1fb15184e7ce2f8e8734afe2c5a0ed53bc64cfd898bbb74d3997282dfb0d90&

 

Çoğu yarış oyununun ardındaki fikir basittir. Temelinde harika, sürükleyici bir sürüş deneyimi sunmak ister.. En iyi yarış oyunları, oyuncuya sanki direksiyon başındaymış gibi hissettir. İster Amerikan otoyolunda seyreden klasik bir arabanın direksiyonunda olun, ister en Doğu'da, Japonların o kalabalık trafiğinde hızlı hızlı ilerleyin, istersenizde uzak gelecekte uzayda yıldızların arasından geçerek yarışın, bu eşsiz bir deneyim ve zevktir.

 

Çoğu yarış oyununun ardındaki fikir basittir. Temelinde harika, sürükleyici bir sürüş deneyimi sunmak ister.. En iyi yarış oyunları, oyuncuya sanki direksiyon başındaymış gibi hissettir. İster Amerikan otoyolunda seyreden klasik bir arabanın direksiyonunda olun, ister en Doğu'da, Japonların o kalabalık trafiğinde hızlı hızlı ilerleyin, istersenizde uzak gelecekte uzayda yıldızların arasından geçerek yarışın, bu eşsiz bir deneyim ve zevktir.

  • Beğen 1

1 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...