Jump to content

Izanagi

5,677 okunma

Vice dünyasından selamlar. Bugün sizler ile beraber "Filmlerden Uyarlanan En İyi Oyunlar" başlığı altında, filmlerden esinlenen ve oyun dünyasında bu konuda ses getirmiş kaliteli çalışmaları ele alacağız. Listemize birden fazla, farklı konsola yayılan farklı dönemlere ait video oyunlarını dahil ettik. Bunu akılda tutarak listemizde yer alan tüm oyunları hâlâ satın alabilirsiniz. Dışarı çıkıp oynama şansına sahip olmadan harika oyunlardan bahsetmek ve iştahınızı kabartmak doğru olmaz! O halde gelin, araştırma ve anketlere göre belirlenmiş film uyarlaması en iyi video oyunlarına beraber bakalım.

 

Tarih sahnesinde onun ile tanıştığımız ilk günden bu yana, video oyunu pazarı hiçbir zaman şu anki kadar geniş olmamıştı; piyasada çok çeşitli seçenekler mevcut. Birinci şahıs nişancı oyunları, rol yapma, gerçek zamanlı strateji, spor, aksiyon ve macera bunlardan sadece birkaçı. Bununla birlikte, video oyunları ile tanıştığımız günden beri, geliştiriciler ve programcılar filmlerden ilham alarak, filmlere dayanan veya filmlerden ilham alan video oyunlarının geniş bir alt kategorisini oluşturdular. Eminim ki, piyasaya sürülen her yeni video oyun konsolunda olduğu gibi, ilk 10 video oyunu listenize girebilecek birkaç oyun aklınıza gelebilir; hayal gücümüzü yakalayan bir veya iki etkili ve popüler film tabanlı oyun olmuştur. Filmden ilham alan video oyunları, oyuncunun ana kahramanı kontrol ederek en sevdiği filmi daha fazla deneyimlemesine olanak tanıdığından tamamen keyif veriyor. O zaman başlayalım?

 

10. Blair Witch

 

image.png

 

Blair Witch, 2019 yılında Bloober Team tarafından geliştirilmiş ve birden fazla platformda(Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Meta Quest 2, Oculus Quest, Amazon Luna, SteamOS) yayımlanmış bir korku oyunudur. Bu oyun listemizdeki diğer video oyunlarından biraz farklı, çok daha az dramatik, incelikli ve olgun. Neden mi? İlk olarak 1999'da vizyona girip o dönemin film severlerine inanılmaz dakikalar yaratan, Blair Witch adlı filmden ilham alınarak geliştirilmiş bir hayatta kalma-korku oyunudur. Blair Witch Projesi, piyasaya sürülmesinden bu yana sayısız psikolojik gerilim filmine ilham kaynağı olmuştur. Eğer filmin hayranıysanız, bu ana kahramanı derinlemesine keşfetmek için harika bir fırsat. Blair Witch oyunu, filmdeki olaylardan iki yıl sonra geçen yepyeni bir hikayeye sahip bir yan ürün. Tahmin edebileceğiniz gibi birinci şahıs bakış açısıyla oynanan bir hayatta kalma korku oyunudur, oyunun amacı gizliliktir. Güvenilir arkadaşınız Bullet, size yardım ediyor ve kayıp bir çocuğu aramak için ormana doğru yola çıkıyorsunuz. Yol boyunca ahşap bebekler ve psikiyatrik notlar gibi pek çok ürpertici şeyle karşılaşacaksınız. Ki bunlar ormanda karşılaşmayı kesinlikle istemeyeceğiniz iki şeydir. Oyunun mekaniği gerçekten basit, çılgın tuş kombinasyonlarına gerek yok ve oyun, "eğlenceyi" sağlamak için hikayesine ve atmosferine oldukça güveniyor. Biraz farklı bir şey arıyorsanız bu harika bir seçenek, oyun kısa sürede bitirilebiliyor, en azından birkaç saat daha uzun olmasını tercih ederdik, ama bu da getirdiği keyfin bir kanıtı.

 

 

9. Ghostbusters: Sprit Unleashed

 

image.png

 

Ghostbusters son birkaç yılda yeniden canlanma görmeye başladı. Buna, 2021'de vizyona giren Ghostbusters: Afterlife'ın piyasaya sürülmesi ve video oyunları sebep oldu. Ghostbusters: Spirits Unleashed, 2022 yılında IllFonic tarafından geliştirilip birden fazla platformda yayımlanmayı başaran, Afterlife'daki(film) olayların devamı niteliğinde olan, sinir bozucu hayaletlerden kurtulmayı içeren işleri tamamlamak için 4 kişilik bir ekip gerektiren, asimetrik birinci şahıs nişancı oyunudur.

 

Spirits Unleashed, açıkça hazırlanmış bir hikayeyi takip etmek yerine, Hayalet Avcısı veya hayalet olarak oynamanıza olanak tanıyan 4v1 maçlara odaklanıyor. Çevrimdışı oynamak isteyip istemediğiniz size bırakılmış. Çevrimdışı modda oynadığınız zaman diğer 4 takım arkadaşınızı yapay zeka kendi oynatıyor. Bahsedildiği gibi, eğer bir Hayalet Avcısı olarak oynuyorsanız, o zaman sizin işiniz hayaleti tuzağa düşürmektir; eğer hayalet olarak oynarsanız, musallat olan yerlerde mümkün olduğunca çok hasara yol açmanız ve yakalanmadan kaçmanız gerekir. Oyunun başında farklı görünüm ve sesler seçerek kendi avatarınızı oluşturabilirsiniz ki bu eğlenceli bir özelliktir. Dead by Daylight veya Friday the 13th oyunları gibi oyunların hayranıysanız, his olarak oldukça benzer oldukları için Ghostbusters: Sprit Unleashed'den keyif alma olasılığınız daha yüksektir.

 

Oyunda sınırlı sayıda harita var(yalnızca beş) bu yüzden muhtemelen bu oyunu saatlerce oynayarak vakit kaybetmeyeceksiniz, ancak gerçekten birçok farklı beceri seviyesi için erişilebilir. Bunun bir aile favorisi haline geleceğini kolayca tahmin edebiliriz, özellikle de Ghostbusters'ı seviyorsanız.

 

 

8. LEGO Jurassic World

 

image.png?ex=65336da0&is=6520f8a0&hm=776e9a7eaeca4d915d1d7e67f8b9013183c439db3187d32f024df105edfed865&

 

LEGO oyunları ile ilk tanıştığım günü unutamıyorum, Nintendo DS de oynadığımız o LEGO oyunları... Elbette bu listede bir LEGO oyununa yer vermeliydik. Anket ve araştırmalara dayalı incelememizde en doğru kararın Jurassic World yönünde olacağına karar kıldık. Neden mi? Çünkü LEGO Jurassic World'de yıkıcı bir LEGO dinozoru olarak oynamak, göründüğü kadar eğlenceli. Aralarından seçim yapabileceğiniz 20'den fazla dinozor karakteriyle bunu yapmanın daha da iyi yanı ne olabilir? Bulmaca tabanlı görevleri ve maceraları tamamlarken güçlü T. Rex, Raptor, Triceratops ve Compsognathus gibi dinozorlar arasından seçim yaparak harika dakikalar yaşayabiliyorsunuz.

 

2015 yılında tanıştığımız LEGO Jurassic World'ün hikayesi, 3 orijinal Jurassic Park filmi ve ilk Jurassic World dahil olmak üzere Jurassic Park serisinin ilk dört filminden uyarlanmıştır. Bu, Dr. Alan Grant, Dr. Ellie Sattler gibi efsanevi karakterler ve Owen Grady gibi yeni yüzler olarak oynayabileceğiniz anlamına gelir. Tüm LEGO oyunları gibi bu da hem yetişkinler hem de çocuklar için harikadır, zorluk açısından oldukça dengeli bir oyun sunar, bazı seviyeler diğerlerinden daha zorludur ancak bulmaca tabanlı görevleri tamamlamak çok fazla külfet gerektirmez. LEGO Jurassic World, aralarında Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One ve PC'nin de bulunduğu birçok farklı platformda mevcut. Jurassic Park serisinin hayranıysanız veya sadece birkaç şeye kafa atarak biraz stres atmak istiyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve bir kopyasını alın.

 

 

7. Aliens: Fireteam Elite

 

image.png

 

Aliens: Fireteam Elite, Cold Iron Studio tarafından 24 Ağustos 2021 yılında Disney'in 20th Century Games işbirliğiyle geliştirilen bir üçüncü şahıs nişancı oyunudur. Kısa sürede birden fazla platormda(PlayStation 4, Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox One, Microsoft Windows, Xbox X ve S Serisi) yayımlanmayı başarmış olan bu oyun, orijinal Alien üçlemesinin bağımsız bir devamı niteliğindedir.

 

Daha hızlı ve şiddetli macera oyunlarından hoşlananlar için, sizin için doğru olanı bu. Orijinal Alien üçlemesinin bağımsız devamı olarak tasarlanan Aliens: Fireteam Elite, son Alien filminden 23 yıl sonrasını konu alıyor. Aliens: Fireteam Elite'de, görevi dış kolonilerde bulunan Katanga rafineri istasyonundan gönderilen bir imdat çağrısına yanıt vermek adına UAS Endeavor'da bir Colonial Marine olarak oynuyorsunuz. Bir Alien oyunu olduğundan, bu imdat çağrısının iyi bir nedenden dolayı gönderildiğini ve toplamda 20'den fazla farklı düşman türüyle karşılaşacağınızı tahmin edebiliyorsunuzdur. Her farklı düşmanın kendine özgü güçlü yönleri var ve bu yüzden ne tür bir düşmanla karşı karşıya olduğunuza dikkat etmeniz gerekir. Her açıdan üzerinize gelen bu düşman çeşitliliği, Left 4 Dead serisiyle karşılaştırmalar yapılmasına neden oldu. Çok sayıda düşmana karşı daha iyi hayatta kalmak için, kendi özel yetenekleri ve nitelikleri olan beş farklı sınıf arasında oynamayı seçebilirsiniz. Oyun, her biri size iki farklı müttefikin eşlik ettiği üç farklı görevle temas kuran dört katlı harekâtlardan oluşuyor. Birlikte oyun oynamaktan hoşlandığınız biri varsa, ikinci bir oyuncu bu müttefiklerden biri olarak size eşlik edebilir, bu da bu oyunu listemizdeki birkaç çok oyunculu oyundan biri haline getiriyor. Bu yüksek tempolu, hareketli  ve oldukça fazla kan içeren bir oyun, eğer Alien serisinin hayranıysanız mutlaka sahip olmanız gerekiyor.

 

 

6. Middle-Earth: Shadow Of Mordor

 

image.png

 

Hobbit'teki olaylar ile Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden önceki olaylar arasında geçen Shadow of Mordor, Elf Lordu Celebrimbor ile bağ kurduktan sonra büyük büyüyü kullanma yeteneğine sahip bir Gondor Korucusu olan Tailon'un kontrolünü ele aldığınız bir aksiyon-macera oyunudur. Ne seriydi ama? Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit... Ana karakterimiz bir hayalet(temsili). İkili, ailelerinin Sauron'un uşağı tarafından öldürülmesinin intikamını almak için yola çıkarken birlikte çalışır.

 

Oyun, Orta Dünya'da seyahat ederken ana görev intikam arayışını takip etmektir ve Gollum ile eserler aramak veya Uruk Hai tarafından esir alınan insan mahkumları serbest bırakmak gibi oyunu heyecanlandıran çok sayıda yan görev vardır. Oyun, Nemesis Motorunu benimsediği için gerçekçi hissettiriyor; bu, yapay zekanın onlarla daha önceki etkileşimlerinizi hatırladığı ve buna göre tepki vereceği anlamına geliyor; böylece herhangi bir gürültücü ork'u kızdırırsanız, yüzünüzü hatırlayacak ve yakınsanız saldıracaklardır.

 

Shadow of Mordor, Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından PlayStation 4, Xbox One ve PC (Steam aracılığıyla) dahil olmak üzere birçok farklı platformda yayınlandı. Oyun, Yüzüklerin Efendisi evreninin en büyüğüdür ve çok fazla olumlu tepki almıştır. 2015'te Yılın Oyunu ödülünü almış ve dünya çapındaki hayranlarından pek çok övgü kazanmıştır.

 

 

5. Star Wars Jedi: Fallen Order

 

image.png

 

Eğer bir gerçekten sağlam bir video oyunu tutkunuysanız ve Star Wars hayranıysanız, başka yere bakmanıza gerek yok. Star Wars Jedi: Fallen Order, oyuncunun tam teşekküllü bir Jedi olmaya çalışan Jedi Padawanı Cal Kestis'i canlandırdığı bir aksiyon-macera oyunudur. 

 

Jedi: Fallen Order, Galaktik İmparatorluğun tüm Jedi Düzenine suikast düzenlediği ya da öyle düşündükleri Star Wars: Bölüm III Sith'in İntikamı'ndan beş yıl sonra geçiyor. Cal Kestis kalan son Jedi Padawan'dır ve oyun onun imparatorluktan kaçarken aynı zamanda tam teşekküllü bir Jedi olmak için eğitimini tamamlama yolculuğuna odaklanmaktadır. Oyun boyunca, eğitiminizi tamamladıkça gelişecek olan Işın Kılıcı veya Güçler ile yok edilebilecek düşmanlarla karşılaşacaksınız. Keşfedilecek devasa bir galaksi var ve çok uzak galaksilerdeki gezegenleri ziyaret edeceksiniz; bunların her birinde, sizi alt etmeye çalışacak gezegen sakinleri var. Dışa aktarabileceğiniz farklı gezegenler bu oyunun gerçekten heyecan verici bir yönü. Ve eğer Star Wars'u seviyorsanız, bu oyunu seveceğiniz kesindir. Oyun, 60FPS'de çarpıcı 4K çözünürlüktedir, bu da oyunu gerçekten popüler kılıyor ve ekranda gerçekten keskin görünüyor. Star Wars galaksisi hiç bu kadar güzel görünmemişti!

 

Star Wars Jedi: Fallen Order, sezgisel hareketleri ve heyecan verici kontrolleriyle bilinen Titan Fall ve Apex Legends gibi aksiyon oyunlarının yaratılmasından sorumlu Respawn Entertainment tarafından geliştirildi. Electronic Arts tarafından Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için Kasım 2019'da, Stadia için Kasım 2020'de, PlayStation 5 ve Xbox Series X ve Series S için Haziran 2021'de piyasaya sürüldü.

 

 

4. Batman Arkham Collection

 

image.png?ex

 

Batman Arkham Collection, Arkham Asylum, Arkham City ve serinin son Arkham Knight olmak üzere üç farklı oyunu içeriyor. Oyunun fiziksel formatını satın alıyorsanız, Arkham Knight'ın konsolunuzun çevrimiçi mağazasından kullanmanız gereken indirilebilir bir kod biçiminde geldiğini ve bu kodun bazı bölgelerde geçerli olmadığının bildirildiğini unutmayın. Ancak Arkham Asylum ve Arkham City'nin her ikisi de disk biçiminde geliyor ve bunlarla ilgili herhangi bir sorun bildirilmedi.

 

Rocksteady Studios tarafından geliştirilen Arkham Collection, filmlerden farklı, özgün bir hikayeye sahip. Batman evreninin tanınmış simalarından biri olan Paul Dini tarafından yazılan ilk Arkham Asylum oyunu, Batman'in baş düşmanı Joker ile Gotham Şehri'ni bir patlamayla tehdit etmesini konu alıyor. Devam filmi Arkham City, Arkham Asylum'dan 18 ay sonra geçiyor ve Bruce Wayne'i yeni bir süper hapishane kompleksinde parmaklıklar ardında görüyoruz. Batman'in hapsedildiği sırada hem Joker'i hem de kendisini etkileyen enfeksiyona çare bulmaya çalışırken gizemli planları ortaya çıkarması gerekiyor. Üçünün en büyük oyunu ve bu üçlemenin sonuncusu, Batman'e ve Gotham Şehri'nin geri kalanına karşı ana kışkırtıcı olarak gören Arkham Knight'tır. Her 3 oyun da size Gotham City'yi yaklaşan kıyametinden saatlerce araştırma, dövüşme ve kurtarma fırsatı verecek; bu nedenle, Batman hayranıysanız veya hatta dehşet hayranıysanız, bunlar sizin için hazırlanmış oyunlardır.

 

 

3. Mad Max

 

image.png

 

Oyun başında direksiyon çeviren aynı zaman şiddet ile bağdaşan oyunları seviyorsanız, bu oyun tam size göre. Mad Max video oyunu Mad Max serisini temel alıyor ve sizi doğrudan insanların takıntı haline getirdiği kıyamet sonrası açık dünyaya götürüyor. Video oyununun filmle karşılaştırıldığında farklı bir hikayesi olsa da geri dönen birçok karakter var.

 

Oyun sırasında, Mad Max olarak oynuyorsunuz ve hedefiniz, onun baş belası aracı Magnum Opus'u, Scabrous Scrotus tarafından yönetilen hain akıncı çetesiyle baş edebilecek bir standarda yükseltmek. Filmlerdeki gibi Max'in amacı 'Sessizlik Ovaları'na ulaşmak, huzuru bulmak ve gezegeni kasıp kavuran akıncı ordularıyla işini bitirmektir.

 

Bu oyunun ana odak noktası araçlardır, belirtildiği gibi nihai amacınız Magnum Opus'u olabildiğince yükseltmektir, ancak oyunda bulunan diğer araçları da toplayabilirsiniz. Toplamda toplayabileceğiniz yaklaşık 50 farklı araç var, bu da işleri heyecan verici kılıyor ve hikayenin aksine farklı bir hedefe izin veriyor. Açık dünyada gezinmek eğlencelidir ve harika görünür ya da kıyamet dünyasının görünebileceği kadar fantastik. 2015 yapımlı bir oyuna göre bize fazlasını yaşatıyor.

 

 

2. Marvel's Spider-Man: Miles Morales

 

image.png

 

Marvel's Spider-Man: Miles Morales, 2018 yapımı Marvel's Spider-Man video oyununun bir yan ürünüdür. Bu sefer ana karakter, örümcek yeteneklerini öğretmeni Peter Parker'ın neredeyse aynısı bir şekilde kazanmış, eğitimdeki bir Örümcek Adam olan Miles Morales'tir. Kendisinden önceki Parker gibi Morales de genetiği geliştirilmiş bir örümcek tarafından ısırılır ve bu ona şehirde dolaşıp kötü adamların kıçını tekmeleme konusunda süper yetenekler kazandırır. Bu oyun önceki oyunun devamı niteliğindedir ve Miles Morales, Harlem'deki yeni evine taşınmıştır; burada ortağı Mary Jane'e yurtdışındaki muhabirlik görevlerinde yardımcı olmak üzere ayrılan Peter Parker'ın yokluğunda şehirle ilgilenmesi beklenmektedir. Yeraltı ve Roxxon Enerji Şirketi arasında bir savaş yayılırken, Morales, sürekli bir tehlike atmosferinde, annesinin belediye meclisinde bir pozisyon için aday olduğu sivil hayatını dengelemeye çabalıyor.

 

Manhattan'ın karlı sokaklarında geçen bir açık dünya oyunudur. Mekanikler çok düzgün ve şehirde sallanmak çok kolay. Her ne kadar havadayken otomatik salınım oldukça güçlü olsa da, belki biraz daha fazla kontrol onu çok daha keyifli hale getirebilir. Bu, herhangi bir Marvel hayranının muhtemelen seveceği, gerçekten eğlenceli bir oyundur. Tamamlanması yalnızca 15 saatlik bir oyun, kısa ve güzel. Marvel's Spider-Man: Miles Morales yalnızca PC ve Playstation'da mevcut olduğundan Xbox kullanıcıları bu sefer fırsatı kaçırdı, tren çoktan kalktı.

 

 

1. James Bond 007: GoldenEye

 

image.png

 

Activision'ın GoldenEye 007'si, ilk olarak 1995'te piyasaya sürülen GoldenEye filmine ve iki yıl sonra 1997'de Nintendo 64'te piyasaya sürülen sonraki video oyununa dayanan, 2007 yapımı bir video oyunudur. Nintendo 64 sürümü, piyasaya sürülmesiyle büyük beğeni topladı ve piyasaya sürüldü. Bugün hala bir kült olan video oyunu. Activision, Nintendo Wii için bir yeniden yapım hazırladıklarını duyurduğunda çok eleştirel bakış açısına sahipti ve genel olarak özgün bir iş çıkardılar.

 

Oyunun kendisi birinci şahıs nişancı video oyunu olarak oynuyor, Call of Duty veya Halo'yu düşünün, Nintendo Wii'nin kontrolleriyle oldukça sorunsuz bir şekilde akıyor. Oyundaki kontroller sezgiseldir ve Nintendo Wii tarafından kontrol edilen, biraz zorlayıcı olmasa da bazı heyecan verici bulmacalar vardır. Her ne kadar geliştirici, karakterlerini temel alacak çok sayıda malzemeye sahip olsa da, yine de çok ayrıntılı, tanımlanmamış ve sürükleyici bir oyunu yeniden yaratmayı başarmışlar; bu, film tabanlı video oyunlarında her zaman geçerli değil. M rolünde Judy Dench ve James Bond rolünde Daniel Craig gibi seslendirme sanatçıları, James Bond folkloruna damlayan özgün bir hikaye yaratıyor. Bu oyun ilk olarak 2007'de piyasaya sürüldüğünden beri, savaşacak çok fazla çevrimiçi oyuncu yok, bu yüzden bu çevrimiçi çöpçatanlık beklentisine girmeyin. Ancak hikaye ve görevler sizi tüm yol boyunca eğlendirecek kadar büyüleyici.

 

 

 

  • Beğen 1
  • Teşekkürler! 1

4 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...