Jump to content

Izanagi

4,929 okunma

Vice dünyasından hepinize selamlar. Bugün oyun piyasasının derinliklerine, iki binli yıllara döneceğiz. Eğer hazırasanız başlıyoruz.

 

O yılların başında yapılan aksiyon oyunlarının etkisi bugün hala daha hissediliyor ve bunun iyi bir sebebi var. 2000'li yıllar oyunlar için bir deney dönemiydi ve birçok franchise, bu dönüm noktası niteliğindeki on yılda kendini milyonlara tanıtmaya şans buldu. Aksiyon her zaman gösterinin sınırlarını zorlamakla ilgilidir ve bu video oyunlarının yaptığı da tam olarak bu.

 

Dönem boyunca yapılan etkili oyunların her birini ele almanın bir yolu olmasa da, genellikle listemizdeki oyunlar ön plana çıkıyor. Ve sonraki video oyunları üzerinde yarattıkları etkiler nedeniyle oyun tarihindeki yerlerini fazlasıyla hak ediyolar.

 

Uncharted 2: Among Thieves

 

image.png

 

Uncharted 2: Among Thieves, hazine avcısı Nathan Drake'in kayıp şehir Shambhala'yı bulmak için çıktığı yolculuğu temel alan, eleştirmenlerden olumlu not almayı başarabilen bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, oyuncuları bulmacaları çözmeleri, yoğun silahlı çatışmalara girmeleri ve zorlu arazilerde yol almaları gereken egzotik yerlerde heyecan verici bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Uncharted 2'nin selefine göre daha etkili olmasının nedeni, çağdaşlarından tamamen farklı bir sinema canavarı haline gelmesi. Başlangıçtaki tren sekansı tek başına, yüksek oktanlı aksiyona dönüşen kusursuz ara sahnelerin yükselişinin patentini veriyor. Aynı zamanda kendisi PS3'ün en iyi oyunlarından biri ve devamında gelen diğer oyunlarında ilham kaynağı.

 

 

Assassin’s Creed Franchise

 

image.png

 

Assassin's Creed, tarihin farklı dönemlerinde geçen bir aksiyon-macera serisidir. Oyun boyunca oyuncular, ana karakter Desmond'un atalarını çeşitli şehirlerde gezdiriyor, savaş ve gizli görevlere katılıyor ve Creed'in ardındaki gerçeği, suikastçılar ile tapınakçılar arasındaki çatışmayı ortaya çıkarıyor.

 

Assassin's Creed temelleri atarken, çoğu kişinin artık "Ubisoft şablonu" olarak bildiği şeyi kodlayacak olan da Assassin's Creed 2'ydi. Yani haritadaki noktaları ortaya çıkarmak için devasa kuleler, yüzlerce koleksiyon parçası ve içinden parkur yapılabilecek devasa bir açık dünya. Sevin ya da nefret edin, bu şablon Rönesans İtalya'sının tarihi sokaklarında doğdu.

 

 

Metal Gear Solid Franchise

 

image.png

 

Hideo Kojima, kısmen çığır açan franchise'ı Metal Gear Solid sayesinde günümüz oyun sektörünün en etkili beyinlerinden biri. Çeşitli zaman çizelgelerinde geçen dizi, dünyayı nükleer silah tehdidinden ve onları kontrol etmeye çalışan güçlerden kurtarmak için gizli görevler yürüten efsanevi asker ve casus Solid Snake'in maceralarını konu alıyor. Aynı zamanda bir neslin arketipik gizlilik oyunudur.

 

Splinter Cell gibi rakipler mevcut olsa da, Metal Gear Solid ve onun ana ürünleri pek çok modern oyundaki gizlilik sistemlerinin temelini oluşturuyor. Devriye gezen düşmanlar, sese ve ışığa verilen dinamik tepkiler ve düşmanları gizlice öldürme, hepsi Metal Gear Solid'in en iyileriyle başladı. Gelecekteki birçok oyun bu denenmiş ve onaylanmış gizlilik mekaniklerini taklit edecek.

 

Team Fortress 2

 

image.png

 

Team Fortress 2, kahraman nişancı türünü oluşturan kendine özgü bir sanat tarzına sahip, birinci şahıs nişancı, çok oyunculu bir oyundur. Oyun, RED ve BLU adlı iki takımın çeşitli oyun modlarında birbirleriyle yarıştığı ilginç, karikatürize bir evrende geçiyor. Her oyuncu, her birinin kendine özgü yetenekleri, güçlü yönleri ve kişilikleri olan dokuz sınıftan biri olarak oynamayı seçebilir.

 

Team Fortress 2, birçok insanın farkına bile varmadığı şekilde, inanılmaz derecede etkili. Artık inanılmaz derecede popüler olan kahraman nişancı türünü (Overwatch ve Valorant gibi) oluşturmanın dışında Team Fortress 2, aynı zamanda kozmetik ürünler için büyük bir pazara sahip olan ilk oyun. TF2'nin benzersiz modelini şaşırtıcı derecede karlı kılan da bu ve CS: 2 & League of Legends'ın ücretsiz oynanabilen sürümleri başta olmak üzere birçok oyun bu formatı takip etti.

 

 

Half-Life 2

 

image.png

 

Half-Life 2, uzaylı Combine'ın dünyayı ele geçirdiği ve nüfusuna baskı yaptığı distopik bir gelecekte geçiyor. Oyuncu, müttefikleriyle ekip kurması, silahlarını ve bulmaca çözme becerilerini kullanarak Combine'ı devirip insanlığı kurtarması gereken bir bilim adamı olan Gordon Freeman rolünü üstleniyor.

 

Half-Life 2 tüm zamanların en yenilikçi oyunlarından biridir ve bunun büyük bir kısmı inanılmaz Source motoruna bağlı. Fizik tabanlı bulmacalar ve ludon anlatısal oyun, ilerleyen sayısız birinci şahıs nişancı oyununda çok yaygın olacaktır. Source Engine aynı zamanda Counter-Strike: Source, Portal ve Garry's Mod gibi ikonik video oyunlarının da temelini oluşturdu.

 

 

Resident Evil 4

 

image.png

 

Oyun, özel ajan Leon S. Kennedy'nin Avrupa'nın ücra bir kırsal köyüne yaptığı seyahatin hikayesini anlatıyor. Başkanın kızını kurtarma görevinde. Ancak çok geçmeden köyde, Las Plagas olarak bilinen zihin kontrol eden bir parazitin enfekte olduğu tarikatçılar ve ailelerinin yaşadığını keşfediyorsunuz.

 

Resident Evil 4'ten sonra AAA stüdyoları tarafından piyasaya sürülen hemen hemen her büyük korku oyunu öncelikle aksiyona dayalıydı. Diğer tüm aksiyon nişancı oyunları heyecan verici setlerle, hızlı olaylarla ve en büyük etki olan omuz üstü kameranın standartlaştırılmasıyla oyunlarını geliştirmek zorundaydı. Resident Evil 4 hem korku hem de aksiyon türünde pek çok oyuna ilham kaynağı oldu.

 

 

Grand Theft Auto Franchise

 

image.png?e

 

3D'ye geçiş, Grand Theft Auto'nun tüm zamanların en etkili serilerinden biri olmasını sağlamlaştırdı ve bu da öncelikle açık dünyası sayesinde oldu. Seri, farklı suçluların kendi şehirlerinin köhne göbeğine doğru ilerlemelerini takip ediyor. Vice City'nin neon ışıklı sokaklarından Liberty City'nin cesur grunge dokusuna kadar Grand Theft Auto serisi saygı görüyor ve sürekli olarak ilham alıyor.

 

Grand Theft Auto III temelleri atarken, önümüzdeki yıllarda GTA klonlarının patlamasına neden olan da San Andreas oldu. GTA'nın devasa açık dünya haritaları tonlarca aktiviteyle dolu ve oyunlar aynı zamanda oyuncuların girebileceği kaotik bir sanal alan. Diğer oyunların not almasıyla birlikte bu taklitler, Grand Theft Auto'nun oyun tarihinin ne kadar ayrılmaz bir parçası olduğunu göstermeye hizmet etti.

 

 

Call Of Duty Franchise

 

image.png?e

 

İyisiyle kötüsüyle Call of Duty, on yıllık oyun dünyasını tanımlayan askeri nişancı oyunlarına yönelik eğilimin sinyalini verecekti. Call of Duty serisi, askeri tarihin farklı dönemlerinde geçiyor; komploları ortaya çıkaran ve ülkelerini askeri yıkımdan kurtarmak için savaşan askerlerin hayatlarını konu alıyor. Bazen seri birkaç zombiyi öldürmek için ara veriyor, orası ayrı.

 

En çok satan Call of Duty serisi, önümüzdeki on yılda birçok birinci şahıs nişancı oyununun estetikliğini standartlaştırdı. Daha da önemlisi, çok oyunculu bir oyunda ilerleme sisteminde de devrim yarattı. Oyuncuları elde tutma konusunda avantajların ve ödüllerin ne kadar motive edici olduğu etkileyici. Bunu ilk olarak Battlefield 2 elde ederken, ana akım statüye ulaşmasını sağlayan da Call of Duty oldu.

 

 

Halo Franchise

 

image.png?ex

 

2000'li yılların başlarından ortalarına kadar birinci şahıs nişancı oyunlarının kralının Microsoft'un Halo'su olduğuna şüphe yok. Seri, efsanevi süper asker Master Chief ve onun yapay zeka arkadaşı Cortana'nın, savaşın harap ettiği bir galakside insanlığı kurtarmak için uzaylı güçlere ve dehşet verici parazit ordularına karşı savaştıkları maceraları konu alıyor.

 

Halo'nun eleştirmenler tarafından bu kadar üst sıralarda yer almasının elbette iyi bir sebebi var. Birinci şahıs nişancı oyunları için kontrol düzeni düzenini standartlaştırdı; bu, PC'nin hakim olduğu bir tür tarafından bile düşünülmeyen bir şeydi. İki silah sınırı, araç savaşı ve savaş dışında sağlığın yenilenmesi (kalkanlar aracılığıyla) gibi birçok atıcının ilerlemesinde çeşitli kavramlar normalleştirildi. Call of Duty'yi sevenler, aksiyon oyunlarının tipik FPS sistemini oluşturduğu için Halo'ya teşekkür edebilir.

  • Beğen 1

1 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...