Jump to content

Izanagi

9,605 okunma

KURTULUŞU YOK! Evet, çoğumuzun içine düştüğü bu derin çukurdan kurtuluş yok. Bizi onlara bağlayan şey ne ki? İki binli yılların başında yayımlanan dergiler mi? Oyuncuklarımız mı? Animasyon filmleri mi? O dönemi sallayan yüksek maliyetli sinema filmleri mi? Yoksa muhteşem yarış oyunları mı? Aslına bakarsanız bunu tek bir neden ile sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü biraz önce saymış olduğumuz maddeler bir yana, bizi onlara bağlayan tonlarca neden bulunuyor. 

 

image.png?ex=65511759&is=653ea259&hm=c6c05fef56f6d3861ff1b11cf28188c4765d5e0a9a7ef183cd3fb408b16c8a6a&

 

Mega şehirlerin sokaklarında, ilerleyen trafik esnasında süper hızlı arabalar ile dolaşmak, şerit değiştirip akıl almaz hareketler yapmak oyun dünyasındaki birçok oyuncunun hayali. Aynı şekilde hararetli bir yarış turnuvasında süper arabaların veya motosikletlerin direksiyonuna geçmek, rakiplere tur bindirip esrarengiz araçlar ile gidebildikleri kadar hızlı gitmekte buna dahil. Yediden yetmişe çoğu kişi, içindeki bu tutkuyu doruklarına kadar yaşamak için video oyunlarını tercih ediyor. Çünkü bu zaman kadar yapılmış olan simülasyonların neredeyse hepsi bu amaca hizmet etmek adına tasarlandı. Teknolojinin gelişmesi ile kendine daha farklı bir ivme yakalayan yarış oyunları, çıkan eşsiz projeler nedeniyle kısa sürede yoğun ilgi yağmuruna tutuldu. Yapılan geri dönüşler üzerine oyun geliştiricileri insanlara yaşatabilecekleri en gerçekçi deneyim için yarışır hatta neredeyse savaşır konuma geldi ve aslına bakarsanız bu harika bir şey.

 

Bahsettiğimiz inanılmaz gerçekliğe sahip olan bu yarış oyunları, oyuncuları günlerce direksiyona bağlı tutacak eğlence dolu içeriklerle dolu. Bu tür hız, meydan okuma ve elbette eğlence hissi sunan eksiksiz bir paket. İşte şimdi tam zamanı, gerçeklik algısını en ince detaylarına kadar hissettiren oyunlara gelin yakından bakalım.

 

iRacing

 

image.png

 

iRacing, 26 Ağustos 2008 tarihinde iRacing.com Motorsport Simulations tarafından geliştirilen ve yayınlanan,  çevrimiçi yarış simülasyonu ve video oyunudur. Sadece bilgisayar oyun piyasası için yayımlanan bu yarış simülasyonu, LIDAR tarafından taranan arabaların ve pistlerin kullanımı da dahil olmak üzere, gerçek hayattaki sürüşü olabildiğince yakından taklit edecek bir ortam yaratmaya odaklanıyor. iRacing diğer yarış oyunlarının aksine profesyonelliği hat safhada hissedeceğiniz bir ciddiliği de beraberinde getiriyor. Sürüş sırasında kontrol edebildiğiniz sıcaklık değişimi ve geceleri sınırlı görüş nedeniyle daha dinamik bir yarış sunan bir gündüz-gece döngüsü buna örnek gösterilebilir.

 

Simülasyon çevrimiçi rekabet için yüzden fazla gerçekçi pisti sizlere sunuyor. Bu pistlere örnek olarak başta Bark River International Raceway olmak üzere Chicago Street Circuit, Nashville Superspeedway, Lime Rock Park, Daytona International Speedway ve Charlotte Motor Speedway'i gösterebiliriz. Ayrıca oyun, oyunculara NASCAR, Grand Prix,  Dirt ve Ralli yarışları da dahil olmak üzere çevrimiçi rakiplere karşı yarışabilecekleri çeşitli modlar da sunuyor. iRacing'in aktif çevrimiçi yarışçı topluluğunda binlerce insan var ve bu sayı giderek artıyor. Altı adet Dünya Şampiyonası serisine de ev sahipliği yapan bu oyun, kazananları her yıl beş yüz bin dolardan fazla nakit ödülle ödüllendiriyor.

 

 

MotoGP 2021

 

image.png

 

MotoGP 2021, Milestone tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir motor sporları oyunudur. Piyasaya ilk olarak 22 Nisan 2021 tarihinde çıkan bu oyun, PlayStation 5 başta olamak üzere Nintendo Switch, Xbox One, PlayStation 4, Microsoft Windows, Xbox X ve S Serisi için yayınlandı. Oyunda yüz yirmiden fazla resmi sürücü ve yüksek düzeyde gerçekçiliğe sahip yirmiden fazla yarış pist bulunuyor. Kişiselleştirebildiğiniz takımınız ile yarışlara çıkmaya hazır olun çünkü takımınız bütün üyelerini kendiniz seçebiliyor ve kask, kıyafet, çıkartma, yarış numarası gibi detaylarında özelleştirmesini yapabiliyorsunuz. Hatta oyun bir grafik düzenleyici ile birlikte geliyor. iRacing'de de olduğu gibi MotoGP 2021'de gerçeklik deneyimini sonuna kadar yaşatmak için sizlere bazı özellikler sunuyor. Oyuncular başarılı olmak için yarışırken frenlerinin sıcaklığını veya lastik aşınma seviyelerini incelemeliler.

 

 

Assetto Corsa Competizione

 

image.png?ex=65511a12&is=653ea512&hm=a323eb88d9a468a31286c60969b66c758c890fa2a84871ed452e006885b38be2&

 

Assetto Corsa Competizione, 12 Eylül 2018 tarihinde Kunos Simulazioni şirketi tarafından geliştirilen ve yayınlanan resmi GT World Challenge oyunudur. Oyun, başta PlayStation 5 olmak üzere PlayStation 4, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows platformlarında bulunuyor. Assetto Corsa, gerçek dünyadaki arabaları, pistleri, takımları ve resmi sürücüleri büyük ayrıntı ve detay ile sizlere sunuyor. Oyundaki fotogerçekçi pistler arasında Barcelona, Misano, Paul Ricard, Silverstone ve Zolder gibi bir çok pist yer alıyor.

 

Oyun çevrimdışı kariyer, şampiyona, özel yarışlar ve serbest sürüş modlarının yanı sıra çevrimiçi çok oyunculu modlarına da ev sahipliği yapıyor. Yarışmalarda bireysel performansları ve sürüş davranışlarını derecelendirmek için gelişmiş bir sıralama sistemine sahip. Assetto Corsa Competitionizione, pit-stop sırasında oyuncu etkileşimlerini tasvir etmek için hareket yakalama(AI) teknolojisini kullanıyor.

 

 

F1 2021

 

image.png

 

F1 2021, Codemasters tarafından geliştirilen ve EA Sports tarafından yayınlanan, birçok arkadaş ile beraber oynanabilen bir yarış oyunudur. Aynı zamanda Codemasters ve EA Sports'un ilk çalışması olarak bilinen bu oyun, 2021 Formula 1 ve Formula 2 Şampiyonalarının resmi video oyunudur. 13 Temmuz 2021 tarihinde PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Cloud Gaming, Microsoft Windows, Xbox X ve S Serisi başta olmak üzere birçok platformda yayımlanmıştır.

 

Çok oyunculu modu ile tanınan bu oyun, aksine anlatıya dayalı (ara sahnelerle) kurgusal F1 sürücüleri olarak, pistlerde yarışmasına olanak tanıyan Braking Point adlı bir hikaye moduna sahip. Braking Point, oyuncuların Aston Martin Cognizant F1 Team, Alfa Romeo Racing ORLEN, Scuderia AlphaTauri, Williams Racing veya Haas F1 Team dahil olmak üzere beş Formula 1 takımından birinde yer almasına olanak tanıyor. Bu özellik oyuncuların ilgisini çeken bir diğer detay, hangimiz bu takımlarda doyasıya yarışmayı istemeyiz ki? Son olarak The Game Awards 2021'de en iyi yarış/spor oyunları ödülüne aday gösterilen bu oyun, her yıl bir yenisi ile formunu korumayı başarıyor.

 

 

rFactor 2

 

image.png

 

Durdurak bilmeden, listemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. rFactor 2. 28 Mart 2013 tarihinde Image Space Incorporated tarafından geliştirilip, Windows için piyasaya sürülen son derece gerçekçi bir bilgisayar yarış simülatörüdür. Dinamik hava koşullarına sahip birden fazla yarış pistinde sorunsuz bir yarış deneyimini yaşatan bu oyun, gelişmiş bir fizik motoruna sahiptir. Bu yüzden önceki rFactor oyunu gibi, serinin ikinci oyunuda profesyonel yarış ekipleri tarafından değiştirilmek ve kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Özellikler bunlar ile sınırlı değil, oyuncular gerçekten sürükleyici bir deneyim yaşamak istiyorlar ise oyunu oynarken VR başlıklarını da kullanabilirler. rFactor'de tur bazlı ve zamana dayalı etkinliklerde yapay zeka rakiplerine karşı yarışabilirsiniz. Veya özel sunucularda çevrimiçi oyuncular ile mücadele edebilirsiniz.

 

 

Gran Turismo Sport

 

image.png?ex=65511c0b&is=653ea70b&hm=4e4d26bb40e9da7a841a91514ccf43a5ca66e3a11feed71539029d7736da090b&

 

Gran Turismo Sport, spor tabanlı bir araba yarışı oyunudur. Sadece PlayStation 4 platformu için yayımlanan bu oyun, 17 Mart 2017 oyun tarihini damgasını vurarak piyasaya çıkmıştır. Gran Turismo Sport'un tek oyunculu kampanya modu, insanlara GT League, Driving School, Mission Challenge ve Circuit Experience dahil olmak üzere dört farklı kategori sunuyor. Oyun aynı zamanda bir Arcade moduna da sahip. Oyunda yirmi yedisi gerçek, dünya pisti de dahil olmak üzere geçilmesi gereken seksenden fazla pist bulunuyor. Ve Gran Turismo Sport'ta Dodge Challenger R/T, Ferrari 458 Italia, Ford Focus ST, Honda NSX ve Lexus RC F gibi üç yüzden fazla oynanabilir araba bulunmaktadır. Son olarak, 2015 Paris Oyunları Haftası'nda duyurulmuş olan Gran Turismo, serisinin 13. oyunu ve PlayStation 4 için piyasaya sürülen ilk ve tek Gran Turismo oyunudur.

 

Shift 2

 

image.png.ddafe0b142a28ae1b59b08915a9f6c03.png

 

Shift 2, PlayStation 3, Microsoft Windows, Xbox 360, ve iOS için Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen/yayınlanan, 29 Mart 2011 çıkışlı, çeşitli oyun modlarına ev sahipliği yapan bir yarış oyunudur. Şampiyonalar, devre yarışları, drift yarışları, dayanıklılık yarışları, retro yarışlar, time attack etkinlikleri, Standing Mile ve Legends Championship, oyunda mevcut olan modlardan bazıları. Shift 2 aynı diğer oyunlar gibi gerçekçi pistleri sizlere sunuyor, pistler arasında Circuit Dijon-Prenois, Donington GP, Glendale East, Hazyview Oval, Hockenheimring National, London Whitehall Drive, Miami Bayside Run ve Silverstone National yer alıyor. Oyunun sınırlı sürümü, Alfa Romeo Giulietta QV ve Lamborghini Murciélago LP 640 gibi özel arabaları da bünyesinde bulunduruyor. Shift 2'nin bu listede bulunma nedenlerinden birisi olan gece yarışı sahneleri, araba tutkunları ve türün hayranları tarafından tekrar tekrar oynanıyor.

 

 

Grand Prix 3

 

image.png

 

Grand Prix 3, 20 Temmuz 2000 tarihinde sadece Microsoft Windows için Hasbro Interactive tarafından piyasaya sürülen MicroProse tarafından geliştirilen gerçekçi kontrollere sahip bir yarış simülatörüdür. Oyunda 1998 Formula 1 sezonundaki sürücülerin ve arabaların çoğu yer alıyor. Piyasaya sürüldüğü dönemde bir ayda üç yüz binin üzerinde satan bu oyun, Almanya başta olmak üzere Avusturya ve İsviçre gibi Avrupa ülkeleri arasında epey bir popülerdi.

 

Diğerlerine göre ihtiyarlamış olan bu oyunda tek oyunculu ve çok oyunculu mod bulunuyor. Oyun için Ağustos 2001'de Grand Prix 3 2000 sezonundan birkaç sürücüyü ve arabayı içeren bir genişletme paketi yayınlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

tarihinde Izanagi tarafından düzenlendi

  • Beğen 1
  • Teşekkürler! 1

6 Yorum


Önerilen Yorumlar

asetto corsa trafik modu 06 ygt honda civic nerede tam olarak listede göremedim?

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...