Jump to content

GTA 5 Roleplay'de Emote Vermek! Doğru Emote Nasıl Verilir?


Democrituss

2,465 okunma

GTA 5 Roleplay'in Temel Yapıtaşları: /me, /do Nedir?

 

 

GTA 5 başta olmak üzere hemen hemen her Roleplay sunucularında kullanılan iki temel halden bahsedeceğiz bu blogumuzda:

 

/me ve /do komutları. Bu komutlar, hem Rage MP platformunda hem de GTA 5 platformunda bulunan Roleplay sunucularının temelini oluşturan bu iki komutun amacı, karakterimizin ne yaptığını belirtir. Çünkü bir Roleplay oyununda karakterimizin el, yüz, kol, bacak hareketlerinin tamamını oyunun yapması mümkün değil, henüz o teknoloji gelişmedi. Bu konuda da devreye /me ve /do komutları girmektedir. Bu komutlar karakterimizin yapacağı her türlü hareketi ve karakterimizin hangi durumda olduğunu belirleyen önemli komutlardır. Peki hangi komut ne işe yarıyor? Hadi biraz bunların detayına girelim!

 

/me, /ame, /sme Nedir?


İlk olarak /me komutu ve türevlerinden başlayalım. /me komutu, GTA 5 Roleplay sunucularında yarattığımız karakterimizin yaptığı her türlü hareketi belirler. /me komutu ile karakterimizin yaptığı fiziksel hareketleri belirleriz. Bu komut kullanıldığında karakterimizin bir rol sırasında hangi hareketi yaptığını göstermiş oluruz. Bunu en iyi şu şekilde örnekleyebiliriz:

 

🚩/me sağ eli ile buzdolabını açar, içinden vanilya aromalı bir soğuk kahve kutusu kavrar ve kapağını açarak yudumlamaya başlar.

 

Bu ne anlama geliyor? Kullanılan bu komut, diğer oyuncuların kendi karakterimizin sağ eliyle buzdolabını açtığı, buzdolabının içinde bulunan vanilya aromalı bir soğuk kahve kutusunu kavradığını ve kapağını açarak içtiğini görmesini sağlar.

 

Başka bir örnek ise şu şekilde olabilir:


🚩/me iki elini dizlerine koyar ve kendisini koltuğa bırakır, sağ bacağını sol bacağının üstüne atar.


Bu komutta da karakterimizin iki elini dizlerine koyduğunu, kendisini koltuğa oturttuğunu ve sağ bacağını sol bacağının üstüne attığı hareketi oyuna yansıdı. Bu komutları "şimdiki zaman" dilinde (-ar, -er ekleri) kullanmamız daha doğru bir kullanım olmalıdır. Çünkü karakterimiz, yaptığı hareketleri o an yapmaktadır. /me komutunun geçmiş zaman (-dı, -di ekleri) diliminde kullanılması yanlış bir kullanımdır. Aynı zamanda kısa ve imla kurallarını ihlal ederek /me komutunun kullanılması, yanlıştır.

 

Yanlış kullanım örnekleri şu şekilde verilebilir:


🚩/me elini uzattı ve bir su aldı
🚩/me güzel bir görünüşü vardır

 

Bu kullanım yanlış bir kullanımdır. /me komutunu kullanırken durum belirtemezsiniz ve geçmiş zaman eki kullanamazsınız.

 

/ame ve /sme komutları ise, /me komutunun bir benzeridir. Aradaki tek fark, bu yapılan hareketin "Chatlog" dediğimiz oyunun sol üstünde bulunan chat ekranında değil de, karakterimizin üstünde çıkmasıdır. Vice Online sunucusunda bu iki komutlar kullanıma açıktır. /ame komutu birkaç saniye, /sme komutu ile belirlediğiniz saniye kadar görünür.

 

/do, /ado, /sdo Nedir?


/do komutu ise, karakterimizin veya ortalığın o anki durumunu işaret eder. Kısacası /do'da şu soruların yanıtını arıyoruz: "Karakterimizin veya ortalığın durumu nasıl?" Bu sorunun cevabı, /do ile yanıtlanmalıdır.

/do komutunda karakterimizin yaşadığı ruh hali, nasıl göründüğü, vücudunun durumu ve benzeri durumlar belirtilirken aynı zamanda o anki rol ortamının durumunu da belirleyebiliriz.

 

/do komutuna verilebilecek doğru örneklerden birisi şunlardır:


🚩/do Üstü oldukça pis görünüyor, yaşadığı zorlu çalışma şartlarından dolayı üzgün ve stresli bir ruh haline sahip.

 

Bu komut sayesinde oyuncular, rol yaptığı kişinin üstünün oldukça pis olduğunu, zorlu çalışma şartlarında olduğunu ve bu durumdan dolayı üzgün ve stresli bir ruh haline sahip olduğunu görmüş oldu.

 

Başka bir doğru örnek de şu şekildedir:


🚩/do Ortamda cam kırıkları ve birtakım ayak izleri görülebilir.

 

Bu komut sayesinde de oyuncular, rol yaptığı ortamda cam kırıkları olduğunu ve ayak izleri olduğunu görmüş oldu. Bu komut yazıldığında oyuncular, buna göre rol yapmak zorundadırlar.

 

/do komutunun yanlış kullanımı örnekleri de şu şekilde gösterilebilir:

 

/do adama bakar, sol kaşını kaldırır. 

 

 

Yazar: Batrix

  • Beğen 3

19 Yorum


Önerilen Yorumlar

Vays kitlesi profesyonel rpci olduğu için gerek yok ama yeni başlayanlar için çok iyi ve güzelce hazirlanmiş.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...