Jump to content

San Andreas Eyaleti


Manifesto

1,651 okunma

 

              State of San Andreas         

san2opt.png

Üstten saat yönünde: Chiliad Dağı, Paleto Körfezi'ndeki Clucking Bell Çiftlikleri, Vinewood Hills'teki Vicewood Tabelası, Los Santos Şehir Merkezi, Blaine County'deki Raton Kanyonu, Pacific Bluffs Country Club, "Sandy Shores'a Hoş Geldiniz" tabelası.


sarep.png
San Andreas Republic Logosu

(1846'dan beri resmi kullanımda)


                                Goverment & Settlement             

Ülke

Amerika Birleşik Devletleri

Motto

 

The State You're In

The Golden State

                      

 

Harita

 

 

 

 

San Andreas Eyaleti harita görüntüsüSan Andreas eyaletinin uçaktan çekilmiş görüntüsü

 

 


 

Vicepedia, özgür ansiklopedi 

San Andreas Eyaleti, aynı zamanda San Andreas Cumhuriyeti olarak da bilinir, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısında bulunan ve Grand Theft Auto -- Vice Online Evreninde yer alan bir eyalettir. San Andreas, gerçek hayattaki Kaliforniya'dan model alınarak oluşturulmuş ve GTA V'deki San Andreas senaryosundan biraz daha bağımsız olarak Vice Online tarafından Vice Online evrenine uygun şekilde uyarlanmıştır.

 

San Andreas büyük ve kalabalık bir eyalettir. Çimenli ovalardan kurak çöllere, ormanlara ve dağ sıralarına kadar değişen iklim çeşitliliği onu benzersiz kılmaktadır. San Andreas ormanları, yerden yüksekte duran güçlü Sekoya ağaçlarının hakimiyetindedir. San Andreas, Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı kıyısında yer alır ve ünlülerin de dahil olduğu birçok yeni popüler kültür trendinin doğduğu yerdir. "Hollywood" olarak bilinen popüler kültür öğesi, Rockstar tarafından Vinewood ve sonrasında ise Vice Online evreninde uyarlama ile "Vicewood" olmuştur. Vice Online evreninde "Vicewood" olarak anılmasının sebebi; şehrin 40 yılı aşkın süredir en büyük yönetici gücü olan şirketi Vice Incorporated'in kendi sahiplendiği sembolik olan bu tabela ile eğlence, film, müzik endüstrisini elinde tutuyor olmasını vurgulamaktadır. San Andreas Eyaleti Pasifik Okyanusu kıyısında yer almaktadır. San Andreas, Kaliforniya'ya çok benzer şekilde "Altın Eyalet" olarak anılır.

 

Grand Theft Auto V'te erişilebilen güney San Andreas bölgesi iki ilçeden oluşur: kentsel Los Santos şehri ve çoğunlukla kırsal olan Blaine County. 

 

 

Tarihçe


San Andreas'ın tarihi hakkında çok az şey biliniyor. Hikaye boyunca diyaloglarda devletin geçmişinden kesitler anlatılıyor. San Andreas, 1800'lü yıllarda Meksika'nın bir bölgesiydi, bu da büyük Meksika nüfusunu ve bazı İspanyol coğrafi adlarını açıklıyor. Ancak Los Santos şehri, İspanyol İmparatorluğu'nun hâlâ kontrol altında olduğu 1781 yılında kuruldu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletlerinin toprak bütünlüğünü sağlaması, Kuzey ve Güney'in birleşmesiyle beraber 13 Komün halinde başlayan ülke temelinin toplamda 50 eyaletin birleşmesiyle oluşturduğu Amerika Birleşik Devletleri güncelinde San Andreas da ABD'nin vazgeçilmez bir parçası ve en büyük 3 eyaletinden birisi oldu. 

 

Devlet bayrağına bakıldığında Amerikalı yerleşimcilerin San Andreas'a gelip Meksika'yı yenerek San Andreas Cumhuriyeti'ni kurmalarına atıflar görmek mümkün. Buna atıf olarak San Andreas Cumhuriyeti'nin kurulması ve Amerikalılar tarafından bağımsızlığını kazanmasına bağlı olarak şehrin öncüleri tarafından Los Santos Şehir Yerlileri Kültür ve Yaşatma Vakfı kuruldu.

 

2022'de San Andreas eğlence amaçlı esrarı yasallaştırdı ancak kötüye kullanım ve çeşitli tehlikeli durumlar nedeniyle 2023 yılında Los Santos içerisinde tekrar yasaklandı. Çevre kırsal kasabalarda da yasak statüsünde olsa da idarecilerin şehir dışındaki yetiştirme ve kullanımlara göz yumduğu biliniyor. 

Kunduz, San Andreas'ın resmi devlet hayvanıdır. Kunduz eyalet bayrağında, Los Santos İlçe Şerifinin logosunda ve Los Santos şehrinin mühründe görülebilir.

 

Coğrafya

 
Eyaletin tamamı, gerçek hayattaki benzeri gibi, neredeyse her biyomla birlikte coğrafi olarak çeşitlidir. Los Santos metropolü, eyaletin en güneyinde ünlü Vicewood Tabelası'nın bulunduğu Vicewood Tepeleri ile Grand Senora Çölü'nden ayrılmış bir konumda yer almaktadır. Gerçek hayattaki Salton Denizi'ne dayanan tuzlu bir göl olan Alamo Denizi, yukarıda adı geçen çöl ve Sandy Shores ve Grapeseed kasabaları ile birlikte, kuzeyde eyaletin en yüksek noktası olan devasa Chiliad Dağı ile çevrili geniş bir havzada yer almaktadır. Batıda Josiah Dağı, doğuda San Chianski Sıradağları ve Gordo Dağı ve güneyde Vicewood Tepeleri. Chiliad Dağı'nın karşısında, Paleto Körfezi kasabası ve çevresindeki orman, Büyük Okyanus Otoyolu, Chiliad Dağı Tüneli ve Chiliad Dağı ile Gordo Dağı arasındaki Braddock Geçidi ile eyaletin geri kalanına bağlanır. Fort Zancudo ABD Ordu Üssü, Josiah Dağı'nın eteklerinde, Alamo Denizi'nin iki doğal çıkışından biri olan Zancudo Nehri'nin yanında yer almaktadır; diğeri Raton Kanyonu'nu kesen Cassidy Deresi'dir. Adanın batı sınırında Vespucci'nin Los Santos bölgesinden Paleto Körfezi'ne kadar uzanan doğal plajlar bulunurken, doğu kıyısında yüksek kayalıklar ve dağlar bulunur.
 

Eyaletin uçuş endüstrisine ise Los Santos Uluslararası Havaalanı (LSIA), Fort Zancudo (askeri kullanım için), Sandy Shores Havaalanı  ve Grapeseed'deki McKenzie Field (hava kaçakçılığı operasyonları için kullanılır) tarafından hizmet verilmektedir.  Los Santos Limanı ise, kargo gemilerinin bulunabileceği önemli bir limandır.

 


 

Demografi

 

Los Santos şehri, Güney Los Santos'taki büyük Afrikalı-Amerikalı topluluktan, Doğu Los Santos'taki İspanyol nüfusa ve Rockford Hills ve Richman'daki ünlü milyonerlere kadar çok çeşitli nüfusa sahiptir. Redneck'ler Sandy Shores'ta yaşarken Grapeseed eyaletin tarım merkezidir. Ayrıca yenilikçilerin Chumash'ta ve Mirror Park'ın LS bölgesinde bulunabileceği söyleniyor. Bununla birlikte son yıllarda artan bir İtalyan Amerikan nüfuzu da Little Italy bölgesinde çoğalmaya başladı. Chiliad Mountain State Wilderness, ortak bir avlanma alanıdır ve Altruist Kampının evidir. 

 

 

 

Bölgeler

 

San Andreas'ın bilinen dört büyük bölgesi vardır: Los Santos, Blaine County, Red County ve Flint County. (Ancak son ikisi GTA V - Vice Online evreninde görünür olarak yer almaz.)

Los Santos ilçesine ek olarak buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Ekosistem ve Doğal Güzellikler


 

Alıntı

 

Kıyı bölgelerimiz, güzel göllerimiz ve nehirlerimiz, su macerası isteyenler için gerçek olan bir hayaldir. Gelin rahatlayın ve plajlarımızda yüzün! (Fırtınadan hemen sonra olmadığı sürece, bu durumda akıntı zehirlidir) ya da derinlere inip okyanus tabanına tüplü dalış yapın. Hatta keskin okyanus kaşiflerinin, uygun dalgıç ekipmanının yardımıyla kıyı sularımızda bazı heyecan verici buluntular keşfettikleri bile biliniyor.

 

San Andreas Turizm Web Sitesinden bir alıntı. San Andreas Büyük Kanyonu ve Tren Köprüsü

 

San Andreas, dağlardan kanyonlara kadar zengin ve çeşitli ekosistemlere sahiptir. Bunlar, San Andreas'taki tipik olarak insanlar tarafından yerleşim yeri olmayan ve farklı hayvanların yaşadığı yerleri içerir. Ayrıca eyalette birçok doğal güzellikleri koruma altına alınmış bölge bulunur.

Alamo Denizi, Banham Kanyonu, Braddock Geçidi, Chiliad Dağı Eyaleti Vahşi Yaşam Alanı, Büyük Chaparral, Büyük Senora Çöl, Lago Zancudo Tren Köprüsü, Chiliad Dağı, Gordo Dağı, Yoşiya Dağı, Kuzey Chumash, Paleto Ormanı, Palomino Yaylaları, Raton Kanyonu, San Chianski Sıradağları, Tataviam Dağları ve Tongva Vadisi.

 

 

 

 

 

Hayvan Türleri

 

San Andreas birçok farklı hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. San Andreas'ta martılardan köpek balıklarına kadar kadar her şey bulunur. Bu yönüyle ABD'nin ve dünyanın en çok farklı hayvan türüne yuva olan bölgelerinden birisidir.

 

Eyalette sık rastlayabileceğiniz türler;

Geyik, köpek, martı, köpek balığı, puma, inek, karga, 130'dan fazla balık türü, çakal, domuz, sıçan, tavşan, tavuk, maymun, yeti, kedi ve kuş.  San Andreas Eyaletinde sembolik bir köpekbalığı ile dalgıç görüntüsü

 

  • Beğen 2

4 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...