Jump to content

City of Los Santos


Manifesto

1,175 okunma

 

              City of Los Santos         

Los Santos Şehri Görseli, Vice Online GTA 5

Üstten saat yönünde: Downtown görünümlü şehir silüeti, Vinewood'daki  ikonik Vicewood Tabelası, Little Italy'deki kafe görüntüsü, Los Santos Sahilindeki Malibu Club, Los Santos City Hall, Los Santos Üniversitesi Binası ve Sahildeki Ocean View Motel.


cityoflossantos1.png.6886d7a4bd5f8aa6ffc282c02c32b847.png

Los Santos Şehir Logosu

(2002'den beri resmi kullanımda)


                                Goverment & Settlement             

Ülke

Amerika Birleşik Devletleri,

Eyalet

 

San Andreas

 

                      

 

Nüfus

 

 

 

8,200.000

 

 

 


 

Vicepedia, özgür ansiklopedi 
 

Los Santos olarak bilinen ve genellikle L.S. olarak kısaltılan Los Santos Şehri, San Andreas Eyaleti'nin güney bölgesinde yer alan, Vice Online Evreninin temel kurgulandığı büyük bir şehirdir.

Şehir, San Andreas'ın güney kesimindeki en gelişmiş ve en kalabalık ilçe olan Los Santos County'nin ilçe merkezi olarak hizmet vermektedir.

 

Los Santos, önceki evren tasvirinin daha büyük, daha çeşitli ve ayrıntılı bir karşılığı olarak tanımlanabilir. Los Santos, dünyanın her yerinden film yapımcılarının ve aktörlerin ilgisini çeken klasik Vinewood filmleri sayesinde film endüstrisiyle eş anlamlı hale geldi. Şehirden ilk kez Grand Theft Auto IV ve Grand Theft Auto: Chinatown Wars'da HD Universe'de bahsedildi.

Gerçek hayattaki benzeri gibi Los Santos da, sadece birkaçını saymak gerekirse prestijli film yapım endüstrisi Vinewood'dan Strawberry'nin banliyö mahalle yaşamına kadar çeşitli farklı kültürleri barındıran devasa ve genişleyen bir metropoldür. Grand Theft Auto IV'teki Liberty City gibi, Grand Theft Auto V'teki şehrin saati ve tarihi de oyunun yayınlandığı yıl (2013) ile aynıdır; Grand Theft Auto Online'da ise (gerçek hayattaki zamanlamaya göre ayarlanmıştır), şehir gelişmeye devam ediyor ve her güncellemede yeni yerler tanıtılıyor.

 

Los Santos, Los Angeles, Kaliforniya ve onun büyük metropol bölgesine dayanmaktadır. Ancak Vice Online evrenindeki kurguda tamamen Eyalet olarak San Andreas şeklinde bahsedilir. "Los Santos" kelime olarak İspanyolcadır ve "Los Angeles"ın çevirisi olan "Melekler" üzerine bir oyun olan "Azizler" anlamına gelir. San Andreas Eyaleti hikayesinde bahsedildiği gibi, San Andreas Eyaleti 18.yüzyılda Meksika'dan bağımsızlık savaşı verilerek alınmıştır ve şehrin kökenleri Meksikalılara dayanmaktadır. Bu nedenden dolayı şehrin her bir noktasında İspanyolca esintileri mevcuttur. Ancak, Vice Online Evreni hikayesinde şehrin yıllardır yönetici gücü olan "Vice Incorporated" şirketi sayesinde şehirde baskın bir Miami - Florida kültür esintileri de yayılmaya başlamıştır. 

 

 

Yerleşim


Los Santos kendi içerisinde 40 bölge ve mahalleye bölünmüştür. Bunların bazıları zamanla  büyük bölgeler halini almıştır ve geniş toplulukları bünyesinde barındırır. 

 

 

 

Önemli Noktalar ve Görülecek Yerler

 
Los Santos, şehir manzarası konusunda Liberty City kadar ünlü olmasa da birçok önemli şirketin yanı sıra devlet kurumları FIB ve IAA'nın genel merkezleri burada bulunmaktadır. Şehrin yüksek binalarının çoğu Downtown LS'de yer alıyor ve geri kalanı yakınlardaki Little Seul ve Rockford Hills bölgelerine dağılmış durumda.

 

3 Alta Street Tower (801 Tower)
707 Vespucci (800 Wilshire Boulevard)
Arcadius Business Center (Westin Bonaventure Hotel)
Badger Building (Capitol Records Building)
FIB Headquarters (One California Plaza)
IAA Headquarters (Two California Plaza)
Little Seoul Tower (Equitable Life Building)
Lombank West (100 Wilshire Building)
Lombank Tower (Figueroa Tower)
Maze Bank Tower (US Bank Tower)
Mile High Club (JW Marriott & Ritz-Carlton hotels) (inşaat halinde)
Penris Building (Wedbush Securities Building)
Richards Majestic Tower (Constellation Place)
Schlongberg Sachs Center (Citigroup Center)
Union Depository Tower (Mellon Bank Center & Gas Company Tower)
Weazel Plaza (Fox Plaza)
Wiwang Tower (Variety Building & Aon Center)

 

 

Oteller

 

Los Santos, özellikle şehrin kuzey yakası, kaliteli otelleriyle övgüyle karşılanıyor. Vice Incorporated şirketinin sahibi olduğu gibi birçok ünlü otel zinciri var. Bunların bazıları;

 

Banner Hotel & Spa (Fairmont Miramar Hotel & Bungalows)
The Emissary (Millennium Biltmore Hotel)
The Generic Hotel (Standard Hotel)
Gentry Manor Hotel (Chateau Marmont Hotel)
Hookah Palace (Figueroa Hotel)
Opium Nights (Sheraton Gateway Hotel)
Pegasus Concierge Hotel (Sunset Tower)
The Richman Hotel (Beverly Hills Hotel)
Rockford Dorset Hotel (Beverly Wilshire Hotel)
Von Crastenburg Hotel (Hollywood Roosevelt Hotel)

 

 

Spor Etkinlikleri ve Stadyumlar

 

Los Santos sadece film kültürüyle değil aynı zamanda sporuyla da ünlüdür. Los Santos'ta Lifeinvader'da hayranlarının onlar hakkında tartıştığı birçok ünlü spor takımı var.

 

Boars Beyzbol Kulübü (Los Angeles Angels)
LS Sıkacakları
LS Pounders (Los Angeles Koçları)
Los Santos Corkers Beyzbol Takımı (Los Angeles Dodgers)
Feud Beyzbol Takımı
Los Santos Kralları (Los Angeles Kralları)
LS Bükücüler (LA Galaxy)
U.C.L.S. Kitap kurtları (UCLA Bruins)
Los Santos Panik Basketbol Takımı (Los Angeles Lakers)
San Andreas Manyetikleri (Los Angeles Chargers)
LS Jardineros (Los Angeles FC)
Los Santos Karidesleri (Los Angeles Clippers)

 

 

 

Sanat ve Kültür


İnternet çağından önce insanlar filmlerie izlemek için Amerika Birleşik Devletleri'nin dört bir yanından Los Santos'un çeşitli tiyatrolarına giderlerdi. Bu tiyatrolar 20. yüzyıldan beri kullanılmaktadır ve Vicewood Film Endüstrisini meşhur eden şeydir. LS'nin her yerinde sanat müzeleri ve galeriler de bulunmaktadır.

 

Betsy O'Neal Köşkü (Dorothy Chandler Köşkü)
Doppler Sineması (Hollywood Pasifik Tiyatrosu)
Kortz Merkezi (Getty Merkezi)
Doğu Tiyatrosu (TCL Çin Tiyatrosu)
San Andreas Modern Sanat Galerisi (SAGMA) (Pasifik Tasarım Merkezi)
Sisifos Tiyatrosu (Yunan Tiyatrosu)
Ten Cent Tiyatrosu (Milyon Dolarlık Tiyatro)
Tivoli Sineması (Fox Bruin Tiyatrosu)
Valdez Tiyatrosu (Wiltern Tiyatrosu)
Whirligig Tiyatrosu (El Capitan Tiyatrosu)
Weazel Morningwood (Fox Tiyatrosu, Westwood Köyü)

 

 

 

Hükümet

 

LS'de ayrıca birçok turist tuzağı var. LS'ye muhteşem bir imaj kazandıran da bu önemli noktalardır. Vicewood Tabelası Los Santos, Vice Online GTA 5

 

Rancho Towers (Watts Kuleleri)
Sightings Bar & Restaurant (Theme Binası)
Tequi-la-la (Whisky a Go Go)
Bishop's WTF?! (Ripley's Believe It or Not!)
Vinewood Boulevard (Hollywood Bulvarı)
Vicewood Sign (Hollywood İmzası)

 

 

 

Altyapı

 

Hava ve Deniz Yolları

Los Santos, dünyanın en işlek havaalanlarından birine ve dünyanın en işlek limanlarından birine sahiptir. LSX'te insanlar her gün Los Santos'a gidip geliyor, ancak son yıllarda artan yüksek ticaret trafiği ve şehir nüfusu nedeniyle artık bunu karşılayacak altyapı bulunmamakta. Bu konuda şehir yönetimi ve Vice Incorporated arasında yeni yatırımlar için görüşmeler sürüyor. Liman ise çoğunlukla Çin malları ve şüpheli kargolar için kullanılıyor.

 

Los Santos International Airport (Los Angeles International Airport)
Port of Los Santos (Port of Los Angeles)

 

 

 

Önemli Otoyollar/Caddeler

Los Santos aynı zamanda yoğun trafik sıkışıklığı ve şehir boyunca uzanan büyük otoyollar, eyaletler arası ve otoyol sistemiyle de tanınır. Yolcular gece gündüz burada görülebilir.

 

La Puerta Freeway (Harbor Freeway), Elysian Fields Freeway (Seaside Freeway), Los Santos Freeway (Hollywood Freeway), Del Perro Freeway (Santa Monica Freeway), Olympic Freeway (Glen Anderson/Century Freeway), Palomino Freeway (Long Beach Freeway), Senora Freeway (State Route 111), Great Ocean Highway (East Pacific Coast Highway), Bay City Avenue (Ocean Avenue), Carson Avenue (Willowbrook Avenue), Dorset Drive (Wilshire Boulevard), Eclipse Boulevard (Sunset Strip), Elgin Avenue (Hill Street) Hawick Avenue (Melrose Avenue), Innocence Boulevard (Marengo Street), Marlowe Drive (Mulholland Drive), North Rockford Drive (Interstate 405), Palomino Avenue Sepulveda Avenue), Popular Street (Alameda Street), Portola Drive (Rodeo Drive)
San Andreas Avenue (Wilshire Boulevard), South Rockford Drive (Lincoln Boulevard), Strawberry Avenue (Crenshaw Boulevard), Vespucci Boulevard (Venice Boulevard), Vinewood Boulevard (Hollywood Boulevard), West Eclipse Boulevard (Sunset Boulevard)

 

 

Toplu Taşıma

Los Santos, bağlantılı bir ana otoyol sistemi ve şehir etrafında çeşitli çıkışlar ve rampalar bulunan diğer birkaç küçük otoyol da dahil olmak üzere geniş bir ulaşım yelpazesi sunmaktadır. Şehrin ayrıca Los Santos Transit adı verilen kendi hızlı geçiş sistemi vardır. Otobüslerin şehrin her yerinde trafikte ortaya çıktığı da görülebilir. Çoğu şehirde olduğu gibi, Los Santos trafiği de Los Santos Ulaşım Trafik Kontrol Sistemi tarafından izlenmekte ve kontrol edilmektedir; bu sistem, şehrin trafik ışıklarını kontrol etmesine ve cadde ve otoyollardaki koşulları ve araç akışını kontrol etmesine olanak tanır.

 

Los Santos Uluslararası Havaalanı, Los Santos'un güney doğusunda yer alır ve şehrin tek havaalanıdır. Havaalanı, Amerika'nın çeşitli yerlerine gidiş ve dönüş için önemli bir geçiş noktasıdır.

 

Eğitim

 

Los Santos bazı okullara ve diğer eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en ünlüsü, en ayrıcalıklı öğrencilerin iyi kariyerler için gittiği Los Santos'taki ULSA - San Andreas Üniversitesi'dir. Çocukların başarılı olmak için gerekli temel öğrenme becerilerini bilmeleri için Los Santos İlkokulu da bulunmaktadır. 

 

University of San Andreas, Los Santos (University of California, Los Angeles)

Davis High School (Compton High School)
Los Santos Elementary

 

 

Sağlık Hizmeti

 

Los Santos çok çeşitli özel hastanelere ve tıp merkezlerine sahiptir. Vice Incorporated yatırımlarından sonra tek çatı altında toplanan Los Santos Fire & Medical Department LSFMD şehrin birçok bölgesinde açtığı kliniklerle 1000'den fazla çalışanla beraber hizmet vermektedir.

 

 

Central Los Santos Medical Center (Los Angeles County General)
Eclipse Medical Tower (Sunset Medical Tower)
Mount Zonah Medical Center (Cedars-Sinai Medical Center)
Pillbox Hill Medical Center (California Hospital Medical Center)
St. Fiacre Hospital (Vernon City Hall)

 

 

Kanun Güçleri

 

LSPD

 

Los Santos Polis Departmanı (LSPD), Los Santos şehrine hizmet veren emniyet teşkilatıdır. Gerçek hayattaki Los Angeles Polis Departmanı'na dayanır. Ekip arabalarının üzerinde yazan ve aynı zamanda yozlaşmış doğalarını da yansıtan sloganları "Obey  & Survive" yani "İtaat et ve Hayatta Kal" LCPD'den farklı olarak, Merit tabanlı Polis Devriyesi'nin aksine, daha yeni Vapid Polis Kruvazörlerini kullanıyorlar ve ayrıca Vapid Interceptor'u kullanmaktalar. Son zamanlarda yoğun olarak yolsuzluk ve ırkçılıkla suçlanıyor olsalar da, Vice Incorporated şirketinin teknolojik yatırımları sayesinde tüm araçların ve teçhizatın yenilenmesi de gündemde. 

 

 

 

Suç Dünyası

 

Los Santos'un aynı zamanda organize suçun önemli merkezlerinden biri olduğu ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde ve genel olarak Kuzey Amerika'da yeraltı suç örgütünün büyük bir kalesi olduğu biliniyordu. Los Santos'un bazı mahalleleri, özellikle de şehrin güney kesimi, yüksek suç oranlarından muzdariptir.

 

Şehir bazı bölgelerinde oldukça güvenli ve yüksek refaha sahipken özellikle ghetto mahallelerinin kendisine ait olan kuralları vardır.

 

Bununla ilgili daha fazla detay ve bilgi için Vice Online Evreni Şehir Hikayesi: Vice Incorporated konusuna göz atmanızı öneriyoruz. 

 

4 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...