Jump to content

Democrituss

4,695 okunma

GTA 5'de fpsimizi nasıl yükseltebiliriz?


GTA 5 oyunu 2013 yılında piyasaya çıkmasına rağmen bazı bilgisayarları zorlayabilecek grafiklere sahiptir, bu düşük FPS ve LAG sorunlarını birkaç adımda çözebiliriz, başlayalım.


Windows sistem ayarları.

Birazdan yapacağımız ayarlar hem bilgisayaranızı fazlasıyla hızlandıracak hem de oyunumuzda görüntüleri bozmadan daha iyi bir hale getirecek.


Birinci adım, Windows masaüstü ayarları.

Windows tuşuna basıp bilgisayar sekmesini açın, açılan panelde sol tarafta çıkan sekmelerden "Bu bilgisyar" yazan sekmeye sağ tık yapın ve özellikleri açın, çıkan ekranda sağ taraftaki "Gelişmiş sistem ayarları" kısmına tıklayın.
Çıkan panelde gelişmiş ayarları seçin, görsel efektler kısmında en iyi performans ibaresine tıklayın, bu bilgisayardaki animasyonları azaltacak ve bilgisayarı fazlasıyla rahatlatacaktır.


İkinci adım, Masaüstü temizliği.

En basit adım olan masaüstü temizliği ALT+TAB atarken size zaman kazandıracak ve işlemcinizi daha az yoracaktır, masaüstünde hareketli bir ekran kağıdınız varsa kaldırın, düz renkler kullanmayı tercih edin. Masaüstünüzdeki bütün klasörleri tek bir klasörde arşivlemeye çalışın.


Üçüncü adım, odaklanma yardımı.

Windows tuşuna basıp odaklanma yardımı yazın, çıkan ekranda kapalıya tıklayın, odaklanma yardımı Windowsta arka plandaki uygulamaları yürütmeye çalışır, bunu kapatıp gereksiz kullanmadığınız uygulamaları sistem tarafından otomatik kapatabilirsiniz. Bilgisayarın açılış hızından tutun diğer tüm işlemleri hızlandıracaktır.

 

Dördüncü adım, arka plan uygulamaları.

Windows tuşuna basıp "Arka Plan Uygulamaları" yazın, buradaki menüden kullanmadığınız ve arka planda işlemesini istemediğiniz uygulamaları kapatabilirsiniz, Windows otomatik olarak hava durumu ve fotoğraflar gibi birçok uygulamayı arka planda açık tutuyor.

 

Beşinci adım, görev yöneticisi.

CTRL+ALT+DELETE kombinasyonu ile görev yöneticisini açın, çıkan panelden başlangıç sekmesini açın, orada çıkann paneldeki uygulamalar bilgisayar açılınca otomatik açılan uygulamalardır, bu uygulamaları kapatarak hem daha az işlemci yemesini sağlar hem de daha erken pc açılışını sağlarsınız.
Bu adımda yaptığımız şeyler bilgisayarı büyük bir yükten kurtarıp bilgisayar açılınca uygulamaların bir anda hücum etmesini engelleyecektir.

 

Altıncı adım, disk temizliği.

Windows+R tuşlarına basarak çalıştırı açın, "TEMP" yazın ve klasördeki gereksiz dosyaları silin, ardından "%TEMP%" yazarak oradaki dosyaları da silin, diskinizde uzun süredir temizlik yapmadıysanız büyük bir alan açılacak.
Bu adımı uyguladıktan sonra klasörleri teker teker gezerek dosyaları temizleyebilirsiniz, SSD gibi disklerde açılan her alan performans arttıracaktır.

 

Yedinci adım, güç ayarları.

Windows tuşuna basıp "Güç yönetimi ayarları" yazın, çıkan panelde "Ekranı kapat ve Uyku modu" seçeneklerini kapalı duruma çekin, gelişmiş güç yönetim ayarları kısmındaki panelden güçü en iyi performansa çekin.
Windows tuşuna tekrar basın, çıkan paneldeki gereksiz uygulamaları teker teker sağ tıklayıp başlangıçtan silin.

 

Sekizinci adım, driver güncelliği.
Driver booster gibi basit bir programı indirip bütün driverları saniyesinde en son sürüme çekebilirsiniz.

 

Dokuzuncu adım, NVIDIA denetim masası.

Masaüstüne sağ tık yapıp NVIDIA denetim masasını açın, bu panelde ilk çıkan sekmeyi en iyi performansa çekin ve onaylayın, Physx yapılanması kısmına gelip ana ekran kartınızı seçin

 

Onuncu adım, AMD Adrenalin ayarları.
AMD Oyuncu profilini ve grafik ayarlarınızı en düşüğe çekerek, fpsinizi yükseltebilirsiniz.

 

Bu adımlar bilgisayarını rahatlatıp, bir nebze olsa da fps oranınızı yükseltemeye yarayabilecek adımlardır. GTA 5 için özel ayarlar için diğer blogumuza da göz atabilirsiniz. 

 

Yazar: Slayertheconqueror

  • Beğen 1

23 Yorum


Önerilen Yorumlar

Yararlı bir paylaşım olmuş. Bunlara ek olarak grafik ayarlarındaki Grass Quality ayarını en düşüğe çekebilirsiniz, gözle görülür bir FPS artışı sağlıyor ve görüntüyü neredeyse hiç etkilemiyor. Ayrıyeten Anti Aliasing ayarını kapatıp FXAA açık oynarsanız grafik kalitesinden bir nebze feragat etmiş olursunuz fakat güzel FPS değerleri kazanırsınız.

Yorum bağlantısı

bunlarda olmadıysa ragemp fps arttırmak adına grafik paketleri bulunmakta bana ulaşıp linki alabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...