Jump to content

Democrituss

2,830 okunma

Grand Theft Auto V, pek çok easter egg (gizli özellik) içeren bir oyundur. Aslında bu duruma Rockstar Games olarak baktığımız zaman her oyununda bunlara denk gelebiliyoruz. Rockstar Games, oyunlarına easter egg yerleştirmeyi seven bir firma. Bu easter eggler kimi zaman mizah ile karışık durumlar, kimi zaman mizah ile yermeyi birbirine karıştırıp başka konular hakkında atıflardan oluşuyor. Ve neredeyse her oyuncunun oyunlarda görmekten keyif aldığı şeylerin başında gelen easter eggleri hepimiz merak ediyoruz. Bu konuda sizlere GTA 5'te yer alan bazı easter egglerden bahsedeceğiz, yerlerini söyleyeceğiz. Sizler de GTA 5 oynadığınız sırada gidip bu easter eggleri inceleyebilirsiniz.

 

Easter eggleri sıralayacak olursak şöyle bahsedebiliriz:

 

 

1-) Mount Chiliad Mystery

Mount Chiliad (Chiliad dağı) isimli dağın zirve noktasına giderseniz bu noktada Rockstar Games'n GTA 5'e yerleştirdiği gizemli resimler ve sembollerin bazılarını görebilirsiniz. Pek çok oyuncu bu görseller hakkında çeşitli teorilerde bulunuyor. İlginç bir çizime sahip olan bu görsel hakkında en güçlü teorilerin başında Chiliad dağının uzaktan görünüşü ve çevresine yerleştirilmiş gizemli sembollerden oluşuyor. Rockstar Games, burada uzaylıların hakkında GTA 5 üzerinden gönderme yaptığı düşünülüyor.

 

2-) UFO'lar

Chiliad dağının tepesindeki sembollerden daha önce bahsetmiştik. Rockstar Games, GTA 5'te uzaylılar hakkında göndermeler yapmayı seviyor demek yanlış olmaz. Oyun içerisinde ilk UFO'yu denizin dibinde, kaza yapmış halde olan UFO. Eğer GTA 5'i %100 tamamlamayı başarırsanız bu sefer Sandy Shores, Fort Zancudo, ve Chiliad bölgelerinde uçan UFO'lara rastlayabileceksiniz.

 

3-) Bigfoot (Kocaayak)

Eğer GTA 5'te hikaye modunu oynadığınız sırada Predator isimli göreve geldiğinizde bir termal kameraya sahipseniz ve dikkatinizi oyuna verirseniz Bigfoot(Kocaayak)'u görebilirsiniz. Bu görevde helikopterden sniper ile birkaç adamı vurmanızı istiyor Rockstar Games. Sağ alt köşeye dikkatli bakarsanız eğer Bigfoot'u ağaç dibinde görebilirsiniz. Termal görüşü açarsanız daha net bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

2.PNG

 

4-) Oceanic Airlines Flight 815

Oyunda Oceanic Airlines'ın düştüğüne dair bir ipucu vardır. Bu, Lost adlı TV dizisine bir göndermedir.

 

5-) The Ghost of Mount Gordo (Hayalet)

Mount Gordo'nun tepesinde bulunan evde hayaletin görünebildiği bir sahne var. Ancak bu görüntüyü görebilmek için gece 23.00 ile 00.00 arasında bu bölgeye gittiğiniz takdirde Jolene Cranley-Evans’ın hayaletini görebilirsiniz. Ancak hayalete yaklaşmaya çalışırsanız aniden kaybolduğunu göreceksiniz. Hayaletin tam durduğu yerde ise kanla “Jock” yazdığını göreceksiniz.

3.PNG

 

6-) The Infinity Killer (Seri Katil: 😎

San Andreas'n kaldırımlarının, sokaklarının ne kadar tehlikeli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Rockstar Games'te bu detayı unutmamış olsa gerek ki GTA 5'te duvarlara çeşitli motifler yerleştirmiş. Bunların arasında ise her mesaj başka bir cinayeti hakkında yazılmış olan duvar yazıları var. Kendini "8" olarak adlandıran bu seri katilin yazılarına oyun içerisinde rastlayabiliyoruz. Oyunda bulunan bir gazete parçasında hapishanede öldüğü yazmaktadır.

 

7-) Grove Street Families

Grove Street Families, Grand Theft Auto: San Andreas adlı önceki oyunda da yer alan bir çete olup, Grand Theft Auto V'de de bulunmaktadır. Rockstar Games, GTA 5'te ise GTA: San Andreas sevenlerine hatırı sayılır bir jest geçtiğini görebiliyoruz. Hood Safari ismindeki görev sizi eski Grove Street mekanına götürüyor. Yıllar sonra tekrar buraya geldiğinizde değişmiş olduğunu fark edeceksiniz, yılların eskitişini hissedeceksiniz. Grove Street'e tam gireceğiniz esnada mahalleye CJ, Big Smoke ve Sweet‘e çok benzeyen üç bisikletli kişinin girdiğini görebilirsiniz.

 

8-) Hidden Packages 

Oyuncular, çeşitli yerlerde gizlenmiş paketler bulabilirler. Bu paketler, oyunculara para ve diğer ödüller kazandırır.

 

9-) Uçurumdan Atlayan Araba

Thelma & Louise filmini izleyenlerin unutamadığı son sahnede yer alan uçurumdan aşağıya son hız fırlayan arabayla alakalı gönderme yapmayı Rockstar Games unutmamış olsa gerek. GTA 5'te öğleden sonra 7 gibi, Sandy Shores yakınında bir uçurumdan üstü açık bir arabayla iki kadın atlıyor. Polis tarafından sıkıştırılmışlar, ve işi bitirmek için böyle bir yol seçiyorlar.

 

10-) Playboy Malikanesi

Gece olunca Playboy Malikanesine giderseniz karşılaşacağınız çeşitli olaylar var. Bunların başında bahçenin tamamen aydınlandığını ve kadınların partilemeye başladığını göreceksiniz. Çıplak kadınlardan, dans edip, içip, eğlenen kadınlara kadar her şeyi burada görebilirsiniz. Ve malikanenin bahçesinde, içine girebileceğiniz oldukça büyük bir mağara bulunuyor.

 

11-) Lester's House

Oyuncular, Lester Crest adlı bir karakterin evinde bir milyon doların gizlendiğini keşfedebilirler.

 

12-) Walk of Fame Zombie

Vinewood bölgesinde bulunan Walk of Fame bölgesine giderseniz bir zombi ile karşılaşacaksınız. Zombiye yaklaşırsanız sohbet bile edebilirsiniz. Ancak korkmanıza gerek yok. Zombimiz epey arkadaş canlısı, uysal.

 

13-) Dağdaki Surat

Mt. Chiliad üzerinde yer alan diğer sembollerden daha önce bahsetmiştik. Bu sefer ise yine Chiliad dağı üzerinde bir surat baskısıyla karşılaşıyoruz. Doğrudan, evet. Bir insan suratı. Kimileri Breaking Bad‘den Jesse Pinkman olduğunu düşünüyor. Fakat bazı teoriler ise bu kişinin GTA 5'in yapımcı ekibinden birinin olabileceği üzerinde duruyor.

 

14-) SCOOTER BROTHERS!

Oyuncu, Trevor'a geçerken, Trevor'ın bir Faggio scooter üzerinde olduğu ve aynı motosiklette başka bir kişiyi takip ettiği bir geçiş sahnesiyle karşılaşabilir. La Mesa'dan ayrılarak Olimpiyat Otoyolundan doğuya doğru sürecekler. Rockstar Games burada ise GTA 4'te bir dönemin popüler videosuna atıfta bulunmuştur. 

 

Yazar: ByRevenge

14 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...