Jump to content

Vor V Zakone Rolleri Nasıl Yapılır? Kültürleri ve İşleyişi Hakkında Bilgi Rehberi


Democrituss

2,855 okunma


Vor V Zakone - El Kitapçığı 

cr_fs2v_1.jpg
''Benim ne annem var, ne de babam. Sadece kurallar var, Vory V Zakone kuralları.''


ÖNSÖZ

Bu kitapçığı okuyan istekli ve değerli arkadaşım şunu söyleyebiliriz ''VOR'' rolleri roleplay ortamında en fazla yapılan konseptlerden ama en fazla da hata yapılan konseptlerden bir tanesi. Daha önceden bir çok yazılmış yabancı rehberler var fakat çoğu karışık olduğundan isteğimizi karşılamıyor. Eğer bu konsepti yapmak istiyorsanız en doğru şekilde yapmak zorundasınız. Çünkü bu tarz geniş konseptler zorlu olabiliyor ve bir yanlış durumu batırabiliyor.  Baştan sona kadar dikkatle okursanız ne kadar zevk verici bir konsept olduğunu anlayabilirsiniz. Vice Online'da bu tarz rolleri yaparken eğleneceğinizden eminiz.
 

image0.png
''İşte bu yüzden kalbinin üzerinde boş bir yer var, yıldızların geleceği.''

1 BÖLÜM - İÇİNDEKİLER

 • VORY V ZAKONE
 • KATILIM
 • DÖVME KÜLTÜRÜ
 • AİLEYE ÖNEM VE RÜTBELENDİRME

 

vory-v-zakone_01.jpg


VORY V ZAKONE

Rus mafyası (Rusça: рoссийская мафия rossiyskaya mafiya bazen Bratva (братва; "kardeşlik") olarak da bilinir, Rusya ve diğer eski Sovyetler Birliği kökenli çeşitli organize suç örgütlerinin genel adıdır. Tekil bir suç örgütü olmamalarına karşın kendilerini tanımlayan benzer yapılanma ve amaçları bulunmaktadır.

Rusya'da örgütlü suçlar, 18. yüzyılın başında Çarlık döneminde başladı. Sovyetler Birliği döneminde ise yasal hırsızlar (vor v zakone) gulaglarda mahkum gruplarının liderleri olarak ortaya çıktılar. 1990'larda Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, gelişmekte olan karaborsada daha fazla organize suç örgütü ortaya çıktı. Bu örgütler eski cumhuriyetlerdeki istikrarsız hükümetlere nüfuz etmekteydi ve en üst noktada Rusya ekonomisinin üçte ikisini kontrol etmekteydiler.

Günümüzde yaklaşık 6000 farklı grup olup bunların 200'ü küresel alanda faaliyet göstermektedir. Ağustos 2010 tarihinde Fransız kriminolog Alain Bauer, Rus mafyasını Avrupa'da en iyi yapılanmış suç örgütlerinden biri olarak tanımlamıştır.

VORY V ZAKONE NEDİR?

Yasal hırsız  eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ve yurtdışındaki ilgili diasporalarda organize suç ortamında elit bir konuma sahip ve alt düzeydeki üyeler üzerinde gayri resmi yetkisi olan profesyonel suçluların sahip olduğu bir unvandır.

KATILIM

Katılım konusunda dövmeler, düzen ve bu kültürün vermiş olduğu kanunlardan dolayı çoğu kişi de bıraktığı soru işaretlerinden bir diğeri de katılım. Katılımı bir şifreyi veyahut labirent sonunda sağlamıyorsunuz. Günümüzde ki vorlar genelde ilk olarak çevresinden duyar, öğrenir.  Arkasından bu kültürün içinde birebir yaşamış kişiler ile arkadaşlık sonucunda katılır. Günümüzde hala geçerli olan hapishaneler. Hapishanelerde hala bu kültürü yaşayan binlerce insan olması üzerine bir vor kendi kuralları/kanunları aynı şekilde hapishanede de geçerliliğini yitirmez. Aksine bu suç ağını daha fazla genişletir. Günümüzdeki vorların bir çoğu dövmelerini hapishanede kazanmıştır. Hapishanedeki otoritesini kurduktan sonra içeri girenlerin çoğu dışarıya bir vor olarak çıkar. Hapishane içerisinde hukuk hırsızı (vor) kanunlarını öğrenir ve kardeşliğe dahil olur. Bunun dışında ise dışarı da aynı şekilde kardeşliğin ağı daha fazla genişler. Bunların birçoğu vorun kan bağı olan akrabalarıdır. Tabii ki bir akrabayı ayakçı işlerini bırakmak istemezsin, bunun için diğer kan bağı olmayan kişilere ihtiyaç duyarsın. Örneğin bir vorun arkadaşısınız, bu tarz ayak işleri konusunda size ihtiyaç duyar. Bir işte vora yardımcı olursunuz ve fırsatınızı başarıyla gösterirseniz vor bundan daha fazla yararlanmaya başlar.  Bir diğeri ise onların yanında büyümek, bir genç olarak onların iş yaptığı çevrede bunlara şahit olur ve aranızda bir tanışmışlığınız var ise katılımınız çok daha kolay olur. Bir süre sonra onların yanında yer alır, çok basit ve klasik işleri yapmaya/yürütmeye devam edersiniz, tabiri caizse ayakçılık. Güven konusundaki engeller ortadan kalktığında ise eğer işinizi titizlikle yapıyorsanız sizinle iletişimde vor, zanaati öğretir. Kültür içerisindeki kanunları/zanaati tamamen öğrendikten sonra meclis karşısına çıkar, meclis ile konuştuktan sonra onay verildiği taktirde terzi tarafından yıldızlarınızı omuzlarınıza alırsınız.

DÖVME KÜLTÜRÜ

Vorlar için dövmeler her zaman ön sırada önem arz eder. Rus mahkumlar için dövmeler sistemi, dünyadaki en karmaşık sistemlerden biridir. Onlarca dövme var ve her birinin kendine özgü bir anlamı var.  Örnek verecek olursam kültürde hiyerarşi konusunda en üst sıralarda dövmeler yer alır. Burada rütbelendirme dahil her şey dövme ile yapılır. Hayat hikayeniz bedeninize dövme olarak yapılır. Bunun dışında nasıl bir vor olduğunuzda aynı şekilde bu dövmeler ile anlamdırılıyor. Diğer vorların sizi nasıl gördüğü ve bu konuda hemfikir olduklarında bununla ilgili bir dövme kazanırsınız. Bütün gerçekçiliğiniz üzerinizdeki kıyafletler çıkarıldığında ortaya çıkar. Yaptığınız bir hata, başardığınız bir iş, hapishanede kaldığınız süre tamamen her şey bedeninize bu dövmeler ile yapılır. Örnek olarak bir eşcinsel iseniz bununla ilgili yerinize (kıçınıza) dövme yapılır.

Omuzlardaki yıldızlar: Otoriteye boyun eğmez. Hukuk hırsızlığına kabul edilmiş kişilere verilir. Yüksek rütbeli bir hırsızı ifade eder.
Joker: Kumar oyunlarının oyuncusu, kısaca halk dilinde kumarbaz
Meryem Ana: Dünyadaki ilk günlerinden beri hırsız, hukuk hırsızı olarak yetiştirilmiş. Suçlu veya bazı talihsizliklerden korunmuş olarak görülür.
Kafatası ve kemikler: Müebbete çarptırılmış kişilere yaptırılmış dövmelerdir.
Boyun etrafındaki yılanlar: Uyuşturucuya bağımlılığını işaret eder.
“ABD” harfleri bulunan dolar işareti, gökdelenler ve makinalı tüfek: Amerikan kültüründe büyümüş ve amerikan mafyası, mobster yaşam tarzına olan sevgisini yansıtıyor. Özeniyor. Bunların üzerinde gözler olur, gözler ise "Seni izliyorum" anlamı vardır. (diğer mahkumların ağzından)
Deniz Kızı: Çocuk tacizine yönelik bir cümleyi ifade eder. Daha çok "deniz kızı" dövmesinin nasıl ve nereye çizildiği anlamlandırmak için daha önemlidir.
Olta ile elbisesini “alan” kız: Tecavüzcülere yapılan dövmedir.
Midedeki gözler:  Eşcinsellikliği gösterir (penis yüzün burnunu yapar).
Omuzlardaki apoletler: Sisteme karşı olumsuz bir tavır sergiler ve sıklıkla 'majör' veya 'albay' gibi uygun bir takma adı olan yüksek rütbeli suçlular tarafından giyilir.
Manastırlar, kiliseler, katedraller, Meryem Ana, göğüste veya arkadaki azizler ve melekler hırsızlığa bağlılık gösterir. Kafatasları cinayetten mahkum olduğunu gösteriyor. Tabutlar ayrıca cinayeti temsil eder; kurbanı gömüyorlar.
Özgürlük Anıtı: Uzun yıllar (en az 15 yıl) hapishanede kalmış ve bu kişinin özgürlüğe karşı özlemini ifade eder.
Nazi sembolleri: Hapishanede uzun yıllar kalmış, kalmaya da devam edecek kişilerin hapishane içerisinde düzenlenen etkinliklere ve kamplara karşı  nefretini, kinini gösterir. Bir protesto olarak anlamlandırılabilir.
Tiger: Polis memurlarına karşı beslenilen nefreti gösterir. Bu dövmeyi taşıyan kişileri memurlara karşı uzak tutmanızda fayda var.

Katılım aşamasını tamamladıktan sonra her şeyin biteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü her şey işte şimdi başlıyor. Artık resmi olarak kardeşliğe girdiniz ve kendinizi eskisinden daha çok kanıtlamanız gerekmekte. İş yıldızları almakla bitmiyor çünkü. Kardeşlikte bir çok anlamı olan dövmeler var ve daha bunlardan sadece bir kaçını kazandınız.
Kardeşliğe girdikten sonra asıl amacınız yükselmek olmasın. Çünkü yükselebileceğiniz tek yer meclis üyeliği kısmı olur. Ama ondan daha da önemlisi varsa o da kaptanlıktır. Kaptan kendi takımını kuruyor ve tamamen kardeşliğe bağlantılı olarak bir ekip kuruyor. Bu ekip kardeşlerden ve adaylardan oluşuyor. Hiyeraşi pek beklemeyin. Kaptanın duruma göre iki tane tetikçisi oluyor ve her şeyini onlarla paylaşıyor. Yeri geldiğinde onlardan öneri alıyor ve bu tetikçiler meclis üyelerine bağlı olarak çalışıyorlar.

Bazı kişiler yıldızlarını hapishanedeyken aldığı için daha göz önünde bulunuyorlar. Çünkü hapishanede yıldız almak ve dövme almak sizi daha üstün tutuyor.
Yıldızları aldıktan sonra kendinizi kanıtlamak istiyorsanız tavsiyem bir iş ağı bulmanız olacak. Kardeşliğe para kazandıracak bir ağ. Eğer bunu başarırsanız meclis sizi izlemeye alacak. Tavsiyem meclis rollerini quest olarak yapmamanız. Kendinize bir karakter daha oluşturarak meclis rollerinde role dahil olabilirseniz daha hoş gözükecektir.
Ama katılımınız için en önemli etken Hapishane. Kendinizi en hızlı hapishanede kanıtlarsınız. Tabikide hapishane zorunlu değil, tüm vor üyeleri hapishanede kardeşliğe girdi diye bir şey yok ama bu girişinizi sadece hızlandırır.
 

AİLEYE ÖNEM VE RÜTBELENDİRME

Vorlar İtalyanlar kadar da en az aileye önem veriyorlar, en çok da anneye. Birkaç tane vor v zakone söylerim 2-3 tane çocuğu ve ailesi var. Hiyerarşi bilgisi de eskilerden kalma, 90larda değil, 2017deyiz. Şuan hiyerarşi sistemi neredeyse yok. Sadece bir lider ve onun adamları oluyor. Adamları arasında da büyüklere büyüklüğüne göre, adamlığına göre saygı duyuluyor. Ve liderin birkaç tetikçisi oluyor, o tetikçileri de aynı zamanda liderin en yakın adamları sayılıyor. Bazı önemli konularda onların fikrini alıp en sonunda kendi(!) kararını verebilir.

İlk olarak bu vorlar Sovyet döneminde meydana geldi. Sovyet dönemindeyse yönetim çok sıkıydı, sovyet yönetiminden habersiz ülkede kuş uçmuyordu. Adamlar sadece Rusya'yı değil, tüm Sovyet ülkelerini kendi elinde rahatlıkla tutabiliyordu. O dönemin en sağlam istihbaratçıları ise bu ülkedeyken vor v zakone kültürünün yaranması ne kadar mantıklı geliyor senin için? Bunun anlamı o ki, vor v zakone kültürünü, bu düşünceyi Sovyet İstihbaratı ülkedeki cinayet, mafya gruplarını rahatlıkla elinde tutmak için yarattı. Stalin ise  tüm muhalefet gruplardan korktuğu için vor v zakone gruplaşmasının yaranmasında onunda çıkarları vardı.

İkinci ise şuanda vor v zakone kültürüyle hareket eden kişilerin Putin ile yakın ilişkileri var, istihbaratın eski gücünü kaybetme sebebiyle Putin onlarla iş yapmak zorunda, vorların ise rahat iş görmesi sebebiyle Putin ile iş yapmak zorunda olduğu bariz, Rusya'da onlarla halk var. Bunları nasıl kolayca yönetecekler? O halkın içerisinden saygılı birini seçip onların başına geçirerek düşünüyor Rusya iktidarı. Sonuç olarak iş yapmak isteyen, para kazanmak isteyen diğer halkların da üyeleri kolayca bu saygılı kişinin etrafında toplanıp kolayca para kazanıp kendisine iş bulabilir, bu da olası isyanlarda ve ya hükümet karşıtı gösterilerde böyle kişilerin büyük bir rol oynadığı için kolayca kendi halkından olan üyeleri ikna edip onları yatıştırabilir.

Dört Grup Mantığı

Organizastya veya bratvalarda dört grup mantığı vardır, bazen iki türlü uygulanır Elit ve İşçi grupları olarak. Bazende dört şekilde uygulanır.

Elit Grup – Pakhan'ın ideolojisini, organizasyonun adını yayan kıdemli üyelerden oluşan ekiptir. Sovetnik, Obschak ve Dvoryaninler bu ekipte bulunur. Vor meclisi bu ekiple kurulur. Destek ve güvenlik ekiplerini yönetirler.
Güvenlik Grubu – Güvenlik gruplarında olanlar ise, diğer organizasyonların içinden adamlarıyla sürekli bir istihbarat halindedir. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığındaki bağlantıları sayesinde Elit gruba yardımcı olur, kendi işleri adına Destek grubunu kullanabilir. İç güvenliği sağlar ve elit grubtaki kişileri korumak için her yerde adamları bulunur.
Destek Grubu - İşçi timlerinin çalışmasını ve getirdikleri para akışına göre bunu üstlerine iletmekle yükümlüdür. Para üzerinden kriminal işlerde bulunurlar. Dolandırma, kara para aklama gibi işlerde bulunurlar. Güvenlik grubuyla istihbarat içinde bulunup, onlara yardım ederler. Özellikleri olan gruplardan oluşur ve mafya operasyonlarında bulunurlar.
İşçi Timleri – Dört Brigadier tamamen kriminal işlerle uğraşır. En düşük ekip olan İşçi timleri, hırsızlık, adam kaçırma, haraç, sokak çetesi kurmak gibi basit suçları işlerler.

eastern_promises_armin_mueller_stahl_vig
 


EKSTRA İÇİNDEKİLER(KÜÇÜK BAŞLIKLAR)

 • KÖKEN
 • DOĞU ÜLKELERİ
 • TERZİ


KÖKEN
Bu kitabı oluşturma sebepleri arasında en önemli nokta şuanki rehberlerin yanlış olması. En büyük saçmalığı ise ''VOR sadece ruslardan oluşur.'' Evet. Bir zamanlar böyle bir kural olmuş olabilir çünkü Sovyet Rusya döneminde bütün kafkas ülkeleri rus kabul edildiğinden bu kural konmuş olabilir ama sovyetler dağıldıktan sonra bir çok kardeşlik üyeleri dünyanın bir çok yerine göç etti. Kafkas ülkeleri dağıldı ve bu yüzden bir çok köken ortaya çıktı. Bu yüzden eğer vor bir karakter canlandıracaksanız rus olmanıza gerek yok. Evet rusça biliyor olabilirsiniz ama amerikan veya kafkas ülkelerinden birili olabilirsiniz.

DOĞU ÜLKELERİ
Yukarıda belirtildiği gibi karakterinizi doğu ülkerinden birine mensup yapabilirsiniz. En mantıklı tercih bu şekilde olacaktır.

TERZİ
Bir sürü rehber var ama en az bahsedilen ve önemli bir konu olan terzi konusu. Uzaktan sadece kıyafet dikimi gibi bir şey gözükse de kesinlikle alakası yok. Terzinin önemi büyük ve rolünü yapan kişi sayısı oldukça az. Bu yüzden bunu yaparsanız dikkati üzerinize alabilirsiniz.


Terzi kardeşliğe girişte yıldızları kalbinin üzerine kazıyan kişidir. Aynı zamanda kendisi de önemli bir kardeşlik üyesidir.


FOTOĞRAFLAR
 

18837287.jpg
(Meclis üyeleri kararını verirken.)

 

images?q=tbn%3AANd9GcSVz6QKcYJYqFSK5Uomi
(Terzi dizlere yıldızları kazırken.)

 

 

 

thieves-e1437066779186.jpgFİNAL

Genel olarak özetlemek gerekiyorsa VOR sıradan bir şey değil. Tam olarak mafya olarak takılmazlar. Sokakta nasılsalar normal olarakta öyleler. Bir VOR karakteri canlandırıyorsanız konsepte bağlanmak aslında çok kolay. Komünist rollerine bağlanın ve o şekilde ilerleyin. Bir diğer konu bir çok bu konseptin rehberinde gördüm kurallar, ''Aile kuramaz'' gibi saçma örnekler veriliyor. Günümüzde bunlara uyan kimse kalmadı. Araştırırsanız çoğu vor liderinin ailesi olduğunu çocuğu olduğunu görürsünüz. Bu kurallar var mıydı? Tabikide vardı ama 60'lı yıllarda felan kullanılıyordu. Kısaca artık böyle saçma kurallar kalmadı. Bir italyan nasıl ailesine sadıksa bir VOR'da öyle olmalı.
 

Policia_Nacional-Trafico_de_armas-Trafic


BÖLÜM 2

İÇİNDEKİLER

 • ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN KÜLTÜR HAKKINDA KİTAP ÖNERİSİ
 • KONSEPTİ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

a83f28_2515186224e0431686d10f6474b80124.
''Eğer bir kral hala yerinde ise, ben nasıl kral olabilirim?''


ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN KÜLTÜR HAKKINDA KİTAP ÖNERİSİ

Vereceğim kitaplardan birçoğu yasaklandığı veya ülkemizde bulunmadığından ingilizcesini bulabilirsiniz. Az da olsa katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu yazarlardan ülkemizde bulunan kitapları en fazla olan Anton Çehov'un kitaplarını okursanız belki vor hakkında bilgi sahibi değilde ülke hakkında olursunuz ve rollerinize iyi bir şekilde yansır.

Anton Çehov Sahalin Adası seyahat notları
Alexander Kuprin Hırsızı makalesi
Vlas Doroshevich Katorga makaleleri
Maxim Gorky Bukoyomov, Karp Ivanovich hikayesi
Veniamin Kaverin Khazy romanının sonu
Leonid Leonov Hırsız romanı
Ivan Solonevich Rusya bir toplama kampında
Varlam Shalamov Bir kurgu hikayesi hatası hakkında
Varlam Shalamov Cezaevi Lehimleme Hikayesi
1959 hırsızlar masalı arasında Varlam Shalamov Apollo
Varlam Shalamov Sergey Yesenin ve hırsızlar barış hikayesi
Varlam Shalamov "Kaltak" savaş hikayesi
Varlam shalamov hile kan hikayesi
Leo Sheinin Zincirleme Reaksiyon Hikayesi
George Tushkan Arkadaş ve tanınmamış Anatoly Rusakova roman
Victor Avdeev Asfalt Kazan Hikayesi
Gennady Beglov Kendi kendine dosya dosyası otobiyografik hikaye
Abraham Shifrin Dördüncü Boyut Anıları
Nodar Dumbadze Beyaz Bayraklar Roman
Yuri Kovalev, Alexey Karasik Kurt 1981 hikayesinin izlerini bırakıyor
Mikhail Demin Hırsızları otobiyografik romanı 1981
Semen Badash Kolyma sen benimsin, Kolyma ... belgesel hikayesi 1986
Veniamin Vasiliev Vorkutlag Anıları Blizzards 1988
Vladimir Vysotsky, Leonid Monchinsky Siyah mum romanı 1989
Evgeny Karasev Hikayeden Kaçış
Ahto Levi More (hırsızların hayatı, katliam ve hırsızlar yasası hakkında) romanı
Nekrasov Auburn (Meyer VA) Cheshezhopitsa denemeler hapis görgü
Victor Ponomarev, Eugene Goncharevsky Tekrarlayan bir suçlu anısına ait notlar
Ağ geçidi masalı 2000'den Alexander Voinov "Diamonds"
Merab Shatiri Cellat 2001 romantizm tarihi
Henry Sechkin Çaresizlik Biyografik Hikayesinin Kenarında
Valery Ronkin Ocak, Aralık'ın yerini alıyor ...: Eski bir tugay ve yeraltının anıları ve daha sonra siyasi bir mahkum ve muhalif anı
Vadim Tumanov Her şeyi kaybetmek ve bir rüya ile yeniden başlamak ... roman
Sergey Alman Fraer Tale
Vladimir Podatev Hayat Kitabı veya Işığa Giden Yol romanı
Alexander Snovsky Hayatta kal ve otobiyografik hikayeyi hatırla
Boris Zolotarev 2009 Özellikle tehlikeli bir tekrarlayan anıların hayatından
Alexander Snovsky Unutma: Ülke "Limonia" - kamp anılarının ülkesi
Victor Zonis, Mikhail Salita Psikolojik romanı


KONSEPTİ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Eğer bu konsepti yapacaksanız ve gerekli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız şu kafayla başlamayın. Ben işte vorum, milyonlarca adamım var herkes benim himayem altında olacak. Kısaca quest roller yapmayın. Kendi ekibinizden meclis rolü yapacak adam bulana kadar çıkartın. Her şeyi sırasıyla yapın. Yıldızsız başlayın, kendinizi kanıtlayın. Yıldızları alın ve yükselin. Bu konsepti yapacaksanız benim tavsiyem ilk baştan başlayın. Belki ekipten biri yıldızlı olur sizde onun peşinden gidersiniz. Karar sizin. Ama dediklerime önem verin. Sıfırdan başlarsanız konsepti daha iyi anlar daha çok zevk alırsınız.
 

images?q=tbn%3AANd9GcSTC8h9YFx8uKRw0Rbvx
 
''Bu işlerde, bazen en büyük tehlike en saçma şeylerden ortaya çıkar. Hiçbir yerde dikkatsiz olma lüksün yoktur.

 

 

 • Beğen 2
 • Teşekkürler! 1

16 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...