Jump to content

Basın Rolleri Nasıl Yapılır? Haberci Olmanın Püf Noktaları


Democrituss

2,952 okunma

Vice Online'ın bol çeşitli, bol eğlenceli dünyasından merhabalar. Bu blogumuzda Vice Online ve GTA 5 Roleplay sunucularında Basın & Medya rolleri nasıl yapılır, neden bu rolü yapmalısınız, nelere dikkat edilir, ileri düzey basın rolleri nelerdir? gibi soruları cevaplamaya çalışacağım. 
 

Basın & Medya rolleri nelerdir? Neden bir "Basın Mensubu" olmalısınız?

 

A Newspaper On A Wooden Desk Press Release Stock Photo - Download Image Now  - Press Release, Newspaper, The Media - iStock

 


Öncelikle basın & medya rolleri yapan insanlara sadece "haberci" kelimesinin kullanmasını yanlış bir terim olarak söyleyebiliriz. Basın rollerinde sadece "haber" olmaz, bunun birçok farklı terimi vardır. Bunlara birazdan geleceğiz ancak genel olarak "Basın Mensubu" teriminin kullanılması daha uygun olur. Bu blogda da "Basın Mensubu" terimini kullanacağız.


Basın rolleri, yolunuzu doğru çizdiğiniz takdirde sizlere oldukça eğlence vermekle beraber, karakterinizi fazlasıyla yükseltme olanağı tanır. Vice Online evreninde de çoğunlukla legal sistem üzerinde dönen basın rollerini isterseniz kendi çapınızda işleri renklendirmek adına yolsuzluk, rüşvet gibi seçenekleri ekleyerek de yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için şirketinizin politikaları çok önemlidir, bu işe girişmeniz şirket tarafından hoş karşılanmayabilir...


Basın rollerinde karakterinizi bir soruşturmayı incelerken, şehirde tanınmış kişilerle röportaj yaparken ve onların düşüncelerini habere aktarırken veya canlı yayında söylerken ve buna benzer birçok işi yaparken bulacaksınız. Basın rollerinde en önemli etken adanmışlık ve tutarlılık ilkeleridir. Kendinizi bu role adarsanız ve tutarlı bir şekilde ilerlerseniz, karakteriniz büyük oranla belirli bir düzeyde ün ve tanınma seviyesine ulaşacaktır. Bu ilkelere uyduğunuz takdirde Vice Şehrinin medya yüzü olmamanız için hiçbir sebep yok.


Tüm rollerde olduğu gibi basın rollerinde de en temel isteğiniz eğlenmek olmalıdır. 

 

Bu blogun temel amacı da bu aslında, Vice Online'da sizlere farklı rollerin de yapıldığını göstermek ve eğlenmenin farklı yolların olduğunu basın & medya rollerini anlatarak gösteriyoruz. Eğer bu rolleri denediğinizde eğlenceli bulamazsanız, bu size göre değildir veya kendinizi bir baskıya alıyorsunuzdur. Bu iş için kendinizi bir baskının altına sürüklemenize gerek yok, yaptığınız işler basın şirketleri yöneten insanlar tarafından ve hatta daha önemlisi sunucu yönetimi tarafından okunuyor ve değerlendiriliyor. Bu yüzden Vice Online evreninde basın rollerine önemli derecede değer verildiğini söylemeliyim.

Basın & Medya Rolleri, hangi tip oyunculara hitap eder?


Herkesin basın rollerinden hoşlanmayacağını, bundan keyif almayacağını söylemek doğru bir şey aslında. Ama sunucuda şu tarzda rol yapan oyuncuların basın rollerinden keyif alacağını söyleyebilirim:


Yazarlar: Yazma yeteneğiniz varsa, bir şeyler yazmaktan keyif alıyorsanız, basın rollerinde karakterinize bir şans vererek karakterinizin yükselmesinde iyi bir rol oynayabilir. Karakterinizin esas işi yazmak olacaktır, bundan dolayı yargılanabilir ve bazı şeylerin bedelini ödeyebilirler. Bu sebepten dolayı yazma yeteneğinize güvenmeniz veya onu geliştirmekte kararlı olmanız gerekir. Doğru kelimeler kullanmak, büyük önem taşır...

Araştırmacılar: Meraklı bir kişiliğe sahipseniz, bir şeyleri araştırmaktan hoşlanıyorsanız bu roller tam size göre. Bir dergi hazırlama girişiminde bulunup bir konu hakkında değerlendirmelerinizi katarak, hikayeler hazırlayarak içeride bulunan derin katmanları okuyucuya aktarabilirsiniz. 


Risk alanlar: Karakteriniz adına ilginç hikayeler yaratmak istiyorsanız, karakterinizin tehlikeli hallere düşebileceğini kabul etmeniz şartıyla tehlikeli bir mahallede gezinmek gibi basit yollarla başlayıp organize suç örgütüne sızma gibi roller yapabilirsiniz. Ama bu rollerin tehlikeli olduğunu unutmayın, bunun için çalıştığınız şirketin düzeni de önemli. Çalıştığınız şirketin sizin canınızın tehlikeye girmemesi için izin vermemesi muhtemel.


Tahammül edebilenler, güçlü olanlar: Bu söyleyeceğimi "evet" olarak kabul etmekte istekli olmalısınız. Vice Şehrinde herkes, her şeyi sevmiyor. Bazen insanlar yazdıklarınızı sever, bazen de sevmezler. Hatta bazı kişiler kendi yarattığınız canlı yayınları yararlı ve iyi anlamda görürken, bazıları da spam, boş ve hatta shitpost olarak yorumlayabilirler. Bazı noktalarda ateş hattında oluyorsunuz bu durumda. O yüzden tahammül edebilmek ve güçlü olmak, bazı yorumları çok da ciddiye almamaktan geçer. Ama tabii ki önemli ve ciddi bir eleştiri, iyi niyetli bir geri bildirim sunulduğunda da olgun bir tavır ortaya koymak, sizleri en üst seviyeye taşır.

 

 

Hangi tarz basın mensuplarını görmekteyiz?


Gerçek hayatta bir basın mensubunun çok fazla tipi vardır. Bu tipler, bulunduğu medya şirketinin yapısına göre değişebilir. (Magazin, gazete, radyo, televizyon, sosyal medya) İşin haber kısmını baz aldığımızda muhabirlik mesleğinde bulunanlardan iki tip basın mensubunu görebiliriz:


Duyumcu Muhabir


Duyumlar ile hareket ederler, gerçekle az ilgilenirler.
Sansasyonel ve dramatik hikayelere odaklanırlar. Gerçekten bağımsız olarak farklı şeyler eklerler.
Eğlence için yazıyı süslerler.
Spekülasyon yapma olasılığı fazlasıyla yüksek.
Güçlü kişiliklere sahiptirler.
Ön yargılıdırlar ve bundan utanmazlar.
Ya onları seveceksiniz, ya da nefret edeceksiniz...

Profesyonel muhabir
Genele konuşurlar, gerçeği aktarmaya çalışırlar.
Bilgilendirmek ve eğitmek, onların işidir.
Haberi çok az da olsa süslerler ama fazla yapmazlar.
Spekülasyon yapma olasılığı fazlasıyla yüksek.
Duyumları çok ama çok az yazarlar.
Spekülasyon yapamazlar.
Altında bir ön yargı yatsa bile tarafsız bir cephe olmaya çalışırlar. Ancak hiçbir basın mensubu tarafsız değildir, kendi şirketlerinden taraf olurlar. Ciddi iş kişiliklerine sahiptirler, iş dünyası ile kendi dünyalarını ayrı tutarlar.

Karakteriniz için bu iki yoldan birini veya belki de her ikisinin bir karışımını yaratabilirsiniz. Seçim sizin.

 

Vice Online'da nasıl haber sunarsınız?


Haber hazırlamanın ve sunmanın birkaç yolu vardır. Bunlar;


Forum: Vice Online forumunda bulunacak  "Haberler" kısmında o şirketin hazırladığı şablona göre tasarımınızı oluşturup insanlara sunmalısınız. Bunun için biraz bbcode öğrenmeniz iyi olacaktır.


Forum dergileri: Vice Online forumunda bulunacak bulunan kanallara ait "Dergilik, Dergiler, vb." bölümlerde paylaşılacak şeylerdir. Tek bir konuya bağlı olan bu dergiler sadece görseldir. Görselliğe odaklı olmalısınız ve sadece resimler kullanmalısınız. Photoshop bilgisi önemlidir...


Oyun içi canlı yayınlar: Ve tabii ki oyun içerisinde bulunan /yayin ve benzeri komutlar, sizlere bir haberi sunma imkanı tanır. Genellikle oyun içi canlı yayınlar, özellikle bir son dakika gelişmesi olduğunda doğaçlama gerçekleşir. Bunun için bir ön hazırlık yapma şansınız oldukça azdır, burada da zaman en önemli şeydir. Zamanınızı iyi değerlendirmeli, oyunda bulunan oyunculara bilgiyi en hızlı ve en etkili şekilde anlatmalısınız.

 

Basın & Medya Rollerine Başlangıç


Karakter yaratımı

 


Vice Online evreninde bir basın karakteri yaratmak istiyorsanız, geçmişte bir tecrübesi olan bir karaktere sahip olmanız çok da şart değil. Sonuçta hiç kimse anne karnından bu işi öğrenmedi ve öğrenmek asla kötü bir şey değildir... Ancak basın rollerinde karakterinizin IC olarak İngilizce'yi, OOC olarak da Türkçe'yi iyi kullanması sizi 1-0 öne taşıyacaktır. Doğru kelimelerle doğru rolü yaptığınızda sizlere haber yazarlığı, radyo spikeri gibi görevler verilecek ve kendinizi burada göstermeye başlayacaksınız. Yazma ve iletişim kurma konusunda yetenekli bir karakter sergileyeceğinizden eminseniz, karakterinizi üniversitelerin şu bölümlerinden mezun olarak gösterebilirsiniz:


* İngiliz Dili ve Edebiyatı
* Medya
* Gazetecilik ve muhabirlik
* İletişim
* Halkla İlişkiler
* Pazarlama

 

Karakteriniz için diğer hususlar şöyle olabilir:


Karakteriniz kaç yaşında?: Karakterinizin yaşı, göstereceğiniz rolde etkilidir. Genç bir karakter yaratıyorsanız istekli, rekabetçi ve hatta kaba olma olasılığı daha yüksektir. Bunlar aynı zamanda cesareti ve risk almayı da beraberinde getirir. Fakat yaşlı bir karakter sergilemeye başladığınızda, deneyimli bir basın mensubu rolü yapmaya karar verdiğinizde bazı şeylerden geri çekilmenin ve akışına bırakmanın en iyi olduğu zamanı öğretme eğilimine girersiniz.


Karakterinizin kişilikleri neler?: Dedikoducu ve duyumcu bir kişiliğe bürünmek istiyorsanız, karakterinizin güçlü ve dışa dönük bir kişiliğe sahip olması mantıklıdır. Ancak profesyonel ve ciddi bir basın mensubu olacaksanız içe kapanık, kendi işini gizli ve kimseye belirtmeden yapma eğilimine girebilirler.


Karakterin amaçları neler?: Gerçek dünyadaki çoğu insan bir nedenden dolayı bunu yapma isteğine girdiği için bu mesleği yaparlar. Bazı kişiler bunu para için yaparlar ki bu doğaldır, bazıları da gerçeğin peşinde koşmak, kamuya mal olmuş kişileri sorumlu tutmak gibi şeyleri amaç edinmiş bir kişiliğe de bürünebilirsiniz.
Karakterin ahlaki pusulaları nelerdir?: Karakteriniz kurallara göre mi oynayacak, yoksa bazı pis işlere girip oyunun kara tarafına mı girecek? Rüşvet alıp bazı kişileri medya silahıyla vurmaya mı oynayacaklar? Bunlar karakterinizle ilgili önemli sorulardır, bunlar zamanla değişebilir, bunu da unutmayın.


Karakterinizin ilk adımları


Karakterinizi yarattınız ve Vice Şehrinde bulunan basın şirketlerinden birine giriş sağladınız. Artık stajyer bir basın mensubusunuz.  Bu işin başlangıcı biraz göz korkutucu olabilir ama böyle düşünmeye hiç gerek yok. Aşağıdaki ipuçlarını yerine getirerek bu rolde adınızdan söz ettirebilirsiniz:
Yazmaya başlayın: Evet, sadece yazmakla işe başlayın. İşin sonunda yayınlanıp yayınlanmayacağı şirket yönetimi tarafından karar verilecek ancak bir şeyler yazmakla işe başlarsanız yöneticilerin gözünde "En azından çabalıyor." düşüncesi oluşur. Örnek olarak karakterinizin bir gün boyunca gördüğü her şeyi yazın, onu eğlenceli ve ilgi çekici hale getirip şirket yöneticilerine sunun, bundan çekinmeyin.


Dışarı çıkın ve dolaşın: Vice Şehri, her an ilginç olaylara sahne olabilen bir şehir. Her an her şey olabilir dediğimiz bu şehirde potansiyel olarak ilgi çekici bir şeye rastlamanız gerekiyor. Bu bir soygun, bir yangın, bir etkinlik, anlatacak ilginç bir hikayesi olan bir insan... Vice Şehri, bunlara aç.
Bir ağ kurmaya başlayın: Dışarı çıkın, insanlarla tanışın. Karakteriniz her zaman yeni arkadaşlar ve bağlantılar edinmelidir. Bu bir polis olabilir, hastane çalışanı olabilir, işletme çalışanı olabilir, başka bir şirketin çalışanı olabilir... Onlardan ilginç bir şeyler karşılaştığında sizinle iletişime geçmelerini isteyin, bu yaşandığında sizlere ulaşırsa onlara teşekkür edin ve bağınızı güçlendirin.


Bir konuşma tarzı belirleyin: İnternet üzerinden haber paylaşacaksanız veya bir canlı yayın yapacaksanız, kendinize ait bir anlatım tarzı yaratın. Zamanla bu rayına oturacaktır, diğer yazılara bakarak esinlenme yapabilirsiniz, ama aynısını kopyalamayın. Kendi kültürünüzü yaratın.
Yayınlayın ve bunu isteyin: Haberinin yapılması gereken bir konu veya canlı yayınının yapılması gereken bir olay varsa, bunu yapmak için can atın ve kendinize güvenerek bunu isteyin. Forumda paylaşılacaksa forumda, oyunda yapılacaksa oyunda paylaşımlar yapın. Hatta ikisini beraber yapın. Önce oyunda yayın yapın, ardından forumda bunu paylaşın. Bu size ekstradan gelir getirecektir.


Paylaşın: Oyun içi yayınlarda, Vice Social paylaşımlarında, forumda insanların paylaştığınız haberi veya makaleyi nerede okuyacaklarını onlara gösterin. Aynı zamanda yaptığınız canlı yayının kayıtlarını (chatlog) forumda podcast adı altında paylaşın. Bu da size ekstradan bir gelir getirir.


Bunları durulayın, tekrarlayın ve kendinizi ilerletmede ilk adımı atın. Bu yol, size terfiyi getirecektir.

 

Ne hakkında yazabilirsiniz? Nelerin canlı yayınını yapabilirsiniz? İnsanlar, neleri sever?

 

Press Freedom Day: Media and journalists need better protection - Portal


Karakterinizin aslında yazmayı seçebileceği çeşitli konular var. Bunlar biraz yaratıcılık isteyen şeylerdir, farklı düşünüp farklı şeyleri insanlara sunmalısınız. Şehirde olup biten şeylere bağlı göre de değişen şeylerde eğer habersiz, sıkıcı bir günse kendiniz bir şeyler yaratıp canlı yayın yapabilirsiniz.


Genellikle şu tarz olayların haberi paylaşılır:


Suç: Şehirde yapılan araba kovalamacaları, bazen ilginç bir hal alabiliyor. Yapılan bir araba kovalamacasının nelere sonuç açabileceğini bilemeyiz, bu yüzden onu polisleri engellememek şartıyla takip edin ve olayla ilgili notlar alıp fotoğraflar çekin. Genellikle polisler, çekim için izin vermezler veya karakterinizi güvenli bir mesafeye geçmesini isteyebilir. Karakteri nasıl canlandırdığınıza bağlı olarak bu isteklere uyup uymamaya karar verebilirsiniz. Ancak unutmayın ki en azından başlangıçta polislerle aranızı iyi tutmak, gelecekte yapacağınız işlerde size fayda sağlayabilir. Yapılan suç ile ilgili kendi notlarınızı alın, fotoğraflarını çekin, polisten bilgi alın ve paylaşın. Bunu ilgi çekici hale getirmek sizin elinizde. Şirket yönetimi bunu ilgi çekici bulmazsa, paylaşımınıza izin vermeyebilir. Şirketler, etkileşim ister...
Aynı zamanda Vice Şehrinde suç dünyası oldukça derin konularda işleniyor. VCPD tarafından yapılan bir operasyonun, yaşanan bir cinayetin, kriminal bir olayın, tutuklanan önemli suç örgütü liderlerinin haberleri yapılabilir.

Yangınlar ve afetler: Vice Online'da yangın rolleri oldukça ilgi çeken işlerden birisi olabiliyor. Bir bina yanıyor mu? Bu haber değeri taşır. Nerede oldu? Nasıl oldu? Ölü veya yaralı var mı? Bu işin arkasında kimler var? Kasten mi yapıldı? Bu tarz soruları sorup, cevaplarını bulup yayınlamak karakterinizin işidir.


Siyaset: Vice Şehrinde siyaset oldukça aktif ve etkili bir şekilde ilerleyecek. Siyasi partiler neler yapmış, belediyede neler oluyor, mecliste neler yaşandı... Bu kurumların yayınladıkları şeylere göz kulak olmak önemlidir, böylece bunları analiz ederek haber yaratabilirsiniz. İleride bir siyasi yazar olarak Vice Şehrinin siyasetine yön verebilirsiniz...


Etkinlikler: Vice Online'ın GTA 5'teki diğer roleplay sunucularına nazaran etkinlik bakımından çok büyük potansiyelleri olacak. Neredeyse her gün bir etkinliğin gerçekleştiği Vice Şehrinde etkinliklere insanların katılması için basının rolü oldukça büyük önem taşır. Bu etkinlikleri etkinlik sırasında canlı yayınla insanlara tanıtarak onları buraya çekersiniz, ardından internet üzerinden haberini paylaşarak insanlara etkinlik hakkında bilgi verebilirsiniz.

 

Bunların dışında istediğiniz zaman şu tarz şeyler de yazabilir, yayınını yapabilirsiniz:


İş dünyasını inceleme: Vice Şehrinin iş dünyası oldukça ilginç bir yolda. Vice Şehrinde bu büyük güçlerin iş dünyasındaki yerini inceleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda şehirdeki önemli kişilerin kimler olduğunu öğrenmenin de harika bir yoludur. Ama bu bu yola girerken karakterinizin bir seçim yapması gerekebilir. Karakterinizin bu güçlerden birine katılması ve diğer güçlere düşmanlık beslemesi muhtemel olacaktır. Bu düşmanlık göz önünde değil, göz dışında yapılmalı tabii ki. Bu iş dünyasını inceleyip haberler veya köşe yazıları paylaşabilir, canlı yayında değerlendirebilirsiniz.


Tanınmış kişilerle yapılan röportajlar: Vice Şehrinde tanınmış kişi sayısı fazla olacak. Karakteriniz belirli kişilerle veya çalıştıkları işletmelerle olumlu ilişkiler sürdürdüyse, özel röportaj yapmaya istekli olabilirler. Görüşmenin kapsadığı koşulları çalıştığınız şirketin yapısına göre onlara belirtir, karşılığını para olarak alarak bir röportaj gerçekleştirebilirsiniz. Bu röportajı iyi yaparsanız, daha fazlası için geri gelmek isteyeceklerdir.


Kendi konseptinizle yarattığınız radyo veya televizyon programları: Medya dünyasında yaratıcılık oldukça önemlidir. Yapılmamış şeyleri yaratıp insanlara sunmak, büyük bir ilgiyi beraberinde getirir. Yaptığınız canlı yayınlarda monotonluktan uzak, yaratıcı içerikler ortaya çıkartırsanız, basın dünyasında adınızdan söz ettirebilirsiniz. Ama herkesin her şeyi beğenmeyeceğini mutlaka unutmayın ve bundan asla kendinizi alıkoymayın.


İlgi alanları: Karakterinizin medya dışında ilgilendiği başka şeyler olabilir. Moda veya araba bunlara bir örnek. Vice Şehrinin modasını veya araba kültürünü değerlendirip bir şeyler oluşturabilirsiniz, hatta bir akım bile yaratabilirsiniz...


Kendini ifade etme: Basının en güzel yanlarından birisi, kendini ifade etme olayıdır. Karakterinizin tarafsızlığını kaybetmesinde bir sıkıntı görmüyorsanız, gerçek hayatta köşe yazarlarının yaptığı gibi Vice Şehrindeki belirli bir konu hakkındaki kendi görüşlerini aktarmaları iyi bir şey olacaktır. Bir konuyu veya yakın tarihli bir olayı seçip karakterinizin gözünden analiz ederek paylaşabilirsiniz.


Hiç şüphe yok ki bunlar sadece belirli şeyler. Sizler yaratıcı olarak, yaratıcılıklarınızı kullanarak bambaşka şeyler ekleyebilirsiniz bu listeye.


Önemli: Haberlerde her şeyi tamamen uydurmayın. Genelde Vice Şehrindeki insanlar gerçekten ne olduğunu bilmek isterler, yorumlarında bunu açıkça belirtirler. Ama tabii ki uydurma olaylar da yaratıp paylaşmak işe ayrı bir tat katacaktır, bunu da unutmayın. Dozajı iyi ayarlamanız gerekiyor.

 

Basın Rollerinde Kendinizi Geliştirmenin Yolları


Vice Online'da basın rollerinde kendinizi daha üst seviyelere aktarmak istiyorsanız, şu yolları deneyebilirsiniz:


Tutarlı olun: Her hafta en az bir içerik çıkartmaya özen gösterin. Bunu her güne çıkartırsanız daha da yükselebilirsiniz ancak insanlar sizden sıkılabilir. İnsanları sıkmadan, tutarlı bir şekilde içeriklerinizi üretin. Haftada bir haber ve bir canlı yayın yapmak, bir gün beş haber ve yayın yapmaktan ve sonrasında hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.


Marka ve kişilik yaratın: Karakteriniz, bir şirkette çalışıyorsa zaten onun bir kurumsal markası vardır demektir. Ama bu şirket içerisinde kendi markanızı yaratmak, sizi kişisel olarak yükseltir ve şirketiniz de buna destek verir. Aynı şekilde bir medya kişiliği yaratın ve insanlara karakteriniz hakkında ilginç bilgiler verin. Karakterinizi ilgi çekici hale getirin, bunu da yaratıcılıkla yapabilirsiniz.


Karakterinizin adını duyurmaktan vazgeçmeyin: Bir basın mensubu olarak tanınmak zaman alan bir şeydir, ama oraya vardığınızda haberi veya yayını bulmak daha kolay hale gelir. Neden? Çünkü pek çok insan sizi tanıyacağı için siz onlara gitmezsiniz, onlar size gelir. Yani artık siz habere gitmezsiniz, haber size gelir. İronik bir şekilde gerçek hayatta da böyledir: Şirketlerin Halkla İlişkiler yöneticileri basın mensuplarına bilgiyi verirler ve basın mensubu neyi kullanıp neyi kullanmayacağına kendisi karar verir.


Basın & Medya bölümleriyle bağlantı kurun: VCPD, Belediye gibi kurumların basın ofisi ve medya departmanı vardır. Onlarla temasa geçmeyi isteyin ve onlardan yardım isteyin. Sizlere görevleri gereği yardım etmek zorundadırlar.


İnsanları kızdırmaktan korkmayın: Çoğu insan gerçeğe değer verir. İyi basın mensupları tüyler ürpertici olsa bile olayı derinlemesine araştırıp halkı bilgilendirmekle tanınırlar.


Para kazanmak için reklamlara ihtiyacınız var:  Vice Şehrinde reklam oldukça önemli bir yerde. Bir işletme, bir şirket, bir etkinlik... Bunların her zaman reklamları yapılır. Sizler de yukarıda belirtilen şeyleri yerine getirdiğinizde tanınır bir basın mensubu olacaksınız ve bol bol reklam alacaksınız. Reklam paralarınızı iyi belirleyin.


Ekstradan çaba sarf edin: Vaktiniz varsa ve bu rolleri yapmaya istekliyseniz, karakterinizin basın rollerinde kendini gerçekten nasıl gösterebileceği ile ilgili çaba gösterin. Photoshop'tan kendinize ait bir dergi yaratabilirsiniz, farklı bir yarışma konsepti oluşturabilirsiniz...  Kader, çabaya aşıktır. Çabalarsanız karakterinizin kaderi ona göre şekillenir.


Ve en önemlisi: Eğlenin! Legal roller, ikinci bir iş, yan iş gibi durabilir ama asla öyle değildir. Sizler, GTA 5 platformunun yeni roleplay sunucularından olan Vice Online'ı eğlenmek için oynuyorsunuz ve kendinizi gerçek hayattaki ders çalışma veya normal iş hayatında olduğu gibi baskı altında hissetmemelisiniz. Kendinizi baskı altında hissediyorsanız, ara verin. Basın rollerinde yavaşlamalar olabiliyor, bazen hiç rol olmadığı olabiliyor. Ama bu konuda endişelenmeyin, sıkılmayın. Basın rolleri, kendi rollerinizi ve kendi imkanlarınızı, kendi dünyanızı yaratabileceğiniz rollerdir. Akıl sağlığınız ve zevkiniz, itici faktörünüz olmalıdır... Eğlenin, sadece eğlenin.


Rehberimizi okuduğumuz için teşekkürler. Vice Online'ın medya dünyasında görüşmek üzere!

 

Yazar: Batrix

  • Beğen 4
  • Teşekkürler! 1

17 Yorum


Önerilen Yorumlar

"işi bir de 1. ağızdan dinleyin" demişim guest olarak Vice Online forumunu incelerken. Şimdi kullanıcı olarak buradayım ve lafımı yineliyorum, basın rollerine adım atacaksanız kesinlikle okuyun. A kalite 😌

  • Beğen 1
  • Teşekkürler! 1
Yorum bağlantısı
Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...