Jump to content

GTA 5'te Avukat Rolleri Nasıl Yapılır? Tüm Detaylarıyla.


Democrituss

6,118 okunma

LEGALİZE VICE: Avukatın Başucu Rehberi

 

Bu derlemenin sonunda geç kalınmış bir roleplay serüveninde belki avukattan değil ama hukuk öğrencisinin gözünden avukat-legal rolleri görebilecek ve oluşturacağınız karakterin sınırlarını belirlerken aynı zamanda da renklendirebileceğiniz tüyolara değinmiş olacağım. Ayrıca Vice Online'da avukat rolleri yapmayı düşünürseniz bu blog tam size göre. GTA 5 Vice Online'da Avukat rolleri yapabileceksiniz.


Genel olarak oynayacağınız sunucuya bağlı olarak gelişse de hemen hemen kurgusal bağlamda karakterinizin serüveni Amerika’nın suçla yozlaşmış eyaletlerinde geçiyor olacak. Durum böyle olunca da şehrin birbirinden ayrılamayacak yapı taşı diyebileceğimiz kurumları ortaya çıkıyor. Temelde avukat rolünden bahsetmeden önce sarsılmaz devlet kurumları ve avukatın bu kurumlardaki yerine bakılması yapabileceğiniz rol çeşitliliğini görmeniz açısından önemli. Vice Online'da da devlet kurumlarında çalışmanız olanaklar içerisinde.

 

Peki nedir bu kurumlar? 

 

City-Hall (GOV- Belediye)
Şehir yönetiminde Vali’den sonra söz sahibi olan belediye başkanı ve onun ekibini kapsayan legal oluşum. Siyasi partiler, seçimler, meclisler ve ucu kamu hizmetine değen birçok işlevselliğin vücut bulduğu yer olarak bakabiliriz. Hitabet becerisi yüksek bir avukatın burada olmama imkânı yok, ne de olsa işimiz konuşmak tek farkı bunu büyük kitlelere karşı yapıyor olacağız. Ek olarak siyaset rollerinde bulunmak istiyorsanız bu konuda yöneteceğiniz avukat karakterle avantajlarınız olacak. Hem şahıs hem de tüzel kişilerin avukatı olabilir bunu yaparken partinizde önemli bir konumda olup size karşı atılan iddiaları dava yoluyla çürütebilirsiniz. 

 

Police Department (PD-Polis Departmanı)
Sacayağı olarak olaya baktığımızda üçlü ayakların biri olmazsa olmaz Polis Departmanı’dır. Şehrin genel güvenliğinden sorumlu olup suçla mücadelenin yaşam tarzı olduğu oluşum. “Koru ve hizmet et.” mottosuyla hareket eden bu kurumda avukat olarak yeriniz önemli. Bir bakıma sadece avukat olarak da kalmayabilirsiniz, savcılık ve gizli görevler için her zaman telefonunuza bir çağrı gelebilir. Dillere pelesenk olan ve dizi-filmlerde “Sessiz kalma ve konuşmama hakkına sahipsin. Söylediğin her şey mahkemede aleyhine delil olarak kullanılacaktır...” başlayan cümleyle aşina olduğumuz Miranda Hakları sonucunda avukat talebi oluşturulabilir. Avukatın kamu görevi olarak bilinen ve Vice Roleplay – Adalet Departmanı oluşumu tarafınca “ücretsiz adli yardım hizmeti” şeklinde adlandırılan bu hizmetle tutuklanan-sorguya alınan müvekkiliniz için yönettiğiniz avukat karakterin tüm yetkilerini departman içinde kullanabilirsiniz.

 

Fire & Medical Department ( FD&MD)
Oyun zevkimizi destekleyen sistemlerle daha da güzelleşen İtfaiye&Sağlık departmanı, yangınlar başta olmak üzere arama-kurtarma ve sağlık alanında gelen acil durum ihbarlarında bünyesinde bulunan personeller aracılığıyla hizmet verir. Her ne kadar sağlık sektörü Amerika sınırları içerisinde olabildiğince özelleşse de oyun içerisinde bu departmanın varlığı artık klasikleşmiştir. Avukat olarak saygınlığınızı kullanıp departmandan sorumlu olan kıdemlilerle görüşebilir ve nüfuzunuzu arttırabilirsiniz.

 

Justice Department (JD- Adalet Departmanı)

Belediye ve polis departmanıyla birlikte bahsettiğim sarsılmaz devlet kurumlarının üçüncüsü ve bu derlemenin en ayrıntılı kısmı… Adalet Departmanı, oyun kurgusu içerisinde suçla mücadelede şehir içerisindeki hak-hukuk ve güvenlik sistemiyle ilgilenen kısımdır. Genel hatlarıyla adalet departmanı da baro, mahkeme ve savcılık olarak kendi içinde alt kurumlara ayrılabilir. Temel amaç ise bu alt kurumlar yoluyla toplumda etkili bir hukuk sistemi sağlanması, hukuk üstünlüğünün hak ve özgürlüklerle birlikte korunmasıdır. Şehirde bulunan vatandaşların yasal haklarını koruma, hukuki faaliyetlerini işleme ve şehir güvenliği hizmetleri başta olmak üzere işleyişi sürdürmekle yükümlü olan bir oluşumun üyesi olduğunuzun bilincinde olmalısınız. Stajyer avukatlıktan itibaren kıdem alabilir ve gerek departman gerekse içinde bulunduğunuz kurguda karakterinizden söz ettirebilirsiniz.


Genelde şehir içerisinde legal kurum ve kuruluşların bir de Medya&Basın ayağı olur. Buna resmi bir kurum olarak bakılması söz konusu değil fakat şehrin nabzını tutan bu özel sektör girişimlerini de es geçmek olmaz. Reklam anlaşmaları, özel hayatın gizliliğine dair davalar -ki magazin olmazsa olmaz- ve şirket sözleşmeleri için bu kısımda rollerinize ekleme yapabilirsiniz. Ek olarak medya patronlarına yakın olmak karakterinizin boostlanmasına olanak sağlar. Zaten saygın bir profili yansıtırken biraz ün kimsenin gözünü çıkarmaz. Ne demişler “Money talks.”

 

 

 

How to become a qualified lawyer without a law degree — Newham Sixth Form  College

 

 


AVUKAT 101


Karakteri yöneteceğiniz şehri tanıdıktan sonra artık her şey çok daha kolay olacak. Hitap edeceğiniz kesim belli ve size diyaloga girip sanatınızı konuşturma kısmı kalıyor. Başlıca yapılabilecek rol fikirleri:

 

1-Şehir yasalarına ve ücretsiz adli yardım taleplerine bağlı “legal” avukat
2-Kameralar önünde hayatını yaşayan kendinden söz ettiren “ünlü” avukat
3-Şirketlerin her zaman ihtiyacı olan işinde “öncü” avukat
4-Farklı yapılanmaların kurtarıcısı “illegal” avukat
5-Polis departmanıyla arasını sıkı tutan “yandaş” avukat

 

Ana hatlarıyla beş maddeye indirgeyebildiğim tipik avukat modellerinde farklılıklar olsa da hepsinin ortak noktası şehirde görece az sayıda olmaları ve birkaç dokunuşla “hero from zero” potansiyeli taşımalarıdır. 


1- Legal Avukat
Bir avukat düşünün ki çizgisini asla bozmayan sorumlu olduğu yasa ve iç tüzüklerle yatıp kalkan ve buna göre mesleğini sürdüren. İşte bu tip için diyebileceğim en iyi şey kendini gerçekten bu işe adamış olmaktır. Legal bir avukat karakter yönetmek istiyorsanız dikkat edeceğiniz şey oynadığınız sunucudaki eyalet yasalarına ve avukatlara ait içtüzüklere hâkim olmanızdır. Rolde karşılaşacağınız usulsüzlüklere yine avukat olmanın haklı gururuyla karşılık verebilir ve kazanacağınız paraya odaklanabilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında “pis/karanlık” olarak adlandırabileceğimiz işlerden uzak bir imaj vermelisiniz ki sizi kendi karanlığına çekmek isteyenlere karşı bir engel oluşturup olası tehlikeleri böylelikle saf dışı bırakabilirsiniz.


2- Ünlü Avukat
Yukarıda bahsettiğim şehrin özel sektör girişimlerinden olan Basın burada oldukça önemli. Bir nevi kendini iyi pazarlayan bir avukat karakter yönetmeniz gerekiyor bunu da en iyi kameralar önünde yapabilirsiniz. Yaptığı işlerle, katıldığı etkinlikler ve söyledikleriyle olay olan bir avukattan bahsediyorum. El altından kendini haberini yaptıran yüksek zümreye kendini bir şekilde kabul ettirmiş biraz da egolu bir karakter yönetmek istiyorsanız işte tip avukat size en uygunu olacaktır. Şehirde ünlenmenin size birçok kapıyı açabileceğini unutmayın fakat bunun beraberinde açık hedef olabileceğiniz gerçeğini de göz önünde bulundurun. İmkan dahilinde kendinize ait bir hukuk bürosu açarak bir röportajla başlayabilirsiniz sonrasında da iş tamamen size kalıyor. İnsan sosyal bir varlıksa avukat sosyalliğin ta kendisidir. Olduğunuz her ortamda “ben avukatım” demenin bir yolunu bulabilirsiniz bu da size masrafsız olarak kendi reklamınızı yapabilme olanağını sağlar.

 

3- Öncü Avukat
Eğer avukat rollerini seviyorsanız birkaç avukat karakter yönetip yeni bir konsept denemek istiyorsanız plaza hayatındaki avukat tipi tercihleriniz arasında olabilir. Yöneteceğiniz avukat karakter bu sefer sözleşmeler yapan ve bundan büyük paralar kazanan bir tipleme olacak. Bu yüzden arka planda hoş bir logoyla tasarlanmış kişiselleştirebilecek sözleşme bbcodeu bulundursanız iyi olabilir. Şirket sahibinin resmi işlerini hallederken bir yandan da yine yüksek zümreye oynama imkanınız bulunuyor. Öncü olarak dikkat edeceğiniz temel şey ise çalıştığınız şirketin çıkarlarını düşünmektir. Rol planınızı renklendirmek isterseniz de gizli anlaşmalar yaparak şirket kasasına giren-çıkan parayı kontrol edebilir ve günün sonunda cebinizi banknotlarla doldurabilirsiniz.


4- İllegal Avukat
Winston Churchill'in de dediği gibi "Acı, kan, ter ve gözyaşı”… Kaos, kriz yönetimi ve ileri görüş sizi tanımlayan kelimeler arasındaysa yöneteceğiniz avukat karakterin de bu tipte olmasına bir şans verebilirsiniz. Daha çok şehrin karanlık tarafıyla iç içe olacağınız ama kimsenin somut bir şekilde bunu kanıtlayamayacağı bir profil yaratmalısınız. Suç ve yasa her ne kadar birbirlerinden kağıt üzerinde ayrılmasa da sokaklarda işler öyle yürümüyor. Bu nedenle direkt olarak bir şekilde(?) illegal faaliyetleri olduğunu öğrendiğiniz insanların ya da toplulukların karşısına geçip “ben avukatım” gibi bir rol sergilemeniz bu avukat tiplemesi için her açıdan hanenize eksi yazacaktır. Şehirde vakit geçirirken size sunulan iş tekliflerini değerlendirin ve rol planınız bu yöndeyse “karanlık” tarafa güven aşılayın. Altın kural ise “bilmeniz gereken kadarını bilmek”. Eğer avukat olarak nüfuzunuz oluşursa zamanla altınızda çalışacak acemi avukatlar alabilir ve birkaç basit işi onlara paslayabilirsiniz. Bir yerde hem ulaşılmaz olup hem de talepleri “Senin için bunu halledecek birkaç avukat tanıyorum, onlara güvenebilirsin.” tarzında karşıladığınızda yarattığınız imaj daha da derin olacaktır. Para burada size tatlı gelebilir ama sadece attığınız adımı değil bundan sonraki on adımı da düşünmeniz gerekiyor. Beklenmedik bir anda avukat lisansınız düşürülebilir ya da elinize tek yönlü bir bilet tutuşturulmuş şekilde bulabilirsiniz.


5- Yandaş Avukat
Legal avukatın gelişmiş versiyonu denebilir ama hangi boyutuyla? Hem işimi yapıp kendimi sağlama alayım hem de departmanla aramı tutup bana kolaylık sağlanması için açık kapı bırakayım modunda takılacaksınız işte doğru rol mantığı burada! Şehirdeki dengelerden birinin de Polis Departmanı olduğunu varsayarsak -ki genelde böyle olur- yöneteceğiniz karakterin sırtını dayayıp güç aldığı ana unsur kıdemlilerle arasını iyi tutmak olacaktır. Bunu sağlamanın yolu da onların egosunu okşayıp sorgu odasındaki kelepçeliden tarafa değil de apoletliler tarafından olmakla başlar. Zamanla departman tarafından tanınır ve onlara kolaylık sağlarsanız yardımları sadece departman sınırları içerisinde kalmayacak sivildeyken de arkanızda olduklarını hissettireceklerdir. Böylece başınız sıkıştığında sizi çekip kurtaracak birileri olur. Bu yardım karşılıklı ama yardıma daha çok muhtaç olan taraf kim işte bu sizin rol planınıza kalıyor. Yardımın nasıl olacağı peki? Badcop etrafınızı sararsa ve departmanda otorite el değiştirirse yaptığınız tüm planları unutun. Bir anda tepede rahatsız edici bir aydınlatma ve kelepçeyle baş başa kalabilirsiniz. 

 

 

Beş farklı konsept incelendi, biraz da rolümüzü destekleyecek ve ilham kaynağı olabilecek filmlere bakalım. 

 

Şeytanın Avukatı Film Analizi (Detaylı) | İncelemesi - 2022

 

 

1. Şeytanın Avukatı 


Akıllara kazınan o replik. “Kibir. Benim en gözde günahımdır.” Kasabada savunma avukatı olan Kevin Lomax kariyerine damga vuracak hukuk firmasında işe alınır. Patronu (Şeytan olarak anılan) John Milton tarafından başarı ve servet öne sürülünce işlerin rengi değişir. Kevin, zenginlik ve prestijin büyüsüne kapılıp etik değerlerini sorgulamaya başlar. Öyle ki bu büyü onu hapseder ve suçlu olduğunu bilse dahi müvekkilini savunur. Kevin Lomax'ın avukat gelişimi, hukuk sisteminin cazibesi ve güçlükleri arasında bir denge bulmaya çalışmasını anlatır. Filmin ana mesajlarından biri, başarı ve güç arasında seçim yapmanın, ahlaki değerlere sadık kalmak ve adaleti savunmak arasında bir mücadele olduğudur.

 

 

The Godfather GIF - The Godfather Tom GIFs


2. Godfather I-II


Aile değerleri, güç dinamikleri ve sadakat temalarının vurgulandığı filmde Don Carleone tarafından evlat edinen Tom Hagen ailenin avukatı ve “Consigliere” konumundadır. Güvene dayalı bir sadakat ve karşılıklı saygıyla karakterize edilen bu bağla birlikte Tom Hagen hukuki bilgisi ve sadakatiyle Don Corleone'nin sağ kolu haline gelir. Aynı zamanda ailenin çıkarlarını korumak, düşmanlarıyla mücadele etmek ve diğer suç örgütleriyle iş birliği yapmak gibi görevleri de üstlenir. Tom Hagen, izleyicilerine ahlaki sınırlar, sadakat, etik ve güç arasında denge kurma mücadelesini aktarır.

 

 

Yazar: Rollsrose
 

  • Beğen 2
  • Teşekkürler! 1

20 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...