Jump to content

Batrix

5,050 okunma

GTA evreninin şüphesiz en iyi oyunlarından olan GTA: Vice City, içerisinde büyük bir kültürü taşımaktadır. Vice City'nin yarattığı bu kültür, oyuncular tarafından büyük ilgi gördü ve günümüzde efsane statüsünde yer aldı. Vice Online blog sitesinin bu içeriğinde GTA Vice City oyununda bulunan çeteleri anlatacağız. İşte GTA Vice City kültüründe yaşayan çeteler:

 

Vercetti Çetesi

Vercetti Suç Ailesi olarak da bilinen Vercetti Çetesi, GTA Vice City oyununun ana karakteri Tommy Vercetti tarafından yönetilen güçlü bir suç örgütüdür. Tüm Vice City’de faaliyet göstermektedirler. Starfish Adasında bulunan Vercetti Malikanesi, Ricardo Diaz’ın 1986’da Tommy tarafından öldürülmesinden bu yana ana karargahları olmuştur.

 

Liderleri Tommy Vercetti’dir, ancak Lance Vance (ihanetine kadar), Ken Rosenberg (1992’ye kadar) ve Avery Carrington gibi yüksek rütbeli ortakları da bünyesinde bulundurur.

 

Çete üyeleri Tommy'e karşı oldukça barışçıl davranırlar ancak diğer çetelere karşı oldukça saldırgan ve bölgeseldirler. Hatta Tommy'nin dostu olarak bilinen motorsiklet çetesi ve Kübalılara karşı da oldukça saldırgan oldukları görünmüştür. Oyunun olaylarından sonra, Vice City’deki en güçlü suç örgütü olarak kabul edilirler, çünkü örgütün ana düşmanı olan Forelli Suç Ailesi'nin Don’u Sonny Forelli’nin Tommy’nin elinden ölmesiyle zayıflatılmıştır.

 

image.png.d4bb05c5ea422bb4f9a531d32039d91a.png

 

Forelli Suç Ailesi

 

Forelli Suç Ailesi, ağırlıklı olarak Liberty City’de faaliyet gösteren bir mafya ailesidir. Ailenin Don’u Sonny Forelli’dir, ancak 1986’da Sonny işini “güneye” taşımaya karar verir ve Sonny’nin 1971’de onu bir pusuda öldürmeye çalışmasının ardından hapisten yeni çıkan Tommy Vercetti ve Ken Rosenberg’i yerel suç örgütleriyle önemli bir anlaşma yapmak üzere Vice City’ye gönderir.

 

Uyuşturucu lordu Juan Cortez tarafından organize edilen Vance kardeşlerle yapılan anlaşma Ricardo Diaz’ın adamları tarafından basılır. Sadece Tommy, Ken ve Lance Vance hayatta kalır ve Tommy hem Sonny’nin uyuşturucularını hem de anlaşmadan kalan parayı kaybeder. Oyun boyunca Sonny, Tommy’yi tehdit eder ve parayı mümkün olan her şekilde geri almasını söyler.

 

Oyunun ilerleyen bölümlerinde, Sonny Tommy’nin işletmelerine “vergi” almak için adamlarını gönderir, Earnest Kelly’yi döver. Tommy adamları öldürür.

 

Sonny parayı Tommy’den almak için Vice City’ye gelir. Lance Vance sayesinde Sonny, Tommy'nin sahte para verme planından haberdar olur. Bu yüzden Sonny, Tommy ile yüzleşir, bu da Vercetti Malikanesi’nde büyük bir çatışmaya yol açar. Çatışma Lance ve Sonny’nin Tommy’nin elinden ölmesiyle sona erer ve hikayeyi ve Forelli’nin “güneye” girişimlerini bitirir.

 

Vice City’de dolaşırken görünmezler ve sadece hikayede üç kez ve oynanışta sadece iki kez görünürler, ki bunlarda oldukça saldırgan hareketler sergilerler.

 

image.thumb.png.751e9307278eb0c7c2f66cc3dedd9235.png

 

Diaz'ın Çetesi

Diaz’ın Çetesi, Ricardo Diaz tarafından yönetilen güçlü bir Kolombiyalı karteldir. Faaliyet merkezi Starfish Adasındaki Vercetti Malikanesi idi ancak Tommy Vercetti ve çetesi onu ele geçirdikten sonra nereye gittikleri bilinmiyor. Liberty City'de bulunan başka bir Kolombiyalı kartel ile ilişkileri olduğu söylenebilir, çünkü Grand Theft Auto: Liberty City Stories’teki bazı çete üyeleri, Vice City’de bir malikaneleri olduğunu söylemişti.

 

Vic Vance ve Lance Vance’in 1984’te Mendez Karteli’ni ellerinden aldığı olayların ardından, 1986 yılına gelindiğinde Diaz’ın Çetesi Vice City’deki en güçlü örgüt haline gelmiştir. Diaz, Vance Kardeşler ve Forelliler arasındaki anlaşmanın Juan Cortez tarafından değil de kendisi tarafından organize edilmediği için kızgındır ve anlaşmayı basmak için üç adam gönderir. Victor ve Forelli’nin birkaç adamı ölür.

Ricardo, Tommy ve Lance’e biraz iş verir, ancak Lance, Tommy hazır olmadan önce Diaz’ı öldürmeye çalışır; bu yüzden başarısız olur ve Diaz’ın adamları tarafından işkence görür. Tommy onu kurtarır ve Lance birlikte malikaneye saldırırlar, sonunda Ricardo Diaz’ı öldürürler.

 

Ölümünden sonra, Diaz’ın çetesi Vice City’den kaybolur ve yerini Vercetti çete üyeleri alır, şehirdeki etkilerini bu şekilde bitirir. Kaybolmadan önce, serbest dolaşırken Tommy’ye tamamen tarafsız davranıyorlardı. Sadece kendilerini savunmak için saldırırlardı ve malikanenin arazisine giren Patrol Invest Group ile savaşırlardı.

 

image.png.6189be43223e393aba4f0277e268f7d1.png

 

Kübalılar

Kübalılar, Grand Theft Auto: Vice City Stories’de Los Cabrones olarak da bilinen Kübalı bir sokak çetesidir. Liderleri Umberto Robina’dır ve etki alanları çoğunlukla Küçük Havana’dır.

1986 yılında, Kübalılar, Little Havana’yı kontrol etmek için ana rakipleri olan Haitililerle bir savaş içindedirler. Umberto Robina, Tommy Vercetti ile tanışır ve Haitililerle savaşta onun yardımını ister.

 

Tommy, Kübalılar için birkaç görev yapar ve Haitilileri zayıflatır. Ancak, Haitili çete lideri Auntie Poulet, Tommy’ye voodoo büyüsü yaparak onu Haitililer için çalışmaya zorlar. Tommy, Haitililer için de birkaç görev yapar, ancak sonra Poulet onu arayarak artık ona ihtiyacı olmadığını söyler.

 

Tommy, Kübalıların yanına geri döner ve Haitililerin bir uyuşturucu fabrikasını yok eder. Bu, Kübalıların Haitilileri yenmesine ve Küba-Haiti Çete Savaşı’nın sona ermesine neden olur.

Kübalıların zaferine rağmen, Haitililer hala sokaklarda dolaşmaktadır ve her iki çete de karşılaştıklarında çatışmaya girecektir.

 

Vercetti Çetesi üyeleri Kübalılarla müttefiktir. Kübalılar, Tommy’ye saldırmazlar, ancak Tommy onlara saldırırsa veya arabalarından birini çalmaya kalkarsa karşılık verirler.

 

image.png.910700b8257734e621cabec7fb1a8586.png

 

Haitililer

Haitililer, Haitili bir sokak çetesidir. Liderleri Auntie Poulet’tir. Etki alanları çoğunlukla Küçük Haiti’dir, ancak oyunun olayları sırasında ana rakipleri olan Kübalılarla Küçük Havana’yı ele geçirmek için çaba gösterirler.

Umberto Robina, Tommy’yi Kübalılarla savaşmada yardımcı olması için işe alırken, Auntie Poulet Tommy’ye uyuşturucu verir ve onu Kübalılara karşı Haitililer için çalışmaya zorlar. Onun için birkaç iş yaptıktan sonra, Auntie Poulet Tommy’ye artık ona ihtiyacı olmadığını söyler ve Tommy Kübalılar için çalışmaya geri döner. Tommy, Haitililerin uyuşturucu fabrikasını havaya uçurur ve Kübalılar için savaşı kazanmak için kalan Haitilileri ortadan kaldırır.

 

Son Küba görevinden önce, Haitililer Tommy’ye karşı tarafsızdır ve sadece ilk önce vurulursa veya arabalarından biri kaçırılırsa ateş ederler. Ancak, son Küba görevinden sonra, Tommy ve çetesini görür görmez saldıracaktır.

 

image.thumb.png.120f1b68d055b7ad3fa979fa8693ec30.png

 

Vice City Motorcuları

Vice City motorcuları, Vice City’de bir motosiklet kulübüdür. Liderleri Mitch Baker’dır. Etki alanları çoğunlukla Downtown Vice City’dedir, özellikle üyelerin sık sık takıldığı Moist Palms Hotel’dir, ancak kulüp evleri olan The Greasy Chopper muhtemelen karargahlarıdır. Çete üyeleri Pole Position Club’ta takılırken görülebilir.

 

Mitch çetesini “uyumsuzların, dışlanmışların ve kötü adamların en büyük ailesi” olarak tanımlar. Motosikletliler ile diğer çeteler arasındaki en büyük fark, ana ulaşım aracı olarak arabalar yerine motosiklet kullanan tek çete olmalarıdır.

 

1986 yılında, Mitch Tommy Vercetti ile Tommy ondan Love Fist konseri sırasında koruma istediğinde tanışır. Mitch, Motosikletlilerin koruma verebilmesi için önce onlara kendini kanıtlaması gerektiğini söyler ve Mitch için görevler yapmasını ister, bunlar arasında diğer Motosikletlilerle yarışmak ve Mitch’in bisikletini Streetwannabe’lerden geri çalmak vardır. Tommy bisikleti geri çaldıktan sonra, Mitch Tommy’yi arayarak konser için korumayı sağladığını söyler ve burada Motosikletlilerin ana hikayedeki rolü sona erer.

 

Tommy ile müttefik olsalar da, Vercetti Çetesi üyeleri Vice City’de dolaşan herhangi bir motosikletliye saldıracaktır.

 

image.png.59902f8f4f5da526fd715a524660669a.png

 

Patrol Invest Group

Kısaltmasıyla PIG olarak da bilinen Patrol Invest Group, DBP Security’nin bir parçası olan meşru bir güvenlik gücüdür. Ancak Vice City Triadları ile birlikte birkaç yasa dışı koruma şebekesine de dahildirler.

Yasal operasyonları arasında North Point Mall, Escobar International Airport, Leaf Links Country Club ve Starfish Island’ı devriye gezmek vardır, ki bunlar “çimleri” olarak kabul edilebilir.

 

Sıkı sıkıya bir çete olarak görünmeseler de, oyun içi istatistikler onları öyle sınıflandırır ve Çeteler bölümünde “güvenlik görevlileri” olarak listeler. Bunun yanında, bazen polis tarafından kovalandıkları da görülebilir ve kovalamaca sırasında vurulurlarsa Tommy’ye “İyi Vatandaş Bonusu” olarak 50$ verilir.

 

Hikaye boyunca, diğer çeteler kadar önemli veya güçlü değillerdir, ancak oldukça fazla görünürler, örneğin Alex Shrub, Love Fist ve Vice City Triadları için sahte para koruma işi gibi. En önemli görünümleri ise Ocean Beach’teki Tommy’nin koruma şebekelerine saldırmaya çalıştıkları zamandır, bunun için Tommy ilgili görevlileri öldürür ve yerel PIG ofisini yok eder.

 

Herhangi bir çete gibi dolaşmazlar, üyeler Vice City’nin her yerinde bireysel olarak devriye gezerken görülebilirler. AVM’de Streetwannabe’ler üyelerine ve Vercetti Malikanesi yakınındaysa Vercetti Çetesi üyelerine ateş edeceklerdir. Sadece kendilerini savunmak için veya Tommy herhangi bir yöne kurşun sıkarsa ateş edeceklerdir, çünkü bunu zaten bir güç kullanımı olarak görürler.

 

image.thumb.png.ad1f1de94287fa0624e855e236b7d95c.png

 

13 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...