Jump to content

Batrix

4,848 okunma

Grand Theft Auto III (GTA 3), Rockstar Games’in 2001 yılında piyasaya sürdüğü ve oyun dünyasında adeta bir devrim yaratan bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, New York şehrinden esinlenen Liberty City adlı kurgusal bir şehirde geçer ve bu oyunu oynayan oyuncular, Claude adlı sessiz bir suçlunun hikayesini görürler ve Claude'un macerasına şahit olurlar. Claude, sevgilisi Catalina tarafından ihanete uğrar ve hapishaneye gönderilir. Ancak hapishane nakliyesi sırasında bir saldırıya uğrayan Claude, 8-Ball adlı bir bombacıyla kaçar ve şehrin yeraltı dünyasına girer.

 

GTA 3, serinin ilk 3D oyunu olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu oyunu oynayan oyuncular, geniş bir açık dünyada istediği gibi dolaşabilir, araç çalabilir, silah kullanabilir, polislerden ve diğer çetelerden kaçabilir veya onlarla savaşabilir. Oyun ayrıca çeşitli radyo istasyonları, karakterler, görevler ve mini oyunlar sunar. Bu oyun dünyasında bir devrim yarattığını açıkça göstermekte.

 

Oyunun başarısı sayesinde GTA serisi devam etmiş ve bugün en popüler oyun serilerinden biri haline gelmiştir. GTA 3 ayrıca pek çok gizli mesaj, özel gönderme ve Easter Egg içerir. Vice Online blog sayfasının bu içeriğinde bunlardan bazılarını inceleyeceğiz.

 

GTA 3'ün Easter Egg'leri

 

Gizli Tabela!

 

GTA 3’te bulunan en ünlü Easter Egg Bedford Point’teki The Hidden Sign’dır. Bu mesajı görmek için oyuncunun küçük bir araçla (Manana veya Taxi gibi) park yerine girip duvarın üstünden atlaması ve erişilmesi zor bir ara sokağa gitmesi gerekir. Sokağın sonunda duvarda “You weren’t supposed to be able to get here, you know” (Buraya gelmemen gerekiyordu, sen bunu biliyorsun) yazan bir poster vardır. Posterin yanında oyuncunun tekrar çıkabilmesi için bir rampa bulunur.

 

image.thumb.png.f826932373eb9a4142a77ad40d475c3e.png

 

Bu Easter Egg, oyuncuların normalde ulaşamayacakları bir yere gittikleri için yapılmış bir espri olarak yorumlanabilir. Ayrıca posterde “See you in Miami!” (Miami’de görüşürüz!) yazan bir billboard da vardır. Bu billboard, serinin sonraki oyununun geçeceği şehri işaret eder: Grand Theft Auto: Vice City, Miami’ye dayanan bir şehirdir. Keşke burada See you in Vice tabelası olsa daha iyi olabilirdi ancak sanırım Vice ismi burada daha belirlenmemiş olsa gerek...

 

image.thumb.png.cb3332436b3dc46281d008b288dc5573.png

 

Hayalet Şehir!

Ghost Town, GTA 3’te bulunan başka bir Easter Egg’dir. Bu Easter Egg, yeni sürüm olan Definitive Edition'da ve PC sürümünde nedense kaldırılmış. Bu nedenle eski güzel günleri yeniden yaşama fırsatını bahane ederek bir Playstation 2 satın alıp GTA 3'ün Playstation 2 versiyonunu oynayabilirsiniz.

 

Ghost Town, oyunun açılış sahnesinde kullanılan ve Claude’un Catalina tarafından vurulduğu yerdir. Bu yere ulaşmak için oyuncunun Dodo ile Shoreside Vale’ın kuzeyindeki belirli bir noktaya uçması gerekir. Ghost Town’da yapılacak pek bir şey bulunmuyor. Rockstar Games, oyuncuların oraya gitmesini pek de beklememiş ve oraya bir şey eklememiş. Keşke ekleselerdi...

 

image.thumb.png.dcb2a9177e7efbd8c65d36b780fa148b.png

 

Rockstar Çalışanlarına Selam Olsun!

GTA 3’te bu oyunun yapımcılarının isimlerinin yer aldığı başka bir Easter Egg de bulunuyor. Bu Easter Egg’i görmek için oyuncunun Dodo marka uçak ile ile şehrin sınırlarını aşarak kuzeye doğru uçması gerekir. Sol alttaki mini haritada Rockstar Games’in programcılarının isimlerinin yer aldığı kurgusal kasabalar görebilir. 

 

Örneğin Obbeburgh (Obbe Vermeij), Aaronsville (Aaron Garbut), Woodcunty (Alisdair Wood), Les County (Leslie Benzies), Garystown (Gary McAdam) ve Adamton (Adam Fowler veya Adam Cochrane) gibi isimler burada yer alıyor.

 

Bu Easter Egg, programcıların kendilerine bir selam çakması olarak yorumlanabilir. Ancak bu kasabalar oyun dünyasında fiziksel olarak var olmadığı için sadece isimleri görülebilir.

 

image.png.acc321b1d752de221954206ddd76f0b5.png

 

 

 

Film Afişleri!
GTA 3’ün dünyası çeşitli ürün ve film afişleriyle doludur. Bu afişlerin çoğu gerçek hayattaki filmlere veya oyunlara gönderme yapar. Örneğin Badfellas, Goodfellas’a; Soldier of Misfortune, Soldier of Fortune’a; Top Down City, serinin ilk iki oyunu olan Grand Theft Auto ve Grand Theft Auto 2’ye gönderme yapar.

 

Oyunda başka afişler de vardır, ancak bunların mutlaka bir gönderme olmadığı söylenebilir. Rockstar ekibinin kendi arasında yaptığı şakalar olarak düşünülüyor.

 

image.thumb.png.c55a559fbdb6d2957567f364638916a2.png

 

Diğer Oyunlara ve Gerçek Hayata Göndermeler!

GTA 3’te diğer oyunlara ve gerçek hayata yapılan pek çok özel gönderme bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde:
 

Oyundaki radyolarda Carcer City adlı bir şehirden bahsedilir. Bu şehir Rockstar’ın başka bir oyunu olan Manhunt’ta kullanılır.
 

Two-Faced Tanner adlı görevde oyuncunun öldürmesi gereken karakterin adı Tanner’dır. Bu karakter Driver serisinin baş kahramanıdır. GTA 3’teki Tanner’a kız gibi yürüdüğü için eleştirilen Driver’daki Tanner’a gönderme yapmak için kadın yürüyüş animasyonu verilmiştir.

 

Oyundaki TW@ Internet Cafe’nin içindeki bilgisayarlarda GTA ve GTA 2’nin ekran görüntüleri vardır.

 

Oyunda Liberty City’de gezinirken Özgürlük Heykeli’ne giderseniz, ABD’nin eski First Lady’si ve Başkan adayı Hillary Clinton’ın gülen yüzünü görebilirsiniz.

 

Oyunda sokakta gezinirken bile karşınıza Illuminati sembolleri çıkabilir. Ayrıca oyun içinde UFO’lara ve uzaylıları araştırdığı söylenen meşhur 51. bölgeye de göndermeler yapılır.

 

image.thumb.png.ddf3ff6638f45ac4272a92492bddfc2e.png

image.png.6ba0395acf56fe86b06dec9c9e4debcb.png

 

GTA 3, oyun tarihinin şüphesiz en önemli oyunlarından biridir. Oyunun sunduğu açık dünya, grafikler, sesler, karakterler ve hikaye özellikle doksanlar neslini fazlasıyla etkilemiştir. Oyun ayrıca pek çok gizli mesaj, özel gönderme ve Easter Egg içerir. Bu yazıda bunlardan bazılarını inceledik. 

 

Vice ile kalın...

 

 

  • Beğen 1

13 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...