Jump to content

GTA'nın Müzikal Yüzü #2 - GTA Vice City Radyoları


Batrix

2,843 okunma

GTA Vice City, 2002 yılında Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen ve 1980’lerin Miami’sini andıran Vice City adlı kurgusal bir şehirde geçen aksiyon-macera oyunudur.  Oyun, hem grafikleri hem de oynanışıyla döneminin en popüler oyunlarından biri olmayı tartışmasız bir şekilde başarmıştır ve yarattığı bu kültür, Vice Online platformu başta olmak üzere pek çok farklı içeriğe önayak olmayı başarmıştır. Oyunun en önemli özelliklerinden biri de, oyuncuların araçlarda veya menüde dinleyebildiği çeşitli radyo istasyonlarıdır. Bu radyo istasyonları, oyunun atmosferini yansıtan ve 1980’lerin popüler müziklerini içeren birer müzikal ziyafettir.

 

Oyunda toplam on adet radyo istasyonu bulunmaktadır. Bunlardan dokuzu belirli bir müzik türüne veya sohbet tarzında konseptlere odaklanmıştır, bir tanesi ise oyuncunun kendi müziklerini ekleyebildiği kişiselleştirilebilir bir istasyondur. Radyo istasyonlarının isimleri, sunucuları, sloganları ve çaldıkları şarkılar şöyledir:

 

 • Wildstyle: Mr. Magic isimli DJ'nin sunuculuk yaptığı radyodur. "Kasabanın en fresh sesleri!" sloganıyla yayın yapan bu kanal, Hip hop ve electro müziklerle karşımıza çıkar. Oyundaki ilk radyo istasyonu olan Wildstyle, sokak kültürünü ve rap müziğin yükselişini yansıtır. Radyonun DJ'i Mr. Magic, gerçek hayatta da 1980’lerde New York’ta rap müziğine öncülük etmiş bir DJ’dir.

  image.thumb.png.3b6ee91b67cfa3c3c62cdd3d6738a257.png
   
 • Flash FM: Toni Forelli'nin sunuculuk yaptığı bu radyonun slogan “Şehrin sesleri!”dir . Pop ve rock müzik çalarak gönlümüzde taht kuran Flash FM, oyuna ilk başladığımızda bindiğimiz Admiral veya Faggio markalı araçlarda açık olan radyodur. Oyuna başlar başlamaz çalan Michael Jackson'un efsanevi şarkısı Billie Jean ile hangimiz dans etmedi ki? Veya Laura Branigan'ın efsanevi Self Control şarkısıyla hayallere dalmadı? Oyundaki en popüler radyo istasyonlarından biri olan Flash FM, 1980’lerin hit parçalarını ve enerjik sunucusu Toni’nin esprilerine de bizleri maruz bırakıyr... Toni'nin oyunda başka bir karakter olan Sonny Forelli’nin yeğeni olduğunu da belirtelim. Belki de bu radyo, Forelli Suç Ailesine çalışıyordur?

  image.png.f9da9358fd6593e2a50b05722064105b.png
   
 • K-Chat: Amy Sheckenhausen'ın sunuculuğunu yaptığı bu radyonun slogan “Sadece Konuşmanın Olduğu Radyo!”dur. Röportaj ve sohbet programlarının olduğu ve oyundaki iki konuşma radyosundan biri olan K-Chat, sunucusu Amy’nin oyundaki bazı karakterlerle yaptığı ilginç ve komik röportajlara sahiptir. Bu röportajlarda pek çok ünlü isim geçer. Mesela Burt Reynolds, Boy George, Jezz Torrent, BJ Smith ve çoğu şehir ünlüsü bunlara örnektir. Bu radyonun DJ'i Amy, oyunda başka bir karakter olan Kent Paul’un sevgilisidir.

  image.thumb.png.f1a55e0e22c36784c6f03280fb52bded.png
   
 • Fever 105: Bu radyonun sunucusu Oliver “Ladykiller” Biscuit'tir. Soul, funk ve disco müzik çalar. Oyundaki en hareketli radyo istasyonlarından biri olan Fever 105, sunucusu Oliver’ın karizmatik sesi ve tavırlarıyla 1980’lerin dans pistlerini canlandırır.

  image.thumb.png.89179a8a97a2cafc49e53e6115b31678.png
   
 • V-Rock: Oyunun radyo istasyonlarından biri olan V-Rock, rock müzik yayınlar. Bu istasyonda pek çok ünlü rock grubunun şarkıları çalmaktadır. Mesela örneğin Iron Maiden, Judas Priest, Slayer, Megadeth ve çok daha fazla ünlü rock müzik gruplarının şarkıları V-Rock'ta çalmaktadır. Aynı zamanda V-Rock'ta şehrin önemli rock müzik gruplarından Love Fist'in şarkıları da bulunmaktadır ve Tommy Vercetti'nin Love Fist grubu ile yaşadığı aksiyonlar, V-Rock radyo şirketinin stüdyosunda da yaşanmaktadır. Bu radyo kanalının en ünlü sunucusu DJ Lazlow'dur. Aynı zamanda V-Rock, GTA San Andreas oyununda Las Venturas bölgesinde kurulan V-Rock Hotel ile karşımıza çıkar.

  image.png.0ee3e7bf6d8d63e7ecd91989cddf1a65.png
   
 • VCPR:  Vice City Public Radio, Vice City’nin politik ve sosyal sorunlarını tartışan bir talk show radyosudur. Bu programda pek çok absürt ve komik karakter vardır, örneğin Maurice Chavez, Pastor Richards, Alex Shrub ve daha fazlası bu radyonun programlarında bulunmaktadır. sunucusu Maurice’in oyundaki bazı karakterlerle yaptığı tartışmalı ve absürt programlara sahiptir. Maurice, oyunda başka bir karakter olan Ricardo Diaz’ın arkadaşıdır.

  image.thumb.png.671a72d5b6cfd46906fdc9fa1f32e3c7.png
   
 • Radio Espantoso: Pepe isimli radyocunun programlarını yayınladığı radyodur. "Little Havana'nın Sesleri” sloganıyla yayın yapan bu radyo, Latin caz ve salsa müzikleri çalar. Oyundaki en egzotik radyo istasyonu olan Radio Espantoso, sunucusu Pepe’nin neşeli ve coşkulu sunumuyla 1980’lerin Latin müziğini sunar. Pepe, oyunda başka bir karakter olan Umberto Robina’nın arkadaşıdır.

  image.thumb.png.f85b0b6132a650eba21254b4884dc12f.png
   
 • Emotion 98.3: Bu radyonun sunucusu Fernando Martinez'dir. “Duyguyu hisset!” sloganıyla yayın yapan bu kanal, Power ballad ve soft rock müzik çalar. Oyundaki en romantik radyo istasyonu olan Emotion 98.3, sunucusu Fernando’nun aşk dolu ve duygusal sunumuyla 1980’lerin yavaş parçalarını sunar. Fernando, GTA serisindeki diğer oyunlarda da radyo sunucusu olarak karşımıza çıkar.

  image.png.7abd3adfa2dce704febf1b321faece3f.png
   
 • Wave 103: Bu radyonun sunucusu Adam First'tür. “Geleceğin dalgaları” sloganıyla yayın yapan bu kanal, New wave ve synthpop müzik çalar. Oyundaki en modern radyo istasyonu olan Wave 103, sunucusu Adam’ın genç ve yenilikçi sunumuyla 1980’lerin yeni dalga müziğini sunar. Adam, oyunda başka bir karakter olan Steve Scott’un arkadaşıdır.

  image.thumb.png.f6c74e43f557b25f49d6af10f9ea8f36.png
   
 • MP3 Player/Tape Deck: Sunucu ve sloganı bulunmuyor. Oyuncunun bilgisayarına eklediği MP3 formatındaki müzikleri çalar. Kısacası oyuncunun kendi radyosudur. Oyuna nasıl kendi müziklerinizi ekleyebileceğiniz konusu aşağıda yazmakta.

  Oyunda bulunan radyo istasyonlarının şarkı listelerine GTA Wiki veya YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, eğer kendi müziklerinizi oyun içinde dinlemek isterseniz, şu yolu deneyiniz:Oyunun kurulu olduğu dosyalara giriş yapın. Bu tahmini olarak şöyledir: Yerel Disk C > Rockstar Games > Grand Theft Auto Vice City.
  Bu klasörün içinde mp3 adında bir klasör göreceksiniz. MP3 formatında olan müzik dosyanızı bu klasörün içine atın, ardından oyuna giriş yapın ve bir araca binerek MP3 PLAYER isimli radyoyu açın, müziğinizin keyfini çıkartın.

  GTA Vice City, müzikal açıdan zengin ve çeşitli bir oyun olarak, 1980’lerin ruhunu yansıtmayı başarmıştır. Oyunun radyo istasyonları, hem oyunun hikayesine hem de oyuncunun zevkine uygun müzikler sunarak, oyun deneyimini daha da keyifli hale getirmektedir. GTA Vice City'de hangi radyoyu daha çok seviyorsunuz? Yorumlarda bize belirtmeyi unutmayın!

  Editörün seçimi: Flash FM ve Radio Espantoso.

tarihinde Batrix tarafından düzenlendi

13 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...