Jump to content

GTA 3: Claude Speed'in Hayatı!


Dusty

3,716 okunma

GTATrilogy-GTAIIIde-NintendoSwitch-Scree

 

Claude

 

Claude, Grand Theft Auto serisinin bir karakteridir ve Grand Theft Auto III'ün (2001 yılında geçen) ana karakteri olarak ve Grand Theft Auto: San Andreas'ta (1992 yılında geçen) ufak bir karakter olarak görünür. Aynı zamanda Grand Theft Auto Online'da özel bir baba olarak yer alır. Tüm görünüşlerinde hiç konuşmaz ve bu nedenle herhangi bir ses aktörüne sahip değildir.
Claude, bilinmeyen bir geçmişi olan sessiz bir suçludur. Başlangıçta San Fierro'da bir garaj sahibi olan Claude, daha sonra yeni kız arkadaşı Catalina ile bir yarışta garajını Carl Johnson'a kaybeder ve onunla birlikte Liberty City'ye kaçar. Ancak, Catalina ona ihanet eder ve bir banka soygunu sırasında onu ölüme terk eder, bu da onun intikam arzusuna yol açar. Ardından şehrin yeraltı dünyasında çeşitli suçlular ve çeteler için çalışır, Catalina'yı bulup öldürmek için iz sürer, ancak yol boyunca birçoğu ona düşman olur ve Claude, oyundaki sonuna kadar Liberty City'nin en ünlü suçlularından biri haline gelir, çoğu çete tarafından ölü olarak görmek ister.

 

Tarihçe

Arka Plan

 

Claude'nin hayatı hakkında hiçbir şey bilinmiyor. Ancak Rockstar Games, 2001 yılında, Claude'ün kesinlikle batı kıyısından, Liberty City'ye yeni gelmiş, bilinen bir ailesi olmayan bir serseri olduğunu ve soyadının Speed olup olmadığının belirsiz olduğunu belirtmiştir.

 

Grand Theft Auto: San Andreas Olayları

 

Carl Johnson ile Yarışması 1992 yılına gelindiğinde, Claude, yasa dışı yarışlarda üst düzey bir yarışmacıydı ve San Fierro'daki Doherty'de terk edilmiş bir garajın sahibiydi. Catalina ile ilişki yaşamaya başladı, ancak Carl Johnson ile ayrılmış olan Catalina ile yarışta CJ'ye karşı kaybeder. Yarışın ardından garajını Johnson'a devreder ve Catalina ile birlikte San Andreas'tan ayrılır. İkili, Amerika'nın birçok eyaletinden geçerek banka soygunları dahil olmak üzere dokuz yıl süren bir suç dalgasına Liberty City'de son vermek üzere yola çıkar.

 

Grand Theft Auto III Olayları

 

Banka Soygunu ve Kaçış Oyunun başında, Claude ve Catalina Liberty City'de bir bankayı soyarlar. Ancak Catalina, erkek arkadaşına ihanet eder, onu vurur ve ölüme terk eder. Bu kararını "Ben hırslı bir kızım, sen ise sıradan bir insansın" diyerek haklı çıkarır. Claude, Liberty City Polis Departmanı tarafından tutuklanır. Tüm suçlamalardan suçlu bulunur ve on yıl hapis cezasına çarptırılır. Polis konvoyundan Portland View'deki hapishaneye götürülürken, Kolombiya Karteli konvoyu saldırarak Asyalı Centilmen'i serbest bırakınca Claude kaçar. Claude ve 8-Ball Red Light District'teki bir güvenli eve kaçarlar, ardından Luigi's Sex Club 7'ye geçerler. Sahibi Luigi Goterelli, Claude'a şehirdeki ilk işini verir: Hastaneden Misty'yi kulübe geri götürmek.

 

Leone Ailesi

 

Claude, görevini başarıyla tamamladıktan sonra hala Goterelli tarafından işe alınır ve bir uyuşturucu satıcısı ile iki fahişeyi öldürmesi için görevlendirilir. Daha sonra Misty'yi Joey Leone'nin Garajına götürür. Claude, Joey için çalışmaya başlar ve hem Mike Forelli'yi hem de Lee Chong'u öldürdükten sonra Toni Cipriani'yi şoförlük yapar ve ona Triadlere karşı çalışırken yardım eder ve üç Triad savaşlordunu öldürür. Claude, Leone Ailesi hiyerarşisini etkileyerek Don Salvatore Leone ile tanıştırılır. Salvatore, Claude için "sadece iyi şeyler gördüğünü" söyler ve ona akşam için "kızı" Maria'ya bakmasını, Curly Bob'u öldürmesini (Curly Bob Kolombiya Karteli'ne sızıntı yapıyordu ve şimdi Catalina tarafından yönetiliyordu) ve daha sonra uyuşturucu SPANK için bir fabrika olarak kullanılan bir yük gemisini yok etmesini emreder. Bu süre zarfında Claude, Diablos'un lideri El Burro'ya çeşitli görevlerde yardımcı olarak çalışır ve Marty Chonks'a çeşitli sorunlarından kurtulmasına yardımcı olur.

 

Yakuza

 

Kartel yük gemisini yok ettikten sonra, paronoid Salvatore, Claude'ü bomba yüklü bir araca sokarak onu öldürmeye çalışır. Ancak Salvatore'un karısı Maria, Claude'e mesaj gönderir ve onu Asuka Kasen ile küçük bir iskelede buluşturarak kocasından kaçarlar. Asuka, Claude'ün sadakatine inanmayarak ondan kendini kanıtlamasını ister ve bunun için Salvatore Leone'u öldürmesini ister. Daha sonra ona başka sorunlar yaratan birkaç kişiyi daha öldürmesini ister. Asuka daha sonra onu kardeşi Kenji ve Yakuza için çalışan yozlaşmış bir polis memuru Ray Machowski ile tanıştırır. Claude, Kenji'nin sorunlarına, borçları düzeltmeye ve bir adamı hapishaneden serbest bırakmasına yardım eder ve Machowski'nin şehri terk etmesine yardım ederek ona yardım eder.

 

Sonraki Görevler ve Değişim

 

Claude iş aramaya devam eder ve King Courtney ile iş bulur. Courtney ondan Diablos'u saldırmadan önce öldürmesini, ardından Catalina'nın emriyle onu öldürmeye çalışmasını ister ve Donald Love ile çalışmaya başlar. Love, ondan Kolombiya Karteli gangsteri kılığında Kenji Kasen'i öldürmesini ve savaş çıkarmak için Kartel Cruiser'a saklanmasını ister. Asuka, kardeşinin ölümündeki rolünün farkında olmadan, Kartel kontrolündeki bir inşaat alanına saldırı düzenler ve Miguel, Kartel'in diğer liderini, SPANK'ın sırlarını vermesi için işkenceye başlar. Bu bilgilerle Asuka, Claude'ü Kartel operasyonlarına zarar vermek için çeşitli görevlerle gönderir, bunların arasında SPANK'ın satışını durdurma ve bir sevkiyatını çalma görevleri bulunur. Claude kısa süreli olarak Southside Hoods'un Red Jacks alt grubunun lideri D-Ice ile çalışır ve rakip Purple Nines'a saldırarak onları mağlup eder. Claude daha sonra inşaat alanına döner ve hem Asuka hem de Miguel'in ölü olduğunu, aynı zamanda Catalina'dan Maria'yı almak için 500.000 dolar isteyen bir fidye notunun bırakıldığını görür.
 

Claude, Kartel malikanesine gider, bir pusuya düşer, helikopteri pilote eden Catalina'yı yok eder ve onu öldürür. Ardından Maria'yı kurtarırken Cochrane Barajı'ndan ayrılırlarken, Maria uzun ve sinir bozucu bir konuşmaya başlar ve kesinlikle Claude'ü rahatsız eder. Maria'nın sonu konuşurken ekranda siyah bir perde belirir, ardından bir silah sesi duyulur ve konuşması kesilir.

GTA III olaylarından sonra Claude'ün ne olduğu tamamen bilinmemektedir. Ancak Rockstar Games'in resmi yanıtı, 2011 yılında "Kesinlikle ölü değil. Onunla ilgili ne olduğu konusunda ise bilgimiz yok" şeklinde olmuştur.

 

ScreenshotsAndroid_29_GTAIII.webp

 

Kişilik

 

Claude, sakin ve ciddi bir adamdır ve neredeyse duygusuz gibi görünür; herhangi bir durumda hemen hemen duygusuz kalır. Genellikle hafif bir sırıtış ve bakışlarla tepki verir, herhangi bir emre isteksizlik veya şikayet göstermeden patronlarından talimatları kabul eder. Genellikle anladığını belirtmek için kafasını sallar ve hatalı bir şey yaptığında bile patronları tarafından azarlanıp bağırılsa bile tepki vermez. Hatta Kenji Kasen'in durumunda olduğu gibi, patronlarına secde etmek dâhil istenilen her şeyi yapmaktan çekinmez.

İlginç bir şekilde, Catalina, Claude'e olan ihanetinin nedenini onun hırslarının eksikliği olarak belirtir, ancak oyun boyunca Claude, intikamını almak için çalışır, öldürür ve Liberty City'nin suç dünyasında yükselir. Claude hiçbir zaman bunları sözlü olarak ifade etmediği için, gerçek anlamda kimseye bağlılığı veya saygısı olup olmadığı belirsizdir. Ona ödeme yapılıyor ve intikamına daha da yaklaştırıyorsa, herkes için çalışır ve herkesi öldürür; Kenji Kasen'i öldürmesi bunun bir örneğidir. Aynı zamanda, çeşitli çete savaşlarında savaşırken, Mafya, Diablos, Yakuza ve Yardies için çalışmak gibi, tereddüt etmeden çeşitli taraflarda savaşır ve Donald Love ile birlikte Yakuza ve Kolombiya Karteli arasında bir çete savaşı düzenleyecek kadar ileri gider.
 

Claude, eski patronlarından birini öldürdüğünde, genellikle onlardan kötü muamele gören veya ihanete uğrayanlar gibi, Kenji veya Salvatore Leone gibi, öldürmeye istekli olduğu ima edilir. İntikam alma yönü, Asuka Kasen tarafından işkenceye terk ettiği Miguel'i soğukkanlılıkla bırakmasıyla daha da belirgin hale gelir. Ayrıca Asuka ve Maria ile en azından dostça bir ilişkisi olduğu anlaşılır, çünkü Asuka, Claude'ün Catalina ile olan geçmişi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ona intikam hedefine ulaşmasında yardımcı olmaya isteklidir.

Oyunun büyük bir kısmında Claude sessizdir ve asla konuşmaz. Yaralandığında hafifçe inler veya boğulduğunda, vurulduğunda, ezildiğinde veya düştüğünde "Oh!" diyebilir. Ayrıca, karşıdan gelen araçlara yolun ortasında geçerken onlara küfür eder. Claude, kendisi hakkında konuşmadığı durumlarda bile, davranışları veya tavırlarıyla kendini ifade etmesine izin verir. Örneğin Kenji'nin ona yüzüne bağırdığı anlarda şaşkınlıkla geri çekilir ve hafifçe ürperir, Maria'nın ona Salvatore'ye birlikte uyuduklarını söylediğinde şaşkınlıkla tepki verir. Ayrıca, CJ'nin bir yarış ödülü üzerine Catalina ile bir tartışma yaşadığı anlarda, CJ'yi gözdağı verme niyetindeymiş gibi görünür.
 

Claude, kendisine ihanet eden Catalina'yı ölüme terk ettiği için misyonu olan intikamını almada kararlı kalır ve Maria'yı kurtardıktan sonra ona en azından biraz acıma gösterir ve onu yaşatır, ancak muhtemelen kendi elleriyle onu öldürmeyi düşünür. Ayrıca Claude'ün temel olarak kendi çıkarları için insanları kullanabileceği ve onları artık kullanacak bir neden görmeyene kadar öldürebileceği de açıktır; ki bu durum genellikle Claude'ün onları öldürmesiyle sonuçlanır.

Önemli bir not, Claude'ün basit ve hatta çocuksu bir mizah anlayışına sahip olabileceğidir. Kenji tarafından verilen tüm görevlerde, Claude büyük bir hevesle önceden eğilir, hatta son görevde Kenji'nin kendisine bağırdığını fark etmeden eğilir. Benzer şekilde, San Andreas'ta, CJ'yi varlığından rahatsız etmeyi eğlenceli bulduğu bir dereceye kadar gösterir.

 

ScreenshotsAndroid_29_GTAIIIj.webp

 

 

Görünüm

 

Claude, geç 20'li yaşlardan erken 30'lu yaşlara kadar olan, uzun boylu, beyaz tenli bir erkektir. Biraz kaslı bir yapısı vardır, kahverengi saçları ve hafif bir 5 çayı gölgesi bulunur. Tasarım belgesine göre, 1.75 metre boyunda, 29 yaşında, "kıçındaki bir ben" ile tanınan Amerikalı bir karakterdir. Genellikle altında siyah bir deri bomber ceket, bronz fermuarlı siyah bir tişört, yeşil kargo pantolon ve mavi spor ayakkabı giyer. "Give Me Liberty" görevindeyken, biraz bol bir turuncu hapis tulumu ve kıvrılmış kollu bir üst giyer.

 

GTA III'ün PC sürümünde, kahverengi bir deri ceket, mavi kot pantolon, beyaz spor ayakkabı ve kahverengi bir bıyık içeren alternatif bir kıyafeti bulunur. Bunun dışında, Claude, oyun boyunca aynı kıyafetleri giyen tek 3D dönemi kahramanıdır (Mike hariç).

San Andreas'taki görünümü, oldukça benzerdir, ancak daha genç ve ayrıntılı bir yüze sahiptir. Sakalsızdır ve saçları neredeyse III'deki gibi şekillendirilmiştir, ancak yanaklarında uzun yan bıyıklar yoktur.

 

Kıyafetleri, siyah deri biker ceketin üstünde siyah bir tişört, zeytin rengi kargo pantolon ve beyaz ve siyah spor ayakkabılardan oluşur. Grand Theft Auto Online'daki ebeveyn olarak görünümü, önceki sürümünden oldukça farklıdır. San Andreas'taki gibi sakalsızdır ve hafif solgun bir cilde sahiptir. Siyah bir deri ceket giyer ve altında siyah bir tişört bulunur. Ancak ceket, önceki versiyonlarından biraz farklıdır. Saçları, tipik sivri bir ön tarafa sahip yerine yanlardan yukarı doğru stilize edilmiş bir şekilde düzenlenmiştir. Yüzü, sürekli bir surat ifadesiyle yapılandırılmıştır ve ciddi, huysuz bir kaşa sahiptir. Ayrıca, bir oyuncu bu karakteri seçtiğinde, ona daha çok benzemek isteyenlerin, ruh olarak, özelleştirilebilir bir "hakiki-Claude" olarak GTA Online'da herhangi bir kıyafet veya saç stili seçebileceği özelliktedir.

 

tarihinde Dusty tarafından düzenlendi

14 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...