Jump to content

SA-MP'ta Modlar Nasıl Kurulur? Araç, Skin, Silah Modları


Batrix

2,026 okunma

Vice Online Blog sayfasının yeni içeriğine hoş geldiniz. Bu içeriğimizde GTA San Andreas'ın normal içeriğinden sıkılanlar ve oyun içerisinde biraz değişiklik isteyen herkes için çeşitli modların nasıl kurulabileceğini anlatacağız. Bu yazımızda araba, skin (kıyafet), ve silah modlarının nasıl kurulacağını göreceksiniz. Bu modların SAMP ile beraber çalıştığını da söylemeliyim. SAMP Roleplay sunucularında da bu modlardan yararlanabilirsiniz. Ancak bu modların diğer oyunculara karşı bir üstünlük kurduğu tespit edildiği takdirde sunucudan yasaklanacağınızı da belirtmemiz gerekiyor. O yüzden bu modları başka oyunculara üstünlük sağlamak için değil, oyun içi görüntünüzün daha iyi hale gelmesi amacı güderek kurmanızı tavsiye ediyoruz.

 

CLEO Nasıl Kurulur?
SAMP'ta mod kurmak için birtakım araçlar indirmeniz gerekiyor. CLEO isimli eklenti, SAMP'ta kuracağınız modların çalışmasını sağlayan en temel araçtır.
Bu linke tıklayın,  Download for GTA SA seçeneğini seçin ve CLEO'yu indirin.  İndirdiğiniz dosyanın içindekileri GTA San Andreas oyununuzun kurulu olduğu klasöre atın. GTA San Andreas'ın kurulu olduğu klasörü öğrenmek için Masaüstündeki GTA San Andreas ikonuna sağ tıklayıp Dosya Konumunu Aç seçeneğini işaretleyin. 


Modloader Nasıl Kurulur?
Modloader, SAMP'ta mod yüklememizi sağlayan, oyunun orjinal dosyalarına zarar vermeyen bir GTA: San Andreas eklentisidir. Bu eklenti sayesinde SAMP'ta araç, skin, silah modları kurabilirsiniz. 
Bu linke tıklayın, ekranın sağında bulunan Download Mod butonuna tıklayın ve Modloader'ı indirin. İndirdiğiniz dosyanın içerisinde bulunan modloader.asi ve modloader klasörünü GTA San Andreas oyununuzun kurulu olduğu klasöre atın. 


SAMP Addon Nasıl Kurulur?
SAMP'ta yükleyeceğiniz bazı araba, skin, silah modları birtakım problemler yaşatabiliyor. Crash dediğimiz bu çökme hatalarını en az seviyede almak için SAMP'ı daha optimize hale getirmek için SAMP Addon'u yükleyebilirsiniz. 

Bu linke tıklayın, Download Installer seçeneğini seçin ve kurulum sihirbazı ile SAMP Addon'u kurun. Bu modu kurmak zorunlu değildir, isterseniz kurabilirsiniz.

 

Araba Modu Nasıl Kurulur?
SAMP'ta araba modu kurmak için, yukarıda belirttiğim eklentileri indirip kurduktan sonra kendinize bir araba modu bakmaya başlayın. Burada örnek olarak Cheetah markalı araca Ferrari Testarossa modu kurmayı göstereceğim. Ferrari Testarossa modunu internetten araştırıp bulduktan sonra indirin. (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bu modu indirdikten sonra kurmuş olduğunuz modloader klasörünün içerisine giriş yapın ve Araba adında bir klasör açın. Bu klasörün ismi başka bir şey olabilir, ona siz karar verirsiniz. Klasörü açtıktan sonra indirdiğiniz araba modunun klasörünü açın ve içinde bulunan dff ve txd dosyalarını Araba klasörünün içine atın. İşlemi gerçekleştirdikten sonra oyuna giriş yapın ve test edin. Her türlü araba modunu indirip oluşturduğunuz Araba klasörünün içine dff ve txd dosyalarını yerleştirebilirsiniz.. 

 

Skin Modu Nasıl Kurulur?

SAMP'ta skin ismi verilen kıyafet modlarını kurmak için, yukarıda belirtilen eklentileri indirip kurduktan sonra kendinize bir skin modu bakmaya başlayın. VK gibi sitelerden veya Google'a yazarak SAMP uyumlu skinler bulabilirsiniz. Skin modu bulduktan sonra kurmuş olduğunuz modloader klasörünün içerisine giriş yapın ve Skin adında bir klasör açın. Bu klasörün ismi başka bir şey olabilir. Yüklediğiniz skinin içerisinde bulunan dosya genellikle "wfyst, maccer, somyst" benzeri isimlerle olacaktır. Bunlar, GTA San Andreas'ın ped adı verdiği şeylerdir ve bunlar oyun içerisine yüklenen karakterleri kapsar. Yükleyeceğimiz mod, bu karakterlerin üzerine olacak. Yükleyeceğimiz skinin belirli ID'leri vardır ve bu ID'leri bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

 

Eğer yükleyeceğiniz skin erkek ise "maccer" dosya ismini, kadın ise "wfyst" dosya ismini kullanmanızı öneriyoruz. İndirdiğiniz dosya ismini burada söylediğim isimlerle değiştiriniz. İndirdiğiniz skin dosyasının içindeki txd ve dff dosyalarını modloadera açtığınız Skin klasörünün içerisine yerleştirin. Ardından bir SAMP Freeroam sunucusuna giriş yapıp o skini deneyebilirsiniz. SAMP Roleplay sunucularında da bu skini Binco gibi yerlerden satın alıp kullanabilirsiniz. Ancak bu yüklediğiniz skinin sadece sizde görüneceğini ve başka oyuncularda görünmeyeceğini unutmayın.

 

Silah Modu Nasıl Kurulur?

SAMP'ta silah modu kurmak için, yukarıda belirtilen eklentileri indirip kurduktan sonra kendinize bir silah modu bakmaya başlayın. Burada örnek olarak Desert Eagle silahına altıpatlar modu kurmayı göstereceğim. Altıpatlar modunu internetten araştırıp bulduktan sonra indirin. (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.) Bu modu indirdikten sonra kurmuş olduğunuz modloader klasörünün içerisine giriş yapın ve Silah adında bir klasör açın. Bu klasörün ismi başka bir şey olabilir, ona siz karar verirsiniz. Klasörü açtıktan sonra indirdiğiniz araba modunun klasörünü açın ve içinde bulunan dff ve txd dosyalarını Silah klasörünün içine atın. İşlemi gerçekleştirdikten sonra oyuna giriş yapın ve test edin. Her türlü silahın modunu indirip oluşturduğunuz Silah klasörünün içine dff ve txd dosyalarını yerleştirebilirsiniz.

  • Teşekkürler! 2

12 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hemen Kayıt Ol!

    Vice Online evrenine katıl, aramızda yerini al ve karakterini oluştur.

×
×
  • Yeni Oluştur...