Jump to content

Batrix

3,964 okunma

Grand Theft Auto IV (GTA 4), Rockstar Games’in 2008 yılında piyasaya sürdüğü ve oyun dünyasında çok büyük bir etki yaratan bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, New York şehrini temel alan Liberty City adlı kurgusal bir şehirde geçer ve oyuncu, Niko Bellic adlı yasadışı yollarla göç etmiş Bosna Savaşı gazisi olan bir Sırp uyruklu bir adamın hikayesini takip eder. Niko, Amerikan rüyasını yaşamak ve on beş yıl önce kendi askeri birliğine ihanet eden kişiden intikam almak için kuzeni Roman’ın yanına gelir. Ancak Niko, kendini hem kuzeninin hem de bütün bir şehrin belalı işlerinin içinde bulur.

 

Oyun hem fizikleriyle, hem yarattığı yepyeni özellikleriyle, hem de hikayesiyle yarattığı başarı sayesinde GTA serisi devam etmiş ve bugün en popüler oyun serilerinden biri haline gelmiştir. GTA 4 ayrıca pek çok gizli mesaj, özel gönderme ve Easter Egg içerir. Vice Online web blogunun bu yazısında bu göndermeleri ve Easter Egg'leri inceleyeceğiz.

 

Gizli Mesajlar: Mutluluk Heykeli!
GTA 4’te bulunan en ünlü gizli mesaj Statue of Happiness’tır. Bu heykel, gerçek hayattaki Özgürlük Heykeli’nin bir parodisidir. Heykelin yüzü Amerika Birleşik Devletlerinin eski First Lady’si ve Başkan adayı Hillary Clinton’a benzemektedir. Heykelin elinde ise bir fincan kahve tutmaktadır. Bu fincan, GTA San Andreas’ta sansürlenmiş olan Hot Coffee moduna gönderme yapmaktadır.

 

Bu heykelin içine girmeniz de mümkün kılınmış. Heykelin ayak bileklerinin arasında bir kapı vardır. Bu kapıdan girip merdivenleri çıkarsanız heykelin kalbine ulaşırsınız. Kalbin üzerinde “Happiness is…” (Mutluluk şudur…) yazmaktadır. Kalp ayrıca atmakta ve kan damlamaktadır. Ürkütücü, değil mi?

 

image.thumb.png.88b0c4d98d3096b08d60ab87102a4c57.png

 

Özel Göndermeler: Bilgisayar, İnternet, Medya...
GTA 4’te diğer oyunlara ve gerçek hayattaki medya yapılanmasına pek çok özel göndermeler ve parodiler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle:

Oyunda internet kafelerde bilgisayar kullanabilirsiniz. Bilgisayarların ekranında Windows’un bir parodisi olan “Fruit OS” işletim sistemi çalışmaktadır. Ayrıca bilgisayarlarda GTA’nın eski oyunlarının ekran görüntüleri de vardır.

 

Oyunda internet sitelerine girebilirsiniz. Bu sitelerin çoğu gerçek hayattaki sitelerin parodileridir. Örneğin www.whattheydonotwantyoutoknow.com, komplo teorileri ve gizli yerler hakkında bilgi veren bir sitedir. Kafayı yemek için ideal...

 

www.littlelacysurprisepageant.com ise çocuk güzellik yarışmaları hakkında bir sitedir. Ancak bu siteye girdiğinizde polis tarafından aranmaya başlarsınız. Girmeyin!

 

Geçmişte olduğu gibi bu oyunda da radyo istasyonları mevcut. Bu istasyonlarda çalan şarkılar, konuşan sunucular ve reklamlar gerçek hayattaki kültür ve politikaya gönderme yapar. Örneğin WKTT adlı istasyonda sağcı ve milliyetçi görüşleri olan sunucular vardır. Integrity 2.0 adlı istasyonda ise Lazlow Jones adlı ünlü bir radyo sunucusu vardır. Lazlow, GTA Vice City'de de programcı olarak karşımıza çıkmıştı...

 

Oyunda televizyon izleyebilirsiniz. Televizyonda yayınlanan programlar, diziler ve filmler gerçek hayattaki medyaya gönderme yapar. Örneğin Republican Space Rangers adlı bir çizgi film vardır. Bu çizgi film, Amerikan dış politikasını ve Irak Savaşı’nı eleştiren bir parodidir. The Men’s Room adlı bir program vardır. Bu program, erkeklerin ilgi alanlarına yönelik bir programdır.

 

image.png.f2c1437168c8f026dd946077e8ea96d0.png

 

Manhunt Hippos
Rockstar Games’in pek çok sevilen oyunu ve markası bulunmakta. Bunlardan biri de Manhunt serisidir. Bu seri, hayatta kalma korku türünde bir oyundur ve hayranlarının devam oyunu istemesine rağmen yıllardır yapılmamakta ısrar ediliyor... Neyse ki GTA 4'ün yapımcıları bunu unutmamış ve Broker eğlence parkındaki mor ve mavi renkli hippo çöp kutuları Manhunt’a bir gönderme yapmaktadır. 

 

image.thumb.png.fa47789487a59c27ec3542156a904c88.png

 

Bir Video...
Easter Egg'ler GTA oyunlarında oldukça farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Rockstar Games de bu imkanı çok çılgınca kullanmayı başaran bir şirket. İnternet, aniden ortaya çıkıp dünyayı kasıp kavuran viral videolarla tanınır ve GTA 4’teki radyolarda oldukça iğrenç faaliyetler gösteren ünlü bir videoya gönderme yapılır. Bu video yıllar önce internetin ünlüsü olmuştu. İnternete göre, herkesin kendine iyilik yapması ve bu videoyu her ne pahasına olursa olsun izlememesi gerekiyor. İZLEMEYİN!

 

image.png.14339c4da39b6d0bbaaeb2a7170a4139.png

 

Chuck Norris
Yıllar boyunca Chuck Norris şakalarının odak noktasıydı ve dünyanın dört bir yanındaki ortaokul çocukları duydukları veya düşündükleri en saçma şakaları birbirlerine anlatmaktan zevk alıyordu. Chuck Norris’in internet üzerindeki varlığı yıllar içinde bir kalıntı haline geldi. GTA 4’teki Cluckin’ Bell restoranlarında Chuck Norris’i hatırlayabilirsiniz, çünkü burada “Cluck Norris” adlı bir aksiyon figürü bulabilirsiniz. Ah, zavallı Chuck Norris...

 

image.thumb.png.247f2c1038f4db33d34fd376c8f84e87.png

 

Super Mario Bros.
Chinatown’daki Videogeddon adlı arcade’e giden oyuncular çeşitli Easter Egg’lerle karşılaşabilir. Bunlardan bazıları oldukça açıkken, bazılarını anlamak biraz çalışma gerektirebilir. Arcade’in dışındaki bir duvarda, arcade içinde oynayabileceğiniz oyunlarda yer alan karakterlerin sprite’ları vardır. Bu sprite’lardan biri Nintendo’nun popüler 2D platform oyunu Super Mario Bros.'tan Mario’nun bir taklididir. Burada Mario'nun rengi değiştirilmiş bir şekilde görünüyor, ki bu da erken dövüş oyunlarında ek karakter sağlamak için yaygın bir uygulamaydı. Özellikle Mortal Kombat bunu çok iyi yapardı... Bu da, başka bir blogun konusu.

 

image.png.3fcb62a5900617db5b972f343303d074.png

 

Çok Gizli Nadir Araç!
Bu Easter Egg, oyunda bulabileceğiniz en nadir ve en hızlı araçlardan biridir. Bu araç Sultan RS adında modifiye edilmiş bir spor arabadır. Bu aracı bulmak için oyuncunun Alderney’deki terk edilmiş bir evin arkasına gitmesi gerekir.

Bu araç, GTA 4’teki diğer araçlara göre çok daha hızlı ve güçlüdür. Ayrıca aracın plakasında “Endo” yazmaktadır.

 

 

image.thumb.png.abcbc440f01eab3da2d67c15446de937.png

 

GTA 4, oyun tarihinin şüphesiz en önemli oyunlarından biridir. Oyunun sunduğu yenilikler, fizikler, sesler, karakterler ve hikaye özellikle 2000'lilerin genç neslini fazlasıyla etkilemiştir ve bir neslin Playstation 3 ile tanışmasına sebep olmuştur.... Oyun ayrıca pek çok gizli mesaj, özel gönderme ve Easter Egg içerir. Bu yazıda bunlardan bazılarını inceledik. 

 

Vice ile kalın...

19 Yorum


Önerilen Yorumlar

Misafir
Bir yorum ekle...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hemen Kayıt Ol!

    Vice Online evrenine katıl, aramızda yerini al ve karakterini oluştur.

×
×
  • Yeni Oluştur...