Jump to content

Japon karakter oluşturmadan önce bilinmesi gerekenler, kültür.


LeonidaS

Önerilen İletiler

Kyoto - Japan Art Print by Viva La Revolucion | Society6 | Japanese art,  Japanese drawings, Japan artJaponya, Asya kıtasında yer alan ve içerisinde farklı dinlere ev sahipliği yapan çok dinli bir medeniyet. Japon kültürüne ait bir karakter oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi Din faktörüdür, Japonlar kültürleri gereği dinlerine bağlı olarak bilinseler de modern Japon toplumu seküler bir yapıya doğru döndüğü için eskiye göre dinlerine olan bağlılığı azalmıştır.
Safkan olan bir Japon karakteriniz için seçebileceğiniz temel dinleri açıklayarak anlatayım:
En bilinen ve en eski dinleri olan Shintoizm: Shintoizm, Japonya'nın yerli dini olarak kabul edilir ve Japon kültürüne ve tarihine derinlemesine işlemiştir. Shintoizm, doğal güçlere, ruhların varlığına ve tapınaklarda yapılan kutsal alanlarda ibadete dayanır. İmparatorluk ailesi de Shintoizm'in bir parçası olarak kabul edilir. Shintoizm içinde geçen "Kami" ya da "Kamiler" dediğimiz tanrılar mevcut. Kami kavramı Japon Shintoizmi'nde oldukça geniş bir yelpazede bulunan kutsal varlıkları ifade eder. Her bir kami, farklı özelliklere ve niteliklere sahiptir. Birkaç tanesini aşağıya bırakıyorum bunlar gibi birçok Kâmi mevcut.
Inari: Tarım ve pirinç tanrısıdır. İyi bir hasat ve bereket için Inari'ye dua edilir ve tapınakları Japonya genelinde yaygın olarak bulunur.
Hachiman: Savaş tanrısı ve koruyucu ruh olarak kabul edilir. Japonya'daki savaşçı sınıf samuraylar, genellikle Hachiman'a dua eder ve onun koruyuculuğunu talep ederler.
Fushimi Inari Taisha: Bu, Japonya'nın en ünlü tapınaklarından biridir ve Inari'ye adanmıştır. Binlerce kırmızı torii kapısı ile ünlüdür ve turistler tarafından da ziyaret edilen önemli bir kutsal alandır.
Amaterasu: Japon mitolojisine göre güneş tanrıçasıdır ve Japonya'nın soyunun atası olarak kabul edilir. Amaterasu, güneşi sembolize eder ve Japon imparatoru, Amaterasu'nun soyundan geldiğine inanılır.

Shintoizm dinini benimsemiş bir karakter yaratıyorsanız eğer bu Kamilere neredeyse her gün ihtiyaç duyacaksınız çünkü günlük sözleriniz ve dualarınız içerisinde sık sık bu adı geçen Kâmiler den bahsedeceksiniz.


Bir diğer yaygın din olan Budizm: Budizm, Japonya'ya Çin ve Kore üzerinden yayılmış, zamanın etkisi ile birlikte Japon toplumu üzerinde büyük bir inanç grubu oluşturarak en yayın dinlerden birisi haline gelmiştir. İslam'da olduğu gibi Budizm'in de farklı farklı mezhepleri bulunur ve Budizm'in rahipleri Japonya içerisinde oldukça saygı duyulan kişiler haline gelmiştir. Bu denli büyük bir dinin ibadet yerleri olan tapınaklar ise kutsal mekan olarak kabul edilmektedir. Birkaç Budist mezhebini aşağıya bırakıyorum araştırarak daha detaylı hallerine ulaşabilirsiniz.

Thereavada: 
Tipitaka olarak bilinen Tripitaka dini metnini baz alır, insanın kendi kurutluşunu gerçekleştirebileceğini ele alıyorken Budha'nın öğretilerine de fazlasıyla sadık bir mezhep olarak bilinir.

Vajrayana: Bu mezhep, daha hızlı bir şekilde kurtuluşa ulaşmayı hedefleyen gizli öğretileri ve ritüelleri içerir. Vajrayana'da mantralar, mandalalar ve diğer gizli uygulamalar önemlidir. Bu mezhebin önemli dini metinleri Tantralar olarak adlandırılır.

Zen: Zen Budizm, Çin'den gelen bir mezheptir ve daha sonra Japonya'da yayılmıştır. Bu mezhep, doğrudan deneyime dayanan zazen (meditasyon) ve koan (zihin bulandıran sorular) pratiklerini vurgular. Zen Budizm, basitlik ve doğrudanlık felsefesiyle tanınır ve özellikle meditasyona odaklanarak aydınlanmaya ulaşmayı hedefler.

Genel olarak yaygın olun bu iki dinin yanında; Hristiyanlık, İslam, Hinduizm, Sikhizm gibi farklı farklı dinlere de inanılır fakat bunlar mevcut nüfusa oranla daha az kaldıkları için çok fazla göz önünde bulundurulmazlar.
Bunun yanında Hristiyanlık ve Protestanlık dini mensupları azınlık olarak ülkede bulunuyor olsalar bile bu din Japonya içinde baskılarak yasaklanmıştır bu yüzden Japon karakterler "MELEZ"  olmadıkları ya da asimile olmadıkları sürece Hristiyanlık dinini seçmeleri bir tık absürt kaçabilir. 

Premium Vector | Japanese origami paper with japan flag backgroundKarakterimizin dinin benimsedik, peki sırada ne var? 

Sırada görünüşünü ve dinini hazırladığımız karakterin Hobileri - Fobileri geliyor. Yarattığınız karakterin birşeylerden korkuyor ya da birşeylerden zevk alıyor olması yapacağınız rolün zenginliğini de ortaya koyacaktır haliyle bu durum yapacağınız rolden zevk almaya başlayacağınız kısım oluyor diyebilirim.
Japonya'da sosyal aktiviteler arasında sandığınızın aksine sadece "Anime izleyen, araç süren, modifiye yapan" genç kesimden değil de daha çok; çiçek bakımından hoşlanan, Origami yapmayı seven, Manga ve anime ile zaman geçiren, karaoke yaparak çevresi ile sosyal vakit geçiren, Fotoğrafcılık ile ilgilenen ve bu konuda kendini geliştirmeye çalışan, en ama en önemlisi de Doğa yürüyüşü ve sporları ile ilgilenen bir karakter oluşturabilirsiniz, Japonlar kültürleri gereği doğanın içinde büyürler ve dinlerinde de yer aldığı gibi doğa'ya karşı yapılan iyiliğin geriye iyi olarak yansıyacağına inanırlar ve bu yüzden doğayı koruyup kollarlar. Fobilerk kısmına gelirsek tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum diyebilirim, karakterinize verebileceğiniz basit fobilerden birisi "böcek fobisi" olabilir, herhangi bir rol ortamı üzerinde vereceğiniz emoteler ile çevrenizde bir böcek varmış gibi davranıp buna göre rol yapmanız hem o an rol çeşitliğini arttıracaktır hem de karakterinizin sosyal bakımdan ne gibi bir görüntü oluşturduğunu oradaki insanlara gösterecektir haliyle bu durum hem size hem de çevredekilere farklı bir zevk verecektir.

 

 

Interior of a Japanese House | Honolulu Museum of ArtGelelim Japonların genel ev kültürüne:
En başında bilinmesi gereken kültürlerden bir tanesi eve girerken ayakkabıların çıkartılmasıdır, Japonlar temizlik ve hijyen konusunda oldukça titiz insanlar olarak tanınırlar ve toplumları içerisinde de evlerine verdikleri değer buradan görülebilir. Eve gelince ayakkabılar çıkartılıp genelde bir terlik ya da çorap ile ev içerisinde haraket ederler bunun tek sebebi de ayakkabıları ile dışarıdan içeriye pislik, bakteri sokmamaktır. Ev içerisinde giyilen çoraplara "Tabi çorap" ve altına giyilen terliğe de "Geta" diyebilirsiniz. Tabi çorap dediğimiz çorap türü genelde Geta ve Zori tarzı terliklerin rahat giyiebilmesi için özel üretilmiş ve başparmağının arası boş bırakılan çorap türüdür. 

 

Karakter hobileriniz arasında sizlere bahçe ve çiçek bakımından bahsetmiştim, ev içerisindeki tasarımlarında genel olarak doğal eşyalar tercih eden Japonlar doğa ile uyumlarını göstermek ve ev içerisinde ferah, doğallığa yakın bir görüntü yakalamaya çalışırlar. Bonsai ve Ikebana dedikleri ve çoğunuzun duymasa bile aşına olduğu bir hobileri de mevcuttur ki Bonsai bildiğiniz ağaçların dallarının ve yapraklarının belirli bir şekil verecek şekilde kesilip şekil verilmesi durumuna söylenen isimdir, bunu söylediğimde eminim ki hepinizin aklında mantar kafalı bir ağarç ve altında sağa sola uzanan birkaç dallı ağaç gelmiştir. Ikebana dedikleri şey ise bunu çiçekli versiyonudur, çiçekleri belirli şekillere sokarak görüntü olarak hoş bir hava yakalamaya çalışırlar.

Bunların yanında çoğu Japonun yaptığı çay günleri mevcuttur, Japonya'dan Amerikaya gelen ilk göçmenler özellikle kültürlerini benimsetebilmek ve çevrelerinde bulunan komşulara iyi niyetlerini gösterebilmek için onlar ile birlikte çay günleri düzenledikleri de söylenir. Sakura çayı yani yeşil çay Japonya'da rahatlatıcı bir içecek olarak bilinir ve tadı da çay sevenler için mükemmeldir denebilir, Bu sakura çayı, çay günlerinde özel ve özenli bir sunum ile servis edilmelidir ki bu tarz şeyler için Japonların kendine has ve özgü fincan takımları bulunur, servis sırasında sakura yaprakları ile bir sunum yapmak rollerde farklı bir ortam yaratabilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Karakterimizin Din'i hazır, hobi ve fobi eklemeleri tamam, nasıl bir evde kaldığını ve ev düzeninin nasıl olması gerektiğini de aradan çıkardık sırada ne kaldı? 

 

Sırada karakterler hakkında yanlış bilinen şeyler var bunlardan en basiti de dövme kültürü. Japon kültüründe dövme sadece yeraltı suç grupları ve tehlikeli insanların kendilerini tanımlaması için kullanılan açıkca bir iletişim aracıdır diyebiliriz.
Japonya da dövme yaptıran kişiler geleneksel toplum tarafından genelde ya dışlanırlar ya da suçlanırlar bu yüzden geleneksel toplum'da dövmenin yeri pek de yoktur diyebilirim. Bu anlattığım dövme olayı ise Japon mafyası olan "Yakuza" üyeleri için elbette ki geçerli değildir. Melez bir karakterinizin ya da asimile olmaya dönmüş bir karakterinizin de dövme yaptırmış olabilmesi için geçerli bir hikaye ya da arka plan ile dolu olması yapacağınız rolü kaliteli hale getirebilir. 

 

Gördüğüm bir diğer durum ise Geishalık ile alakalı, sunucu içerisinde Japon rolü yapan fahişe kadınlar için genelde Geisha kelimesi kullanılıyor fakat şöyle bir gerçek var, Geisha Japonya'da geleneksel dans, müzik, kutlama ve edebiyat gibi durumlarda da giydikleri geleneksel kiyafetlerinden dolayı Geisha olarak adlandırılıyorlar ve bu kesimin fahişelik ile pek de alakası yok diyebilirim bu konuda size karşı Geisha denmesi durumunda kültürünüzü iyi bildiğinizi düşünerek gülüp geçebilirsiniz.

 

Gelelim bir diğer meseleye, küfür. Japonlar da küfür ederler fakat bu toplum içerisinde hiç hoş karşılanan bir durum değildir. Türkler ya da diğer avrupalı insanlar gibi sürekli olarak ya da en ufak bir durumda birbirlerine küfür etmek yerine "Hakaret" ederler ve bu hakaret sırasında sinirlerini daha da göstermek için kelime sonundaki harfi uzatırlar, filmlerde ya da geçtiğimiz günlerde müge anlı'da gördüğünüz gibi bazı kelimelerin uzatılmasının sebebi alfabelerinden kaynaklı değil sinirlerini ortaya koymalarından kaynaklı bir durumdur. Siz siz olun açtığınız bir Japon karakter ile küfürü sürekli olarak ağzınıda bulundurmayın.

 

Waribashi kullanımı: Waribashi bildiğiniz üzere Japonların yemek yemek için kullandığı çubuklara verilen isim, Japonlar da aslında batılılar gibi çatal ve kaşık kullanırlar fakat geleneksel yemeklerini genellikle Waribashiler ile yemekten hoşlanırlar ayrıca yemek sırasında bir Japonun ağzını şapırdatması da kendisine verilen yemeği çok beğendiğine işaret olarak gösterilir. Yemek konusuna girmişken birkaç ufak detaydan da bahsedelim mesela servis gibi, Yemek servisleri Japonların ataerkil bir yapıdan gelmesinden kaynaklı kadınlar üzerinden gerçekleşir, bir sofrada yemeği daima kadınlar servis ederler ve masa'da bulunan yaşca küçük olan kişi gelenekleri gereği içecek servisini yapmak zorunda kalıyor. 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Japanese food illustration on Behance | Japanese food illustration, Food  illustrations, Japanese food artJaponlarda mutfak kültürü ve geçmişi:

Japonların bir de alışılmışın dışındaki yemek kültürleri var. Japonlar, Çinlilerin aksine sadece deniz ürünleri konusunda seçici davranmazlar, Japon mutfağının diğerlerine göre en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl tatlarını koruması için gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Genel olarak Japon mutfağı, diğer Doğu asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Tarihsel olarak Çin mutfağından etkilenen Japon mutfağı, modern çağda Batı mutfaklarından da etkilenmeye açılmıştır. Ramen ve gyoza gibi yabancı yiyeceklerden, özellikle Çin yemeklerinden ilham alan yemekler ve ayrıca spagetti, köri ve hamburger gibi yiyecekler, Japon lezzetlerine ve malzemelerine uyarlanmıştır. Amerikan ve Meksika mutfak geleneklerinden etkilenen Okinawa mutfağının temel taco pirinci de dahil olmak üzere bazı bölgesel yemekler Japonya'da tanıdık hale geldi. Geleneksel olarak, Japonlar Budizm'e bağlı kalmanın bir sonucu olarak etten kaçındı, ancak 1880'lerde Japonya'nın modernleşmesi ile birlikte tonkatsu ve yakiniku gibi et bazlı yemekler yaygınlaştı. O zamandan beri Japon mutfağı, özellikle suşi ve ramen gibi yiyecekler ile dünya çapında popüler hale geldi.


Mutfak kültürü için Referans: Wikipedia

tarihinde LeonidaS tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 4 hafta sonra...
  • 9Ay Sonra...
  • 3 hafta sonra...

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...