Jump to content

İngiliz Kültürü


Viserion

Önerilen İletiler


Beverly-Hills.jpg

 

 

Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında yer alan İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın da aralarında olduğu 4 ülkeden biridir. İngiltere günümüzde Keltlere kadar uzanan muhteşem tarihi, görkemli kraliyet sarayları, Londra, Manchester, Liverpool gibi popüler şehirleri, kültür çeşitliliği ve prestijli üniversiteleri ile Amerika’dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkesidir. Küresel çapta en gelişmiş ilk 10 ekonomi arasında yer alan İngiltere; dünyanın ilk sanayileşmiş ülkesi olarak kimya, ilaç, silah, havacılık ve uzay alanlarında önemli bir güce sahiptir. Ülkeye gelenleri göz alıcı doğasıyla karşılayan İngiltere, sinemadan müziğe, edebiyattan bilime ve spora kadar çok sayıda alanda geçmişten günümüze farklı kültürleri ve ülkeleri kendine hayran bırakmıştır. Gelin İngiltere’de eğitim almayı düşünen öğrenciler için kültür özellikleri hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

İngiltere’de Eğitim
 

İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrenciler için ülke; University of Cambridge, University of Oxford, University College London ve Imperial College London gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapar. Her yıl çok sayıda müzisyen, tasarımcı, mühendis, sanatçı, bilim adamı ve akademisyeni ağırlayan İngiltere, aralarında Çin, Hindistan, Pakistan ve Polonya gibi ülkelerden gelen farklı miletten insanların oluşturduğu kültür çeşitliliği ile size yabancılık çekmeyeceğiniz bir ortam sunar. İngiltere; mühendislik, sanat ve tasarım, hukuk ve finans gibi alanlarda lisans ve lisansüstü dereceler sunarken, ülkenin popüler eğitim seçeneklerinden biri de İngilizce dil kurslarıdır. Her yıl iş imkanlarını artırmak isteyen çok sayıda öğrenci, yabancı dilini geliştirmek, pratiklik ve akıcılık kazanmak için İngiltere’de bu kurslara katılmayı tercih eder. İngiltere aynı zamanda bilimsel araştırmalar konusunda da dünyanın önemli bir araştırma merkezi olarak çok sayıda buluşa ve yeniliğe imza atmıştır. Ülke bu açıdan akademik kariyer yapmak isteyen öğrenci ve araştırmacıların uğrak yeridir.

İngiltere’de Yaşam
 

İngiltere’de bir üniversiteye başvurmak konusunda kararsız kaldıysanız; tipik misafirperverliği, çok kültürlü kampüs yaşamı, bohem şehirleri, canlı ve heyecan verici gece hayatı, restoranları, barları, göz alıcı mimarisi ve birbirinden güzel özellikleri karar vermenize yardımcı olabilir. Birleşik Krallık nüfusunun %80’ini kapsayan İngiltere nüfusunun çoğu başkent Londra’da yoğunlaşmıştır. Genel olarak hem ülkenin hem de dünyanın en önemli iş ve finans merkezleri arasında yer alan şehir, üniversiteleri ve kariyer fırsatları ile de hatırı sayılır bir öğrenci nüfusuna sahiptir. Her ne kadar Londra, İngiltere’nin simgesi olarak görünse de ülke, Londra’yı aratmayacak ve her biri kendine özgü özellikleri ile ünlenmiş şehirlere sahiptir. Michelin yıldızlı restoranları ile ülkenin en iyi yiyecek ve içecek şehri Yorkshire, bal rengi kasabaları, taş evleri ve büyüleyici doğal yaşamı ile Cotswolds, muhteşem plajlara sahip Devon, Roma döneminden kalma binaları ve tarihi geçmişi ile şirin Bath, kuzey liman kenti Liverpool, 18. yüzyılda dünyanın sanayileşmiş ilk şehri ve bugün futbol klübü ile sayısız başarıya imza atmış Manchester yabancı öğrencilerinde sıklıkla tercih ettiği şehirler arasındadır. 

 

İngiltere denince çoğumuzun ilk aklına gelen yıl boyu süren yağışlar olsa da, olumsuz hava koşullarına aldırmayan öğrenciler için ülkede yapabilecekleri sayısız aktivite vardır. Festivalleri ile ünlü ülke, yıl boyu çeşitli etkinliklere sahne olur. Bunlar arasında;

 

Nisan ayının son haftasından Mayıs ortalarına kadar devam eden sanat, kültür ve müziğe kadar çok yönlü bir festival olan Leeds International Festival. 
Mayıs’ta gerçekleşen Keswick Jazz Festivali.
Temmuz ayında Wimbledon Tenis Turnuvası.
Ağustos ayında sayısız renkli kostümlere sahne olan Notting Hill Carnival.
Eylül ayının ilk haftası düzenlenen ve dünya moda sektörünün kalbinin attığı London Fashion Week.

 

lifi-2021-march-22-photo-credit-tom-martin-800x450.jpg

 

 

Yemek Kültürü
 

Ortaçağ’dan 20. yüzyıla kadar İngiliz mutfağı, Avrupalı komşuları arasında oldukça saygın bir yere sahip olmuş ve kraliyet mutfağı soslar, peynir ve ekmek çeşitleri, etler ve balıklarla zenginleşmiştir. Geleneksel İngiltere yemek kültürü denilince akşam çay saatleri ve meşhur kahvaltıları ilk aklımıza gelenler arasındadır. Pastırma, yumurta, kızarmış veya ızgara domates, kızarmış mantar, sosis, fasulye ve haşlanmış patatesli siyah pudingden oluşan zengin İngiliz kahvaltısını kızarmış hindi, patates püresi ve brüksel lahanası ile çeşitlendirilmiş İngiliz Noel yemeği izler. 

 

Günümüz İngiliz mutfağı, 1950’lerden itibaren ülkeye gelen Asya ve Hint kökenli göçmenlerle daha da çeşitlenmiştir. İngiltere’de eğitim almayı düşünürseniz, ülkenin en bilinen ve tadına bakabileceğiniz lezzetleri şu şekildedir;

 

Meşhur kızarmış patates ve balıktan oluşan fish&chips. 
Geleneksel İngiliz tatlısı olan ve bol tereyağlı çikolatalı ıslak kek olarak bilinen sticky toffee puding.
Tart hamuru içinde pişirilen soslanmış kuşbaşı dana etinden oluşan steak pie. 
Ağır ateşte fırında pişirilmiş dana, domuz ya da hindi etinin ince dilimler halinde grevy adı verilen sosla yanında bebek patates ve buharda pişmiş sebzelerle servis edildiği meşhur geleneksel pazar yemeği adı verilen sunday roast.
 

 

 

55717a1a2cb58.jpg

 

 

Edebiyat ve Tiyatro
 

İngiltere denilince çoğumuzun ilk aklına gelen dünyaca ünlü sayısız yazara ve edebi esere sahip İngiliz edebiyatı gelir. İngilizce olarak ilk eserlerin üretilmesine ve zenginleşmesine katkı sağlayan edebiyat ve tiyatro tarihinde özellikle Elizabeth dönemine damga vurmuş William Shakespeare’in payı büyüktür. Bugün bile tiyatronun yanı sıra dünya çapında sinema filmleri yapılmış ‘’Hamlet, Othello, Kral Lear, Bir Yaz Gecesi Rüyası’’ gibi eserleri bilmeyen yoktur. İngiltere’de eğitim almayı düşünüyorsanız; ‘’Oliver Twist, Büyük Umutlar, David Copperfield’’ gibi eserleriyle Charles Dickens, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Thomas Hardy, ‘’Doğu Ekspresi’nde Cinayet’’ romanıyla tanıdığımız polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden Agatha Christie, ‘’Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’’ eserlerinin özellikle sinema uyarlamalarıyla dünya çapında üne kavuşmuş JRR Tolkien, ‘’Mrs Dalloway, Dalgalar’’ gibi romanlarıyla Virginia Woolf, Robinson Crusoe karakterinin yaratıcısı Daniel Defoe gibi isimleri sıklıkla duyarsınız.

 

 

ingiliz-tiyatrosu-nasildir.jpg

 

Mafya kültürü


İngiltere'de mafya kültürü, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, İtalya'dan gelen göçmenler tarafından kuruldu. Bu göçmenler, kendi ülkelerinde suç örgütlerinde yer aldılar ve İngiltere'ye geldiklerinde bu örgütleri yeniden kurdular. İngiltere'deki mafya örgütleri, başta kumar, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı olmak üzere çeşitli suç faaliyetlerinde yer aldılar. Bu örgütler, bazen şiddete başvurarak güçlerini korudular.

 

İngiltere'deki mafya örgütleri, 20. yüzyılın ortalarında ve sonlarında, hükümet tarafından daha etkin bir şekilde mücadele edildi. Bu mücadeleler sonucunda, İngiltere'deki mafya örgütleri güçlerini kaybettiler, ancak tamamen ortadan kalkmadılar. Günümüzde, İngiltere'de hala bazı mafya örgütleri faaliyet göstermektedir, ancak bunlar geçmişteki kadar güçlü değildirler.

İngiltere'deki mafya kültürü, İngiliz toplumunda önemli bir sorundur. Bu örgütler, toplumda korku ve güvensizlik yaratmakta ve ekonomik kalkınmayı engellemektedir. İngiltere hükümeti, mafya örgütleriyle mücadele etmek için çeşitli önlemler almaktadır. Bu önlemler arasında, istihbarat toplama, operasyonlar yürütme ve yasaları değiştirme yer almaktadır.

 

 

İngiltere'de mafya çeteleri, çeşitli kurallara göre yönetilir. Bu kurallar, çetenin varlığını ve gücünü korumak için tasarlanmıştır.

Mafya çetelerinin en önemli kurallarından biri, gizlilik kuralıdır. Çete üyeleri, çetenin faaliyetleri hakkında dışarıya bilgi veremezler. Bu kural, çetenin yakalanmasını ve çökertilmesini engellemek için önemlidir.

Mafya, hiyerarşi çok önemlidir. Çete üyeleri, bir hiyerarşik düzen içinde yer alırlar ve bu düzene uymak zorundadırlar. Hiyerarşi, çetenin disiplinini ve düzenini sağlamak için önemlidir.

Mafya, şiddet de önemli bir rol oynar. Çeteler, güçlerini korumak ve hedeflerine ulaşmak için şiddete başvurmaktan çekinmezler. Şiddet, çetelerin varlığını ve gücünü sürdürmek için gereklidir.

Mafya, para da önemli bir rol oynar. Çeteler, suç faaliyetlerinden elde ettikleri parayı, çetenin varlığını ve gücünü korumak için kullanırlar. Para, çetelerin silah, mühimmat ve diğer malzemeleri satın almalarını sağlar.

 

s-b942e12d800263ce58c08ac9522b97e26a6ce4

 

İngiltere mafya çetelerinin hiyerarşisi, genellikle aşağıdaki gibidir:

Baş: Çetenin en üst yöneticisidir. Çetenin tüm faaliyetlerinden sorumludur.
Yardımcılar: Başa yardımcı olan kişilerdir. Çetenin günlük operasyonlarından sorumludurlar.
Üyeler: Çetenin fiili çalışanlarıdır. Çetenin suç faaliyetlerinde yer alırlar.
Aday üyeler: Çeteye katılmak isteyen kişilerdir. Çetenin kurallarına ve geleneklerine hakim olmak için bir süre aday üye olarak kalırlar.
Mafya çeteleri, genellikle çok gizlidir ve üyeleri, çetenin faaliyetleri hakkında dışarıya bilgi vermezler. Hiyerarşi, çetenin disiplinini ve düzenini sağlamak için önemlidir. Şiddet, çetelerin güçlerini korumak ve hedeflerine ulaşmak için kullandıkları bir araçtır. Para, çetelerin suç faaliyetlerinden elde ettikleri gelirdir ve bu gelir, çetenin varlığını ve gücünü sürdürmek için kullanılır.

 

16322287-728xauto.jpg

 

 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 4 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 9Ay Sonra...
  • 3 hafta sonra...

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...