Jump to content

Greek Mafia - Yunan Mafyası


Volsira

Önerilen İletiler

Konu yabancı kaynaklardan başkaları tarafından çevrilmiştir, çeviri hataları sebebiyle devrik cümleler bulunuyor ve zamanla üzerinde çalışacağım.

Greek Mafia - Alıntı
 

Yunan gangsterleri genellikle yerel olarak “nonoí tos nijtas” (“gecenin babaları” olarak tercüme edilir) olarak tanımlanır. Genellikle kulüp sahibi olarak çalışırlar ve oradan tüm yasadışı işleri yürütürler.

Yerel düzeyde, kendilerini bazen aile bağlarına dayalı olarak küçük suç hücrelerinde örgütlerler. Uluslararası alanda, kaçakçılık ve haraç uygulamaları daha yaygındır ve yalnızca Yunan vatandaşlarına değil, Balkan kökenli pek çok kişi de dahil olmak üzere çok çeşitli uyruklara dayalıdır.

Uluslararası kaçakçılık için birden fazla işletme türüne sızma ve manipüle etme ihtiyacıyla, çoğu durumda bu kuruluşlar geleneksel organize suç gruplarından ziyade profesyonel uluslararası kartellere benzemektedir.

Bir İtalyan mafyasının bir zamanlar dediği gibi, "Bu Yunanlılar oyunu o kadar iyi biliyorlar ki bizi gözleri kapalı yenebilirler."

Bu örgütler genellikle Yunan göçmen bölgelerinde ortaya çıkıyor, toplulukları kontrol ediyor ve siyasetten işçi sendikalarına, barlara, gece kulüplerine ve hosteslere kadar uzanan meşru cepheler aracılığıyla topluma sızıyor.

Benzin ve sigara kaçakçılığı, düşük-orta ölçekte uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, gasp, şantaj, araç hırsızlığı, insan kaçakçılığı, nüfuz ticareti, sözleşmeli cinayetler ve tefecilik gibi faaliyetlerde bulunurlar.

Genel bir kural olarak, çoğu, kendi çıkarları için uygun olduğunda birbirleriyle işbirliği yapan, genellikle aile bağlarına dayanan küçük suç hücreleridir. Yunan suç örgütlerinin dağılmasının zor olduğunu varsaymak yerinde olur, çünkü bu gruplar istedikleri zaman istedikleri gibi şekillenir, dağılır ve reform yaparlar. Yunanlılar, bir baba, onun oğulları veya bir amcası ve birkaç yeğeni ile, kan olması gerekmeyen çeşitli iş arkadaşlarının yardımıyla, en yakın akrabalarına göre, kendileri daha küçük olan hücrelerde faaliyet gösterme eğilimindedirler. Bu grupların sahip oldukları seviyeyi veya bu grupların büyüklüğünü veya dilerseniz uluslararası yapısını tahmin etmek zor, ancak bu kadar uzun süredir faaliyet göstermeyi başardıkları için kesin olan bir şey var ki o da şudur: maksimum gizlilik ve LCN gibi bir İtalyan-Amerikan mafyasının tipik hiyerarşik sistemine sahip olmamasıyla öne çıkıyor.

Dil ve din ile ilgili olarak, 1990'larda Balkan Savaşlarının neden olduğu ikinci büyük bir dalga olmasına rağmen, Yunan diasporasının 20. yüzyılın ilk yarısında meydana geldiğini unutmamalıyız. En son göçü hesaba katarak, en gençlerin dile biraz erişimi olabilir, belki de daha az akıcı bir şekilde veya sadece birkaç kelime kullanarak. Dini konularda Rumların %96'sı Rum Ortodoks Kilisesi'nden ve sadece %1'i Katolik'tir.

greece-flag-1.jpg

"Yunan mafyası çok etkili ve güçlü çünkü İtalyanlar veya Rusların aksine varlıklarını belli etmemeyi her zaman başardılar." Amerika'dan tanınmış bir İtalyan gangster olan Lucchese, yaygın olarak "Gecenin Babaları" olarak adlandırılan hakkında söyledi.
 

Birçok tarihçi, Mafya'nın ilk ortaya çıkışının Orta Çağ'da on beşinci yüzyılda, Sicilyalıları İspanyol yağmalarından korumak için gizli bir örgüt olarak gerçekleştiğine inanıyor. Bu biraz karışık geçmiş boyunca, Yunan unsuru eksik olmamıştır, çünkü Osmanlı İmparatorluğu'nun Yunan topraklarına doğru genişlemesinin ilk yıllarında, Mora ve Mani'nin güneyindeki toprak sahipleri ve aristokratlar başta olmak üzere birçok aile ruhsat ve güneydeki şehir ve kasabalara özel izinler. İtalya, Sicilya ve Korsika, tarih boyunca paramiliter örgütlenme ve kanlı intikam ile ilk kapalı "aileler" çevrelerinin oluşumuna katkıda bulunabilecek hizipler oluşturdukları bölgeler. Bununla birlikte, bu korelasyonları tarihsel olarak doğrulamak zordur. 1920'lerden önce ve özellikle 1912-1913 Balkan Savaşları'ndan önce, çoğu Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolü altında olan Ege Adaları'ndan ve Girit, Trakya, Makedonya ve Küçük Asya'dan göç etti. 1910, 1920, 1930 ve 1940 Sayım raporlarından alınan aşağıdaki tablo, o yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yunanlıların sayısını göstermektedir:
unknown.png
 

1960 yılına gelindiğinde, Yunanlılar Avrupalı göçmen gruplarının en müreffehlerinden biri haline geldiler ve çalışkan, zeki ve vatansever insanlar olarak ün kazandılar. Birçoğu, hem göçmenler hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde doğanlar, bir şekilde topluma entegre olmayı başardılar; Örneğin, iki kez Massachusetts valisi olmayı başaran ve daha sonra 1988'de başkan adayı olan Yunan-Amerikalı bir politikacı olan Dukakis'ten söz edebiliriz. Bu noktada, Yunanlı gangsterlerin becerilerini vurgulamak ve bunlara atıfta bulunmak tamamen garip değil. Amerikan halkının ve yetkililerin dikkatinden kaçmak için.

CEZA ALANI:
19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, yoksul Avrupalı Güney'den New York üzerinden Amerika'ya olan büyük göç dalgası, özellikle yoksul İtalyan ve Yunan göçmenler için cazip olan yepyeni bir yasadışı fırsat pazarının kapısını açtı.

Elbette dünya, İtalyanları mafyaya ve Yunanlıları mütevazı ilerlemeye bağlama eğilimindedir. Bu, Francis Ford Coppola ve Martin Scorsese'ninki gibi yedinci sanat ve filmler sayesinde. Yunan gangsterleri özellikle halkın dikkatinden kaçma konusunda iyidir, bu yüzden muhtemelen onları hiç duymadık.

Yunan mafyasının Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ana faaliyet alanları, yasadışı kumar, gece hayatı, kaçakçılık ve diğer yasadışı faaliyetlerde uzmanlaştıkları Astoria, New York, Philadelphia, Chicago ve Toronto idi.

Yunan gangsterlerin, FBI'dan kaçmak için Rum Ortodoks Kiliselerinde toplantılar yaptıkları sık sık söylenir. Ayrıca yerel yönetim düzeyinde siyaset dünyasının birçok önemli şahsiyetiyle iletişim ve ilişkiler kurdular. Yunan organize suç örgütleri, çoğunlukla Lucchese, Genovese ve Gambino aileleri olmak üzere İtalyan "kardeşleri" ile birlikte faaliyet gösteriyordu. Ancak bu bağların bazıları 2001 yılında Gambino ailesinin ortakları (Anthony "Little Tony" Ferrari, James "Pudgy" Fiorillo ve Anthony "Big Tony" Moscatiello) SunCruz sahibi Gus Boulis gibi Yunan sendika üyelerini öldürdüklerinde kopmuştu.
 

Gus Boulis'in sahibi olduğu SunCruz Casino
unknown.png?width=562&height=344

Yunan-Amerikan mafyası, esas olarak, ünlü Velentzas suç ailesinin yeraltı ve diğer gizli kumarhaneleri kontrol ettiği Doğu Sahili'nde - Boston, Philadelphia, Queens - üzerinde çalışıyor. Pappas ailesi gibi diğer "aileler" de Florida'da aktiftir. Philadelphia'da biraz özel ve çok gizli bir organizasyonumuz var: hakkında çok az bilgi bulunan Karalis ailesi. Zaman zaman operasyonlarını New York ve Boston'dan Las Vegas'a (bkz. Vegas Runner dolandırıcılığı, Gianni Karalis) ve Los Angeles'a genişletmeyi başardıkları biliniyor. Ve liderlerinin, Kefalonya adalarından Yunan kökenli olduğunu. Başka çok az şey biliniyor ve okuyucular, bu gizemli organizasyonu çevreleyen yetersiz belgeler nedeniyle bu bilgilerin ne kadar doğru olabileceği belirsiz olduğundan, bu bilgiyi bir tuz tanesi ile almaları konusunda uyarılıyor. Bununla birlikte, tüm Yunan kökenli ailelerden farkı yaratan şudur: Kökenleri Yunan kökenli bir aile olan Kourakos klanından gelen kötü şöhretli Velentzas ailesi - yıllarca Peter "Yunan / Yunan' Kourakos tarafından yönetilen manyaklar. . Velentzas ailesi, 1980'lerde ve 1990'larda Lucchese ailesiyle işbirliği içinde çalışan bir Yunan gangster olan Spyridon Velentzas'ın önderliğinde hüküm sürdü.
unknown.png?width=176&height=244
Spyridon Velentzas

30 üyeli grup, Astoria, Queens ve Brooklyn'de yasadışı bir kumar ağını kontrol ediyordu. 20 Haziran 1992'de "Sakafias" olarak da bilinen Spyridon Velentzas suçlu bulundu ve adam öldürme, vergi kaçakçılığı ve yasadışı kumar oynamaktan 20 yıl hapis ve daha sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Velentzas ile birlikte, çevresinin diğer üyeleri de tutuklandı: Peter Drakoulis ve Michael Grillo. Cinayetin Lucchese ailesi tarafından düzenlendiği söyleniyor. Yunan organize suçuyla ilgili bir efsane, Velentzas ailesi ile Gambino ailesi arasındaki çatışmaydı ve bir üye aşağıdaki tarihi açıklamayı yaptı: "Yunanlılar oyunu o kadar iyi oynamayı biliyorlar ki, bizi kelimenin tam anlamıyla burnumuzun dibinde kandırmayı başardılar." 3 Ağustos 2001'de Arnavut mafyası üyeleri, Lucchese ailesiyle işbirliği yapan ve Astoria'daki yasadışı kumarın kontrolünü ele geçiren Yunanlılara saldırdı. Ancak bu, Arnavut mafyası üyelerinin haraç almakla suçlandığı 2004 yılına kadar sürdü.

Bugün, çeşitli Yunan grupları Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet göstermeye devam ediyor. Son derece sağduyulu ve ihtiyatlı davranışları nedeniyle, bu kuruluşlarla ilgili önemli bir bilgi eksikliği vardır ve hem geçmişlerini hem de işleyiş tarzlarını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Amerika'daki bu Yunan gruplarından bazıları, Yunanistan'daki örgütler ve şahsiyetlerle bağlarını sürdürürken, bağımsız veya daha az etkiye sahip gruplar da var. Bu Yunan örgütleri ve özellikle Philadelphia'da faaliyet gösterenler arasında, şimdiye kadar farklı Yunan hücreleri arasındaki savaşlara ilişkin belgeler - kulağa tuhaf gelse de - olmuştur ve tam tersine birbirleriyle işbirliği yapma eğilimindedirler. Ayrıca, üyeler arasında genellikle aile veya yakın bağları olduğu ve bu nedenle, örneğin La Cosa Nostra saflarında olduğu gibi güvenin bir sorun olmadığı da bilinmektedir.

Kaynak
Lujanni
Séneca
verp

tarihinde Volsira tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkürler! 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 4 hafta sonra...

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...