Jump to content

University of Los Santos, San Andreas [ULSA]


ULSA

Önerilen İletiler

 

    University of Los Santos, San Andreas    

 

 

ulsa1.png.00891bd793db2e034c23aa576631080e.pngULSA Richman BinasıRichman, Los Santos

 


                                Bilgiler                                   


Tam AdKuruluş             
Merkez


University of Los Santos, San Andreas


1881                                      Los Santos

Kısaltma

ULSA

Motto

 

"the future stars with you"

 


     University of Los Santos, San Andreas  

 

 ULSA, Los Santos, Richman'da bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1881 yılında güney şubesi olarak kurulan bu üniversite, 1919'da Los Santos, Richman şubesi olarak resmi olarak faaliyete geçmiştir. Güney şubesinden sonra San Andreas'taki en eski ikinci devlet üniversitesidir.
 

ULSA, çeşitli disiplinlerde toplam 337 lisans ve lisansüstü programı sunmaktadır. Her yıl yaklaşık 31.600 lisans ve 14.300 lisansüstü öğrenciyi kabul etmektedir. 2022 Sonbaharı başvuru döneminde San Andreas'ta en fazla başvuru alan üniversite olmuştur ve 174.914 lisans başvurusunu kabul etmiştir.
 

Üniversite, Sanat ve Mimarlık, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler, İşletme ve Hukuk, Müzik, Hemşirelik, Tıp, Halk Sağlığı, Kamu İşleri ve Tiyatro, Film ve Televizyon gibi alanlarda eğitim veren bir kampüsten ve ek bir binadan oluşmaktadır.
 

ULSA'nın spor takımı "Rocks (ROC)" olarak bilinir ve San Andreas'ta 66 takım şampiyonluğu kazanarak Stanford Üniversitesi'nden sonra ikinci sırada yer alır. Üniversitenin toplam 168 "Rocks (ROC)" sporcusu Olimpiyat takımlarına katılmış ve 20'si altın, 18'i gümüş, 10'u bronz olmak üzere 48 Olimpiyat madalyası kazanmıştır.

 
 

Tarihçe


 

 Cinayet-İntihar (1 Haziran 2016): ULSA'nın mühendislik binasında meydana gelen olayda iki kişi öldü. Los Santos Polis Departmanı ve departmana bağlı ağır teçhizatlı personel ekibi, kampüsü temizledi ve okul yetkilileri kampüsü kilit altına aldı.

Tehdit İddiaları (13 Şubat 2022): Eski öğretim görevlisi ve doktora sonrası araştırmacı Cedric Gray, ULSA Felsefe bölümü öğrencilerine ve öğretim üyelerine yönelik şiddet tehditlerinde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

Cinsel Taciz Suçlamaları (2014): Lisansüstü öğrenci danışmanı ve tarih profesörü Gabriel Chambers, iki öğrenciye cinsel tacizde bulunmakla suçlandı. Avukat Ann Ball'un uygun şekilde hareket etmediği gerekçesiyle üniversiteye dava açıldı. Chambers görevden alındı ve kampüse girişine yasak getirildi. Öğrenciler protesto düzenledi ve San Andreas, Los Santos Eğitim Bakanlığı'nın Sivil Haklar Ofisi yeniden soruşturma başlattı.

Rüşvet ve Komplo Suçlamaları (12 Mart 2019): Erkek futbol koçu Jorge Vazquez, Los Santos çapında haraç toplama ve komplo kurmakla suçlandı. Nisan 2020'de suçlamaları kabul eden Vazquez, Mart 2021'de 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. 


 

Kampüs

 

  ULSA'nın 1919 yılında kurulmuş olan Richman, yani yeni kampüsünde iki ana yapıt bulunuyordu, toplam tam tamına altı yapıt bulunuyor: İlk olarak üniversitenin ana binası, hemen yanında da öğrencilerin ders işleyeceği yenilenmiş ama bir o kadar da eski olan bir yapıt bulunuyor. Bunların dışında da öğrencilerin konaklayabileceği lojman binası, akademisyenlere ve öğrencilere açık olan büyük, geniş bir spor salonu binası da bulunmaktadır. Bu listeye ek olarak öğrencilerin gündelik gıda ihtiyaçlarını karşılamaları için de sıcak, ılık, soğuk yemeklerin çıktığı büfe bulunmaktadır. Bunlara son olarak bir soyunma odası yapıtı bulunuyor.

Kampüs sınırlarının içerisinde de geçmiş zamandan, günümüz zamanına kadar uzanan öğrenci kulüplerinin konaklayabileceği ev konseptine uygun, içerisi ve dışı kulüplere uygun dizayn edilmiş üç yapıt bulunmaktadır. Genel olarak herhangi bir kulübe bağlı olan bir öğrenci, boş zaman diliminde ve ders, okul sonunda bu kulüplere teslim edilmiş olan yapıtların içerisinde konaklayıp, zaman geçirmektedir. 

Kampüste yaklaşık 130 park yeri bulunmaktadır. Kampüste bir ulaşım programı yürütülmektedir; bu programın unsurları arasında vanpool, shuttle sistemi, indirimli carpool izinleri ve sübvansiyonlu transit geçişler bulunmaktadır. E-Scooter ve E-Bisikletler popüler kampüs içi ulaşım seçenekleridir.

    

 

Öğrencilerin Yaşamı

 
 

Genel Bilgiler: ULSA, öğrencilere kapsamlı ve zengin bir üniversite deneyimi sunar. Üniversitede 1.000'den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Öğrenciler, kampüste sağlanan küçük dairelerde veya ailelerinin evlerinde kalmaktadır. Ulaşım, güçlü arabalar, bisikletler, motosikletler ve şehir otobüsleriyle sağlanır.
 

Akademik Programlar: ULSA, sanat, bilim, mühendislik ve işletme gibi çeşitli alanlarda dersler sunar. Akademisyenler, öğrencilerin potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için interaktif ve ilgi çekici dersler verir.
 

Sosyal ve Spor Etkinlikleri: Kampüs, öğrencilere sosyal etkinlikler ve spor faaliyetleri için birçok fırsat sunar. Öğrenci kulüpleri, spor etkinlikleri ve sanatsal gösteriler öğrencilerin ilgi alanlarına hitap eder. Rocks (ROC) kulübü, öğrencilerin sporla ilgilenmesini teşvik eder ve okul renklerini temsil etme şansı verir.
 

Kariyer Olanakları: ULSA, öğrencilere staj, iş bağlantıları ve kariyer danışmanlığı sağlayarak mezuniyet sonrası başarılı bir kariyere hazırlanmalarına yardımcı olur.

 

University of Los Santos, San Andreas [ULSA]: Öğrenci Kulüpleri

 

victimizers.png.1f3c4ffb97f4ecbd69a6db32dfbeac83.png
Victimizers (VIC)

Victimizers (VIC) kulübü 1990 senesinde University of San Andreas, Los Santos (ULSA) üniversitesinde genç, kavgacı, zorba ve eğlenmeyi seven erkek öğrenciler tarafından kurulmuştur. 

(VIC) Kulübünün birinci kurucusu Jamie Cameron ve Kenny Dunn isimli serseri tiplemeli öğrencilerdir. Bu öğrenciler de diğer öğrenciler tarafından pek iyi tanınmazlardı, genel olarak kulübünün dışında kalan öğrencileri sık sık zorbalamayı severlerdi. Bunların dışında da herhangi bir alanda kavga çıkarmak, bu öğrencilerin asıl dersi gibiydi. 

Jamie ve Kenny, çevresinde bulunan sıkı ahbaplarını da zamanla bu kulübün içerisine almayı başardılar. Zaman geçtikçe de bu kulübün içerisinde ciddi anlamda üye sayısı yükselimleri oldu. 
VIC Kulübü daha çok ahbaplık ve kardeşlik üzerine kurulmuş bir kulüp. Aynı zamanda da bu kulübün içerisinde sadece ahbaplar değil, kulübün çaylakları da olabilmektedir. Kulübün daha sıkı isimleri bu çaylakların eğitimini üstlenmektedir, daha çok kavga ve zorbalık bakımından. 

(VIC) kulübü ve diğer kulüpler, 1990 senesinde üniversitenin yönetimi sayesinde konaklayabilecekleri bir kulüp evine sahip oldular. Aslında buna kulüp evi dememiz yanlış olabilir, öğrencilerin konaklayabileceği sıradan evlerdi. VIC Kulübü ve diğer kulüpler de bu teslim edilen evlerin iç dizaynlarını, kulüplerine göre düzenlediler. Bu konuda da her kulübün başı ağrısa da, bir zamandan sonra bu düzenlemenin önüne geçilemiyordu. 

Kimi zaman VIC kulübü diğer kulüplerle samimi ve anlaşır olsa da, kimi zaman da diğer kulüplerle düşman da olabiliyordu. Genel olarak Rocks (ROC) kulübünü kendi kulüplerine pek samimi bulmazlardı. Bunun da sebebi Rocks (ROC) kulübünün kendilerine göstermediği saygılarından dolayı. VIC kulübünün çaylakları ROC kulübünün üyeleriyle sık sık münakaşa içerisinde oluyorlar, sonrasında da bu çaylaklar ROC kulübü tarafından sık sık pataklanıyorlardı. Bundan dolayı da ROC kulübüyle aralarında pek bir samimiyet bulunmuyor. 

(VIC) kulübü sık sık kendi aralarında ve kimi zaman da diğer kulüpleri yanlarına alarak ev partileri ve eğlenceler düzenliyor. Eğlence esnasında veya sonrasında da çevresine bulaşıyor, kimi zaman da üniversitenin akademisyenlerine bulaşıyorlardır. Ne kadar serseri tiplemeli, tehlikeli öğrenciler de olsa kimi zaman var olan haksızlıklara ses çıkarmayı biliyorlardır. İşin sonunda hep bir çıkar söz konusu olabilir, çıkarcı bir kulüp yapısındadırlar. 

Victimizers (VIC) kulübü günümüze kadar (ROC, Q ve GNS) kulüpleriyle beraber uzanmayı başardı. Günümüzün öğrencileri de bu ismi geçen kulüplerin içerisindedir veya bağlantılısıdır. Günümüzde de hala bu kulüp insanları zorbalamaya devam ediyor, hiçbir şekilde de eğlencelerinden geri kalmıyorlardır. 
 
queensulsa1.png.5718eec3d6c426aa03ceb48907d20296.png
The Queen's (Q)

Queen's (Q) kulübü 1990 senesinde University of San Andreas, Los Santos (ULSA) üniversitesinde genç, popüler kız öğrenciler tarafından kurulmuştur. 

Bu kulübün birinci kurucusu Jade Cole isimli bir Amerikan kızıdır. Sapsarışın saçları olan, yeşil gözleri ve dolgun vücut hatlarıyla tanınmış bir kızdır. Genel olarak vücut yapısıyla ve güzelliğiyle, diğer erkek ve kız öğrencilerin aklında kalabilmiştir.

Üniversitede bulunan, var olan tek kız öğrenci kulübüdür. Bu kulüp geçmiş zamandan, günümüzün zamanına kadar da güzel ve bir o kadar da popüler kızlarıyla tanınmıştır. Sıklıkla kendi aralarında ve diğer öğrencilerin de katılabileceği muhteşem ev partileri, mekan partileri düzenlemişlerdir. Bu kulübün bazı kız üyeleri de, kimi zaman bu partilerin içerisinde yasaklı olan maddelerin satışını el altından gerçekleştirmişlerdir. Ne kadar güzel kızları içerisinde barındıran bir kulüp olsa da, diğer kulüpler ve öğrenciler tarafından tehlikeli bir kulüp olduğunu duyabilir, görebilirsiniz.

Queen's (Q) kulübünün içerisinde bulunan kız üyeler, genel olarak sosyal medyayla aşina olmuş durumdadırlar. Sosyal medya üzerinde birden fazla popüler hesaplara sahipler, bunları yorumlar ve beğeniler olarak nitelendirebiliriz. Sıklıkla parti düzenledikleri gibi, bir o kadar da bir başkası tarafından düzenlenen partilere katılmaktan çekinmezler.

(Q) kulübünün de Victimizers kulübünün, kulüp evi gibi kulüp evi bulunuyordur. Geçmiş zamandan, günümüzün zamanına kadar da bu kulüp evinin dizaynında kendi yapılarına göre değişiklikler/değişimler yapılıyordur. 

Günümüzün zamanında (Q) kulübünde bulunan kız öğrenciler, kendi çaylaklarını da aralarında bulunduruyordur. Kendi kulüplerinin içerisinde de kız kardeşliğin arasında olmak için, çaylaklığa verilen görevler yerine getirilmelidir. Şu an için bu kulüp, diğer kulüpler ile iyi anlaşıyordur ve diğer kulüplerle aralarında büyük bir samimiyetlik vardır. Şu da unutulmaması lazım: Kızlar tehlikeli canlılardır, (Q) kulübü her an farklı durumların, olayların içerisinde bulunabilir veya bir diğer kulübü çıkmaza sürükleyebilir.
 rocksulsa2.png.796fa3021a7c860a79e28191421d9271.png
Rocks (ROC)

Rocks (ROC) kulübü 1930 senesinde University of San Andreas, Los Santos (ULSA) üniversitesinde sportmen, yapılı ve kavgacı erkek öğrenciler tarafından kurulmuştur. 

(ROC) kulübünün birinci, asıl kurucusu Moises Haney isimli yapılı, sportmen bir Amerikan erkeğidir. Kulübün kuruluş amacı, diğer kulüblerden biraz daha farklı yapıdadır. Kulübün asıl kurulma amacı, (ULSA) üniversitesinde spor yanlısı öğrencileri yanında, kulübün içerisinde barındırmaktı. (ROC) kulübünün yapısı da Moises Haney'in düşüncesinde olduğu gibi ilerlemeyi başardı. Şu an içerisinde de günümüze kadar (ROC) kulübü nabzını bu üniversitenin içerisinde sergileyebildi. Şu an kulübün içinde bulunan öğrenci yapılanması, çok daha farklı bir haldedir. 

(ULSA) üniversitesinin içerisinde yapılan, düzenlenen her spor müsabakasında (ROC) kulübünün isi geçer ve kendileri bu müsabakalardan, düzenlemelerden sorumludur. Genel olarak bu kulübün içerisinde bulunan öğrenciler de yapılıdır ve kavgayı da eğlence olarak görebilirler. Sık sık kendi aralarında ve diğer öğrencilerle, öğrenci kulüpleriyle dövüş, kavga üzerine eğlenceler düzenliyorlar. Kısacası spor ve kavga bu (ROC) kulübünün öncülüğünde ve ustalığındadır. Geçmiş zamandan, günümüzün zamanına kadar da (ROC) kulübü birden fazla spor müsabakalarına katıldı ve bu müsabakalarda derece yaparak madalya kazandılar.

Diğer kulüpler gibi, (ROC) kulübünün de kendi kulüp öğrencilerine tahsil edilmiş bir konaklayabilecekleri evleri bulunuyordur. Bu öğrencilerin konaklayabileceği ev yapısı da, hemen (ULSA) üniversitesinin sınırları içerisindedir. (Q) ve (VIC) kulübünün evleriyle aynı sınırın içerisindeler. Kulüp evlerinin dışı ve iç dizaynı da genel olarak sportmen yapıdadır. Dışında spor içerikli çeşitli aletler, içerisinde de spor içerikli desenli figürler bulunuyordur. 

(ROC) kulübünün içerisinde bulunan öğrenciler de sık sık çalışma yanlısı olan öğrencilerdir. Herhangi bir iş konusunda birisinin, bir yardıma ihtiyacı bulunuyorsa, (ROC) kulübüne bağlı olan öğrenciler bir iş veya ücret karşılığında bu işlerin ucundan severek tutabilmektedir. Genel olarak (ULSA) üniversitesinin içerisinde bulunan öğrenciler zorbalanmamak için, (ROC) kulübünün sınırlarına sığınmaktadırlar. 
 geniusesulsa.png.456546aa3cc987dbf011c0f4aaf517bc.png

Geniuses (GNS)

Geniuses (GNS) kulübü 1990 senesinde University of San Andreas, Los Santos (ULSA) üniversitesinde zeki, dahi görünümlü ve dersine düşkün karma öğrenciler tarafından kurulmuştur. 

(GNS) kulübünün yapısı bir diğer kulüplerden çok daha farklı bir haldedir. Bu kulübün iki temel kurucusu bulunuyor fakat biri erkek, diğeri ise kız öğrencidir. Bu öğrencilerin de isimleri Jake Gardner ve Lydia Johnson. Genel olarak kendi aralarında da diledikleri gibi takılırlar ve kendi eğlencelerini de bahisli oyunlar, ders çalışmak gibi aktivitelerde bulabilirler. 

(GNS) kulübünün de geçmiş zamandan, günümüzün zamanına kadar hiç kendi kulüp öğrencilerinin konaklayabileceği bir kulüp evi bulunmadı. Bu kulübün öğrencileri, üniversitenin kulüp dışı öğrencileri gibi (ULSA) üniversitesinin, öğrenci yurdunda konaklamaktadırlar. 

Genel olarak derslere, ders konularına ve çalışmaya odaklıdırlar. Bunlardan dolayı da (ULSA) üniversitesinin içerisinde bulunan görevli akademisyenler, personeller ve üniversitenin yönetim komutasında bulunan kişiler ile aralarında samimilik üzerine bir bağ bulunuyordur. (GNS) kulübünün içerisinde bulunan öğrenciler, sınav öncesinde de sınavda sorulacak sorulara veya cevaplara kimi zaman erişim sağlayabiliyordur. 

(ULSA) üniversitesinin sınırları içerisinde herhangi bir olumsuz durum yaşanırsa ve sonucunda da bu olumsuz durumun içerisinde bulunan öğrenciler, (GNS) kulübünde bulunan öğrencilere yanaşmayı başarırsa, içerisine düştüğü olumsuz durumdan çıkmayı başarabilir. (GNS) kulübünde bulunan öğrenciler, diğer öğrencileri her konuda dayanışma içerisinde savunabilir ve bu savunmanın da olumlu sonuçlarını diğer öğrenciler görebilir. 

Kısacası (GNS) kulübünü ve bu kulübün içerisinde bulunan öğrencileri, sadece ders çalışıyorlar olarak görmemeleri gerekmektedir. Genel olarak öğrenciler ve diğer kulübün içerisinde bulunan öğrenciler, (GNS) kulübünde bulunan öğrencilere düşünerek davranmaları, hamlede bulunmaları gerekmektedir. Yanlış davranışların veya hamlelerin, kötü, olumsuz sonuçları da kesinlikle olabilir. Kendileri çıkar ve kazanma konusunda da (ULSA) üniversitesinin sınırları içerisinde bir numara konumundadır. 

 


 

  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 10Ay Sonra...
Misafir
Bu konu kilitlenmiş ama sizin cevap yazma yetkiniz var.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...