Jump to content

Mafya Rollerinde Bilinmesi Gereken Temel Unsurlar


Anarchist

Önerilen İletiler

1- Karakter Hikayenizin Başını Oluşturun
İşe öncelikle karakter hikayenizi kafanızda oluşturarak başlayın. Yalnız dikkat etmeniz gereken kısım, hikayenin başını ve sonunu açık bırakın. Bir kısmı oluşturulmuş olsun. Oyunda zaman geçirerek hikayenizi yeni tanıştığınız insanlarla şekillendirin. Tanıştığınız sıkı dostlarınızı hikayenizin bir kısmına ekleyerek benimseyebileceğiniz, gerçekçi bir öz geçmiş oluşturun.

2- Bir Karakter Hikayesi Yazın
Oyunda yeteri kadar zaman geçirdikten emin olup, hikayeniz kafanızda tam olarak olgunlaşınca bir karakter hikayesi yazmaya başlayın. Forumdaki karakter tanıtımı bölümünde karakterinize bir dış görünüm seçip, hikayesini oluşturun. Böylece karakteriniz artık hayali olarak yaşayan bir canlıya dönüşecektir. Karakterinize hobi, fobi ve çeşitli özellikler ekleyin. Bunları oyunda uygulayın. Karakteriniz diğer mafya karakterlerden ayırıcı böylece bazı özelliklere sahip olacaktır.

3- Bir Projede Yer Almıyorsanız En Alttan Başlayın
Eğer oyunda arkadaşlarınızla bir projeye başladınız ve projedeki yeriniz belliyse, bu kısmı atlayın. Yeni başladınız veya yalnız bir mafyaysanız mutlaka en alttan başlayın. Karakteriniz kesinlikle "ünlü" bir gangster olmasın. Geçmişte sakın büyük işler yapmış olmayın. Yeni yeni bu işlere girmeye çalışan bir adamı oynayın. Oyunda rollerde adam öldürüp, çatışmaya girdikçe, para akışını illegal yollarla sağladıkça ve birlikte rütbe atladıkça zaten ün kazanıyorsunuz demektir

4- Birlikteki Üstlerinize Karşı Korku Rolleri
Oyun olması yüzünden birlikteki herkesi öldürme şansınız var. Gerçekçilik açısındansa bu tamamen saçmalıktan ibaret. Mafya ailesine girdiğinizde, size emir verenlere karşı sorgusuz itaat ve saygıya sahip olmanız gerekir. Yüzlerine iyi görünüp, arkalarından konuşabilirsiniz. Konuştuğunuz lafları ağzından sır çıkmayacak arkadaşlarınıza ettiğinizden emin olun. Aksi halde üstlerinize bu lafların yetişeceğini unutmayın. Eğer sorguya alındıysanız korku rollerini ihmal etmeyin. Bu adamların sizin sonunuzu getirecek adamlar olduğunun farkında olun, birlikteki üye sayısına bakarak hareket etmek Roleplay kavramıyla uyuşmayan bir şeydir. Bildiğiniz gibi bu OOC bir durumdur. IC olarak mafya oluşumlarının 3-5 tane şahıs ile kurulmuş olup böyle devam etmesi mantık dışı.

5- Alt Rütbede Sorumluluk Almayın, Çok Konuşmayıp İşinizi Yapın
Oyunun en büyük sorunu IC/OOC ilişkiler. Bunun sizi korkutmasına ve sizi paniğe sürüklemesine izin vermeyin. Hangi rütbede olursanız olun, soğuk kanlı olun. Alt rütbelerin mafya içerisinde sürekli konuşup öne çıkması, akabinde kötü sonuçlar doğurabilir çünkü çok konuşan birisi, polise veya düşmanlara konuşabileceği şüphesi uyandırır. Sadece işinizi hak ettiği gibi yapıp, çok fazla konuşmamaya gayret edin.

6- Üst Rütbede Sorumluluk Almaktan ve Konuşmaktan Çekinmeyin
Bir şekilde yükselmeyi başardıysanız tebrikler. Artık o eski pısırık mafya üyesi çocuk geride kaldı. Bir zamanlar sizin üzerinizde olup size emir veren adamların yerinde artık siz varsınız. Emir vermek büyük bir sorumluluktur. Sorumluluğunuzun gereği olarak yerinde konuşmalı ve öne çıkmaktan korkmamalısınız. Birliğinizin çıkarları gereği fikirlerinizi üst rütbeler ile paylaşmalısınız. Pasif kalmanız, birlikteki yönetim sisteminin zamanla çökmesine yol açar.

7- Birlik İçerisinde Rütbeleri İyi Analiz Edin
Alt rütbede iseniz konuşmanız gereken en üst rütbe, orta seviyeye denk gelen bir rütbedir. Örnek olarak 1 ile 10 arası bir rütbe sisteminde, sizin rütbeniz 2 ise, konuşmanız gereken en üst rütbe 6 olmalıdır. 10. rütbeye ulaşmaya sakın çalışmayın. Çünkü tepelerde sizi umursayan kimse yoktur. Eğer rütbeniz aynı sistemde 6 ise; üst rütbelerle değil, daha çok alt rütbelerle konuşup buradaki sorunları üstlere bildirmelisiniz.

8- Kendinize Sivil Bir Hayat Oluşturun
Hayatınız sadece birliğinize ait evden oluşmasın. Madde 1 ve 2'de karakterinizi oluşturdunuz. Oluşturduğunuz hikayedeki sivil hayatı oyuna yansıtmaktan asla çekinmeyin. Kazandığınız parayla pahalı bir araba yerine, ilk olarak ucuz bir ev alın. Akşamları evinizde rol yapın. Zamanla ucuz bir araba alıp, şehirde sürekli takıldığınız bir bar, restoran bulun. Arkadaşlarınızı bu mekanlara ara sıra davet edip normal roller yapın. Hayatınız sadece silahtan ibaret değil mafyacılık oyunu değil çünkü bu normal bir mafya üyesi de yemek yiyor, evinde televizyon seyrediyor bunu unutmayın.

9- Sivilde Kabadayılık ve Zorbalık Yapmayın
Mafya rolleri gizlilik isteyen rollerdir. Bu rolleri yaparken her gördüğünüz oyuncuya diklenip, racon kesmeye çalışmayın. Kaba kuvvet kullanacağınız zamanlar da gelebilir. İlk adımı siz atmadığınızdan %100 emin olun. Üzerinize gidilse bile, sivil hayatta bunu göstermeyin. Kişiyi beyninize kazıyıp, onu tek yakalayıp dersini verin. Şehir ortasında, kalabalık meydanlarda sakın zorbalık veya kabadayılık yapmayın bu Polisin dikkatini çekecek ve birlik içerisinde CK'ya kadar gidecek bir hataya dönüşebilir.

10- Kavga İçin Çok Ciddi Sebepler Edinin
İnsanlarla boşuna kavga etmeyin. Örneğin bir trafik kazasında adam arabanıza çarptıysa, araçtan inip kişiyi öldürmeye sakın çalışmayın. Araçtan inip polis gelmemesi için olayı yatıştırmaya ve sorunsuz dağıtmaya çalışın. Birisiyle düşman olmak için bu gibi basit bahanelerin arkasına saklanmayın. Düşmanlık için ciddi sebepleriniz yoksa kimseyi kendinize düşman etmeyin ileride saçma sebeplerden düşman edindiğiniz kişilerin eli güçlenirse siz zararlı çıkabilirsiniz.

11- Polisten Korkmak ve Polise Zorluk Çıkartmamak
Polis şehrin en büyük gücüdür. Devleti temsil eder. Devletin mafyadan güçlü olduğu dönemler 1800'lü yıllara dayanıyor. Günümüzde ise bu teşkilat zayıf durumda ve mafyalar daha güçsüz bir organizasyon. Elbette derin devlet adı altında günümüzde de duyduğumuz mafyalar var fakat oyunda muhtemelen bu tip mafyalardan sadece bir tane var. Polis size eğer bir şey yapmanızı söylüyorsa zorluk çıkartmadan yapın. Polisin huyuna gidip, oradan bir an önce kurtulmaya bakın. Karakola gitmeniz istenirse karakola gidin. Bir çatışmadaysanız, polis geliyorsa polise ateş etmeyin. Bunun yerine hemen aracınıza atlayıp oradan kaçın.

13- Birisini Kaçırıyorsanız
Kaçırdığınız kişiye statüsü oranında köpek muamelesi yapabilirsiniz. Alt rütbeler çok önemsenmez. Üst rütbelere karşı ise daha nazik ve toleranslı olmalısınız. Üst rütbelerin söz yetkisi, sizin için bulunmaz bir nimettir. Bunu göz ardı edip, onu aşağılamaya devam ederseniz bir düşman kazanırsınız. Eğer amacınız düşmanlık değilse yaptığınız muameleye dikkat etmelisiniz. Kaçırma sebebiniz işkence, aşağılama gerektirmiyorsa bu rollere girmeyin. Mafya üyeleri çeteler gibi fevri ve aptalca davranmaz. Daha olgun ve bir sonraki adımı düşünüyor olmalısınız. Kaçırdığınız adamları amaç başka ise gasp veya tecavüz rollerinde kullanmayın. Patronunuz size birini kaçırma emri vermiş ise o kişi patron için önemli bir kişidir işinizi yapmanız yeterli olacaktır.

14- Kaçırıldıysanız
Kaçırıldıktan sonra tek kaldığınız gerçeğini unutmayın. Artık sizin için 2 gerçek var. Ölüm veya merhamet. Eğer ölümden korkmaz rol yapıyorsanız, rol sonrası CK iznini karşıya vermelisiniz. Ölmekten korkuyorsanız karşı tarafın huyuna gidip, ne istiyorlarsa yerine getirmeye çalışın. CK izni vermeyip, karşı tarafa korkusuz tavır sergilemek bir başarı değil, sizin için büyük bir utançtır. Oyun mantığından acilen çıkmanız gerektiğinin en büyük sinyalidir.

15- Polise Yakalandıysanız
Polis illegal bir teşkilat değildir. Burada yakalandığınızda size ait haklarınızın olduğunu unutmayın. Artık vatandaş olarak, devlet karşısında yargılanıyorsunuz. Devletin size yasak olduğunu iddia ettiği şeyler ile sorgulanıyorsunuz. Burada sizi kimse öldüremez, işkence edemez. Vatandaşlık haklarınız var. Polis eğer sizi yakaladıysa soğukkanlı olun ve hiç bir şekilde zorluk çıkartmayın. Zorluk çıkartmak sizin suçlu olduğunuz kanısını giderek arttırır. İfadelerinizi çarptırıp, oradan bir an önce çıkmaya odaklanın. Bariz bir suçunuz varsa ve artık bunun aksini ispat edemeyeceğinize inanıyorsanız daha fazla zorluk çıkartmayıp teslim olun. Suçunuzu çekip, normal hayatınıza geri dönün. Yalnız bu noktadan sonra mafyadan kopacağım diyorsanız yeterli beceriyi sağlayabileceğinize de inanıyorsanız köstebek rollerine girişebilirsiniz, aksi bir durumda ise bir süre işlere karışmayıp, izlenmediğinizi düşününce tekrar eski sisteme katılabilirsiniz.

16- Takip ve Bilgi Toplama Rolleri
Bir mafyanın en eğlenceli rollerinden birisi, takip ve bilgi toplama rolleridir. Bu rollere girmeniz sizden istenmediyse sakın bu işlere burnunuzu sokmayın. Bilgi toplama işi aile tarafından yanlış anlaşılıp, sizin kendi başınıza iş yaptığınız düşüncesini oluşturabilir. Eğer bu şekilde bir role sürüklenirseniz, kesinlikle OOC gelen her bilgiye kulağınızı tıkayın. Bu bilgileri unutmaya çalışıp, IC olarak bilgileri edinin. IC bilgi edinirken ekran görüntüsü almayı ihmal etmeyin. Bu görüntüleri üstleriniz ile paylaşıp IC ve OOC olarak edindiğiniz bilgileri onaylatın. Hiç bir bilgiyi kesin olarak iletmeyin. Sizden gelen bilgilerle yola çıkılarak yanlış bir iş yapılırsa, sorumluluk size ait olacaktır. Bilgileri sadece "iddia" veya "duyum" olarak iletin. Kararı üstleriniz versin. Takip rollerinde sakın yakın takibe girmeyin. Gerekiyorsa sokakta kendinize adam edinin ve onları takibe yollayın. Kendinizi riske atmayın.

17- Yasadışı Roller
Silah satıcısı, uyuşturucu satıcısı gibi roller tam anlamıyla gizlilik ve beceri ister. Bu rolleri sokak ortasında, hiç güvenmediğiniz adamlarla yapmamaya çalışın. Mümkünse önce kişiyi araştırın. Emin olduktan sonra ticarete başlayın. Yanlış adımlar sizin sicilinizin kabarmasına hatta birliğinizin içeriye alınması için delil toplanmasına yardımcı olacaktır.

 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 2 hafta sonra...
mags, 1 saat önce yazdı:

yarisci mafyasi buna dahil mi

hayır ama belli başlı şeyler her illegal oyuncunun yapması gereken şeyler o yüzden feyz alınabilir

 

 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 9Ay Sonra...

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...