Jump to content

Yarış Kültürü


N0SY

Önerilen İletiler

 • Yarışçı Bir Karakter Oluşturmak

Bu rolü yapmaya başlamadan önce karakterinizi kafanızda tasarlamalısınız. Örneğin egoist bir karakter mi olacak? Şakacı mı? Ciddi mi? Çılgın mı? Bunun gibi etkenleri belirlemelisiniz. Ardından karakterinize bir hikaye yazmalısınız. Yarışçı karakterlere hikaye yazmak zor değildir. Ancak hayal gücü ister, evet bir tamirhanede çalışıp gece vakti gezerken otoparktan yüksek sesler duymuş olan karakteriniz bu sayede yarışçı olmuş olabilir. Ancak bunu zenginleştirmeniz gerekli, farklı şeyler bulun. Karakterinizin yarışmak için amacı para mı? Eğlenmek mi? Yoksa başka bir şey mi? Bunları belirleyin ve karakterinizi ona göre şekillendirin. Unutmayın ki o ortamda her türlü karaktere rastlayabilirsiniz. Pembe bonus kafalı şakacı bir siyahi, ciddi konuşan ve duran ağır abi, her ikisininde ortası biri, asfaltı ağlatmakta bir numara olan Alpha bir kadın. Her türlü insan bulabilirsiniz. Bu yüzden bu konuda özgürsünüz. Yani mafya, çeteve ya legal rollerde ki belirli karakter tarzlarına uymak zorunda değilsiniz. İstediğiniz gibi bir karakter yaratabilirsiniz. Mesela bir inek olabilir. Araçlar hakkında her şeyi ama her şeyi bilir, yazılım hazırlar. Çok troll ve ya çok ciddi bir karakter yaratabilirsiniz bu size kalmış. Şişko her zaman her yerde abur cubur yiyen bir karakteriniz de olabilir mesela. Aklınıza gelebilecek her şey. Hepsinin tek bir ortak noktası vardır; yarışmak onları için tutkudur ve onları bir arada tutar.
 

 • Yarışçı Rolünde Yapılabilecekler
  Bu rolde yapılabilecekler neredeyse sınırsızdır. Yarışçı rolü kağıt üstünde illegal ama özünde illegal-legal arası bir roldür. Yani mafya, çete rolündeki gibi saygınlık kazanmanız için adam öldürmeniz ve ya uyuşturucu satmanız ya da polis-şağlıkcı rolündeki gibi bir kanun adamı ve ya ülkenize iyi bir vatandaş olmanız gerekmez. Sadece kendiniz olmanız yeter. Karakteriniz çok kötü yarışsa bile yarış dışı aktiviteler ile karakterinizi sevdirebilir ve ya saygınlık kazandırabilirsiniz. Espirilerinizle tanınabilirsiniz, ya da liderliğiniz ve ağırlığınızla. Geceleri bulaşma ayarlarsınız, yarışırsınız ve yarıştan sonra biraları aracınızın bagajına doldurur ve arkadaşlarınızla sahile ve ya eve içmeye, parti yapmaya gidebilirsiniz. Yarışta aracınızı vurduysanız onu tamir etme rolü yapabilirsiniz. Aracınızı alıp antrenman yapabilirsiniz. Sinemaya gidebilirsiniz. Normal bir insanın yapabileceği her şeyi yapabilirsiniz.
   
 • Araç ve Karakter
  Aracınız ile karakteriniz arasında bir bağ olmalıdır. Aracınıza bir evcil hayvan gibi, hatta eşiniz gibi bile davranabilirsiniz. Ona bir isim koyabilirsiniz. Aracınızı karakterinizi yansıtacak şekilde dizayn edin. Örneğin çılgın bir karakteriniz var ise zıt renkler kullanın. Ciddi iseniz tek renk ve koyu renkler kullanın. Size kalmış. Ancak aracınız bu dünyada sizin en iyi dostunuzdur, bunu bilerek rol yapın. Aracınızı çok iyi tanıyın ve bir araçta takılı kalın. Onu iyi sürene kadar ve o araçta ustalaşana kadar antrenman yapın. Aracınızın geliştirme rolleri yapın, mesela yıkayın, orasını burasını söküp takın, aracınızla her zaman uğraşın.
   
 • Yarışçıların Mafya-Çete-Polis İlişkileri Nedir, Nasıl Olmalı?
  Mafya: Yarışçılar mafyalarla pek muhatap olmak istemezler. Bunun sebebi kendi başını ve ya varsa ekibinin başını ve derde sokmak istememeleridir. Olması gerekende mantıken budur. Burada mafyaların yaptığı yanlış yarış birliklerine gidip haraç istemektir. Arkadaşlar yarışçı dediğimiz kişiler %80-90 fakirdir bunu unutmayın. Yani altlarında full eklentili Elegy ile ya da Infernus ile gezmeleri ya da tamirhane işletmeleri sizi yanıltmasın. Onların genelde tek varlıkları para harcadıkları şey zaten araçlarıdır. Araçlarından başka maddi bir şeyleri genelde olmaz. Bu yüzden bu adamlardan haraç istemek iki tarafında gereksiz gerilmesine sebep olur. Dediğim gibi yarışçı dediğin kişi fakirdir. Yarışçıdan haraç istemektense ekibin lideriyle ve ya direk bir yarışçı ile konuşup uyuşturucunuzu ve ya silahınızı satmalarını isteyebilirsiniz. Atıyorum şu kadar şundan veriyorum sana istediğin fiyata sat ama haftanın sonunda bana 10 bin getir diye anlaşabilirsiniz. Bu hem yarışçının hemde sizin iyiliğinize olur, daha iyi ilişki kurarsınız.

  Çete: Yarışçılar da bir nevi çete olduğu için pek fark yoktur. Çeteler eğlenmek için farklı şeyler kullanırlar, yarışçılar araçlarını kullanırlar. Bu yüzden iki kesim birbirleri ile genelde iyi anlaşırlar.

  Polis: Yarışçıların en çok nefret ettiği ve korktuğu şey haliyle polistir. Genelde Pek çok yarışçı karakter polisin kendisinden değilde "Ulan iki sokak arkada uyuşturucu ticaretinin a*ına koydular mafyalar cirit atıyor bu polis gelmiş benim iki dakikalık zevkime karışıyor adam öldürmüyoruz ki yav nedir bu öfke." diye düşündüğü için polisten nefret eder. Pek çok kezde dile getirirler. Ancak kağıda yazan adam yazmış, bir şey değişmeyeceği için yarışçılar her zaman polise mesafesini korur. Yarışçıysanız polise durup dururken karışmak gibi bir şey yapmamalısınız. "Aha polis dur sıfır çizemde peşime takıp az eğlenem." kafası çok güçlü ve zengin değilseniz pek iyi bir kafa değildir.
   
 • Ufak Püf Noktalar ve Tüyolar
  -Bir kaç film izleyin, en basitinden Hızlı ve Öfkeli serisi olabilir, ya da izlemektense NFS serilerini oynayabilirsiniz. Hikayeye odaklandığınız zaman ortam hakkında bilgi edinebilirisiniz. -Şimdi gelip "Ulan bunları izleyip geliyonuz RP'yi FF'ye ya da NFS'ye çeviridiniz." demeyin. Zaten RP'nin amacı gerçek hayatta kolayca yapamadığını yapmaktır eğlencesi budur. Yoksa ben diyor muyum siz sunucuyu Kurtlar Vadisi'ne çevirdiniz diye. Her şey iki taraf içinde dozunda güzel tabi :)- -Oyun haritasını yani Los Santos'u hatta direk eyaleti iyi bilin. Ara sokakları kullanmayı öğrenin. Çok işinize yarayacak. -Kullandığınız aracı tanıyın. Örneğin Sabre kullanıyorsanız el freni çekmeden kaydırabileceğinizi ama bu şekilde kontrolü de çok kolay kaybedeceğinizi bilin. Ya da Elegy gibi bir araca sahipseniz eklediğiniz eklentilerin aracınızın ağırlığını sistemsel olarak etkileyeceğini bilin. -Yani body kitsiz bir Elegy ile body kitli bir Elegy'nin hızı aynıdır ama kitsiz olan hafif olduğu için kitli olanı hızlanma ve yol tutuş konusunda geçebilir. Bu direk olarak GTA SA oyununun bir özelliğidir.- -Sizi havaya sokacak modlar kullanın. Örneğin GTA'da Tuner (Elegy, Jester, Sultan, Flash vb.) ve Low-Rider araçlar dışında çok fazla modifiye opsiyonu olan araç yok. Ama araştırırsanız bir Sabre'ye kaputtan fırlamış Supercharger modu, Infernus'a body kit takılmış modu bulabilirsiniz. Ancak dikkatli olun bu modlardan bazıları araçların handlerini değiştirebilir ve bu da sunucu kuralları gereğince yasaklamanıza neden olabilir. -GTA'nın User Tracks özelliği SA-MP'de de çalışır. Bunu kullanarak yarışlara uygun şarkılar seçin ve yarışacağınız zaman radyodan açın. Bu sizi çok iyi şekilde havaya sokacaktır. -Unutmayın ki karakterinizin anasının karnından bir Dominic Toretto, Ken Block ve ya Lewis Hamilton olarak doğmadı. Yani her zaman aracınızla antrenman yapın ve bunu rollerinize yansıtmayı unutmayın.
   
 • Yarışlara nasıl katılırım? Yarışlardan yüklü miktarda para kazanabilir miyim? Parti rolleri nasıl işler?
  Yarışçı rolü yapacağınız vakitçe en çok eğleneceğiniz roller hakkında konuşuyoruz şu anda yarışlar ve partiler. İlk öncelikle yarışlara katılım nasıldır? Elbette yarışı düzenleyen adamı iyi tanımanız gerekiyor. Ve sizi yarışa alacak adamda sizi iyi tanımalı. Nasıl olsa eğer yarışacaksanız bir boş uğruna olmamalı. Elbette birlik içinde eğitim amaçlı yarışabilirsiniz. Ama normal yarışlar bahisli olmalıdır. Bir şeyin uğruna yarışmalısınız. Yoksa polisler sizi bir hiç uğruna yakalar. Genellikle büyük yarışlar gecesi bir adet yarışlık olur. Mesela iki kişilik ortada 10.000$'in olduğu bir yarış. Düzenleyici bu yarışın rotasını ayarlar, yeri belirler ve bunu herkesten gizler. Yarışın sadece günü bellidir. Günü geldiğinde de rotasyon ve yarışın yeri açık duyurulur. Yarış normal şartlar altında başlamaz. Çünkü yarış düzenlendiğinde polislere yakalanmak kaçınılmaz bir risktir. Mutlaka polis baskınında kaçış için bir plan olmalıdır. Bir dağılma planı vb.. Genellikle yarış ekipleri yarış günü yarışa başlamadan önce ekiplerinin küçük bir bölümünü bir soyguna, hot pursuit başlatmaya veya polislerin dikkatini dağıtacak herhangi bir şeyi başlatmaya yollarlar. Bunu büyük ekipler işlerini garantiye almaları ve zaman kazanmaları için yaparlar. Eğer büyük ekipler yeterince güçlüyse polislerin telsizine bile erişim sağlayabilir ve yarış anonsunu durduğunda yarışı dağıtabilirler. Büyük yarış ekipleri işlerini her zaman garantiye alır acemice iş yapmazlar. Küçük yarış ekipleri zaten genellikle ya kendi aralarında yarış yaparlar ya da katılırlar. Çünkü bir yarış düzenlemek katılmaktan daha zordur. Peki ya yarış işleyişi nasıldır? Yarışların çok türlüsü vardır. Alt kısımlarda bu yarış türlerinden bahsedeceğim. Şimdilik klasik yarış türü olan. "Street Race" ten bahsedeceğim. Yarışa katılacaklardan komisyon alınır. Yarışa göre belirlenmiş fiyat mesela giriş 5.000$'dir. Dört kişi yarışacaktır. Dört kişiden 5.000$ toplanır. Ödül 20.000$'dir. Eğer özel günler var ise büyük ekipler ödülü 50.000$'e kadar çıkartabilir. Giriş parasını verdikten bir saat sonra ortam sağlanır ve yarış yapılır. Kazanan parayı yarışı düzenleyene göre elden alır veya banka hesabına yatırılır. Peki bu yarış gecelerinde veya partilerde, ya da araç buluşmalarında nasıl davranılmalıdır? Diye soracak olursanız.. Bazıları Bass sistemi ile müzik açıp dans eder, bazıları aracı ile ilgilenir, bazıları aracın motorunu sergiler, bazıları aracını hidrolikleri sayesinde dans ettirir, herkes birasını içerek birlikte kardeşçe sohbet eder. Yarışçı ortamlarında, partilerinde ırk ayrımı yoktur. Herkes bulunur. Hispanikler, siyahiler, Japonlar, beyazlar.. Hemde herkes! Burada önemli olan araçların yarışı ve bu yola başını koymuş insanların kardeşliğidir.
   
 • Sürüş Tipi Belirleme
  Sürücü olarak herkesin ustası olduğu bir sürüş şekli vardır. Driftçi, hızcı, pursuitçi, offroadçı. Tam olarak bu isimlerle geçmiyor sürüş tipleri, ama adını anınca akla nasıl bir sürüş tipi geldiğini anlıyorsunuzdur. Driftçiler bilindiği üzere yanlarlar, her uygun anda. Drift kolayca bozulabilen, başarısız olunduğunda fazlasıyla batıracak bir sürüş tipi olduğundan bunu her an denememelisiniz. Başta konvoy olmak üzere başarısız olacağınızı düşündüğünüz her anda, ve de realistik olması açısından bozuk yollarda yapmamalısınız. Hızcıların yaptığı şey belli, hız yaparlar. Drifti olmayıp da hızcı yarışçı rolü yapanların dikkat etmesi gerekenler kasislere bilmem kaç hızla girmemek, kaldırımlara o hızla çıkmamak ve bozuk yollarda aynı şekil hız yapmamak. Arabanıza hasar verirsiniz, göz önünde yaptığınız bu sürüşler gözden düşmenizi sağlar, ayrıca ihlal de sayılır. Araba tanıtma konusu da şu şekilde. Arabanızın markasını emoteyle belirtmedikçe o oyundaki modeliyle bilinir, öyle kabul edilir. Eğer ki role girmeden önce arabanızın ne model olduğunu belirtirseniz ona göre rol yapılır.
   
 • Roldeki Karakter/Duruş Şekli İyi İzlenim Yaratma
  Karakterinizin bir odak verdiği duruş şekli olmalı. Duruş şeklinden kastım, karakterinizle IC olarak yansıttığınız izlenim. Çoğu insan karakterini eğlenceli yapar fakat bu eğlenceli karakterini fazlasıyla abartıp, istemsizce karşısındaki kişiyi soğutur. Bunun için ortasını bulmanız çok iyi olacaktır, nerede espri yapacaksınız, nerede ciddi olacaksınız tamamen oluşturmanız lazım. Genel olarak ekipler içerisinde bütün kararlar ortak alındığı için dışarıdan yansıttığınız izlenim, ekip içerisinde aynı şekilde dağılır. Komikseniz komik olarak ekip sizi tanır, ciddiyseniz ciddi. Bu sadece eğlenceli olmakla geçerli değil, ciddilikte de aynı şekilde. Kimi zaman serseri gibi davranan, kimi zaman işlerine fazlasıyla odaklı ve ciddi bir karakter yaratabilirsiniz. Bunun için de rollere başlamadan önce karar vermelisiniz. "Benim karakterim şöyle olacak, IC'de de o şekilde devam ettirip keyfime bakarım oh mis." tarzından kararlaştırabilirsiniz. Bu rollerinize hem renk katar, hem de çevrenizdeki kişiler tarafından olaylara daha hakim olarak görünebilirsiniz.
  "Olm o kadar iyi izlenim yarat, karakterini şöyle yap böyle yap dedin de nasıl ve neye göre kararlaştıracağımızı detaylı anlatmadın?" gibi bir soru belki aklınızda canlanır diye buna da ek açıklama yapmak istiyorum.
  Karakterinizi mesela eğlenceli ama gerektiği yerlerde ciddi yapmaya karar kıldınız. Bunun olayı çok basit, ekip içerisinde lider eğer ki ciddi bir konu için sizi çağırıyorsa siz de ciddi olacaksınız. Espriye vurmayacaksınız, örnek diyaloğa bile gerek yok ama;
  "+ Hazard, bu akşam bir organizasyon olacak. Bu organizasyonu senin üstlenmeni istiyorum başka şeylerle ilgileneceğim.
  - Ne yapacaksın götünü fahişelere siktirmeye mi gideceksin ha?"

  Gibi saçma cümlelerle karşındaki kişiyi espriye vurursan, o adam o tip işler için size gelmez. Saygınlığınız da çok fazla kalmaz, bunun farkında olup yerine göre takılmanız lazım.
   
 • Hitap Şekli
  Bu başlık tamamen özel bir başlık ve bu tamamen kendi düşüncelerime göre yazılmış bir konu. Böyle bir zorunluluk yok fakat ağırlığınızı daha iyi koyup daha cool bir gösterim oluşturabiliyorsunuz. Yıllardır bulunduğumuz bu konseptte, hiçbir zaman çevreye "biz yarışçıyız, yarış yapıyoz, yarıccılar" gibi kelimeler kullanmadık. Bu bir yandan bana saçma geliyor, size de anlattıklarımdan sonra saçma gelebilir ve bize katılabilirsiniz bu konuda. Yarış birliğinde bulunan kişiler veya yarışlara ilgisi olan karakterler zaten her halükârda kendini IC olarak belli ediyor. Araç kullanışlarıyla, yapılan /ame'ler ve yapılan rollerden sonra. Birisi size ne işle uğraşıyorsun tipi bir soru sorduğunda "Yarışçıyım moruk yha uff" tarzı cümleler aşırı troll geliyor bizlere. Çünkü bu tip konseptlerde karakterler yarışçı olduklarını bilseler de IC olarak dillendirmeyi sevmezler. "Araba tutkunuyuz, araçlarımıza ilgimiz var." tipi şeyler söylerler. Çünkü "yarışçı" kelimesi çocuksu gelir. Anlayacağınız bu kelimelerden uzaklaşmaya çalışmanız tavsiye olunur.
   
 • Konuşma Tarzı ve Rahatlık
  Açık olmak gerekirse burada anlatacağım şey gerçek anlamda önem taşıyan bir şey. Birisi sizi telefonla aradığı sırada yarışta olursunuz, herife bastıra bastıra telefonda "Yarıştayım dostum, ....'dayız hep birlikte, sen de gel." gibi şeyler söylemek aşşırı mantıksız. Karakterinizin saf olmasıyla birlikte bunu söylemesi çok rol şekillendirir fakat saf rolü yapmayacağım diyorsanız eğer bundan uzaklaşmalısınız. İllegal şekilde yarış yapılıyorsa eğer telefonda neler olduğunu açıkça belirtmemelisiniz. Polis dinliyor olabilir, baskın gelebilir. Bütün suç size kalır zaten o sırada da birlikteki/ekipteki/ortamdaki saygınlığınız hiç kalmaz, yapılan hata yüzünden kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kalabalık yerlerdeki konuşma tarzınız da yukarıda bahsettiğim şekilde olmamalı. Idlewood'dasınızdır, kalabalık bir ortam; "Dün gece altımdaki araçla 4 yarış kazandım adamım, 5 bin dolar tertemiz cebime girdi." gibi cümlelerin geçmesi, tamamen riskli ve gereksiz. Ego yapacaksanız ortam içerisinde yaparsınız ve bu da zaten hem dalgaya alınır hem de eğlenceli bir ortam oluşur, daha zevkli hale gelir.
   
 • Karakterinizin Davranışı
  Şunu unutmayın ki, siz bir yarışçısınız. Bar kavgalarını vesaire onlar dışında, sizin daha geri planda kalıp, fear rpyi daha baskın yapmanız gerekiyor. Bir mafya gelir, sana takılır ve senin ise mental anlamda da fiziksel anlamda da hiçbir gücün yoktur, fear rpyi takacaksın. Çünkü sen bir genç rolü yapıyorsun ve belinde silah taşımıyorsun, taşısan da daha hiç kullanmamışsın bile. Mafya, çete gibi kişilere daha kibar ve iyimser yaklaşıp sözlerinizle ya kendinize çekin, ya da alt edin. Çünkü elinizdeki tek tecrübe yarıştan başka bir şey değil, tabii ki de bu zamanla karakterin tecrübesine göre değişebilir. 1 yıl geçer, artık daha tecrübeli ve daha ağır bir karakter olabilir. Davranışlarınız çekingen, iyimser ve her ortama uyum sağlayacak seviyede olmalı kısaca. Infernus alıp da AK47'yle dolaşarak birilerini vurmak, aşırı gereksiz.
   
 • Karakter Hikayesinin Sırdanlığı
  Buna karışmak hakkım değil fakat sadece tavsiye olarak düşünmeniz yeterli. Karakteriniz sıradanlıktan çıkmalı. "Bebekken bile araçlara çok tutkuluydu, zengin bir ailedeydi büyüdü aracını aldı Santos'a geldi." tipi sıradan ve bir senaryosu olmayan karakter hikayeleri olmamalı artık. Daha farklı, daha benzersiz şeyler düşünmeye çalışın. Örnek vermek gerekirse benim karakterim, önceden çeteydi ve farklılık arıyordu hayatında. Tatile çıktı ve araçları gördü, ortama giriş yaptıktan sonra direksiyonda hayatı daha iyi hissettiğini düşündü, tam anlamıyla yarışlara hevesli değil, kendine tam anlamıyla araçlara tutkulu demiyor ve zaman geçtikçe eski halini kaybedip, yeni haline geçiyor. Bu tip şeyler görmek daha iyi olabilir, herkes annesinin karnından yarışçı olarak doğmadı, farklı şeyler deneyin. Daha çok dikkat çeker, karakter senaryosu daha şekil olur ve rol imkanı daha fazla çıkar.
   
 • Saygı
  Saygı bir ekibin içindeki en önemli şeydir. Çünkü bahsettiğimiz gibi bir ekibi hiyerarşi değil saygı yönetir. Peki saygı nasıl kazanılır? Saygıyı kazanmanın elbette bir çok yolu vardır. Yarışçı birliklerinde en önemlilerinden başlayarak sıralayayım size. Bunlar zorunlu değildir fakat yapılması dahilinde yüksek saygı görebileceğiniz taktiklerdir. Bir yarış kazandığınızda kendinizi yüceltmeyip karşınızdakini iyi yarıştığı için tebrik eder ve onu aşağılamazsanız; Saygı kazanırsınız. Bir ekipte iseniz verginizi aksatmadan günü gününe verirseniz; Saygı kazanırsınız. Olduğunuz ekibin rekabette olduğu, ama düşman olmadığı ekibi kıskanıyor ve üyeleriyle sürekli tartışma çıkarıyorsanız saygı kaybedersiniz. Fakat tam tersi bu ekip üyeleriyle bile iyi geçiniyorsanız; Saygı kazanırsınız. birlikte kendinizden yüksek rütbelerin sözünden çıkmaz onları sever ve saygı gösterirseniz karşılıklı olarak; Saygı kazanırsınız. Aynı rütbede olupta beraber yükselmeye çalıştığınız takım arkadaşınıza daha çok öncelik gösterirseniz ve birbirinizi kollarsanız; Saygı kazanırsınız. Yarış kazanırsanız; Saygı kazanırsınız. Yarış kaybederseniz; Saygı kazanırsınız. Yarışa katılırsanız; Saygı kazanırsınız. Etkinlik yarışı kazandığınızda kazandığınız paranın çeyreğini yarışı düzenleyene verirseniz; Saygı kazanırsınız., partilere katılırsanız; Saygı kazanırsınız. paranız ve hızlı bir aracınız var ise saygı kazanmazsınız. Eğer gerçek bir yarışçıysanız Saygı kazanırsınız. unutmayın. Önemli olan aracın yanında nasıl durduğunuz değildir. Önemli olan aracınızı nasıl sürdüğünüz ve koruduğunuz saygınızdır.
 • Beğen 2
 • Haha 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...