Jump to content

Karabekian Armenian Crime Network


raconizm

Önerilen İletiler

Karabekian Armenian Crime Network


image.jpeg.57604a2a0d9842399031dd360d790234.jpeg"İlk tanışma, yapılanma aşaması..."
 
2019 yıllarında Ermenistan'ın en işlek caddelerinden biri olan Yarevan'da gece hayatında ses getirmiş Paparazzi Club adlı işletmenin çalışanlarından bahsedeceğiz. Paparazzi Club'ın güvenliğini sağlayan birkaç ismin aralarındaki bağlar çok kuvvetli. Bu iş üzerinde birlikte iyi zaman geçirmiş, birbirlerini iyi bir şekilde tanımışlar. Görenler onları yıllarca süren bir dostluğu olduğunu sanıyor. Her çıkan bir olayda birlikte organize bir şekilde hareket etmişler mekanın güvenliğini çok iyi bir şekilde sağlamışlar. Bu çalışanlar patronlarını çok iyi tanımasa da Paparazzi Club'ın sahibinin kulağına bu isimler çoktan gitmişti ve gözlerine girmişti. Patronları, mekanın kapalı olduğu bir gün bu ekip ile görüşmek için odasına çağırdı ve ekip teklifi geri çevirmeden görüşmeye gitti. Patron kendisini ekibe tanıttı ve ekip ile tanıştı. Ekibe aklında kurduğu planlardan bahsetti... Bu planlar ise bir yapılanma üzerineydi, ekibin kafasında adeta bir suç grubu çoktan oluşmuştu. Patronun aklındaki fikir ise bir başlangıç olarak gasp ve uyuşturucu ticareti olmuştu. Ekibe bir başlangıç olarak bunu söyledi ve ekibin aklına bu iş yatmıştı, Yarevan'da gece saatlerinde Paparazzi Club'ın işletildiği bir saatte ekipten birisi normal müşteri kılığına girdi. Belinde bir bıçak ile mekanın içerisine ekip tarafından sokuldu. Gözüne kestirdiği orta alkollü birisinin yanına gitti ve karanlık ışıklar altında belindeki bıçağını çıkartıp sırtına dayadı. Sırtına dayadığında cebindeki cüzdanını, lüks takılarını, telefonunu aldı. Aldıktan sonra mekanın arka tarafında olan yangın çıkışından hızlıca kaçtı. Gasp mağduru arkasından yetişmeye çalışsa da beceremedi. Bu konuyu Paparazzi Club'ın güvenlik ekibine iletse de ilgileneceklerini söylediler fakat gaspçının o ekipten olduğunun aklının ucundan bile geçmiyordu. Patron kamera kayıtlarını da çoktan silmişti, işletmenin kapatıldığı saatlerde ekip yine ofiste toplandı, ekipten gaspı yapan kişi aldıklarını masaya döktü, patron cüzdanı açtığında
birçok banka kartına rastladılar. Lüks takıları ve telefonu ise satıp onları paraya çevirdiler. Ellerinde
artık onları idare edebilecek para bulunuyordu. Patron paralardan payları ekibe dağıttı, iyi para
kazanan ekibin artık bu işler kafalarına çoktan yatmıştı.
 
 
image.jpeg.d18b0e70ca1eaf9740b097c0c2da2ee1.jpeg
"Daha büyük işler, daha çok para..."
 
Ekibi ile daha büyük işlere girişmek isteyen patronun bu sefer aklında Los Santos sokakları kafasında yer edinmişti. Bu konuyu ekibi ile paylaştığında olumlu bir şekilde karşıladılar. Patron artık ekibi ile Los Santos'un sokaklarında yapacakları işler ile ilgili planlamalar yapmaya başlamıştı. Paparazzi Club'ı bir yandan işletmeye devam etti. Mevcut ekibi çekileceği için yeni bir güvenlik ekibi ile anlaştı ve onları işe aldı, patron artık işletme durumunu ve para akışını Los Santos'da takip edecek. Patronun planlarında olan bir diğer konu ise Ermenistan Yarevan'da bulunan geceye ismini kazımış olan Paparazzi Club'ı Los Santos sokaklarında da duyurmak vardı. Patron ekibi ile Los Santos sokaklarına geldiğinde ilk işleri şehiri tanımak olacak. Daha sonrasında ise kendilerine bir bölge seçip orada faaliyet göstermek olacak.
 
 
"İşleyiş, planlama..."
 
Seçtikleri bölgede boy göstermeye başlayacak bu ekip planlarından ve hayallerinden de vazgeçmeyecek. Yasa dışı işleri yaparken yakalarını ele vermemek için her işlerini gizli ve usta bir şekilde yapmak için çabalayacak. Bir görüşme sağlanırken ankesörlü telefon kullanmayı tercih edecekler. Başlangıç olarak yapacakları işler ise uyuşturucu satışı, gasp, soygun ve araç alım satımı olacak. Ekibin büyük şehirde olan ilk başlangıç olarak yapacakları işler bu yönde olacak. Bu işler ile başlayıp zamanla büyütmeyi tercih edecekler. Yapacakları tercihler tamamen ekibin ortak kararı olacak. Ortak kararları ile organize bir şekilde hareket edecekler. Paranın birçok gelirini Los Santos'un en işlek caddelerinde açacakları yeni mekanlarından Paparazzi Club üzerinden gelir sağlamayı hedeflediler. 
 
 
 
 
image.jpeg.5290aa8ac9e70b430a5555db2b4a8c1d.jpeg"Silahlanma ve güçlenme yolunda..."
 
Paranın gelirini sağladıktan sonra ekibin planlarından en önemli olan konu ise silahlanma-silah üretimi olacak. Silah ticaretine de girmek isteyen ekibin beklentileri ve yapacakları işler çok büyük olacak. Ekibin en çok yapmak istediği iş de diyebiliriz. Edinecekleri bağlantılara durumlara göre silah ticareti yapmayı istiyorlar. Silah ticaretinden edinecekleri para ile güçlenmeye doğru gidecekler. Ekibin Los Santos sokaklarında en çok istediği konu ise isimlerinin geçmesi, güçlü olmasıdır. Şehirde tanınmış bir konuma gelmek için çabalayacaklar. Şehirin en güvenilir yasa dışı ticaret ağı olmak için ellerinden ne gelirse onları yapmak için hazırda olacaklar. Edinecekleri bağlantıları özenerek seçecekler ve bu bağlantılar sayesinde ticaretlerini güvenilir ve sağlam bir şekilde yapacaklar.
 
 
"Ekipte yer edinmek, katılım sağlamak..."
 
Ekibin bu konuda en çok dikkat edeceği konu güvenilir olmasıdır. Yoldan geçen herhangi birini aralarına alamazlar. Bu süreçte ekibe dahil olmak isteyen kişilere güvenebilmek için birkaç tane iş verirler. Güveni sağlamayı başarabilen kişiyi ise yanlarına alırlar. Bu süreçte kendilerinden çok bahsetmezler. İsimlerinde ise sahte bir isim kullanırlar. Güvendikleri zaman ise gerçeği söylerler. Ekip bu süreçte isimlerinin kötü çıkmaması için bu testi yapar. Polisler ile uğraşmak isteyemen ekip işinde önemli adımlar atmak zorundadır. Yapacakları herhangi bir hata patronuna da yansıyacaktır. Patronları en ufak hatayı bile kabullenemiyor. Bir işin kusursuz bir şekilde olmasını istiyor. Bu yüzden dolayı da bu yolda bu ekibi seçti.
 
 
 
image.png.e2504304a948477fe5c3c39b15de7f46.pngimage.png.71089e410a0b78e2158e45ac55cd12b2.png
 
Güncel Olarak Aktif Oldukları Bölge
 
Faaliyetlerini Mirror Park üzerinde bulunan bir tesiste başlamaya karar verdiler. Buradaki işletmeler ile ilgilenip para kaynağını işletmelerden sağlayacaklar. Tesiste bulunan otoparkta ise araç kiralama ve araç satışı yapmayı düşünüyorlar. Mirror Parka uğradığınızda Ermenileri bu tesiste görebilirsiniz. 
 
 
 
((OOC BİLGİLENDİRME))
 
Birliğe dahil olmak için DC üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Sunucu yeni açıldığından dolayı ve Karabekian Armenian Crime Network birliği yeni kurulduğundan dolayı şimdilik OOC bir şekilde alımları gerçekleştireceğiz. Planlarımız ilerleyen süreçte IC olarak alımlara devam etmek. Birliğe katılıp kemik bir kadrodan başlamak için DC üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.
 
Discord iletişim: raconizm ve alperxwisyy
 
 
 
 
 
((KONSEPT BİLGİLENDİRMESİ))
 
Geleneksel Ermeni kıyafetleri zengin bir kültürel geleneği yansıtır. Bundan dolayı onları salkım saçak bir şekilde giyindiklerini göremezsiniz. Giyimlerine önem verirler. Çeteler ile fazla samimi değildirler. Çete üzerinden tanıdıklarını uyuşturucu satışı için aralarında bir ticaret bağı kurabilirler. Daha çok denkleri ile görüşmeyi tercih ederler. Ticaret konusunda para kazanmak için her şeyi yapabilirler. İnsanlara olan soğuk kanlılıkları onlar için bir güvenmeme duygusudur. İnsanlara karşı her ne kadar soğuk kanlı olarak görünseler de bunun farklı bir amacı vardır. Her insana güvenmemeyi iyi bilirler. Polisler ile araları fazla iyi değildir, sadece işlerine yarayan polisler ile görüşürler. Rahatlarına düşkündürler, partilemeyi severler. Kadınlara olan ayrı bir ilgileri bulunmaktadır. Kadınlar ile zaman geçirmeyi severler. Güvendikleri isimler ile muhabbet edip dertleşirler. Mafya birliklerinden ayrıca bir oluşum olmayı planlıyoruz. Yaptıkları her işi sadece güvenip ticaret yapacakları ağlar ve kendileri bilecek bir şekilde gizliliğini sürdürmeye çalışacak. Modernleşmiş ve bilgili bir şekilde hareket etmeyi planlıyoruz.
 
 
 
tarihinde Raconizm tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)
Hiyerarşi
 
 
image.jpeg.da7a53dadcc9241e142ebb4802e340fa.jpegBOSS
 
Boss rütbesi için bir ailenin beyni, gücü, karizması ve karakteristik her şeyi diyebiliriz. Eğer Boss karakteri yeterince saygın veya akıllı değilse ailesi de saygın ve akıllı olamayacaktır. Bir ailenin daima ön yüzü o ailenin patronu olur. Patron karakter gereksiz hareketler içerisinde olursa, kendini küçük düşürürse veya aptalca davranırsa ailesini de lekelemiş olur ve değerinizi ister istemez azaltır. iyi bir Boss karakteri oturaklı, ağırbaşlı ve çok kolay ulaşılabilir olmamalı. Boss bir karakter sürekli insanların/ekibin içinde gezip zaman geçirirse zamanla ağırlığını ve işlevini yitirebilir. Normal şartlarda ailelerin bossları yalnızca haftada birkaç gün yalnızca aile üyelerini(soldier ve üstü olan kişiler "aile üyesi" sayılır) rütbelerle zaman geçirip, haftalık olarak Caporegime(ekip başlarından)leri üzerinden tax/vergilerini toplar. İşlerin gidişatından emin olur, ailesini rayında tutar ve arka planda görüşmelerini sürdürüp yeni iş fikirleri kovalar, işinin iyi gitmesi için hamlelerde bulunur. Ailede hangi adamın terfi alacağına, hangi adamın öleceğine, kimin toplantıda kaç saat konuşacağına kadar karar verecek kişi Boss'tur. Ailede olan her şeyden bir patronun haberi vardır. Bu yüzden iyi bir aile üyesi olmak istiyorsanız patronunuza daima sadık kalıp doğruları söylemelisiniz. Er ya da geç patronlar her şeyi öğrenir ve bu durumda sizin için geri dönülmez bir yol oluşabilir. Aynı zamanda patron karakteri de adaletli ve iş bilinci yüksek bir yapıda olmalı. Eğer üyeleriniz sizin adil olmadığınızı, yeterince iyi veya güvenilir olmadığınızı düşünürlerse size saygılarını kaybederler ve aileniz dağılma sürecine girer. İyi bir aile yönetmek istiyorsanız üyelerinize güven vermelisiniz. Patron bir karakterle sürekli parti ortamlarında, kadın peşinde, gevşek takılan yerlerde boy gösterip çok fazla gereksiz karakterle eş/dost/arkadaş/kanka rolü yaparsanız tamamen rezil bir hale dönüşürsünüz Aynı zamanda bir Caporegime'den de takeover yemeniz(darbe almanız) muhtemel hale gelir.. Bunun yerine saygın bir şekilde karakterinizi idare ettirmeye çalışırsanız, size duyulan saygı ve otorite de büyük olacaktır. Kaptanlarınızla sürekli iletişimde olmayı unutmayın ve işlerin yolunda gittiğinden emin olun. Tüm bu sebeplerden dolayı da, RAGE MP üzerinde rol yapıp aktif bir karakter canlandırmak istiyorsanız Boss rütbenizi hayali yapmalı veya alt karakter haline getirmelisiniz. Kendinizi Boss rütbesine getirip 7/24 rollerin içinde olursanız, mekana barmen alımından tutun da ufak tefek görüşme/işler peşinde koşarsanız karakteriniz giderek Boss değil sıradan bir ekip lideri/soldier gibi görülmeye başlanır.
 
 
 
 
image.jpeg.42c8dfb51239aca39dd231f485850a0e.jpeg
 
UNDER BOOSS / ACTING BOSS
 
Under Boss ve Acting Boss'dan aynı yerde bahsetmeyi uygun gördüm, bu iki rütbe son zamanlarda aşırı fazla kullanılmıyor veya ihtiyaç duyulmuyor. Çünkü genelde Capoların birisi Acting Boss veya Sağ Kol gibi takılıp patronundan aldığı işleri rayına getiriyor. Bir sağ kolun konum olarak arafta olduğunu söyleyebiliriz. İşi daha çok patrona yardımcı olmak ve o yokken işlerin yolunda gittiğinden emin olmaktır. Ancak Capoların birçoğu Underboss'u umursamaz veya s*klemez. Çünkü onlar için tek gerçek patrondur, patron dışında birinden emir almak hoşlarına gitmeyebilir. Bu yüzden Underboss karakteri, diğer karakterlerle iletişime geçerken dikkatli olmalı ve görevinin patron olmak değil, patrona vekalet etmek olduğunu unutmamalı. Bunun yanı sıra Acting Boss dediğimiz rütbe ise tam tersi şekilde, oldukça işlere karışabilir ve Sağ Kol yerine daha uygun bir görev olarak kullanılır. Yani bu tarz bir rütbe yaratıp geniş bir Suç. Ailesi kurmak istiyorsanız size tavsiyem Sağ Kol değil Acting Boss kullanmanız olacaktır. Acting Boss, Patronun bir altında takılan ancak sahada aktif, Capoları takip eden, hatta kendisi de Capo olan ve bir ekip bulunduran kişiye denir. Bu sayede sokaklarda olup her an iş kovalayabilir halde olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bir önceki cümlede duyduğunuz gibi bir Caporegime aynı zamanda Acting Boss olarak görev yapabilir. Örneğin bir Suç Ailesinin 4 farklı Crewu varken, bu Crew/Ekiplerin bir tanesinin lideri(Kaptan-Capo) Patrona yakın olup, Patron için aynı zamanda Acting Bossluk yapabilir. Bu da haliyle onun ekibini diğer ekiplerden de bir adım öne çıkarır. Bu rütbede rol yaparken gelecekteki patron adaylarından birisi olduğunuzu unutmayıp, ailenin Capolarıyla aranızdaki saygıyı iyi sağladığınıza dikkat etmeniz gerekir.
 
 
 
 
 
image.jpeg.523bc7a544764907455e7e70d8431042.jpegCONSIGLIERI
 
Bu rütbeyi Underboss/Acting Boss'un üstünde de düşünebilirsiniz altında da. Klasik yönteme uymak için altına koydum ancak, bazı suç ailelerinde Consiglieri'ler Boss'a daha yakındır ve daha çok saygı görüyor olabilir. Bir Consiglieri, Acting olarak sokakta takılan adamlardan ziyade Ailenin Beyni olarak görev yapar. Göreviniz Patrona ihtiyacı duyduğu zamanlarda fikir vermektir ve en önemlisi, tüm olaylar hakkında bir fikriniz olmalı. Patron size her an danışacakmış veya fikrinize ihtiyaç varmışçasına ne yapacağınızı biliyor olmanız gerekir. Bu yüzden iyi bir gözlemci olmanız ve ailenin yapısıyla birlikte, şehirdeki tüm suç yapısını iyi biliyor olmalısınız. Bu rütbeye en güzel örnek Godfather'daki Tom Hagen'dır. (Kendisi İrlanda asıllı olmasına rağmen İtalyan-Amerikan mafyasına girebilen nadir kişilerdendir) ve bu rütbe uzun yıllar boyunca Vito Corleone ve Michael Corleone'a danışmanlık / Consiglieri'lik yapmakla birlikte yeri geldiğinde de aileyi yönetip patronluk yapmıştır. Tom Hagen meslek olarak avukattır, ki bir Consiglieri için genelde en iyi meslek Avukatlık olarak bilinir. Bununla birlikte para işleriyle uğraşan, maddi hesapları güçlü, muhasebeci tarzı karakterler de Consiglieri olabilmekte. Bu rütbedeyken asıl işiniz patron ve capolarla iletişimde olmak daha çok ve olayları takip etmek. Bunun dışında ekstra bir sorumluluğu bulunmaz. Ekipteki üyelerden, aile üyelerinden veya ayakçılardan sorumlu değilsiniz ve onlarla iletişime girmenize gerek dahi yok. Consiglieri ailedeki en üst rütbelerden birisi olmakla beraber, çok nadir de olsa kadınlar da bu rütbeye gelebilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
image.jpeg.8c7ce9d0c929ae08641c28b70caa3ad5.jpegCAPO / CAPTAIN
 
Bir suç ailesinin bana göre bel kemiği, göz nuru rütbesidir. Çoğu zaman aileyi Boss değil Capo karakteri yönetir ki kendi ekibiyle de zaten ufak bir aile gibidir. Patronuna İtalyan Amerikan geleneği sebebiyle tam bağlıdır ve haftalık ödemesini yapar. Bunun dışında, genel olarak RAGE MP üzerinde bir aile kurulacağı zaman baştaki karakterin Boss değil de Capo olarak başlayıp, kendi ekibini/Crew /Suç Organizasyonu şeklinde yönetmesi çok daha mantıklı olur. Karakter gelişiminiz ve Oluşum içi gelişim rolleri için mutlaka Capo rütbesi, başlamak için Boss'dan çok daha iyidir. Etrafınızdaki adamlarınız bir Capo'nun aktif ekibi olarak roller yapıp, rol içerisinde size saygı duydukça karakteriniz Boss olma adayı olarak yükselecektir. Birkaç ay, belki bir yıl sonra karakterinizin gelişim rollerini tamamlayıp, altınızdaki adamların Capo olabileceğini düşündüğünüzde onlara birer ekip oluşturup kendinizi yapacağınız rollerle, asıl patron öldü, hapse girdi veya takeover yedi gibi göstererek Patronluğa yükseltebilirsiniz. Aslında karakterinizin yönetmek için gelebileceği en iyi rütbedir diyebiliriz. Soldier olduğunuz anda kendi işinizi kovalamaya başlayıp artık Aileden Birisi olduğunuz için birçok hakkınız bulunur. Ancak Capo olduğunuzda, size tanınan resmi bir ekiple birlikte tüm işlerinizi götürmeye başlarsınız. Ekibinizde soldierlar, Associateler, ayakçılar yer alabilir. Birçok farklı işe koşturabilir ve kendi işlerinizi kurabilirsiniz. Kendi bölgenizde, ele geçirip haraç topladığınız mahallede saygınlığınızı arttırabilirsiniz. Tanıdığımız birçok mafya babası Boss ve Caporegime olarak karşımıza çıkıyor .Örneğin John Gotti'ye ünvanlarının verildiği dönem ve ün yaptığı yer onun Caporegime olduğu döneme denk gelir. Yani aktif ve sürdürülebilir bir rol yapmak istiyorsanız Caporegime doğru adres.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
image.jpeg.97f496735453728ce82103653b0221f4.jpeg
 
 
 
 
SOLDIER (INSIDER)
 
Çoğu zaman bir aile üyesinin yükselebileceği en üst mertebe diyebiliriz. Çünkü İtalyan Amerikan ailelerinde, gerekli donanımlara ve yeterliliklere sahipseniz(İtalyan kökenli olmak, geçmişinizin İtalyanlardan gelmesi, ailenizde polis olmaması gibi) er ya da geç aile sizi kabul ettiğinde Soldier oldunuz demektir. Soldier bir tür INSIDER rütbesidir. Yani Kabul Edilen Adam anlamına gelir. Ailenin patronları sizi benimser, sizinle dost olur ve hakkınızda "Bizden Birisi" diye bahseder. Bu rütbedeyken kendinizi büyük bir örgüte kabul edilmiş, tüm sorunları atlatmış ve rahatlamaya, iş yapmaya başlayan rütbe olarak görebilirsiniz. Artık en güzel takımları giyecek, altın takıları takacak ve kendi ekibinizi kurup işlere koşturabileceksiniz. Aile, aileden olan birisi(soldier) için savaşa dahi girebilir. Patronun yükümlülüğü her zaman arkanızı kollamaktır. Kaptanlarınızla birlikte çalışırken, onlar sizin aileden olduğunuzu unutmaz ve hiçbir zaman kolay kolay azar yemezsiniz. Hatta bir Boss, kendi aile üyelerinden birisine vurduğunda dahi ailede bu olay büyük çatırdama yaratabilir. Eğer bu olayda haklıysanız, patrona karşı cephe bile oluşturabilirsiniz. Bu nedenle Soldier rütbesinin önemi ve ağırlığı büyüktür. Artık Cosa Nostra camiasında adınız yer alır ve tüm kabul edilmiş İtalyan Amerikan Aileleri sizi benimser. Onların mekanlarına girip çıkabilir, Sosyal Kulüplerde takılabilir, kendinize Wiseguy diyebilirsiniz. Bu rütbeye kadar yaptığınız birçok şey görmezden gelinir veya ayıplanmayabilir. Zencilerle takılmak, uyuşturucu partilerinde görünmek, uyuşturucu içmek gibi İtalyan Amerikan örgütleri tarafından ayıplanan şeyler Outsider veya Assocaite olduğunuz zamanlarda çok önemsenmez. Çünkü aileden birisi değilsinizdir ve yapacağınız hareketler Aileyi lekelemez. Ancak Soldier olduğunuz andan itibaren gözler sizin üzerinizdedir ve her hareketiniz takip edilir. Aileye utanç verecek şeyler yaptığınızda da aileyi lekelemeye başladınız demektir. Bu nedenden dolayı, soldier rütbesi avantajlarıyla birlikte sorumluluk da getirir. Yaptığınız yanlış hareketler, hatalı kararlar sizi ölüme götürebilir. Ancak artık aileden olduğunuz için, kazara başınıza bir iş gelse bile Aile(Suç aileniz) size ve ailenize(gerçek aileniz) bakmakla yükümlüdür. Soldier ve üzeri, kabul edilmiş bir karakterin başına bir iş geldiği zaman Suç Ailesi ömür boyu onun ve ailesinin, çocuklarının, eşinin ihtiyaçlarını karşılar. Bu da patronun yükümlülüklerinden birisidir.
 
 
 
 
 
 
image.jpeg.c1a683dafe676b647abec256d05a431a.jpeg
 
 
 
Aile için resmi olarak çalışmaya ve para kazanmaya, aile adıyla iş yürütmeye başlayabileceğiniz rütbe burasıdır. Patronunuz size yasadışı bahis, kumar, yasal bahis, haraç, tefecilik gibi işleri verebilir ve bunları yürütmeye başlayıp, payınızı ona ödeyebilirsiniz. Aileye kabul edildiğiniz andan itibaren aile adına konuşabilir, aile için iş yapabilir ve sokaklarda ailenizi temsil edebilirsiniz. (Aile= Suç Örgütü/İtalyan Amerikanlarda Suç Ailesi) Amerika Birleşik Devletleri'nde Cosa Nostra adını verdiğimiz örgütün kalıntısı olan düzende, şu an bile halen daha bu örgütün kurallarına uygun şekilde işlerini yürüten birçok suç organizasyonu bulunur. New York'un ünlü 5 Ailesi başta olmak üzere, Chiago, Jersey, Phily, Miami gibi birçok şehirde işleri yürüten ve Cosa Nostra bağı bulunan aileler bulunur. Bir Suç Ailesinde Soldier rütbesine terfi alıp Aileye girişiniz sağlandığı zaman, bu örgüte bağlı olarak kültürlerini sürdüren tüm suç örgütleri sizi sayar, saygı gösterir ve kabul eder. Yani New York'da Bonanno Ailesinin askeri/aile üyesi/soldierı aslında diğer aileler tarafından da( Gambino, Lucchese vb.) saygı görür ve kabul edilmiş üye olarak adlandırılır. Diğer ailelerin üyeleri de sizi tanır. Diğer ailelerin patronlarıyla görüşme hakkınız olur, iş bağlayabilirsiniz, zaman zaman çok nadir de olsa aile değiştiren soldierlar dahi olmuştur. Çünkü bir aileye alındığınızda diğer Cosa Nostra örgütleri tarafından da kabul edilmiş ve Cosa Nostra örgütüne alınmış sayılırsınız. Mafia I oyunundaki aileye giriş olayı da buna benzemektedir. Oyunda birden fazla Suç Ailesi olmasına rağmen karakterimiz Insider(Soldier-Aile Üyesi) olduğu andan itibaren tüm ailelerle kontakta olur. Kendi ailesinin patronu, o karakterin patronu olsa dahi diğer ailelerle de içli dışlı olunabilir. Ortak mekanlarda takılabilrsiniz, yalnızca Aile Üyelerinin girebileceği bir Sosyal Kulüp ortamı oluşturabilirsiniz. (Örneğin RAGE MP sunucumuzda 4-5 farklı İtalyan Amerikan Suç Ailesi olduğunu var sayalım, bu aileler kültüre bağlı bir rol yapıyorsa, soldierlarının tamamı birbiriyle dost olabilir ve yalnızca Insider+ rütbesinin giriş yapabileceği bir kulüp oluşturabilirler.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
image.jpeg.ac75c4c25d55b9bb27c2ee55e928939a.jpeg
 
ENFORCER (Bu rütbe ve altındakilerin tamamı "Outsider/Dışarıdan olan" sayılır)
 
Enforcer rütbesinin resmi olarak birçok ailede karşılığı yoktur, rehberlere veya çeşitli kaynaklara baktığınızda Soldier-Associate olarak olay devam eder ancak buraya Enforcer de bırakmayı uygun gördüm. Çok eski dönemlerde bir Suç Ailesinin patronu tarafından oluşturulan bu gayriresmi rütbe, Associate(bağlantı) ile Soldier(aileye kabul edilmiş olan üye) arasındaki kişileri tanımlamak için kullanıldı. Yani Associate dediğimiz rütbede, neredeyse bir ailede en çok adam bulunan yer diyebiliriz. Bir Suç Ailesinin kabul edilmişleri Boss, Capo, Soldierlar olsa dahi, aileyi ayakta tutan ve işleri yürüten/orta direği oluşturan, ailenin iş/suç ortaklarına Associate'lerdir diyebiliriz. İtalyan-Amerikanlar ailelerine yalnızca İtalyan asıllı olanları kabul ederken, Associate rütbesinde birçok farklı ırk iş yapabilir ve bir aileye bağlı olarak çalışabilir. Bunun da bir tık üzeri olarak, Soldier olmasına ramak kalan, defterlerin açılmasını bekleyen, aileye yakın olan, soldier olmasına kesin gözüyle bakılan kişilere ise Enforcer rütbesi verilmeye başlandı. Yani Enforcer için de aslında bir tür Associate'dir diyebiliriz. Ancak Assoun bir tık ilerisi, patronun ve ailenin gözüne giren elemanlardır. Aynı zamanda Enforcer'lar iş bitiricilikleri ve patron/aile için en temel görev adamı olarak da bilinirler. Görevleri aldıkları işi sorunsuz yerine getirme üzerine kuruludur. Tetikçiler, iş bitiriciler ve görev tamamlayıcılar genelde bu rütbedeki adamlardan oluşur. Aileye girmesine kesin gözüyle bakılmasına karşın, aileye girişi uzun zaman da alabilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
image.png.81f441d32f8f6db8c66271ebaad94865.png
ASSOCIATE (OUTSIDER)
 
Enforcer rütbesinde kısmen açıkladığım gibi, Associate rütbesi için bir ailenin kemiğini oluşturan rütbelerden birisi diyebiliriz. Aile için çalışan, para getiren, iş yapan, suç ortağı olmuş olan kişiye Associate(Aile Bağlantısı) adı verilir. Assolar genel olarak "Para yukarı, bok aşağı" deyiminin ortasında yer alır. Kendi outsiderları olabilir, ayakçılarına iş yaptırabilir, görevleri Caposuna/Soldier'ına/Kendisinden sorumlu olan aile üyesine, her hafta parasını teslim etmektir. Aile sizden haftalık haracını alır ve karşılığında ailenin bölgesinde/işlerinde iş yapmanıza olanak sağlar. Örneğin Goodfellas filminde karşımıza çıkan 3 karakter de uzun süre boyunca, hatta neredeyse yaşlanana kadar "Associate" olarak iş yapmışlardır. Yani RAGE MP üzerindeki genel algının aksine, bir rütbenin neredeyse ulaşabileceği en uç nokta Assodur. Filmdeki karakterlerimizden İrlanda asıllı olan karakter hiçbir zaman aileye alınmayacağını biliyor, buna rağmen aile için çalışıp, patronlarına tam bağlılıkla iş yapıyor ve zenginleşiyor örneğin. Goodfellas filmi tamamen 3 Asso'nun hayatını ve yapabileceklerini anlatıyor. Filmin sonlarına doğru ise yalnızca bir karakterin (İtalyan asıllı olan) suç ailesine kabul edildiği haberi geliyor ve bu şekilde Soldier olmaya hak kazanıyor. (Devamını spoiler için vermeyelim.) Luca Brasi örneğini de aynı şekilde vermiştim. Yani burada yıkmamız gereken algı, yapmak istediğiniz birçok rolü Bağlantı/Associate olarak rahatlıkla yapabilirsiniz ve ailenin kurallarına bağlı kalmanız yeterlidir. Cosa Nostra kurallarını bilmeniz ve ailenin geleneklerine saygı duymanız günün birinde Soldier olma(Aileye alınma) ihtimalinizi canlı tutar. Ancak yapmak istediğiniz şeylerin hiçbirisi için ekstra bir rütbe yapmanız gerekmez. Bir Asso bile kendine ufak bir ayakçı ekibi kurup kendi işini koşturabilir. Mekan işletebilir, patronundan onay alarak tefecilik işine girebilir, kendi suç ağını ufak çaplı canlandırabilir. Elbette burada unutulmaması gereken şey, Associate olarak "Dışarıdan" olan kişi sayılırsınız ve aile için hayati bir öneminiz yoktur. Yaşayacağınız bir sorunda aile muhtemelen arkanızda olmaz. Çünkü Cosa Nostra geleneklerine göre, yalnızca aileye kabul edilmiş kişiler için herkes seferber olabilir ve aile savaşa dahi girebilir. Ancak özel bağlantılarınız ve dostuğunuz yoksa, Associate rütbesi çoğu zaman sıradan bir iş bağlantısından başkası değildir.
 
 
 
 
 
image.jpeg.9ee1152e75d0c785c45931dce4d62533.jpeg
OUTSIDER
 
Outsider, kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi en dışarıdaki/en düşük rütbeli elemandır. Ailenin tüm ayakçıları, kamyoncuları, barmenleri, korumaları, güvenlikleri, giriş rütbesindeki herkes, patronun tanımadıkları, aile için iş çevirmeyen, yalnızca aile işlerinde çalışan kişilere Outsider denir. Bu rütbede hiçbir ağırlığınız ve vasfınız yoktur. Bir önceki rehberde anlattığım gibi, eğer bir aile üyesi sizi sebepsiz yere döver veya ağzınızı yüzünüzü dağıtırsa dahi, tek yapmanız gereken susmak ve kaderinize razı olmaktır. Outsider rütbesi pisliğin içidir diyebiliriz. Soldier olduğunuzda o muhteşem örgüte kabul edilip aileyi arkanıza alacak ve zenginleşmeye başlayacaksınız. Ancak Soldier olana kadar birçok sıkıntılı rütbede kendinizi bulabilirsiniz ve bunların başı da Outsider rütbesidir. Elbette burada yalnızca eziyet edileceğiniz anlamı çıkmaz. Eğer akıllı, çabuk öğrenen ve güven veren bir karaktere sahipseniz bu rütbeyi hızlı bir şekilde atlatacaksınız demektir. Bunun yanında Outsider rütbelerinin yanında olabildiğince aile işleri konuşulmamalı, hiçbir iş fikrine/konusuna dahil edilmemeli ve aile ile ilgili kararlar bu karakterlerin yanında alınmamalıdır. Bir Outsider genelde aile için ilk önemli işini yaptığında ve bir Associate/Soldier ile çalışmaya başladığında rütbe almaya hak kazanmış demektir.
tarihinde Raconizm tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...