Jump to content

Arnavutlar ve Arnavut mafyası


Aureus

Önerilen İletiler

ÖNSÖZ


Bu rehberi yazmamın asıl sebebi, Arnavutlar ve Arnavut mafyası hakkında Rehberler bölümünde tatmin edici rehberler olmamasıdır. Kaynaklarımın bazıları İngilizcedir, bu sebeple yazının bir kısmı İngilizceden Türkçe'ye çevirme olacak, eğer yanlış bir çeviri  yaptıysam lütfen konu altında veya özel mesaj yoluyla bana bildirin.
 

Arnavutlar'ın ABD'ye göçü


Amerika'ya göç eden belgelenmiş ilk Arnavut Kolë Kristofori'dir. (İngilizce: Nicholas Christopher)  ABD'deye göç eden Arnavutlar'ın öncüsü olarak bilinmektedir. 1880'lerin başlarında Boston'a göç etmiştir.  1980 yılında  ABD'de ana dillerinden vazgeçmiş 70.000 Arnavut kökenli ABD vatandaşının yaşadığı tahmin edilmektedir. 1990'larda birçok Arnavut, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Makedonda Cumhuriyetinden savaş mültecisi olarak ABD'ye gitmişlerdir.
 

Arbëreshe(İtalyan-Arnavut) Amerikanlar

 

zM15gR.png


ABD'ye ulaşan  bazı etnik ilk Arnavutlar, İtalya'dan ABD'ye giden, Arnavutlar tarafından Arbëreshe olarak bilinen gruplardır. Arbëreshe grubu Osmanlı İmparatorluğu tarafından işgal edilmekten kaçınmak için 15. yüzyılda Napoli Krallığı'na kaçan bir Arnavut grubuydu. Bu grup diğer Arnavutlar'dan İtalyanlaşmış isimleri dolayısıyla ayırt edilebilir. Ayrıca kendileri Italo-Arnavut Rum Katolik Kilisesine bağlıdırlar. Yine de, Arbëreshe'lerin güçlü bir kimlik duyguları vardır ve onlar herhangi bir Osmanlı etkisi olmayan Tosk Arnavutçasının eşsiz eski bir lehçesini kullanmaktadırlar. Çoğu zaman, nerede olurlarsa olsunlar, İtalyanlar ile karışmış Arbëreshe'ler vardır. Amerikan Arbëreshe'ler, bu nedenle, İtalyan Amerikan toplumu içinde asimile olmaları yüzünden İtalyan Amerikanlar ile çoğu kez ayırt edilemezler.
 

ABD'de Arnavut nüfusu


2010'da yapılan nüfus sayımına göre ABD'de 201,118 Arnavut bulunmaktadır.
 

Arnavut mafyasının küresel gücü


Sputnik;

Alıntı
Araştırmaya göre, son yıllarda giderek güçlenen Arnavut uyuşturucu mafyası, 5 yıl önce küresel pazarın mutlak lideri durumundaki Kolombiya mafyasını ilk sıranın dışına itti. Küresel uyuşturucu pazarının yüzde 75'ini elinde bulunduran Arnavut mafyasının, bazı verilere göre, ayda 4-6 ton, yılda 2 milyar dolarlık eroin sevkiyatı yaptığı vurgulandı.
 

 

Arnavut mafyası Hiyerarşisi(Klan Hiyerarşisi)


Arnavut mafyası  hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Aile klanı "fis" veya "fare" olarak adlandırılmaktadır. Ailelerde, "Bajrak" olarak bilinen bir yönetim kurulu bulunmaktadır, bu kurul her  birim için bir yüksek rütbeli üye seçer. Bu birimler Krye(Boss)  tarafından yönetilir, Krye tarafından seçilen Kryetar(Underboss) kendi altındakileri yönetir. Kryetar daha sonra üyelerle irtibat ve birim faaliyetlerini koordine etmekten sorumlu bir "Mik" veya "Friend" seçer.
 

Üyelik


Sadakat, şeref ve aileye derinden bağlı olan Arnavut ağlarının çoğu "eski tarz(kafalı)" gibi gözüküyor(kan bağına ve evliliğe çok önem veriliyor) Arnavut mafya aileleri veya klanları genellikle dünyada binlerce üyeden oluşmuş gruplardan oluşuyor. (Balkan rotası boyunca Doğu Türkiyeye, Batı Avrupa'dan, Kuzey Amerika'ya.) Ioannis Michaletos'un arıştırmasına göre aile yapısı, iç kurallardan her sapma için cezalandırıcı bir eylemle elde edilen güçlü bir iç disiplin ile karakterize edilir. Ceza, korkuyu garanti eder ve korku, aileye koşulsuz bağlılığı garanti eder.

Sputnik;

Alıntı
Bu arada araştırmada, birkaç yıl önce Arnavutluk'u küresel suç ağının merkezi olarak nitelendiren ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan rapordan aktarılan şu ifadeler dikkat çekti: "Özel dil, kurallar, aile geleneği ve hiyerarşiye duyulan saygı, Arnavut mafyasının gücünün temelini oluşturuyor."
 

 

Yemin


Arnavut mafyası  "onur sözü" anlamına gelen Besa terimini  kullanır. İşe alım sürecince Arnavut mafyasına giriş yapan bir üyenin yemin etmesi gerekir. Yemin daha sonra kutsal kabul edilir, çünkü yemin Besë olarak tanımlanır. Besa, Arnavut kültüründe son derece önemlidir ve sözlü bir güven anlaşmasıdır. Özellikle Kuzey Arnavutluk'ta, birileri Besë'sini birilerine verdiğinde, birilerine hayatlarını vermiş olurlar ve birbirlerinin hayatını korurlar.
 

Alıntı
Bir Arnavut, birine Besasını verdiğinde sözünü hiçbir şekilde bozmaz ve sadakatsizlik yapmaz.
- Sadrazam Mehmed Ferid Paşa (1903)
 

 

Kosova Kurtuluş Ordusu(UÇK)
dBa3An.png

Kosova Kurtuluş Ordusu (KKO veya KLA veya UÇK; Arnavutça: Ushtria Çlirimtare e Kosovës) 1990'ların sonunda Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılması için savaşan etnik Arnavut ayrılıkçı gerilla hareketidir. 1993'te kurulan örgüt, 1997'den sonra Sırplara karşı savaşmaya başlamıştır. UÇK Yugoslavya tarafından terör örgütü kabul edilmiştir. 1998-1999 Kosova Savaşı'ndan sonra Kosova hükümetine girerek ordu kadrolarına alınmıştır. Aralarında Fatmir Limay'ın da bulunduğu 7 UÇK komutanı, Sırplara karşı savaş suçu işlemekten yargılanmaktadır.
Kosova cumhurbaşkanı olan Haşim Taçi, Ramuş Haradinay, Agim Çeku, Albin Kurti de dahil Kosova'nın önde gelen siyasilerinden hemen hepsi UÇK mensubudur.

Sputnik;

Alıntı
1980'li yıllarda ortaya çıkan uyuşturucu kaçakçılığından sorumlu bu Arnavut ağ, yasadışı faaliyetten kazanılan parayı, Yugoslav güvenlik güçleri ve Sırp olmayan masum sivillere karşı sayısız suç işleyen UÇK'nın finanse edilmesine harcadı. 1990'lı yıllardan itibaren aktif olarak çalışmaya başladı.  **Muhtemelen yanlış yazılmış -Sırp olan- olacak**
 

 

 

Bonus: Yunanistan Arnavutları

 

b6aDdj.png


Unutmamak gerek ki Arnavutluğun komşusu Yunanistan'da 280.000-600.000 arası Arnavut bulunmakta.
 

MDbpm2.jpg
Yunan ordusu'nda Arnavutlar


Kaynaklar ve bakılması gereken yerler
Albanian Americans
Italo-Albanian Catholic Church
Albanian Mafia
Küresel uyuşturucu trafiği gücü
Arnavut mafyası-UÇK bağı
Albanians
Kosova Kurtuluş Ordusu
Arnavut mafyası hakkında çalışma
Besa
Türkçe Besa

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

  • 2 hafta sonra...

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...