Jump to content

Gambetti Crime Family | LS Crew


Aureus

Önerilen İletiler


Gambetti Suç Ailesi


Mafiapedia, Katil Ansiklopedi
     

                 

Gambetti suç ailesi, Liberty City'de faaliyet gösteren bir Cosa Nostra temelli organize suç örgütüdür. Örgüt 1979 yılarında Sonny "Afilli" Gambetti tarafından organize edildi. Gambetti suç ailesi 3 ayrı farklı eyalette 35-40 yeminli üyeyi kapsayan büyük bir organizasyondur.
 
İçindekiler [gizle]
 

        Tarih

        Sonny Gambetti

        Ancelotti ve Gambetti

        Paul Cinocci Suikasti

        Richard Corsitto

        Joseph Gambetti

        Referanslar


Tarih

Algonquin'de bulunan Bambino Laundry'de çıkan sözlü kavga sonrasında işletme sahibi Sonny Gambetti'nin dükkanı Toronto suç ailesi tarafından siyah sedan bir araç ile kurşunlandı. LCPD'nin olayı araştırması sonucu araştırmaların bir haraç kavgası olduğu yönünde olduğu söylentileri ortaya atıldı.

Olaydan birkaç hafta sonrasında ise Algonquin'de yetmiş beş metrekare alanda bulunan dört farklı lokasyondaki evlerde sıralı cinayetlerin eş zamanlı işlendiği ortaya çıktı.

Cinayete kurban giden kişilerin Toronto suç ailesi ile bağlantıları ortaya atıldı.

Cinayetlerin işlenmesinin ardından Sonny Gambetti'nin ve üç ayrı kişininde gözaltına alınması ve sorgulanmasının ardından serbest kalması,

şüpheleri onların üzerinden çekti.

Sıralı cinayet olaylarının ardından Bambino Laundry ve çevresindeki işletmelerin ise artık haraç gibi bir durum ile karşı karşıya gelmediği biliniyor. [1]

             
         Gambetti Suç Ailesi     
  Kurucu                 Sonny Gambetti
       
  Kuruluş Yeri        Liberty City, New                                                 Jersey
       
  Aktif Yıllar           1979-Günümüz
       
  Bölgeler               Little Italy,                                                Algonquin
       
  Etnik Köken         İtalyanlar                                                    ve Amerikalı
                                 İtalyanlar, farklı
                                 etnik kökenliler
                                 "iş ortağı" olarak
                                 anılır.       
     
  Üyelik                    35Yeminli Üye
       
   Suç Aktiviteleri        Şantaj, Tefecilik, Gasp,
                                  Fuhuş, Bahis, Rüşvet,
                                  Uyuşturucu ve Kumar
       
  Müttefikler          Messina, Pegorino,
                            Lupisella Suç Aileleri

 


Sonny Gambetti


Sonny "Afilli" Gambetti, sahibi olduğu Bambino çamaşırhane dükkanını Liberty City'nin ghetto kesimlerinde de açarak büyümeye gitmesi sonrasında kardeşi Frederick Gambetti ve kuzeni Ronald Gambetti'nin Bambino Çamaşırhanelerinin sayısını arttırmak istemeleri fakat finansal açıdan sıkıntıya düşmelerinin ardından parayı farklı bir iş için yatırım yaparak kazanç elde etmiş, elde ettikleri parayı ise tekrardan çamaşırhane sektöründe büyümek için harcamışlardı. Bambino Laundry, Liberty City'de on beşten fazla yere sahipti ve sabit müşterilerinden daha çok yeni müşterileri de hızla artıyordu. Sonny Gambetti Bambino Laundry'den o yıllarda yıllık kazancının altı ile yedi milyon dolar arası olduğu tahmin ediliyordu.

 Sonny Gambetti'nin büyümeye gidebilmesi için Ronald Gambetti ve Frederick Gambetti'nin çamaşırhaneden gelen parayı uyuşturucu işine sokması ardından uyuşturucudan gelen parayı ise çamaşırhaneler üzerinden akladığına dair kendilerine açılan dava sonucunda gelir-gider olarak faturalandırdıkları ve maliye raporu sonrasında kendilerine açılan davada suçsuz bulunmuşlardı. Sonny Gambetti'nin 90'lı yılların başlarına geldiğinde kendisinin bir milyoner olduğu ve Bambino Laundry üzerinden işlerini yürüttüğü, birçok İtalyan mahallesi ve Algonquin gibi sokaklarda farklı işler yaptığı biliniyordu. Sonny Gambetti, 1995 yılına gelindiğinde FBI tarafından izlenme listesine alınmıştı. Kendisi Gambetti Organize Suç Ailesi'nin patronu olarak sokaklarda dillendiriliyordu.  Kuzeni Ronald Gambetti ve kardeşi Frederick Gambetti 1980 yılında işlenen Algonquin sıralı cinayetlerin baş adamı olduğu ortaya çıktı, söylentilere göre bir muhbirin onları ele verdiği iddiası o zamanlar ortadaydı. Ronald Gambetti ve  Frederick Gambetti'nin otuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sonny Gambetti 1998 yılının Temmuz ayında akciğer kanserinden öldü. Ölümünün ardından yerine Richard Corsitto yeni patron seçildi. Gambetti Organize Suç Ailesi, 1998'li yıllarda tahmini 75-80 arası bir askere sahip olduğu düşünülüyor.


Ancelotti ve Gambetti


1998'li yılların sonuna gelindiğinde Algonquin ve Port Island'da bulunan Bambino Laundry dükkanlarında yangın çıktı. Yangının bir kundaklama girişimi olduğunun LCPD'nin yaptığı araştırmalar sonucu netleştirildi. 1999 yılında Saints Mark tarafında bulunan ve Ancelotti Ailesi tarafından işletilen Bistro'da çıkan silahlı çatışma sonucunda altı kişi öldü. Ölen kişilerden dört kişinin Ancelotti Suç Ailesi ile bağlantılı oldukları diğer iki kişiden birisinin sivil diğer kişinin ise Gambetti Organize Suç Ailesi'nin yeminli üyesi Randolph Gigante olduğu ortaya çıktı. 1999 yılında Ancelotti ve Gambetti ailesi arasındaki iplerin iyice kopması sonrasında Gambetti Ailesi'nin patronu olarak bilinen Richard Corsitto'nun aile içerisindeki otoriteyi oturtamaması ve ailenin eski günlerindeki iştihamlı zamanlarından kalan imajlarına zarar verdiği düşüncesi yeminli üyelerin aklında dolaşıyordu. Ancelotti Suç Ailesi ile Gambetti Suç Ailesi arasındaki savaşın sebebi halen bilinmese bile FBI'ın 99'da hazırladığı rapora göre Ancelotti Suç Ailesi ile aralarındaki uyuşturucu alışverişine dair ödenecek olan paranın ödenmemesi ve bu sebepten kaynaklı kundaklamaların gerçekleştiğine dair çarpıcı iddialar rapor içerisinde bulunuyordu.

Paul Cinocci Suikasti


Paul Cinocci, Ancelotti Suç Ailesi'nin mâli işleri ile uğraşan ayrıca diğer aileler ile olan ilişkilerin ilerlemesi için gayriresmi rütbesi olan Messenger rütbesinde olduğu biliniyordu. Paul Cinocci, Ancelotti Suç Ailesi'ne ait olan, Saints Mark sokağında bulunan Marco's Bistro'dan çıktı, aracına bindiği vakit motoru çalıştırmasıyla arabası havaya uçtu. Paul Cinocci'ye yapılan suikast sonrasında polisin ve medyanın gözleri Gambetti Ailesi'ne çevrilmişti. Richard Corsitto dahil beş kişi daha gözaltına alındı, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar. Kendilerinin bu soruşturma sonrasında ise yetersiz delil sonucu suçsuz bulunmaları ile dosya kapatıldı. [2]

Richard Corsitto


Richard Corsitto, 1998 yılında Gambetti Suç Ailesi'nin patronu olarak başa geçti. Richard Corsitto'nun asıl mesleği finansal danışmanlık olması ve kendisinin Sonny Gambetti gibi fakir bir yaşam içerisinden çıkmayarak normalde sokak adamı olmamasından dolayı aile içerisinde hep bir dışlanma durumu söz konusuydu. Richard Corsitto, aile içerisinde yeminli üye konumuna geldikten yedi yıl sonra Consiglieri ardından Underboss olarak görev aldığı ve en sonunda ise patron olduğu biliniyor. Kendisinin 1999 yılında Ancelotti Ailesi ile olan anlaşmazlıklar sonrası çıkan savaşta Gambetti Suç Ailesi'nin gücünü kaybetmesine sebep olmasından ötürü birçok eski yeminlinin gözünde küçük duruma düştüğü iddia ediliyordu. 2005 yılına gelindiğinde Richard Corsitto'nun Liberty City içerisinde birçok yerdeki Bambino Laundry dükkanlarını kapatmasını ardından kapatılan dükkanların satışlarından gelen para ile beraberinde Port Island'da Queen Otel adında beş yıldızlı bir yer açması sonrasında aile içerisinde tepkileri yine üstüne toplamıştı. Richard  Corsitto 2006 yılına gelindiğinde kendisine Cedar Grove'dan aldığı malikhanesiyle diğer aile patronlarına göre daha fazla kendi güvenliğine önem veriyor, daha fazla iş adamı imajı çizmeye çalışıyordu. Richard Corsitto, 2008 yılında Queens Otel'de düzenlenecek olan İtalyan-Amerikan Yardımlaşma derneği adına yapılan yemekli toplantı çıkışında kimliği belirsiz iki kişi tarafından suikaste uğrayarak öldü. Ölümünün ardından sansasyonel bir olay yaşandı ve o dönem Gambetti Suç Ailesi'nde kendisinin bir kaptan olarak görev aldığı bilinen Sonny Gambetti'nin tek oğlu olan Joseph Gambetti'nin yeni patron olarak seçildi. Liberty Tree'nin hazırladığı habere göre Richard Corsitto suikastinin asıl amacı aile içerisindeki otoritesinin sarsılması ve ailenin imajını kirletmesinden kaynaklı olarak yaptığı işlerin diğer yeminli üyeler tarafından tasvif edilmemesi, aile içi bir planlı cinayet olduğu iddiası ortaya atıldı.

Dönemin ünlü gazetecilerinden Henry Crawford'un kendi makalesinde "Gambetti Suç Ailesi'ni sadece Gambetti kanını taşıyanların yönetebileceği karşı çıkılamayacak bir gerçek." sözleri Joseph Gambetti üzerinde suikast dosyasının seyrini değiştirdi fakat Joseph Gambetti çıkarıldığı mahkeme sonucunda suçsuz bulundu.
[3]

Joseph Gambetti


Joseph Gambetti, 2008 yılında Gambetti Suç Ailesi'nin başına geçti. Joseph Gambetti, Sonny Gambetti'nin tek çocuğu. Joseph Gambetti, 2008 yılında aile içerisinde köklü değişikliklere gitti. Yaptığı ilk değişikliklerden birisi Bambino Laundry dükkanlarının sayısını azaltarak kapatılan dükkanlardan gelen paralar ile beraberinde Liberty City'nin belli başlı yerlerine ufak işletmelere nazaran daha büyük çamaşırhaneler kurdu. Çamaşırhanelerin yanı sıra Liberty City'de diğer aileler ile aralarındaki sorunları çözmek ve komisyonda bulunmalarından kaynaklı diğer aileler ile olan ilişkilerinde iş ile alakalı ortaklıklar kurarak kazançlarını ailenin yıllık kazancını iki katına çıkardı. Richard Corsitto'nun gidişinin ardından FBI'a konuşan bir muhbirin söylediğine göre Joseph Gambetti'nin o koltukta oturmasının en büyük sebebinin ailedeki destekçileri sayesinde olduğu kayıtlara geçmişti. Joseph Gambetti aile içerisinde iş bazında yaptığı köklü değişikliklerin yanı sıra eski jenerasyondan olan yeminli üyeleri birer birer emekliye ayırdı, ve onlardan az sayıda bırakarak yeni jenerasyonun önünü açtı. Aile içerisinde yaptığı değişikler sonrasında birçok yeminli üyenin farklı konumlara geldiği iddia edilirken, 2012 yılına gelindiğinde ailenin tahmini yeminli üye sayısı 50 ile 60 olarak biliniyordu.

Joseph Gambetti'nin 2015 yılında yaptığı birkaç farklı şehir ziyareti sonrasında ailenin San Andreas eyaletindeki Las Venturas ve San Fierro'da yeni iş imkanları için Louis Damico ve Nicholas Camuso'nun ekiplerini oraya yollandığı biliniyor. 2022 yılında Ailenin küçülmeye gitmesi ve meşrulaşmaya doğru ilerlemesi sonucunda 2022 yılında tahmini yeminli üye sayısının 35 ile 40 arası olduğu düşünülüyor.
Ayrıca


Cosa Nostra
İtalyan-Amerikan Kültürü ve Organize Suç


Kaynakça


1. ^ "Liberty Tree, Newspaper" > newspaperarchive.org
2. ^ "Liberty Tree" > libertytree.com
3. ^ "Liberty Tree" > libertytree.com

 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

banergambetti.png

2003, Saints Mark, Liberty City

Francesco Zappa, ilk başta bakıldığında kendi işleriyle uğraşan bir herif gibi görünüyor olabilir fakat kendisi 2003 yılında Ancelotti ve Gambetti ailelerinin arasındaki savaşa son damgayı vuracak olan suikastin baş rolünü oynayan adamdı. O zamanlar kendisi bir yeminli bile değildi fakat kendisini bu günlere getiren o günü hiçbir zaman unutmayacağı kesindi. Arabanın altına bombayı o koymuştu, motor çalıştığında ise uzaktan kumanda ile o patlatmıştı. Bu işlerde hiçbir zaman bir karşılık beklememesi gerektiğini biliyordu fakat o takımları çekmek istiyorsa o bombayı patlatması gerekiyordu. Francesco bu işi yaparken tedirgindi, onu birilerinin görmüş olabileceğinden korkuyordu, o zamanlar kendisi daha yirmi üç yaşındaydı ve sokakta takıldığı dostları gibi sokaktaki mobsterlara özeniyordu. Onlardan biri olmak o zamanlarda çok işine yarayabileceğini düşünüyordu, onların rahat yaşadıklarını ve onları sadece Tanrı'nın öldürebileceğini düşünüyordu. Francesco o gün bombayı patlattığında duyduğu sesin kulaklarından hiçbir zaman silinmeyeceğini farketmişti.
 

2004, Saints Sosyal Kulübü

Algonquin'de bulunan sadece üyelerin girebildiği bir sosyal kulüp bulunuyordu. FBI'ın bile o zamanlarda en çok içerisini incelemek istediği, bir lamba bulsa direk altına dinleme cihazını yerleştirmek için can atacağı bir mekandı. Saints Sosyal Kulübünden bahsediyoruz ahbap, birçok yeminlinin oraya girmesi ile toplarını yayması bir oluyordu.  Bir gün içeri o zamanların en ünlü gangsterlerinden Robert Lombardi girdi. Lombardi'nin herkesi üst kattaki eve davet etmesi sonrasında evdeki heriflerin tek tek suratına bakarak ailenin defterleri açtığından bahsetti. O zamanların kaptanlarından Gravelli'nin ise aklında Cinocci işini yapan Francesco Zappa vardı, uzun süredir onun işlerini yürütüyor ve ona yardımcı olduğunu biliyordu. Gravelli durumu Francesco'a anlatmak için onu Downtown'daki ofisine çağırdı ve onunla yaptığı konuşma sonrasında Francesco'nun artık onların dostu olabileceğine fakat daha dikkatli olması gerektiğine dair bir konuşma çevirdi. Francesco Zappa artık içerden birisi olacaktı. Francesco bizim dostumuz olacaktı.


2004, Cedar Grove, Liberty City

Ailenin tüm yeminli üyeleri Cedar Grove'daki bir evde toplanmış durumdaydı. Evin sahibi Richard Corsitto'nun iş ortaklarından olan Matthew Colombo'a aitti. Evdeki toplantı yapılmadan önce birkaç associate tarafından evin tüm duvarları, ev eşyaları dedektör ile aranmış bir böcek dahi bulamadıklarında toplantının yapılmasına hiçbir engel kalmamıştı. Ailenin yeminli üyeleri teker teker eve geliyor, hepsi salona geçip evin kapısını izliyordu. Akşam saat sekizi gördüğü sırada kapının önüne yaklaşan aracın sesiyle hepsi birden ayağa kalkmıştı. Kapının önünde pahalı takım elbiseleri ile dikilerek patronun içeri girmesini bekliyorlardı. Richard Corsitto'nun gelişiyle beraberinde direk olarak toplantı salonuna geçilmişti. Patronun vakti değerliydi, birkaç wiseguy ile takılarak gününü hiç edemezdi. Patronun iki saatlik toplantı sonrasında birkaç kişinin masada önerilmesinin ardından hepsi teker teker içeriye davet edildi. İlk önce biri girdi, ardından başkası. Sıra Francesco'a gelmişti. Francesco'nun duruşunu, ciddiyetini ve takım elbisesindeki İtalyan-Amerikan karışımı bayraklı rozetin onu ilgi çekici biri olarak kılıyordu. Francesco'nun tetik parmağı kesildi, Meryem Ana'nın fotoğrafının üstüne damlatıldı. Fotoğrafı ateşe verip avcunun içinde yanarken dudaklarından sözcükler dökülüyordu. "Eğer ki kendi yaşam yolumuza ihanet edersem, ruhum cehennemde yansın aynı bu azize olduğu gibi." Richard Corsitto'nun, Francesco'nun dudaklarından yeminini dinledikten sonra kafasını sallayarak gür bir ses ile "Amico Nostra." demesiyle içerideki yeminlilere Francesco Zappa'yı tanıtmıştı. Gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla yakın dostu Peter Gravelli ile beraber Saints sosyal kulübe gitmişti, gittiğinde ise bir ton tebrik zarfı eline geçmiş kendisini ödüllendiren dostlarına tebessüm ederek bakmıştı. O artık bir yeminliydi.


2008, Queens Otel

Richard Corsitto'nun uzun süredir aile içerisinde yaptığı düzenlemeler birçok yeminlinin cebini zora sokmuş durumdaydı. Richard Corsitto her ne kadar para kazansa bile ailenin gelirlerini Bambino çamaşırhanelerini kapatarak düşürmüş, sadece kendi prestiji için ailenin çıkarlarını hiçe saymış durumdaydı. O zamanlarda Joseph Gambetti'nin yeni kaptan olarak açığı kapatması diğer kaptanlara göre kendisinin daha fazla sokakta bulunması herkesin gözünde onun ilerleyen yıllarda birer patron olabileceği düşüncesini akıllara getiriyordu. Richard Corsitto'nun uzun zamandır aile içerisindeki ipleri sıkı kavrayamaması onun için durumları giderek kötüleştiriyordu. Ancelotti Ailesi ile aralarındaki sorunları çözmek istediğinde uyuşturucu işindeki pay dağılımında Ancelotti'lerin payı yüzde 10 olmasına rağmen Richard Corsitto'nun onlara yüzde otuz vermesi aile içerisindeki dengeleri değiştirmiş, birçok yeminli üyenin ise ona karşı güveni kırılmıştı. Joseph Gambetti o zamanların en ünlü kaptanlarından biriydi ve ailenin ilk patronu Sonny Gambetti'nin ayrıca oğluydu. Bir gece Joseph'in evinin önünde ailenin Consiglieri ve iki kaptanı belirmişti. Joey kapıyı açtı ve dışarı çıkarak onlarla görüştü. Richard Corsitto için bir mum yakacaklardı.

Richard Corsitto, İtalyan-Amerikan Yardımlaşma Derneği'ne sürekli olarak bağış yaparak kendi prestijini yükseltmeye ve medya önünde poz vermeye bayılan birisiydi. Aylık olarak düzenlenen dernek toplantılarından birini ise kendi Otelinde düzenlettirmek istiyordu, o gün Richard derneğin yemekli toplantısı için kendi oteline gitmişti. Şoförü onu bırakmış, akşam alacağı vakite kadar iki sokak aşağıdaki bir Büfe'de vakit öldürecekti. Richard keyifli geçen toplantı sonrasında otelden ayrılmış şoförünü bekliyordu, karşı kaldırımdaki sıralı araçların orada ise Joseph Gambetti onu izliyordu, silahların sesinin duyulması ile birlikte Richard Corsitto için mum yakılmıştı bile.


2009, Queens Otel

Richard'ın ölümünden tam altı ay sonra ailenin iç işlerinde değişiklikler başlamıştı bile. Joseph Gambetti aile içerisinde aldığı destek ile beraberinde yeni patron seçilmişti. Kendisi o zamanların ailelerine göre çok genç yaşta patron olmuştu. Kendisinin zeki birisi olması ve bu tarz durumlarda neyi nasıl yapabileceğini bilmesi onu önde tutuyordu. Richard Corsitto'nun ölümünün üstünden altı ay geçtikten sonra Queens Otel'de bir aile toplantısı yapılmıştı. Komisyon ile aralarındaki iletişim kopukluğuna bir son verilmesi adına artık Consiglieri'nin değişmesi gerektiğini ve aile içerisindeki yaşını doldurmuş eski gangsterlerin emekli edilmesi gerektiğini söylemişti. Bunları yaptı da. Aile içerisindeki jenerasyon değişikliğinde birçok kişinin konumlarında değişikliğe gidildi, Corsitto'nun yancısı olanları ise aile içerisinden elediler. Francesco Zappa ise o gece toplantı sırasında Algonquin'deki ekibin yeni kaptanı olmuştu.


2024, San Andreas, Los Santos

Francesco'nun kaptan olmasının üzerinden neredeyse 15 yıl geçmişti. Algonquin'deki ekibi ile beraber eski günlerdeki gibi işler yürütemiyordu. Ailenin ise işlerini artık meşrulaştırmak istemesi ve teknolojiden korkmalarıyla beraberinde artık paralarını legal yollar ile kazanma düşünceleri vardı. Francesco Zappa ise bir sokak adamıydı, sokaktan gelmişti aynı Joseph Gambetti gibi. Francesco'nun bir gün telefonu çaldı ve Cedar Grove'daki patronun evine gelmesi söylendi. Francesco'nun eve gitmesiyle beraberinde ondan istenilecek bir şey olduğunu düşündü ilk başta, haklıydı da. Joseph Gambetti ondan tatil zamanlarında gittiği Los Santos şehrine gitmesini ve Algonquin'deki ekibini yanında götürmesini istemişti. Francesco'nun işini artık doğru düzgün yapamadığının farkında olan Joseph onu Liberty'den uzaklaştırarak bir RICO davasına maruz kalmak istemiyordu fakat bunu diğer yolla iletmişti. Los Santos şehrine ekibi ile gidip iş araştırması yapmasını ve oraya yatırım yapılmasını istiyordu. Francesco, Ailenin patronundan gelen emir ile hareket ederek ekibini toplayarak Los Santos şehrine uçmuştu. Bavullarındaki nakit onlara bir ay bile zor yetecek görünüyordu.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Alıntı yapılan: OOC Açıklama/Alım HK.
Herkese Merhabalar, Gambetti Crime Family hakkındaki OOC bilgilendirme ve OOC alımları hakkındaki yazımızı buradan paylaşıyoruz, birliğimize dahil olmak isteyen kişilerin bu yazıyı okuması zorunludur, bilginize.

OOC Açıklama

Gambetti Crime Family, Liberty City'de bulunan Cosa Nostra temelli organize suç ailesidir. Gambetti Suç Ailesi'ne bağlı olan San Andreas'daki Los Santos şehrindeki ekibi canlandırıyoruz. Tamamiyle İtalyan-Amerikan kültürünü yansıtmayı hedefliyoruz. LS Ekibi'nin 2024 yılında federallerin teknolojiyi çok farklı şekillerde kullanmasından kaynaklı olarak ailenin teknolojiden korkması ve kalan yıllarını hapiste geçirmek gibi bir niyetinin olmamasından dolayı tamamiyle meşrulaşmaya çalıştığı bir senaryo içerisinde bulunmaktayız. LS Ekibi'nin, Liberty City'de eskiden Algonquin'de işlerini yürütmesi fakat FBI'ın hala gözlerini ailenin üstünden çekmemesi aileye karşı bir RICO davası açmasıyla tüm işleri mahvedebilmesine sebebiyet verebileceğinden dolayı aile en sıkıntılı ekibi şehirden uzaklaştırarak farklı bir eyaletteki şehre yollayıp kendilerinden uzaklaştırmakta. Bu ekibin ailenin işlerini farklı yerlerde sürdürebilmesi adına Los Santos şehrini değerlendirmeyi hedeflemesi açısından Zappa ve ekibini buraya yollamış durumda.

OOC Alımlar

OOC Alımlar kapalı beta bitene kadar açık durumda. Birliğe dahil olmak istiyorsanız, bana forum üzerinden veya Discord üzerinden arkadaşlık isteği atarak ulaşabilirsiniz.
 
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
  • Yeni Oluştur...