Jump to content

[Rehber] Drive-by rolleri H.k


vagrainN

Önerilen İletiler

 

image.jpeg.4f80ec990b5bff4e9427f8eae36afd40.jpeg
Merhabalar, bu rehberimizde Drive-by rollerinden detaylıca bahsedeceğiz.

 

 

 

Drive-by Ne demek?

Drive-by terimi, kelime anlamıyla "arabayla geçmek" anlamına gelir, ancak yaygın olarak araç içinden ateş etmek anlamında da kullanılır.

Genellikle araç içerisinden ateş ederek bir hedefi vurmayı amaçlayan bir saldırı taktiğidir. Bu taktik genellikle çatışma ortamlarında, düşman grupları arasındaki çekişmelerde veya tehlikeli bölgelerde görülür.
 

Drive-by'la Pursuit'in farkı nedir?

Drive-by genellikle sabit noktalara (evler, dükkanlar, sokaklar) yapılır ve araç orta hızda ilerlerken bu saldırı gerçekleştirilir. Pursuit ise kovalamaca anlamına gelir ve genellikle hızla kaçan birini kovalamayı ifade eder. Pursuit esnasında genellikle araçtan camdan ateş etmek gibi eylemler gerçekleşmez.

Bunun en büyük sebebide Çevre kontrolü'nü kovalamacada yapma imkanınızın az olmasıdır, polisler bunu şehir içinde göze alamaz aynı şekilde il-legal'lerde bu suçun cezasını alamazlar sonuçta kimse mühebbet yemek istemez değil mi?
 

Alıntı

Çevre Kontrolü: Etrafınızdaki diğer araçlara ve insanlara dikkat edin, masum kişilerin zarar görmemesi önemlidir.


Pursuit, polisin şüpheliyi/suçluyu kovaladığı veya iki çete üyesinin birbirini kovaladığı bir durumu ifade eder. Arabalı kovalamacalar için sıkça kullanılan bu terim, drive-by'ın aksine yaya kovalamacalarını da tanımlayabilir.

 

Drive-by Saldırılarının Amacı: 

Drive-by saldırılarının amacı genellikle gözdağı vermek ve gücü göstermektir. Drekt düşmanların öldürülmesi değil, onlara korku salmak ön plandadır.

Drive-by Hangi Durumlarda Yapılır:

Drive-by saldırıları genellikle düşman grupları arasındaki çatışmalarda, rekabet durumlarında veya intikam amaçlı gerçekleştirilir.

Drive-by nasıl atılır?

Drive by atarken arabayı çok yavaş sürmemelisiniz ,çok hızlıda sürmemelisiniz orta bir hızla sürmelisiniz. Ayrıca şerit ihlali yapmamalısınız kaldırıma çıkarak adamları kovalamak veya sürekli ileri geri yaparak adamları kovalamak amacıyla non-rp driving yaparak arabayı sürmemelisiniz bu yanlış bir tercihtir.

 

Amacınız gözdağı vermek olduğu için sürücü orta bir hızla sürer diğerleri camdan sarkıp bu sürede şarjör bitene kadar sıkar yaralayabildiği kadar,korkutabildiği kadar sıkar zarar verebildiği kadar verir, daha sonrasında camdakiler içeri geçer ve şoför hızla kaçarak olay yerinden uzaklaşır bu süre 5-10 Saniye sürer En fazla 30 Saniye sürmelidir.

 

Drive-by'lar 5 dakika gibi uçuk sürelerde olmaz adamları kaçırtıysanız,korkuttuysanız başarılısınız demektir karşı taraf size bize sıktılar ama öldüremediler diye beceriksiz diyemezler,siz amacınıza ulaştınız.

Aynı şekilde eğer drive-by yediyseniz ölmedim diye sevinmeyin yada drive-by yapan tarafı küçümsemeyin çünkü bildiğinizin aksine drive-by'lar öldürene kadar kovalamak değil zarar verip kaçmaktır.

Sürücü rolündeyseniz, hızlı ve manevra kabiliyeti yüksek bir araç seçmek önemlidir. Ayrıca saldıracak oyuncuların da araçlarındaki silahları kullanabilecekleri bir araç tercih etmeleri önemlidir.Drive-by yapacak oyuncuların amacı, belirledikleri hedefe araç içerisinden ateş açarak onu hedef almaktır. Hedefi belirlerken etkili bir nişan almak ve dikkatli olmak önemlidir.Drive-by sonrasında hızla olay yerinden uzaklaşmak ve polisten kaçmak için güvenli bir kaçış planı yapmak önemlidir.

image.jpeg.70d11858c31ee7971e997de1ab21a955.jpeg

2-Motorla Drive-by
image.gif.519f163cd570cae88178bb70c2c6ecfb.gif Motorsikletle drive-by saldırıları MC'ler tarafından sıkça kullanılan bir yöntem olmakla beraber çetelerinde kullandığı bir yöntemdir. Kaçmanızın kolay olması rahatça sıkabilmenizin dışında bu yöntemin tercih edilmemesinin yada zararları arasında kolay hedef olduğunuzu söyleyebilirim savunma ateşiyle beraber yaralanmanız kolaydır sizde açık hedefsiniz üstelik tekerinize gelen bir kurşunla beraberde kaçma şansınız olmayabilir.
3-Çatışma öncesi Drive-by
Çatışmaya/Baskına arabayla giderkende kullanılan bu yöntem arabadan indikten sonra sıkmakla vakit kaybetmemek içindir. Ancak bu konudada dikkat etmeniz gereken yerler olduğunu söylemeliyim.
Hedeflere yaklaşırken hedeflere sıktıktan sonra aracın kapısına,araca yada hemen dibindeki biryerde siper alabilmenizde karşı tarafın durumuna göre oldukça önemlidir, açık hedef olmamanız için siper konusu önemlidir.
Araç seçimi... Zırhlı bir arabanız varsa yada kamyon,Jeep gibi büyük ve geniş arabalarınız varsa muhtemelen doğru tercihiniz bu arabalar olacaktır.
 


Karşı taraf size Drive-by atarken ne yapmanız gerek?

Eğer drive-by'da sıkılan taraf sizseniz yapmanız gereken şey basit, TOPUK! Arkanıza bakmadan kaçmanız lazım kaçarken fırsat bulabilirseniz bir iki el sıkmayı deniyebilirsiniz tabi uygun bir siperiniz varsa ancak unutmayın canınız büyük tehlikede ani yakalandınız ve siz silahınızı çıkaramadan etrafınızdan mermiler geçiyor,belkide vuruldunuz eğer durursanız ölümünüze engel hiçbir şey yok delik deşik olursunuz size drive-by yapılırken asla olduğunuz yerde durup arabaya sıkmaya çalışmayın arabadan silah sıkan o herifleri gördüğünüz zaman ters yöne doğru depar atın yada bulabildiğiniz bir siperin arkasına atlayın kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için bir iki el koruma atışı açın.
Drive-by yapmadan önceki hazırlıklar

Kişileri belirlemek: iyi bir şoför ve iyi nişan alan adamlar seçmeniz oldukça önemlidir.
Şoförün non-rp driving yapmaması ve orta bir hızla gitmesi drive-by sonrasında da hızlıca kaçabilmesi gerekiyor.

İyi nişan alabilen tetikçiler seçmenizde çok önemlidir, yanlış kişileri öldürmeniz ve masum kişilere zarar vermenizin sonucunun ağır olduğu gibi hedeflerinizi indirebilmeniz içinde bu konuya önem vermelisiniz.
Araç seçmek: Araç seçimide oldukça önemli, Hızlı bir araç ve manevra kabiliyeti iyi olan bir araç seçmeniz gerek. Kaçışınızı kolaylaştırmak ve yakalanmamanız için önemli.Motor,Suv,Jeep,Minibus en tercih edilenler arasındadır.
Silah seçimi: Pistol, Smg Shotgun,Rifle silahlar arasından en tercih edilenler Uzi tarzı smg'lerdir taşımı rahat ve tabancaya göre hızlıdır. Silah seçimini cephaneleğinize ve amacınıza göre tercih edebilirsiniz.

Drive-by yaptıktan sonraki aşamalar

 1. Kaçış: Saldırıyı gerçekleştirdikten sonra hızla olay yerinden uzaklaşın.
 2. Sakin Kalma: Panik yapmadan sakin bir şekilde hareket etmeye devam edin.
 3. Gizlenme: Mümkünse saklanarak yakalanmamaya özen gösterin.

Drive-by yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Hız Kontrolü: Drive-by yaparken aracın hızını kontrol altında tutun ve dikkatli olun.
 2. Hedef Odaklılık: Hedefe odaklanın ve ateş ederken dikkatli bir şekilde nişan alın.
 3. Kaçış Planı: Saldırı sonrası hızla olay yerinden uzaklaşacak güvenli bir kaçış planı yapın.
 4. Çevre Kontrolü: Etrafınızdaki diğer araçlara ve insanlara dikkat edin, masum kişilerin zarar görmemesi önemlidir.

Drive-by yaparken yapılan hatalar
image.gif.c9cbbe8bc05c4dbd205d6c5d189501d5.gif

 1. Sürekli Ateş Etme: Oyuncular, gerçek hayatta mümkün olmayan şekilde sürekli ateş edebilirler. Bu durum, oyun dengesini ve gerçekçiliği bozabilir.

 2. Hedeflerin Aşırı Dayanıklılığı: Oyuncular, drive-by yaparken hedefleri normalden çok daha dayanıklı bir şekilde tasvir edebilirler. Bu durum da oyun deneyimini etkileyebilir.

 3. Sınırsız Mermi: Yasa dışı yollarla sınırsız mermi sahibi olmak veya sürekli olarak mermi doldurmak gibi hile davranışları, drive-by sırasında gerçekçiliği bozabilir ve banlanmanıza sebeb olabilir.

 4. Hız Sınırlarını Aşma: Oyuncular, drive-by yaparken araçlarının hızını gerçekçi olmayan şekilde artırarak veya aşırı hızda hareket ederek oyun deneyimini etkileyebilirler.

 5. Arabayı kullanmak: Gerçekçiliğe ayrı şekilde sürekli "W"-"S" tuşlarıyla ileri geri şekilde hedefleri kovalamak ve yine hedefleri kovalamak için kaldırıma çıkmak non-rp drivingle adamları kovalamakta oyun gerçekçiliğini bozan hareketlerdendir.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Drive-by yaparken diğer oyuncuların da keyif alabileceği şekilde oynamak önemlidir, aşşağıya birkaç tane drive-by yapılan film sahneleri koydum bu videolardaki gibi drive-by atarsanız hem gerçekçi bir şekilde atmış hem siz keyif almış hem karşınızdakilerin keyif almasını sağlayabilirsiniz.
 

Spoiler

 

Sesli-rp düşmanı olduğum için cringe bulsamda gerçekçi bulmasamda adamlar yapması gereken rolü bir bakıma yapmışlar, duruyor sesleniyor sıkıyor, videoyu çeken kaçan adamda ters yöne doğru koşuyor ve eve doğru kaçıyor gözdağı verip amaçlarına ulaşmışlar.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=JfEyuAcaALc Linke tıklayarak açabilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=ur9p7PnLUyI Linke tıklayarak açabilirsiniz.
 

 

 

 

Aracın gelmesi vurmaları gitmeleri 20 Saniye
 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ur9p7PnLUyI

 

 

 

 

 

Hedefi belli öldürüyor,gidiyor.

 

 


 

tarihinde vagrainN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Görüşmeye katıl

Şimdi yayınlayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Bir hesabınız varsa, şimdi oturum açın.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü.   Bunun yerine bağlantı olarak görüntüle

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  • Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...